ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
21 грудня 2016 р. Справа № 802/1710/16-а
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Чернюк Алли Юріївни,
Суддів: Бошкової Юлії Миколаївни,
ОСОБА_1
за участю:
секретаря судового засідання: Павліченко Аліни Володимирівни
представника позивача: ОСОБА_2
представника відповідача: ОСОБА_3
представника третьої особи 1: не з'явився
представника третьої особи 2: ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_5
до: Міністерства внутрішніх справ України, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області
про: визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_5 (далі позивач, ОСОБА_5М.) до Міністерства внутрішніх справ України (далі відповідач, МВС України), третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Пенсійного фонду України (далі третя особа 1), Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі третя особа 2) про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що йому призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ. Крім того вказав, що він перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ України.
ОСОБА_5 зазначив, що 23.12.2015 року Верховною ОСОБА_4 України прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей". Вказаним Законом внесено зміни до чинного законодавства, зокрема визначено, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством для поліцейських.
Таким чином, позивач вважає, що з 01.01.2016 року йому, як пенсіонеру органів внутрішніх справ України має бути перерахована пенсія у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських, що здійснено на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року та в порядку встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року.
З метою проведення перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських, позивач звернувся із відповідними заявами до Міністерства внутрішніх справ України та Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
31 серпня 2016 року ОСОБА_5 звернувся до відповідача з проханням вжиття заходів щодо надіслання відповідної інформації про зміни у грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області для здійснення перерахунку пенсії.
03 жовтня 2016 року на адресу позивача надійшов лист за підписом Директора Департаменту фінансово-облікової політики МВС України в якому вказано, що на момент звернення позивача для здійснення перерахунку пенсії пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсію на підставі Закону, немає достатніх законних підстав.
Такий висновок відповідача мотивований тим, що положення ч. 3 ст. 63 ЗУ №2262-XII щодо перерахунку пенсій колишнім особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням видів грошового забезпечення, установлених зроблений законодавством для поліцейських, застосовуються до правовідносин, що виникли після набрання чинності Законом №900-VIII, а саме після 29 грудня 2015 року. Постанова КМУ від 11.11.2015 року №988 набрала чинності 02 грудня 2015 року, тобто до прийняття і набрання чинності Законом №900-VIII. Тому, відповідач вважає, що її прийняття не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції.
Відтак, вважаючи бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України протиправною та такою, що порушує його права на належне пенсійне забезпечення гарантоване державою, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
09.11.2016 року за вх. № 24418 на адресу суду від представника Міністерства внутрішніх справ України надійшли письмові заперечення на заявлений адміністративний позов (а.с. 34-38).
Так, у наданих запереченнях представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. При цьому, зіслався на те, що Законом України від 23.12.2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" статтю 63 Закону було доповнено новою частиною 3, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських. Наведені зміни набули чинності 29.12.2015 року.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 вказаного Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Разом з тим, представник відповідача вказав, що після 29.12.2015 року Кабінетом Міністрів України будь-яких нормативно-правових актів, якими б змінювалися розміри чи вводилися нові види грошового забезпечення поліцейських, прийнято не було.
Окремо, представник зазначив, що згідно із ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до абз. 2 п. 2 рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, згідно з якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з утратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
У зв'язку з наведеним, на думку представника Міністерства внутрішніх справ України, Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" в частині перерахунку пенсій колишнім особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням видів грошового забезпечення, установлених законодавством для поліцейських, застосовуються до правовідносин, що виникли після набрання ним чинності, а саме після 29.12.2015 року.
Водночас, представник відповідача вважає, що постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції не породжує правових підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції, оскільки вона була прийнята та набрала чинності до прийняття і набрання чинності Законом України № 900-VIII.
Крім того, представник відповідача звернув увагу суду на те, що відповідно до ч. 4 ст. 63 "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення відповідного права на перерахунок і проводиться згідно із Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45.
Згідно із пунктом 1 Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Разом з тим, постанову Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, на думку представника відповідача, не можна розглядати як акт, яким змінено розмір і види грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, оскільки цим нормативно-правовим актом вперше встановлено види і розмір грошового забезпечення саме для поліцейських Національної поліції.
14.11.2016 року на адресу суду за вх. № 24866 від представника Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області надійшли письмові заперечення проти заявлених позовних вимог (а.с. 65-68).
Як на підставу заперечень представник Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зіслався на те, що відповідно до п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тому, представник вказав, відповідно до норм Порядку пенсіонери не повинні особисто звертатися із заявою про перерахунком пенсії. Водночас, головне управління згідно довідок про грошове забезпечення для обчислення нового розміру пенсій наданих силовими структурами, централізовано проводить перерахунок пенсій.
Станом на 01.09.2016 року до Пенсійного фонду України від Міністерства внутрішніх справ повідомлень про зміну розмірів грошового забезпечення колишнім працівникам міліції не надходило.
Таким чином, на думку представника відповідача обов'язку повідомити Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про проведення перерахунку пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку в зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, у Пенсійного фонду України не виникло.
Крім того, представник вказав, що Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області як територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу.
Відтак, на думку представника, органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення. А тому, у Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу.
У судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити. Додатково вказав, що бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України та Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області порушують право позивача на перерахунок пенсії, яке визначене Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей".
Представник Міністерства внутрішніх справ України у судовому засіданні проти позовних вимог заперечив та просив суд у їх задоволенні відмовити повністю. Крім того, вказав, що листом Міністерства соціальної політики України № 8889/0/14-16/5 від 17.10.2016 року роз'яснено, що оскільки Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" набрав чинності з 29.12.2015 року, а постанова Кабінету Міністрів України № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" - 02.12.2015 року, то вказаний закон не має зворотної дії в часі. Водночас Кабінетом Міністрів України рішення щодо зміни розміру грошового забезпечення після 29.12.2015 року не приймалось. Відтак, законні підстави для перерахунку пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ відсутні.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області проти задоволення позовних вимог також заперечив. При цьому, зазначив що станом на 01.09.2016 року Пенсійний фонд України від Міністерства внутрішніх справ України не отримував повідомлень про підстави перерахунку пенсій. Тому обов'язку повідомляти Головне управління про проведення перерахунку пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахункам, у зв'язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" у Пенсійного фонду не виникло.
Представник Пенсійного фонду України у судове засідання не прибув, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши інші докази, які є у справі, суд приходить до переконання, що заявлений адміністративний позов належить задовольнити частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" визначено умови грошового забезпечення поліцейських Національної поліції.
23.12.2015 року Верховною ОСОБА_4 України прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким визначено, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством для поліцейських.
З метою проведення перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських, позивач звернувся із відповідними заявами до Міністерства внутрішніх справ України та Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
03 жовтня 2016 року на адресу позивача надійшов лист за підписом Директора Департаменту фінансово-облікової політики МВС України в якому вказано, що на момент звернення позивача для здійснення перерахунку пенсії пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсію на підставі Закону, немає достатніх законних підстав.
Відтак, вважаючи бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України протиправною та такою, що порушує його права на належне пенсійне забезпечення гарантоване державою в частині права на її перерахунок, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, в тому числі особам, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, регулюються нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 pоку № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 року № 900-VIII (далі - Закон № 900-VIII), постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-XII (в редакції чинній до внесення змін Законом № 900-VIII), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Як випливає із зазначеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено структуру та розміри грошового забезпечення поліцейських. При цьому, передбачені Постановою розміри грошового забезпечення для поліцейських є більшими у порівнянні із розмірами грошового забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ виходячи із яких їм призначалась (перераховувалась) пенсія.
Згідно п. 2 ч. 1 Закону № 900-VIII статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено частиною третьою, в силу якої перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством для поліцейських.
Відповідно до абзацу 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (в редакції Закону України від 23.12.2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Як зазначено в ст. 102 Закону України "Про Національну поліцію", пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що станом на 01.01.2016 року грошове забезпечення поліцейських є відмінним і значно більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при призначенні пенсії позивачу і що підвищення розміру такого грошового забезпечення мало місце на підставі саме постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року.
Надаючи оцінку посиланням позивача на Закон від 23.12.2015 року № 900-VIII як на підставу для перерахунку його пенсії, із урахуванням норм грошового забезпечення встановлених для поліцейських постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, суд вказує на наступне.
Як зазначалося, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено структуру та розміри грошового забезпечення поліцейських.
Разом з тим, хоча Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" і прийнятий пізніше постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, такий, на переконання колегії суддів, є правовою підставою для проведення перерахунку пенсії позивачу, з огляду на таке.
З метою застосування норм Закону України від 23.12.2015 року № 900-VIII та з'ясування мети прийняття вказаного нормативно - правового акту, колегія суддів вважає доцільним вдатися до теологічного (цільового) та історико - політичного методу тлумачення його норм.
Зокрема, використовуючи теологічний (цільовий) метод тлумачення, з'ясування змісту норм права відбувається відповідно до закладеної у ній мети та досягається за допомогою виявлення цілей, які ставив компетентний орган, що видавав нормативно - правовий акт.
Крім того, застосування історично - політичного методу тлумачення дозволяє з'ясувати зміст норм права на основі конкретних умов їх прийняття, виявлення політичних цілей і завдань, закладених законодавцем. Застосування вказаного методу також враховує аналіз процесу обговорення нормативно - правового акта, в якому ця норма міститься, зокрема доповідь і співдоповідь за його проектом, підстави його прийняття.
Застосування вказаних методів тлумачення норми права дозволяє суду правильно оцінити призначення та мету норми в період її встановлення, тобто встановити "волю законодавця".
Відповідно до ч. 1 ст. 91 Закону України "Про Регламент Верховної ОСОБА_4 України" законопроект, проект іншого акта вноситься на реєстрацію разом з проектом постанови, яку пропонується ОСОБА_6 прийняти за результатами його розгляду, списком авторів законопроекту, пропозицією щодо кандидатури доповідача на пленарному засіданні та пояснювальною запискою, яка має містити: обґрунтування необхідності прийняття законопроекту, цілей, завдань і основних його положень та місця в системі законодавства; обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування закону після його прийняття; інші відомості, необхідні для розгляду законопроекту.
Як видно із пояснювальної записки до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей", в обґрунтування необхідності прийняття законопроекту суб'єкти законодавчої ініціативи вказали, що Верховною ОСОБА_6 України прийнято Закон України від 02.07.2015 року № 580 "Про Національну поліцію", норми якого передбачають створення Національної поліції України, ліквідацію органів міліції та втрату чинності Закону України "Про міліцію".
Проте, нормами Закону не були поширені гарантії соціального захисту на колишніх працівників міліції та членів їх сімей, у тому числі членів сімей працівників міліції, які загинули (померли), пропали безвісти, стали інвалідами під час проходження служби в міліції, громадян України з числа колишніх працівників міліції, які були звільнені зі служби за станом здоров'я, за віком, у зв'язку із скороченням штату, та члени їхніх сімей, осіб, які звільнені зі служби в міліції і визнані інвалідами І групи внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час виконання службових обов'язків під час служби в міліції, або захворювання, одержаного під час проходження служби в міліції тощо.
Також у пояснювальній записці зазначено, що проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" розроблено з метою відновлення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей.
Суд враховує, що Конституційний Суд України в рішенні від 06.07.1999 року № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
Підсумовуючи наведене, суд зазначає, що Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" прийнято саме з метою відновлення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей, в тому числі в частині їх пенсійного забезпечення та забезпечення рівності таких гарантій у порівнянні із поліцейськими.
Одним із способів відновлення соціальних гарантій колишніх працівників органів внутрішніх справ є поширення підстав для перерахунку пенсії, у зв'язку із зміною грошового забезпечення поліцейських, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року.
При цьому, під зміною розміру грошового забезпечення, в контексті Закону № 2262-XII, слід розуміти не тільки подальшу зміну встановлених розмірів грошового забезпечення для поліцейських, а й зміни грошового забезпечення за посадою позивача (посади поліцейського з аналогічними функціями), виходячи із яких йому проводилось нарахування нарахування чи останній перерахунок пенсії.
Крім того, Законом України від 23.12.2015 року № 900-VIII внесено зміни у ч. 16 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Зокрема, ч. 16 ст. 43 Закону № 2262-XII (в редакції Закону № 900-VIII від 23.12.2015 року) передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Отже, Законом України від 23.12.2015 року № 900-VIII передбачено пряму підставу для невідкладному перерахунку раніше призначених пенсій працівникам органів внутрішніх справ у зв'язку із встановленням грошового забезпечення поліцейських у більшому розмірі.
Таким чином, суд вважає, що у позивача виникло право на перерахунок пенсії як пенсіонеру органів внутрішніх справ України, у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських, що здійснено на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року.
Разом з тим, суд вважає безпідставними доводи представника відповідача та третьої особи про те, що Закон України від 23.12.2015 року № 900-VIII набув чинності після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, а тому не має зворотної дії в часі та не застосовується до спірних правовідносин.
Суд зазначає, що трактування представником відповідача та третьої особи поняття "зворотна дія нормативно-правового акта у часі" є помилковим, з огляду на таке.
Так, загально - відомо, що зворотня дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта, яка поширюється на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.
Зокрема, у рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Суд наголошує, що на день набрання чинності Законом України від 23.12.2015 року № 900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 діяла і є чинною на момент розгляду справи по суті.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 встановлено розміри грошового забезпечення поліцейських, які є більшими від грошового забезпеченням колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Водночас, Закон України від 23.12.2015 року № 900-VIII є тим нормативно - правовим актом, що став підставою для застосування в цілях перерахунку пенсії позивачу грошового забезпечення, виходячи із встановленим розмірів грошового забезпечення для поліцейських.
Крім того, суд наголошує, що зворотня дія нормативного акту у часі мала би місце у випадку заявлення позивачем позовних вимог про перерахунок пенсії з дати, що передує даті набрання чинності Законом України від 23.12.2015 року № 900-VIII. Проте, як видно із позовної заяви, вимога про перерахунок пенсії заявлена з 01.01.2016 року, а тому трактування відповідачами та третьою особою принципу недопустимості зворотної дії в часі законів та інших нормативно-правових актів є помилковим, оскільки такий в конкретному випадку не порушується.
Разом з цим, Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року.
В силу вимог п. 2 вказаного Порядку рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, є тією підставою, що зобов'язувало Міністерство внутрішніх справ України у п'ятиденний строк повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.
Відтак, постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов'язок щодо повідомлення Пенсійного фонду України про зміни грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"
Як зазначалося, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 змінено грошове забезпечення поліцейських, що є підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ.
Однак, Міністерство внутрішніх справ України у встановлений чинним законодавством строк не повідомило Пенсійний фонд України про зміни грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-XI . Вказане свідчить про невиконання Міністерством внутрішніх справ України свого обов'язку, що покладений на нього постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року, а тому у конкретному випадку має місце протиправна бездіяльність відповідача.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про наявність порушеного права позивача, яке підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання до Пенсійного фонду України інформації про зміни у грошовому утриманні осіб, пенсія яким призначена відповідно до вимог Закону № 2262-XII, яка б слугувала підставою для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_5 та зобов'язання надіслати інформацію про зміни у грошовому забезпеченні.
Оцінюючи наявність підстав для задоволення позовної вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та зобов'язання провести перерахунок пенсії позивача, суд звертає увагу на наступне.
Як зазначалося, постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року встановлено порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вказаним нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Зокрема, Порядком № 45 визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які маю прав на пенсію. На підставі такого рішення Міністерство внутрішніх справ України повинно повідомити у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб.
В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від Міністерство внутрішніх справ України своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відтак, лише після надходження до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області вказаних вище документів (довідки про розмір грошового забезпечення та інших) територіальним органом Пенсійного фонду України приймається рішення про перерахунок пенсії.
Зважаючи на той факт, що Міністерство внутрішніх справ України не надало інформації про зміну у грошовому забезпеченні для проведення перерахунку пенсії позивача, Пенсійний фонд України не повідомив своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню, головними управліннями довідки про грошове забезпечення не отримані, суд доходить висновку, що підстави для задоволення позовної вимоги ОСОБА_5 про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та зобов'язання провести перерахунок його пенсії відсутні, оскільки такі вимоги є передчасними.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_5 до Міністерства внутрішніх справ України та Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобовязати субєкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно абз. 7 п. 4 ч. 1 ст. 163 КАС України у резолютивній частині постанови суду першої інстанції зазначається встановлений судом строк для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду першої інстанції звіт про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій.
Отже, на підставі ст. 267 КАС України суд зобовязує відповідача протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили подати до суду звіт про виконання судового рішення в частині зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Як зазначалося, позовні вимоги ОСОБА_5 підлягають частковому задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання до Пенсійного фонду України повідомлення про зміни у грошовому забезпеченні для проведення позивачу перерахунку пенсії та зобов'язання Міністерства внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про зміни у грошовому забезпеченні, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, для проведення позивачу перерахунку пенсії. В задоволені інших позовних вимог позивачу відмовлено.
Тому, в користь позивача із Міністерства внутрішніх справ України, за рахунок бюджетних асигнувань слід стягнути сплачений судовий збір пропорційно до задоволених вимог у сумі 551,20 грн.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання інформації про зміни у грошовому утриманні до Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_5.
Зобовязати Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про зміни у грошовому утриманні , передбачені Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_5.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
На підставі ст. 267 КАС України зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили подати до суду звіт про виконання судового рішення в частині зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.
Стягнути на користь ОСОБА_5 із Міністерства внутрішніх справ України за рахунок бюджетних асигнувань, сплачений при зверненні до суду судовий бір (згідно квитанції №16544728 від 18 жовтня 2016 року) в сумі 551 грн. 21 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Головуючий суддя ОСОБА_7 Судді: ОСОБА_8 ОСОБА_1