Постанова № 63669799, 22.12.2016, Шевченківський районний суд м. Чернівців

Дата ухвалення
22.12.2016
Номер справи
727/8528/16-а
Номер документу
63669799
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 727/8528/16-а

Провадження № 2-а/727/274/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 грудня 2016 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі :

Судді Семенка О.В.

за участю:

секретаря судових засідань Гончарук Н.Г.,

позивача ОСОБА_2,

представника позивача ОСОБА_3,

представника відповідача Бацали М.В.,

представника відповідача Хропота С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Шевченківського районного суду м. Чернівці адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Чернівецької міської ради, Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради, про визнання частково незаконним п. 2 Порядку розгляду звернень учасників АТО, щодо виділення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва в м. Чернівцях та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_2, в інтересах якого діє на підставі Доручення Чернівецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до відповідачів Чернівецької міської ради, Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради, про визнання частково незаконним п. 2 Порядку розгляду звернень учасників АТО, щодо виділення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва в м. Чернівцях та зобов'язання вчинити певні дії.

В позові посилається на те, що ОСОБА_2, зареєстрований за місцем проживання в селі Нові Бросківці Сторожинецького району Чернівецької області.

З лютого 2013 року і по даний час він разом з своєю дружиною та сином фактично проживає в АДРЕСА_1, що підтверджується Актом дільничного комітету ТОВ «ТД Укрвторресурс» від 17.12.2015 року.

В період з травня 2015 року по квітень 2016 року позивач безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті України в районах проведення такої операції на території Донецької області.

15.07.2016 року ОСОБА_2 отримав в Департаменті містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради бланк заяви щодо взяття його на облік для отримання земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку, заповнив його та звернувся з цією заявою до вказаного вище Департаменту Чернівецької міської ради.

Однак, згідно відповіді Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради від 02.08.2016 року за вих. № Д-5123\0-04\01, він дізнався, що його звернення суперечить п.2 Порядку розгляду звернень учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції щодо виділення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва в м. Чернівцях, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради VI скликання від 30.04.2015 року №1602.

З даною нормою Порядку, затвердженого рішенням міської ради, як органу місцевого самоврядування, позивач не погоджується, оскільки таке суперечить Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Конституції України та Земельному кодексу України.

Позивач, ОСОБА_2, до моменту звернення із даним позовом до суду, правом на безоплатну приватизацію земельних ділянок громадянами не користувався.

Правовий статус ветеранів війни, створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них, як визначає та забезпечує Закон України від 22.10.1993 р. №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Приписи п. 19 ч. 1 ст. 6 вказаного Закону визначають, що учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Згідно абз. 1 п. 14 ч. 1 ст. 12 цього Закону учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються такі пільги як, зокрема, першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом.

Оскільки в земельному законодавстві відсутній принцип територіальності, позивач вважає відмову у постановці на облік та у спробі отримати ділянку в районі, в якому він не проживає, неправомірною, а оскаржуваний п.2 Порядку розгляду звернень учасників АТО щодо виділення земельних ділянок - дискрімінаційним.

При цьому, і норми Закону України від 22.10.1993 р. №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не містять обмежень щодо місця реєстрації проживання учасника бойових дій при користуванні передбаченими пільгами, тобто користування встановленими чинним законодавством пільгами не ставиться в залежність від місця реєстрації учасника бойових дій.

На підставі наведеного, просить визнати незаконним пункт 2 Порядку розгляду звернень учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції щодо виділення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва в м. Чернівцях, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради VI скликання від 30.04.2015 року № 1602, в тій його частині, в якій вказано, що тільки зареєстровані в місті Чернівцях громадяни, які брали участь в антитерористичній операції, можуть братись на окремий облік індивідуальних забудовників. Зобов'язати Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 15.07.2016 року щодо взяття його на облік, як учасника антитерористичної операції, для отримання земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку в м. Чернівцях.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_2 та в його інтересах представник підтримали позов, надали аналогічні пояснення адміністративному позову, просили його задовольнити.

Представник відповідача Чернівецької міської ради Бацала М.В. в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог, надала свої пояснення згідно яких просила відмовити в задоволенні позову ОСОБА_2 в повному обсязі за безпідставністю.

Представник відповідача Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради Хропота С.М. в судовому засіданні надав свої пояснення згідно яких просив відмовити в задоволенні позову ОСОБА_2 в повному обсязі за безпідставністю.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не є обґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2, зареєстрований за місцем проживання в селі Нові Бросківці Сторожинецького району Чернівецької області, що підтверджується відповідною відміткою в його паспорті.

З лютого 2013 року і по даний час він фактично проживає в АДРЕСА_1, що підтверджується Актом дільничного комітету ТОВ «ТД Укрвторресурс» від 17.12.2015 року.

В період з травня 2015 року по квітень 2016 року позивач безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті України в районах проведення такої операції на території Донецької області.

Вказане підтверджується Довідкою військової частини польова пошта В3500 від 15.04.2016 року № 1290/м «Про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України» та Посвідченням серії НОМЕР_1 від 10.12.2015р., виданим Управлінням персоналу штабу управління оперативного командування «Південь».

15.07. 2016 року ОСОБА_2 отримав в Департаменті містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради бланк заяви щодо взяття його на облік для отримання земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку, заповнив його та звернувся з цією заявою до вказаного вище Департаменту Чернівецької міської ради.

Однак, згідно відповіді Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради від 02.08.2016 року за вих. № Д-5123\0-04\01, він дізнався, що його звернення суперечить п.2 Порядку розгляду звернень учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитер ори стичної операції щодо виділення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва в м. Чернівцях, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради VI скликання від 30.04.2015 року № 1602.

Так, статтею 121 Земельного кодексу України визначено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в межах норм, встановлених цією статтею.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються пільги, зокрема, першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.

Однак, жодним із зазначених нормативно-правових актів та будь-яким іншим, не визначено в межах яких населених пунктів та в якому порядку учасники АТО можуть реалізувати своє право на отримання земельних ділянок.

В місті Чернівцях таким нормативно-правовим актом є рішення Чернівецької міської ради VI скликання від 30.04.2015р. № 1602, яким затверджено Порядок розгляду звернень учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції щодо виділення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва в м. Чернівцях.

Відповідно до пункту 1 Порядку Департаментом містобудівного комплексу та земельних відносин міської ради здійснюється окремий облік індивідуальних забудовників відповідно до дати реєстрації заяв учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції та готуються проекти рішень міської ради щодо надання дозволів на складання проектів відведення земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд, учасникам антитерористичної операції та членам сімей загиблих, на підставі документа, що посвідчує безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції.

Відповідно до пункту 2 зазначеного Порядку громадяни, які зареєстровані в місті Чернівцях та брали участь в антитерористичній операції, беруться на окремий облік індивідуальних забудовників на підставі заяв та доданих до неї таких документів: Копії паспорта (сторінки 1, 2 та сторінка з відміткою про реєстрацію за місцем проживання). Копії довідки про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (ідентифікаційний номер). Оригіналу довідки з місця реєстрації чи проживання та про склад сім'ї за формою, встановленою для квартирного обліку, яка видається організацією, що здійснює експлуатацію житлового будинку. Належним чином завіреної копії документа, що посвідчує безпосередню участь в антитерористичній операції: довідка, або посвідчення, або наказ, або військовий квиток.

Відтак, суд вважає, що оскаржуване рішення та Порядок, зокрема і вимога щодо взяття на окремий облік осіб, які зареєстровані в місті Чернівцях, прийняті з дотриманням норм чинного законодавства України.

Приймаючи оскаржуване рішення, Чернівецька міська рада реалізувала своє право та право територіальної громади міста Чернівців самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Відповідно до статті 6 первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.

Відповідно до статті 10 селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Статтею 13 Конституції України визначено, що земля є об'єктом права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Частиною 3 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах.

Згідно з частинами 1, 2 статті 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.

Зі змісту ст. 12 Земельного кодексу України вбачається, що розпорядження землями територіальних громад належить до повноважень міської ради та здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.

Згідно з частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.

Пунктом 34 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях міської ради.

Статтею 71 Закону встановлено, що територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження. Органи виконавчої влади, їх посадові особи не мають права втручатися в законну діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування, а також вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, крім випадків виконання делегованих їм радами повноважень, та в інших випадках, передбачених законом.

З огляду на викладене, питання встановлення порядку розпорядження комунальною власністю міста Чернівців, в даному випадку землею, належить до компетенції Чернівецької міської ради, та реалізується шляхом прийняття нею актів у формі рішень.

Частиною 1 статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Таким чином, оскаржуване рішення Чернівецької міської ради є обов'язковим до виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території, в тому числі і позивача.

Позивач як учасник бойових дій в АТО має право реалізувати своє конституційне право на безоплатне отримання земельної ділянки за місцем своєї реєстрації в селі Нові Бросківці Сторожинецького району. Крім того, позивач має право зареєструвати своє місце проживання в місті Чернівцях, в порядку визначеному законодавством.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Чернівецької міської ради в особі департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 17.07.2016р. щодо взяття його на облік, то це питання не належить до компетенції міської ради. Ведення окремого обліку індивідуальних забудовників учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції та прийом і розгляд заяв громадян з цього питання здійснює Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради, який є окремою самостійною юридичною особою. Тому дана позовна вимога не може бути задоволено саме до Чернівецької міської ради.

З урахуванням наведеного,суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні позовних вимог.

Враховуючи викладене та на підставі ст.ст. 2, 6, 11, 17-18, 158-163, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Чернівецької міської ради, Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради, про визнання частково незаконним п. 2 Порядку розгляду звернень учасників АТО, щодо виділення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва в м. Чернівцях та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Шевченківського

районного суду м. Чернівці Семенко О.В.