Ухвала суду № 63654055, 23.12.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2016
Номер справи
815/7297/16
Номер документу
63654055
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/7297/16

УХВАЛА

23 грудня 2016 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області, Атестаційної комісії №14 Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання незаконим та скасування рішення, визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, виплати грошового забеспеченя за час вимушеного прогулу, -

У С Т А Н О В И В:

До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області, Атестаційної комісії №14 Головного управління Національної поліції в Одеській області, в якому позивач просить:

- визнати незаконним та скасувати рішення (висновок) Атестаційної комісії №14 Головного управління Національної поліції в Одеській області, що оформлено протоколом №15.00003828.0025081 від 25.02.2016 року;

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Одеській області від 15.11.2016 року №1435 о/с «По особовому складу» в частині його звільнення зі служби в поліції;

- поновити його на посаді стаошого слідчого Овідіопольского відділу поліції ГУ НП в Одеській області з виплатою грошового забеспечення за час вимушеного прогулу з 16.11.2016 року.

Відповідно до статті 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, крім іншого, подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження у справі.

Встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Відповідно до ч.1,ч.2 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Відповідно до вимог статей 105, 106 КАС, у позовній заяві зазначаються, крім іншого: ім'я (найменування) позивача та відповідача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; зміст позовних вимог згідно з ч.4 і 5 ст. 105 цього Кодексу; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги. На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів. До позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно кількості відповідачів, документ про сплату судового збору.

Позивачзвернувся до суду з даним позовом 21.12.2016 року та зазначив, що з оскаржуваним наказом про його звільнення він ознайомлений 30.11.2016 року, тобто звернувся до суду щодо порушення його прав по проходженню службі у встановлений місячний строк, проте доказів ознайомлення його з наказом про звільнення лише 30.11.2016 року позивач не надає, не зазначає виконував він чи ні свої службові обовязки з 15.11.2016 року.

В той же час позивач також просить визнати незаконним та скасувати рішення (висновок) Атестаційної комісії №14 Головного управління Національної поліції в Одеській області, що оформлено протоколом №15.00003828.0025081 від 25.02.2016 року, тобто з пропущеним строком звернення до суду.

При цьому позивач зазначає, що начальник ГУ НП в Одеській області повинен був відповідно до п.28 Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженою Наказом Міністра внутрішніх справ України від 17.11.2015 року № 1465 (далі Інструкція № 1465) через 15 днів з дня підписання атестаційного листа з висновками забеспечити його виконання шляхом видання наказу, тобто начальник порушив строки прийняття рішення, звільняючи його зі служби в поліції 16.11.2016 року, тобто позивач зазначає про порушення норм законодавства начальником поліції.

Враховуючи викладені позивачем обставини йому необхідно чітко визначитись з позовними вимогами, відповідачами, у разі пропуску строку звернення до суду зазначти поважність причин пропуску строку звернення до суду.

При цьому необхідно врахувати, що відповідно до частин 3,4 ст.59 Закону рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України. Видавати накази по особовому складу можуть керівники органів, підрозділів, закладів та установ поліції відповідно до повноважень, визначених законом та іншими нормативно-правовими актами, та номенклатурою посад, затвердженою Міністерством внутрішніх справ України.

Тобто тільки наказ керівника поліції є рішенням з питань проходження служби поліцейського. Висновки атестаційної комісії щодо кваліфікації працівника, можуть бути лише підставою для видання наказу.

Якщо позивач ставить питання про скасування висновку атестаційної комісії, як рішення субєкта владних повноважень, яке стало підставою для видання наказу, то необхідно зазначити причини пропуску строку зверненнядо суду, а також необхідно сплатити судовий збір.

Позивач зазначає, що його звільнено від сплати судового збору згідно п.1 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір». Проте згідно ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі лише у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.

Таким чином, судовий збір не повинен бути сплаченим позивачем лише наявності в її позові вимог щодо скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі та стягнення заробітної плати.

У разі предявлення інших вимог позивачем повинен бути сплачений судовий збір.

Крім того, під змистом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно ч. 4 ст.105 КАС України, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.

Вимога позивача - поновити його на посаді стаошого слідчого Овідіопольского відділу поліції ГУ НП в Одеській області з виплатою грошового забеспечення за час вимушеного прогулу з 16.11.2016 року не відповідає положенням ст.106 КАС України щодо викладення змісту позовних вимог згідно з ч.4 і 5 ст. 105 цього Кодексу, зокрема що стосується виплати грошового забеспечення за час вимушеного прогулу з 16.11.2016 року, оскільки з урахуванням ст.105 КАС Укрїни, а також положень Закону України «Про виконавче провадження» вказана вимога стосується стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу.

Також позивач не наводить в позові обставин з наданням відповідних доказів щодо розміру його грошового забеспечення. Позивач надає до позову довідку управління фінансового забеспечення та бухгалтерського обліку про середньомісячне грошве забеспечення за вересень жовтень 2016 року, але вказана довідка не офрмлена належним чином, на ній відсутня печатка. До позову необхідно надати оригнал вказаної довідки з мокрою печаткою.

Суд звертає увагу позивача, що ст.71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Суд сприяє вказаному обовязку сторони лише якщо сторона не може самостійно надати докази з зазначенням причин неможливості їх надання, що співвідноситься зі ст.106 КАС України щодо вимог до позовної заяви. Проте позивач не навів жодного обґрунтування з наданням відповідних доказів щодо неможливості виконати свій обовязок (копії запитів, звернень до відповідних установ, їх відповіді на вказані запити, звернення).

Згідно ст.108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.

Суд вважає необхідним залишити позов без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви та розясняє, що недоліки повинні бути усунути шляхом надання до суду належним чином оформленого позову відповідно до вимог ст.ст.105,106 КАС України, його копій та копій документів відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, надання відповідних доказів по справі.

Інститут залишення позовної заяви без руху - це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання до відкриття провадження по справі. Вимоги до адміністративного позову викладені у ст.106 КАС, згідно якою, крім іншого, саме у позовній заяві повинні бути зазначені імя позивача та відповідача, третіх осіб, зміст позовних вимог згідно з ч.4,5 ст.105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, тобто повинні бути зазначені в позові треті особи та надані для них копії позову з додатками. Згідно з ч.2 ст.108 КАС України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.

Саме належним чином оформлений позов, якій вважається поданим у день первинного, направляється сторонам, тому не може бути уточненим, доповненим, поданим у порядку ст.137 КАС України, тощо, оскільки саме за поданим належним чином оформленим позовом суд вирішує питання про відкриття провадження по справі за вимогами викладеними у позові.

Право позивача на зміну позовних вимог (зменшення, збільшення, уточнення) встановлено ст.137 КАС України . Між тим, інститут ст.137 КАС України застосовується у разі судового розгляду справи, тобто у справі по якій провадження відкрито. У звязку з чим подання до суду позивачем уточнень до позову не відповідає вимогам ст.106-107 КАС України.

Відповідно до ч.9 ст. 103 КАС України строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, документи здано на пошту чи передано іншими відповідними засобами звязку.

У разі своєчасного виконання ухвали суду та усунення недоліків позовної заяви не шляхом здачі належним чином оформленого позову, документів до канцелярії суду, а шляхом відправки його до суду у встановлений строк засобами поштового звязку, для попередження повернення судом позовної заяви з підстав невиконання вимог ухвали суду щодо усунення недоліків у встановлений строк позивачу необхідно про надіслання матеріалів засобами поштового звязку повідомити суд на його електрону адресу, телефон, факс.

Згідно з п.1 розділу ІІ Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених Наказом Міністерства інфраструктури України від 28.11. 2013року №958, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 28.01.2014року за №173/24950, нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв'язку (без урахування вихідних днів об'єктів поштового зв'язку): місцевої - Д+2; у межах області та між обласними центрами України - Д+3, пріоритетної - Д+1, де Д день подання поштового відправлення до пересилання в об'єкті поштового зв'язку або опускання простого листа чи поштової картки до поштової скриньки до початку останнього виймання; 2, 3 кількість днів, протягом яких пересилається поштове відправлення.

У разі неотримання судом позову та матеріалів на виконання ухвали суду з урахуванням встановлених нормативів та відсутності повідомлень іншими засобами звязку суд буде вирішувати питання про повернення позову у вказані строки.

Керуючись ст. 105, 106, 108 КАС України, суддя,-

У Х В А Л И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області, Атестаційної комісії №14 Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання незаконим та скасування рішення, визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, виплати грошового забеспеченя за час вимушеного прогулу - залишити без руху.

Повідомити позивача про необхідність в строк до 10 січня 2016 року усунути недоліки та розяснити, що в іншому випадку позов буде визнаний неподаним та повернутий позивачу.

Ухвалу може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом пяти днів з дня отримання ухвали.

Суддя Катаєва Е.В.