ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 квітня 2012 р. № 2а-14317/11/1370
о 12 год., 38 хв. м. ЛьвівЛьвівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Кавка Н.І., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним
позовом Відкритого акціонерного товариства «Жидачівський целюлозно паперовий комбінат», представник ОСОБА_1 (довіреність № 23-5-юр від 10.01.2012 року)до Головного управління Державного комітету із земельних ресурсів у Львівській області, представник ОСОБА_2І (довіреність № 01-16/6-40 від 04.01.2012 року) головного спеціаліста відділу з контролю та використання земель управління Державного комітету із земельних ресурсів у Львівській області, представник не прибув про визнання протиправним та скасування припису № 670 від 22.11.2011 року
Позивач Відкрите акціонерне товариство «Жидачівський целюлозно паперовий комбінат»звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державного комітету із земельних ресурсів у Львівській області, Головного спеціаліста відділу з контролю та використання земель управління Державного комітету із земельних ресурсів у Львівській області, в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати припис головного спеціаліста відділу з контролю за використанням земель управління Державного комітету із земельних ресурсів Львівської області ОСОБА_3 за № 670 від 22.11.2011 року.
Вказані позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що виданий 22.11.2011 року головним спеціалістом відділу з контролю за використанням земель управління Державного комітету із земельних ресурсів Львівської області ОСОБА_3 припис № 670 є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки не містить заходів, які необхідно вчинити з метою усунення порушень, що є невиконанням вимог Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.
Позивач не порушував вимог земельного законодавства та земельною ділянкою користується правомірно, своєчасно та в повному обсязі сплачує плату за землю за використання земельної ділянки, вважає спірний припис головного спеціаліста протиправним та таким, що не відповідає вимогам земельного законодавства.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, додатково вказав про постанову Львівського окружного адміністративного суду, що набрала законної сили, якою встановлено обставини які не доказуються при розгляді даної справи, просив позов задоволити повністю.
Позиція відповідача - Головного управління Державного комітету із земельних ресурсів у Львівській області викладена у відзиві на адміністративний позов. Відповідач зазначає, що державний акт на право користування землею від 12.09.1995 року не є підставою для використання позивачем земельної ділянки, право на яку він посвідчує, оскільки його видано іншій юридичній особі Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат. Враховуючи, що у ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»відсутній державний акт на право постійного користування земельними ділянками (із зазначенням власного найменування), відтак і право постійного користування у останнього не виникло.
Згідно п. «в»ст. 141 ЗК України, у разі припинення діяльності державних чи комунальних підприємств, установ та організацій, їх право постійного користування земельною ділянкою припиняється і в порядку правонаступництва не переходить.
Враховуючи вищенаведене, відповідачі прийшов до висновку, що незважаючи на те, що ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»є правонаступником ДП «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат», його право постійного користування земельною ділянкою автоматично у порядку правонаступництва до ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»не переходить, а виникає на загальних підставах. А відтак, станом на 22.11.2011 року позивач з порушенням вимог ст. 125 ЗК України використовував земельні ділянки у м. Жидачеві без правовстановлюючих документів.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, просила у його задоволенні відмовити повністю.
Відповідач - головний спеціаліст відділу з контролю та використання земель управління Державного комітету із земельних ресурсів у Львівській області ОСОБА_3 в судове засідання не прибув, причини неприбуття не повідомив.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, безпосередньо, всебічно, повно та обєктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд встановив:
20.10.2011 року міський голова звернувся з листом № 1190 до Управління Держкомзему у Львівській області, у якій просив здійснити згідно чинного законодавства перевірку щодо правомірності використання ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»земельних ділянок, які знаходяться на території м. Жидачева, а саме, площею 80,6806 га на вул. Фабрична, 4, вул. Гніздичівська, 12, для обслуговування виробничих приміщень, будівель і споруд, площею 6,5840 га на вул. Грюнвальдська, для обслуговування біовідстійника № 2, та площею 10,922 га під сміттєзвалищем.
17.11.2011 року головою комісії з проведення реорганізації Управління Держкомзему у Львівській області видано скерування на позапланову перевірку.
22.11.2011 року головним спеціалістом відділу з контролю за використанням та охороною земель Управління Держкомзему у Львівській області ОСОБА_3 проведено позапланову перевірку з питань додержання вимог земельного законодавства ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»(м. Жидачів, вул. Грюнвальдська). За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 22.11.2011 року.
В акті перевірки зазначено:
Проведеною перевіркою встановлено ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»використовує земельну ділянку у м. Жидачів, вул. Грюнвальдська, площею 6,5840 га для обслуговування біовідстійника № 2 із земель промисловості Жидачівської місцевої ради, без правовстановлюючих документів, що є порушенням ст.ст. 125, 126 ЗК України.
За результатами проведеної перевірки головним спеціалістом відділу з контролю за використанням та охороною земель Управління Держкомзему у Львівській області ОСОБА_3 22.11.2011 року видано припис № 670, яким приписано до 22.12.2011 року усунути порушення земельного законодавства відповідно до ст. 144 ЗК України.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2002 року за N 449 «Про затвердження форм державного акта на право власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою», Земельним кодексом України, Кодексом адміністративного судочинства України.
Згідно ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 92 Земельного кодексу України, право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Згідно ст. 125 цього ж Кодексу, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно ч. 3 ст. 126 цього ж Кодексу, право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.
Згідно ст. 141 цього ж Кодексу, підставами припинення права користування земельною ділянкою є:
а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою;
б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом;
в) припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій;
г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам;
ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням;
д) систематична несплата земельного податку або орендної плати;
е) набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці;
є) використання земельної ділянки у спосіб, що суперечить вимогам охорони культурної спадщини.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 149 цього ж Кодексу, земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади, ОСОБА_1 міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування на підставі та в порядку, передбачених цим Кодексом.
Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, ОСОБА_1 міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.
Стаття 70 КАС України встановлює правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі. Предметом доказування, згідно з ч. 1 ст. 138 КАС України, є обставини (факти), якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Представник позивача в обґрунтування позовних вимог надав суду копії:
- Рішення Виконавчого комітету Жидачівської міської ради Львівської області № 377 від 09.10.1998 року «Про надання земельної ділянки»;
- Рішення Виконавчого комітету Жидачівської міської ради Львівської області № 522 від 11.12.1998 року «Про затвердження акта прийняття-передачі рекультивованих земель»;
- Рішення Жидачівської міської ради Львівської області № 1505 від 23.05.2000 року «Про вилучення із постійного користування земельних ділянок у ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»;
- Рішення Жидачівської міської ради Львівської області № 2203 від 15.03.2001 року «Про вилучення земельних ділянок у ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»;
- Рішення Жидачівської міської ради Львівської області № 2803 від 14.11.2001 року «Про затвердження проекту відведення земельної ділянки МП «Азалія»;
- Рішення Жидачівської міської ради Львівської області № 2104 від 13.07.2004 року «Про розгляд клопотання ТОВ «Львівпромліс»щодо розширення виробничої території»;
- Рішення Жидачівської міської ради Львівської області № 3217 від 25.05.2005 року «Про припинення права користування земельними ділянками ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»»;
- Державного Акту про право постійного користування землею серії ЛВ № 14 від 12.09.1995 року, згідно якого ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»надано у постійне користування 170,23 га землі в межах згідно з планом землекористування для обслуговування основних та допоміжних будівель;
- Податкового розрахунку земельного податку на 2011 рік з додатками: № 1 Відомістю про наявність документів на землю та № 4 Відомістю земельного податку на земельні ділянки населених пунктів, яким встановлено грошову оцінку;
- Рішення Арбітражного суду Львівської області від 13ю02.1997 року у справі № 3/133, яким позов ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»задоволено повністю, ухвалу ХІ сесії 2-го демократичного скликання Жидачівської міської ради народних депутатів від 06.12.1996 року «Про визнання Державного Акту на право постійного користування землею ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»недійсним, як такого, що виготовлений з порушенням земельного законодавства», визнано недійним;
- Постанови Вищого господарського суду України від 05.10.2011 року у справі № 19/93(3/223), якою касаційну скаргу Жидачівської міської ради задоволено, постанову Львівського апеляційного господарського суду від 10.03.2011 року у справі № 19/93 (3/228) господарського суду Львівської області, скасовано рішення господарського суду Львівської області від 05.10.2010 року у даній справі, залишено без змін;
- Постанови Жидачівського районного суду Львівської області від 12.12.2011 року у справі № 2а-2181/2011р., якою позовні вимоги ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»задоволено, скасовано рішення V сесії VІ скликання Жидачівської міської ради від 08.04.2011 року № 168 «Про передачу в оренду земельних ділянок на території м. Жидачева ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат».
Представник позивача в судовому засіданні надав суду копію постанови Львівського окружного адміністративного суду від 15.02.2012 року у справі за № 2а-14318/11/1370 за позовом ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»до Головного управління Державного комітету із земельних ресурсів у Львівській області, головного спеціаліста відділу з контролю та використання земель управління Державного комітету із земельних ресурсів у Львівській області про визнання протиправним та скасування припису № 668 від 22.11.2011 року про усунення порушень вимог земельного законодавства на підставі акта перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 22.11.2011 року. На запитання суду, представник відповідача - Головного управління Державного комітету із земельних ресурсів у Львівській області вказала, що дана постанова не оскаржена, у відповідача наміру її оскарження немає.
Відтак, згідно ст. 254 КАС України вказана постанова набрала законної сили, якою встановлено наступне:
ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»надано у постійне користування 170,23 га землі в межах згідно з планом землекористування для обслуговування основних та допоміжних будівель відповідно до рішення Жидачівської районної ОСОБА_1 народних депутатів від 01.02.1994 року за № 12 «Про затвердження земзвіту».
Рішенням арбітражного суду Львівської області від 13.02.1997 року по справі № 3/133, визнано недійсним ухвалу Жидачівської міської ради від 06.12.1996 року. «Про визнання Державного акту на право постійного користування землею Жидачівським целюлозно-паперовим комбінатом недійсним, як такого, що виготовлений з порушенням земельного законодавства».
Пунктом 6 розділу ХХ «Перехідні положення» Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але за цим же Кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні до 1 січня 2008 року переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.09.2005 року N 5-рп/2005 положення пункту 6 визнано неконституційним та скасовано в частині зобов'язання переоформлення права постійного користування земельною ділянкою на право власності або право оренди.
Абзацом одинадцятим пункту 5.3 Рішення Конституційного Суду України від 22.09.2005 року N 5-рп/2005 зазначено, що стаття 92 Земельного кодексу України не обмежує і не скасовує діюче право постійного користування земельними ділянками, набуте в установленому законодавством порядку станом на 1 січня 2002 року до його переоформлення.
Частиною другою постанови Кабінету Міністрів України від 2 квітня 2002 року за № 449 «Про затвердження форм державного акта на право власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою»визначено, що раніше видані державні акти на право приватної власності на землю, державні акти на право власності на землю та державні акти на право постійного користування землею залишаються чинними і підлягають заміні у разі добровільного звернення громадян або юридичних осіб.
У постанові Вищого господарського суду України від 05.10.2011 року по справі № 19/93 (3/228) за позовом ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»до Жидачівської міської ради про визнання права на постійне користування земельною ділянкою, треті особи Жидачівський районний відділ земельних ресурсів, Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» в особі Львівської регіональної філії, судом зазначено, що суб'єктивне право на земельну ділянку виникає та реалізується на підставах і в порядку, визначених Конституцією України, Земельним Кодексом та іншими законами України, що регулюють земельні відносини. Підставою для виникнення права на земельну ділянку є відповідний юридичний факт. ЗК України серед підстав набуття права на землю громадянами та юридичними особами не називає оформлення чи переоформлення прав на земельні ділянки. При цьому право постійного землекористування є безстроковим і може бути припинене лише з підстав, передбачених законодавством, чого не було зроблено Жидачівською міською радою. При цьому непереоформлення позивачем належного йому відповідно до Державного акта права постійного користування землею на право оренди зазначеної земельної ділянки шляхом укладення договору оренди не свідчить про припинення належного йому права постійного користування землею відповідно до чинного Державного акта на право постійного користування землею.
З урахуванням вказаної норми, встановлена Вищим господарським судом України наявність у позивача чинного акта на право постійного користування землею не потребує доказування.
Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Обставини між позивачем та відповідачем встановлені судовим рішенням, з тих самих підстав, а саме акта перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 22.11.2011 року, у постанові Львівського окружного адміністративного суду від 15.02.2012 року у справі № 2а-14318/11/1370 що набрала законної сили, не доказуються при розгляді даної справи, про що представниками сторін не заперечується.
Згідно ст. 49, 70 КАС України, сторони зобовязані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобовязані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень.
Таким чином, з врахуванням положень ст. 162 КАС України, позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства «Жидачівський целюлозно паперовий комбінат»про визнати протиправним та скасування припису головного спеціаліста відділу з контролю за використанням земель управління Державного комітету із земельних ресурсів Львівської області ОСОБА_3 за № 670 від 22.11.2011 року, підлягають задоволенню повністю.
Суд присуджує з Державного бюджету України, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України, всі здійснені стороною, яка не є субєктом владних повноважень, та документально підтверджені судові витрати, на користь якої ухвалене судове рішення.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 159-163, 167 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задоволити повністю.
2. Визнати протиправними і скасувати припис № 670 від 22.11.2011 року головного спеціаліста відділу з контролю за використанням земель управління Державного комітету із земельних ресурсів Львівської області ОСОБА_3
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства «Жидачівський целюлозно паперовий комбінат»(ЄДРПОУ 00278801, вул. Фабрична, 4, м. Жидачів, Львівська область) 28,24 грн. судового збору.
Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Згідно ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього ж Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.
Постанова складена у повному обсязі 05.04.2012 року.
Суддя Гавдик З.В.