Постанова № 63648707, 20.12.2016, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2016
Номер справи
818/1478/16
Номер документу
63648707
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 грудня 2016 р. Справа №818/1478/16

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гелета С.М.

за участю секретаря судового засідання - Мороз Т.М.

представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/1478/16 за позовом Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області до Конотопського міськрайонного суду Сумської області про скасування наказу, -

В С Т А Н О В И В:

Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Сумській області (далі позивач, ТУ ДСА в Сумській області) звернулося до суду із адміністративним позовом до Конотопського міськрайонного суду Сумської області (далі відповідач) , 3-тя особа ОСОБА_2 та просить суд скасувати наказ №26-б від 03.10.2016р. «Про відрахування зі штату суддів суду ОСОБА_2Є.» в частині виплати ОСОБА_3 вихідної допомоги в розмірі трьох місячних суддівських винагород.

Свої вимоги мотивує тим, що станом на день прийняття Верховною Радою України постанови про звільнення ОСОБА_2, зокрема 22.09.2016р., діяла норма ОСОБА_4 України «Про судоустрій і статус суддів» №2453-VI від 07.07.2010р., яка не передбачала права на отримання вихідна допомоги судді у зв'язку з відставкою, така норма була відсутня. Станом на 30.09.2016р. набув чинності ОСОБА_4 України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016р. №1402-VIII, який передбачає право отримати вихідну допомогу. При цьому, на думку позивача, при винесенні відповідачем наказу про відрахування з посади судді 03.10.2016р. неправомірно було прийнято рішення про виплату ОСОБА_2 вихідної допомоги на підставі ст. 143 ОСОБА_4 України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016р. №1402-VIII, враховуючи те, що звільнення відбулося до набрання чинності 30.09.2016р. цього ОСОБА_4. Також представник позивача зазначає, що будь-які бюджетні зобовязання та платежі до бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, а виплата, яка зазначена в спірному наказі не передбачена кошторисом суду.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, справу просить розглядати без участі його представника. У письмовому відзиві на позов просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що відповідно до загального трудового законодавства днем звільнення вважається останній день роботи, в даному випадку 03.10.2016р., коли ОСОБА_2 було відраховано із штату суду, а на зазначену дату вже діяла норма ст. 147 ОСОБА_4 України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016р. №1402-VIII, яка передбачає право судді на вихідну допомогу. Крім того, постанова Верховної Ради України була прийнята 22.09.2016р., але оприлюднена 14.10.2016р., тому датою звільнення судді з посади має бути дата оприлюднення постанови Верховної Ради України про звільнення такого судді в офіційному друкованому виданні. До 03.10.2016р. дня отримання копії постанови судом, дана постанова не була будь-яким чином оприлюднена. Враховуючи зазначене, відповідач вважає, що датою звільнення судді з посади має бути дата, коли постанова доведена до відома судді.

Третя особа ОСОБА_2 (далі 3-тя особа, ОСОБА_2Є.) про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, просить справу розглядати без її участі. У письмовому поясненні своєї позиції по справі зазначає, що у неї є право отримати таку допомогу, оскільки її відрахували зі штату суду в час, коли діяла норма ОСОБА_4 України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016р. №1402-VIII, яка передбачає право судді на вихідну допомогу, просить відмовити в задоволенні позовних вимог в зв'язку з їх безпідставністю та необґрунтованістю.

Дослідивши подані документи і матеріали, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_2 перебувала на посаді судді Конотопського міськрайонного суду Сумської області.

У відповідності до постанови Верховної Ради України «Про звільнення суддів» від 22.09.2016 року №1600- VІІІ, зокрема, ОСОБА_2, суддю Конотопського міськрайонного суду Сумської області відповідно до п. п. 2,3,9 частини 5 ст. 126 Конституції України у звязку з поданням заяви про відставку звільнено з посади судді.

Згідно наказу Голови Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 03.10.2016р. №26-б «Про відрахування зі штату суддів суду ОСОБА_2Є.» відповідно до постанови Верховної Ради України від 22.09.2016 року №1600-VІІІ «Про звільнення суддів» з 03.10.2016р. було відраховано ОСОБА_2 з посади судді. Також п. 2 зазначеного наказу вирішено виплатити ОСОБА_2 вихідну допомогу в розмірі трьох місячних суддівських винагород.

Порядок призначення чи обрання суддею і умови забезпечення суддів визначаються виключно Конституцією України та ОСОБА_4 України «Про судоустрій і статус суддів», які передбачають особливості забезпечення функціонування судової влади.

Відповідно до ч. 1 статті 111 ОСОБА_4 України «Про судоустрій і статус суддів» №2453 (в редакції станом на 22.09.2016р.) (далі ОСОБА_4 №2453) суддя суду загальної юрисдикції може бути звільнений з посади органом, який його обрав або призначив, виключно з підстав, визначених частиною п'ятою статті 126 Конституції України, за поданням Вищої ради юстиції..

Згідно п. 9 ч. 5 ст. 126 Конституції України суддя звільняється з посади органом, що його обрав або призначив, у разі подання суддею заяви про відставку або про звільнення з посади за власним бажанням.

Як вже зазначалось судом, постановою Верховної Ради України «Про звільнення суддів» від 22.09.2016 року №1600-VІІІ, ОСОБА_2 звільнено з посади судді Конотопського міськрайонного суду Сумської області відповідно до п. 9 частини 5 ст. 126 Конституції України у звязку з поданням заяви про відставку.

У відповідності до приписів ст. 120 ОСОБА_4 №2453 суддя, який має стаж роботи на посаді судді не менше двадцяти років, що визначається відповідно до статті 135 цього ОСОБА_4, має право подати заяву про відставку. Суддя має право у будь-який час перебування на посаді незалежно від мотивів подати заяву про звільнення з посади за власним бажанням.

Заява про відставку, заява про звільнення з посади за власним бажанням подається суддею безпосередньо до Вищої ради юстиції, яка протягом одного місяця з дня надходження відповідної заяви вносить до органу, який обрав або призначив суддю, подання про звільнення судді з посади.

Суддя здійснює свої повноваження до прийняття рішення про його звільнення.

Згідно ч. 3 ст. 122 ОСОБА_4 №2453 повноваження судді припиняються з дня прийняття Верховною Радою України постанови про звільнення з посади судді.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 ОСОБА_4 №2453 порядок розгляду питання та прийняття Верховною Радою України рішення про звільнення з посади судді, обраного безстроково, визначається цим ОСОБА_4 та Регламентом Верховної Ради України.

Судом визнається безпідставним посилання відповідача та третьої особи на ч. 4 ст.7 Указу Президента України від 10.06.1997 року № 503/97 «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності», оскільки дана норма передбачає порядок набрання чинності нормативно-правових актів, але в даному випадку було прийнято інший правовий акт індивідуальної дії, порядок набрання чинності якого передбачено ч. 3 ст. 7 цього Указу.

Так, відповідно до ч. 3 ст. 7 Указу Президента України від 10.06.1997 року № 503/97 «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності» акти Верховної Ради України і Президента України про призначення відповідно до законодавства на посади і звільнення з посад набирають чинності з моменту їх прийняття.

Також слід зазначити, що ОСОБА_4 України від 10 лютого 2010 року N 1861-VI затверджено Регламент Верховної Ради України (далі - Регламент). Статтею 138 Регламенту передбачено порядок прийняття постанов та інших актів Верховної Ради. Зокрема, ч. 2 даної статті передбачено, що постанови Верховної Ради приймаються з конкретних питань з метою здійснення її установчої, організаційної, контрольної та інших функцій. Такі постанови Верховної Ради набирають чинності з дня їх прийняття, якщо інше не передбачено самою постановою.

В даному випадку Постанова Верховної Ради України «Про звільнення суддів» № 1600- VІІІ набрала законної сили саме 22.09.2016р. в день її прийняття Верховною Радою України.

Відповідач та 3-тя особа, як на підставу наявності права на отримання вихідної допомоги при звільнення посилаються на ч. 1 ст. 143 ОСОБА_4 України ОСОБА_4 України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII, який набрав чинності 30.09.2016 року, за приписами якої судді, який вийшов у відставку, виплачується вихідна допомога в розмірі 3 місячних суддівських винагород за останньою посадою.

Втім суд зазначає, що з аналізу вищенаведених норм слідує, що звільнення позивача з займаної посади здійснено постановою Верховної Ради України від 08.09.2016 року, що виключає можливість застосування до спірних правовідносин ОСОБА_4 України ОСОБА_4 України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII, що набрав чинності після звільнення ОСОБА_2 із займаної посади.

За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

З огляду на викладене, до спірних правовідносин слід застосовувати положення нормативно-правових актів, які діяли на час прийняття Верховною Радою України постанови про звільнення позивача (тобто станом на 22.09.2016р.).

ОСОБА_4 №2453, який діяв на час прийняття Верховною Радою України постанови №1600-VІІІ, виплата такої допомоги суддям при звільненні не була передбачена.

З врахуванням вищезазначеного, суд вважає позовні вимоги ТУ ДСА в Сумській області правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області до Конотопського міськрайонного суду Сумської області про скасування наказу задовольнити.

Скасувати наказ Конотопського міськрайонного суду Сумської області №26-б від 03.10.2016р. "Про відрахування зі штату суддів суду ОСОБА_2Є." в частині виплати ОСОБА_2 вихідної допомоги в розмірі трьох місячних суддівських винагород.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено та підписано 23.12.2016р.

Суддя С.М. Гелета