Справа № 686/23399/16-а
ПОСТАНОВА
іменем України
12 грудня 2016 року
Хмельницький міськрайонний суд в особі судді Салоїд Н.М., розглянувши в м. Хмельницький адміністративну справу в порядку скороченого провадження за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобов»язання здійснити перерахунок та виплату пенсії
ВСТАНОВИВ:
У листопаді місяці 2016 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, який обґрунтовує тим, що перебуває на обліку Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому та отримує пенсію, за віком призначену відповідно до Закону України «Про державну службу»в розмірі 90 % від заробітку. До виходу на пенсію працював на посаді начальника Головного управління промисловості та розвитку інфраструктури Хмельницької ОДА.
19.10.2016 року Департаментом економічного розвитку, промисловості та інфраструктури Хмельницької ОДА йому видано довідку за № 02.02-2532/16 про розмір заробітної плати начальника головного управління, з якої сплачується внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування та з якої він вийшов на пенсію.
Однак, управління Пенсійного фонду України відмовило в такому перерахунку листом від 28 жовтня 2016 року №834/0-12. Відмова мотивована тим, що відповідно до пункту 5 розділу ІІІ «;Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», а тому з цього дня пенсії згідно вказаного Закону не призначаються, а раніше призначені - не перераховуються, а також тим, що відповідно до змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 до постанови Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», пенсіонери втратили право на перерахунок раніше призначених пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям. Просить суд визнати дії Управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому неправомірними щодо відмови у проведенні перерахунку розміру її пенсії та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому провести, перерахунок пенсії, призначеної у відповідності до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII, у редакції чинній на час призначення мені пенсії, в розмірі 90 відсотків з 01.12.2015 року по 30.04.2016 року із суми заробітної плати, зазначеної в довідці від 19.10.2016 № 02.02-2532/16 (для перерахунку пенсії з 01.12.2015 року), виданої Департаментом економічного розвитку, промисловості та інфраструктури Хмельницької обласної державної адміністрації, на яку працюючому державному службовцю нараховується та сплачується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому провести перерахунок пенсії в розмірі 90 відсотків з 01.05.2016 року із суми заробітної плати, зазначеної в довідці від 19.10.2016 № 02.02-2532/16 (для перерахунку пенсії з 01.05.2016 року), виданої Департаментом економічного розвитку, промисловості та інфраструктури Хмельницької обласної державної адміністрації, на яку працюючому державному службовцю нараховується та сплачується єдиний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування.
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про уточнення позовних вимог, в яких провести перерахунок пенсії за період з 01.05.2016 року по день припинення права на такі виплати, а справу розглянути у його відсутності.
Представник управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому подала заперечення на позов, у яких заявлених вимог ОСОБА_1 не визнала, в яких посилається, що відповідно до п. 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 VIII з 01 червня 2015 року раніше призначені пенсії не перераховуються, тому дії управління є правомірними.
Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Суд, перевіривши доводи позивача, викладені у позовній заяві, заперечення представника відповідача, дослідивши обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, приходить до висновку, що позовні вимоги щодо перерахунку пенсії позивача підлягають частковому задоволенню.
Судом обєктивно встановлено, що з 2008 року позивач отримує пенсію у розмірі 90% від заробітної плати призначену відповідно до Закону України «Про державну службу», перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому.
Згідно довідки № 02-02-2532/16 від 19.10.2016 року Департаментом економічного розвитку, промисловості та інфраструктури Хмельницької ОДА заробітна плата за посадою начальника головного управління, з якої призначена пенсія, для йому перерахунку з 01.12.2015 року становить -9911,56 грн. з яких: посадовий оклад 3298,00 грн., доплата за ранг - 120 грн., надбавка за вислугу років (30%) 1025,40 грн., надбавка за роботу з таємними документами 392, 80грн, надбавка за високі досягнення 1777,36грн., та премії 2175,00грн. та 3298,00 грн..
В жовтні місяці 2016 року позивач звернувся із заявою до відповідача про перерахунок раніше призначеної пенсії та листом від 28.10.2016 року йому було відмовлено у перерахунку пенсії.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 № 3723-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення позивачеві пенсії, було встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Отже, позивач є таким, що набув за Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ право на перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям.
Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено в іншій редакції, при цьому встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 1 грудня 2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Відповідно до статей 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про державну службу») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню, а тому, згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади зобов'язані діяти на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законом.
У п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996 №9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» передбачено, що оскільки Конституція України, як зазначено в її ст.8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.
Таким чином, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, у тому числі Законом України «Про державну службу», є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
З огляду на вищенаведені обставини та правові норми, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір та порядок перерахунку пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Оскільки, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 9 грудня 2015 року, відбулася зміна у розмірі заробітної плати державних службовців, перерахунок розміру призначеної пенсії позивачу необхідно провести, виходячи із приписів ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії).
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 2 березня 2015 року передбачено, що з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії /щомісячне довічне грошове утримання/ призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України.
Наведена норма свідчить про те, що з 1 червня 2015 року не здійснюється призначення пенсій відповідно до спеціального законодавства, зокрема, Закону України «Про державну службу», оскільки норми, які регулюють питання пенсійного забезпечення тієї категорії осіб, на яку поширюється дія цих законів, скасовані.
Аналізуючи вказані норми закону та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, суд приходить до висновку, що зазначені положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України № 213-VIII від 2 березня 2015 року стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про державну службу».
Частиною 1 статті 58 Конституції України передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Положеннями ч. 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі, на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У відповідності до норми ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
З огляду на зазначене, оцінюючи наведені докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що дії управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії як державному службовцю, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» є неправомірними та слід зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію в розмірі 90% відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у звязку з збільшенням заробітної плати працюючого державного службовця , виходячи із суми заробітної плати начальника головного управління у розмірі 9911,56 грн. з яких: посадовий оклад 3298,00 грн., доплата за ранг - 120 грн., надбавка за вислугу років (30%) 1025,40 грн., надбавка за роботу з таємними документами 392, 80грн, надбавка за високі досягнення 1777,36грн., та премії 2175,00грн. та 3298,00 грн..
Позивач звернувся із адміністративним позовом та просить здійснити такий перерахунок за період, починаючи з 01 грудня 2015 року, однак звернувся до суду з позовом лише 25 листопада 2016 року, тому відповідно до вимог статті 99 КАС України право на перерахунок такої пенсії підлягає захисту з 25 травня 2016 року.
З наведених підстав позов підлягає частковому задоволенню.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 22, 58 Конституції України, ст. ст. 2, 9, 11,70, 158-163, 183-2, 256 КАС України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про державну службу», Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії як державному службовцю, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» з 25.05.2016 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90 відсотків від заробітної плати відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, відповідно до довідки № 02.02-2532/16 від 19.10.2016 року, з урахуванням виплачених сум, починаючи з 25.05.2016 року
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 551,2 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд.
Суддя :