Ухвала суду № 63648035, 20.12.2016, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2016
Номер справи
810/3754/16
Номер документу
63648035
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про продовження строку усунення недоліків позовної заяви

20 грудня 2016 року Справа № 810/3754/16

Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши позовну заяву Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області до Приватного сільськогосподарського підприємства "Переселенське" про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області з позовом до Приватного сільськогосподарського підприємства "Переселенське" про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за період січень-жовтень 2016 року у сумі 7905,80 грн.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.11.2016 у задоволенні клопотання Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області про звільнення від сплати судового збору за подання адміністративного позову до суду №8309/04 від 14.11.2016 - відмовлено, позовну заяву залишено без руху та надано 30-тиденний строк з дня отримання копії даної ухвали позивачем для усунення виявлених недоліків позовної заяви.

30.11.2016 позивачем отримано ухвалу суду від 21.11.2016, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Суд зазначає, що позивачем не було оскаржено ухвалу суду від 21.11.2016 у встановленому законом порядку, а тому остання набрала законної сили 06.12.2016 та є обов'язковою до виконання позивачем.

20.12.2016 представником позивача через канцелярію суду подано лист №9047/04-14 від 15.12.2016 про усунення виявлених недоліків позовної заяви, в якому позивач повторно просить звільнити його від сплати судового збору за подання даного позову до суду.

В обґрунтування вказаного клопотання позивач зазначає, що Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області не має можливості сплатити судовий збір у зв'язку з відсутністю коштів, призначених на цю мету.

При цьому на підтвердження відсутності коштів на сплату судового збору до вищевказаного листа позивачем додано копію кошторису Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області на 2016 рік, з якого вбачається, що по КЕКВ 2800 "Інші поточні видатки", з якого здійснюються видатки на сплату судового збору, передбачено 0,00 грн.

Розглядаючи вказане клопотання про звільнення від сплати судового збору, що викладене в листі позивача №9047/04-14 від 15.12.2016 по суті суд зазначає таке.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України “Про судовий збір” від 08.07.2011 № 3674-VI.

Відповідно до статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України “Про судовий збір” враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

Вказані норми встановлюють можливість полегшення судом тягаря судових витрат для осіб з низьким рівнем достатку. Положення статей спрямовані на те, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу до суду малозабезпечених осіб, і слугують гарантуванню принципу рівності (стаття 10 Кодексу адміністративного судочинства України) всіх осіб у правах щодо доступу до суду незалежно від майнового стану.

Таким чином, за обґрунтованим клопотанням, вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі, суд може звільнити позивача від сплати судового збору, зменшити його розмір, відстрочити або розстрочити його сплату.

У клопотанні сторона повинна навести обставини, які свідчать про її незадовільний майновий стан та надати суду відповідні докази.

Як встановлено вище, в обґрунтування клопотання про звільнення від сплати судового збору позивач зазначає, що він є бюджетною установою, а кошти на оплату судового збору за подання позову до суду відсутні.

Проте, суд звертає увагу, що в даному випадку, вказана обставина не є підставою для звільнення від сплати судового збору, оскільки відсутність видатків на сплату судового збору не свідчить про незадовільний майновий стан позивача, або інші поважні причини його матеріального становища, що можуть бути підставою для звільнення від сплати судового збору.

Так, Пленум Вищого адміністративного суду України Постанові від 23 січня 2015 року № 2 “Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI “Про судовий збір” зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати. Таке ж право мають і бюджетні установи. Водночас якщо ці бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.

Суд зазначає, що позивач не включений до числа осіб, звільнених від оплати судового збору при подачі позовів, зокрема, до адміністративного суду, що прямо передбачено Законом “Про судовий збір” (в редакції, чинній на момент подання позову), а тому є платником судового збору на загальних підставах.

Крім того, суд вбачає за доцільне зазначити, що у статті 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, у тому числі й органів державної влади. У зв'язку із цим обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися достатньою підставою для звільнення від такої сплати.

Відповідно до статті 10 Кодексу адміністративного судочинства України усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом. Не може бути привілеїв чи обмежень прав учасників адміністративного процесу за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Більш того, суд звертає увагу, що доводи позивача щодо відсутності коштів на сплату судового збору не заслуговують на увагу, оскільки пунктом 2 розділу ІІ Закону України від 22 травня 2015 року № 484-VІІІ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору” Кабінет Міністрів України було зобов'язано забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.

За таких обставин, суд вважає, що наведені підстави у клопотанні про звільнення від сплати судового збору, що викладене в листі позивача №9047/04-14 від 15.12.2016 є недостатніми для задоволення такого клопотання.

Відповідно до частини 1 статті 102 Кодексу адміністративного судочинства України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.

З огляду на вищевикладене та враховуючи, що у 2017 році буде затверджено новий кошторис Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області на 2017 рік, суд вважає за необхідне продовжити встановлений ухвалою суду від 21.11.2016 строк для усунення недоліків позовної заяви до 31.01.2017.

Керуючись статтями 101, 102, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні клопотання Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області про звільнення від сплати судового збору за подання адміністративного позову до суду, що викладене в листі позивача №9047/04-14 від 15.12.2016 - відмовити.

2. Продовжити строк для усунення недоліків позовної заяви Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області до Приватного сільськогосподарського підприємства "Переселенське" про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за період січень-жовтень 2016 року у сумі 7905,80 грн. до 31 січня 2017 року.

3. Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Кушнова А.О.