Справа № 580/1444/16-а
Номер провадження 2-а/580/48/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 грудня 2016 року Лебединський районний суд Сумської області
в складі: головуючого судді - Гури А. О.,
секретаря судового засідання Ткаченко Я.О.,
з участю: позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лебедині матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора Лебединського відділу поліції ГУНП в Сумській області капітана поліції ОСОБА_2 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
В С Т А Н ОВ И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом та просить скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення серії ПС2 № 757911 від 31.08.2016 року про накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 510 гривень за адміністративне правопорушення, передбаченест. 126 ч. 2 КУпАП.
Позовні вимоги мотивовані тим, що інспектором Лебединського ВП ГУНП в Сумській області капітаном поліції ОСОБА_2 його притягнуто до адміністративної відповідальності за керування мопедом Viper д.н. НОМЕР_1 без посвідчення водія на право керування даним транспортним засобом відповідної категорії А-1, чим порушено вимоги п. 2.1 та п. 2.13 правил Дорожнього руху України та накладено стягнення по ч. 2 ст.126 КУпАП у виді штрафу в сумі 510 грн.
ОСОБА_3 вважає постанову протиправною та такою, що підлягає скасуванню з наступних підстав:
В силустатті 34 Закону України «Про дорожній рух»державній реєстрації підлягають лише ті транспортні засоби, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення, однак таких доріг на території м. Лебедина Сумської області немає.
Посвідчення водія відповідної категорії потрібно мати водію механічного транспортного засобу, однак мопед у відповідності до п. 1.10ПДРУкраїни таЗакону України «Про дорожній рух»не являється механічним транспортним засобом.
В звязку з цим, в його діях відсутній склад адміністративних правопорушень.
В судовому засіданні позивач підтримав заявлені вимоги, просить їх задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві, а також посилаючись на те, що мопед він придбав в 2008 році, коли не було закону про обовязок мати посвідчення водія відповідної категорії при керування мопедом, а прийнятий пізніше Закон не має зворотної дії.
Відповідачв судове засідання не з'явився, хоч був належно повідомлений про час та місце розгляду справи, представника не надіслав , заперечення на позов не надав.
У відповідності зі ст..128 КАС України, у разі неприбуття в судове засідання відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин, розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Вислухавши пояснення позивача, перевірившиматеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного:
Згідно з ч. 1ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, наяких ґрунтуються її вимоги та заперечення,крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Частиною 2 вказаної статті передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Заперечень щодо адміністративного позову зі сторони відповідача до суду не надійшло.
Відповідно до вимогст. 245 КУпАП,завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є: всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, вихованням громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно зі ст. 251 КУпАПдоказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган(посадова особа) встановлює наявність або відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, які мають функції фото-і кінозйомки, відеозапису.
Судом встановлено, що 31.08.2016 року о 14 год. 50 хв. інспектором Лебединського ВП ГУНП в Сумській області капітаном поліції ОСОБА_2 була складена постанова про адміністративне правопорушення серії СП2 № 757911, відповідно до змісту якої, 31.08.2016 року о 14 год. 50 хв. гр. ОСОБА_1 в м. Лебедині по вул. Гастелло керував скутером Viper д.н. НОМЕР_1, не маючи посвідчення водія на право керування даним транспортним засобом відповідної категорії А-1, чим порушив вимоги п. 2.1 та п. 2.13 правил Дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність ч.2 ст.126 КУпАП.
На підставі вищевказаної постанови ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст.126КУпАП і накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 510 гривень.
Пунктом 1.10 Правил визначено, що мопед це двоколісний транспортний засіб, який має двигун з робочим об'ємом до 50 куб. см або електродвигун потужністю до 4 кВт.
Згідно з Порядком державної реєстрації ( перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортнихзасобів та мопедів, - останні підлягають реєстрації.
Відповідно до статті 34 Закону України «Про дорожній рух», державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів; автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок, моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на дорогах державного значення.
17.11.2008 р.Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпеченості безпеки дорожнього руху» від 24.09.2008 № 586-VІвнесено зміни доЗакону України «Про дорожній рух», а саме до ст.15, яка передбачає наявність у осіб, які керують мототранспортними засобами з об'ємом двигуна до 50 см3, посвідчення водія категорії «А1».
Відповідно до п.2 Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, затвердженого постановою КМ України №340 від 08.05.1993 року з подальшими змінами, особи допускаються до керування транспортними засобами за наявності у них національного посвідчення водія України на право керування транспортними засобами відповідної категорії.
П.3 даного Положення, чинним на момент складання постанови, передбачено види транспортних засобів, керування якими дозволяється за наявності посвідчення водія, в тому числі: категорії А1 - мопеди, моторолери та інші двоколісні транспортні засоби, які мають двигун з робочим об'ємом до 50 см3 або електродвигун потужністю до 4 квт;
Цим же положенням зазначено, що посвідчення водія, видане до набрання чинностіЗаконом України від 24.09.2008 р. № 588- VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху», може бути обміняне на нове згідно з пунктом 25 цього Положення. При цьому в новому посвідченні водія зазначаються категорії: А1. А відповідає категорії А; В1, Ввідповідає категорії В; С1, С відповідає категорії С; D1, D відповідає категорії D; ВЕ відповідає категоріям В і Е; С1Е, СЕ відповідає категоріям С і Е; D1E, DE - відповідає категоріям D і Е; Т відповідає категорії Трамвай, Тролейбус.».
З аналізу вказаних правових норм водії мопедів повинні мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії А-1, реєстраційний документ на транспортний засіб та поліс обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності.
Відповідно до вимог ч. 2ст. 126 КУпАПадміністративна відповідальність виникає за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Не маючи посвідченнякатегорії А, або А-1, водій ОСОБА_1 порушив вимоги зазначеної правової норми, а отже, правомірно притягнутий до адміністративної відповідальності.
Проте,суд виходить з того, що він діяв відкрито і добросовісно помилявся, представивши свої аргументи з посиланням на норми міжнародного права. За таких обставин скоєне ним адміністративне правопорушення слід визнати малозначним.
Відповідно дост. 162 КАС Українисуд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення субєкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання не чинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших субєктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Тому, постанову інспектора Лебединського відділу поліції ГУНП в Сумській області капітана поліції ОСОБА_2 слід змінити. Враховуючи малозначність вчиненого адміністративного правопорушення, застосувати ст..22 КУпАП, звільнити порушника від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням.
Враховуючи вищевикладене, на підставі, розділу 31Правил дорожнього рухуУкраїни, затвердженихПостановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року №1306, ст.15, 34 Закону України «Про дорожній рух», п.2, 3 Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, затвердженого постановою КМ України №340 від 08.05.1993 року з подальшими змінами, ст.ст.22,245, 251, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керуючись ст.ст.2, 5, 7, 9, 14, 18, 86, 94, 158, 159, 160-163, 171-2КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову серії СП2 № 757911, винесену інспектором Лебединського відділу поліції ГУНП в Сумській області капітаном поліції ОСОБА_2 31.08.2016 року про накладення на ОСОБА_1 штрафу в розмірі510 грн. скасувати в частині заходу стягнення.
Визнати ОСОБА_1 винним в скоєнні правопорушення, передбаченогоч.2ст. 126КУпАП, тана підставіст. 22 КУпАП, звільнитийого від адміністративної відповідальності за малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення,обмежившись усним зауваженням.
Провадження у справі закрити.
Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя Гура А. О.