ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Денисюк І.І.
Суддя-доповідач:Майор Г.І.
ПОСТАНОВА
іменем України
"21" грудня 2016 р. Справа № 281/445/16-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Майора Г.І.
суддів: Бучик А.Ю.
Шевчук С.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Лугинського районного суду Житомирської області від "21" жовтня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2016 року ОСОБА_3 звернулась до суду з адміністративним позовом до Овруцького об'єднаного УПФ України в Житомирській області, в якому просила визнати неправомірною відмову відповідача щодо перерахунку та виплати пенсії та зобов'язати останнього перерахувати та виплатити їй пенсію в розмірі 10 мінімальних пенсій за віком та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 100% мінімальної пенсії за віком на підставі ст. ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період 01.12.2013 по 30.06.2016. В обґрунтування заявленого позову послалася на те, що вона має статус громадянина, постраждалого від наслідків Чорнобильської катастрофи 1 категорії, 1 групу інвалідності, що підтверджується копією довідки МСЕК та посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Ухвалою Лугинського районного суду Житомирської області від 04.10.2016, яка залишена без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 16.11.2016 вказаний адміністративний позов в частині вимог перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2013 по 18.02.2016 залишено без розгляду.
Постановою Лугинського районного суду Житомирської області від 21.10.2016 позовні вимоги задоволено.
Визнано відмову Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо перерахунку та виплати ОСОБА_3 пенсії у розмірах, передбачених ст. ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірною.
Зобов'язано Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії в розмірі 10 (десяти) мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 100 % мінімальної пенсії за віком на підставі ст. ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 березня 2016 року.
Не погодившись з прийнятим рішенням Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подало апеляційну скаргу, в якій просить судове рішення скасувати та прийняти нове про відмову у задоволенні позову. На обґрунтування зазначає, що суд неправильно застосував норми матеріального права, не врахував принципу пріоритетності норм права, а тому постановив незаконне рішення.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарги, законність і обґрунтованість рішення суду, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення виходячи з такого.
Встановлено, що ОСОБА_3 є особою віднесеною до 1 категорії, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до посвідчення НОМЕР_1. Згідно довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 10 ААБ №655502 від 04.12.2013 вбачається, що 01.12.2013 ОСОБА_3 встановлено першу групу інвалідності у звя'зку з захворюванням, пов'язаним з наслідками аварії на ЧАЕС.
Овруцьким об'єднаним управлінням ПФ України в Житомирській області від 21.07.2016 №1057/04-02 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку та виплаті пенсії. Вказано, що доплати до пенсії, передбачені ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на даний час проводяться відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на визнання за ним права отримання пенсії у відповідності до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» згідно поданої ним заяви до відповідача. Суд уважав, що у Законі України "Про державний бюджет України на 2016 рік" немає прямого обмеження застосування відповідних положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а на час виникнення спірних правовідносин не встановлено обмежень.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком виходячи з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII.
Статтею 49 Закону № 796-XII передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що особам, віднесеним до категорії 1 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах: інвалідам І групи - 100% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які
постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, зокрема, по І групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком.
Статтями 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що умови, порядок призначення та мінімальні розміри додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1 та державної пенсії визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Згідно ст.62 цього Закону України, роз'яснення порядку застосування цього Закону проводиться в порядку, визначеному КМ України, рішення якого є обов'язковим для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їхньої відомчої підпорядкованості та форм власності.
Статтею 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок державного бюджету.
Відповідно до статті 67 Закону № 796-XII конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати. Тобто, стаття 67 Закону № 796-XII може бути застосована відповідачем лише у випадку, коли йдеться про підвищення доплат, пенсій та компенсацій з урахуванням визначення розміру державної та додаткової пенсій позивачу згідно з положеннями статей 50, 54 цього ж Закону.
Згідно п.3 ст.116 Конституції України Кабінет Міністрів України забезпечує, зокрема, проведення політики у сфері соціального захисту. Згідно з бюджетними призначеннями КМУ встановлює розмір окремих видів компенсацій і допомог, зокрема постановою КМУ № 1210 від 23.11.2011р. «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Виплата державної пенсії по інвалідності, додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю з 01.09.2011 року проводилась у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», а з 01.01.2012 року здійснюється у розмірі, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішеннями Конституційного Суду України від 26.12.2011 року № 20-рп/2011 та від 25.01.2012 № 3-рп/2012 підтверджена законність повноважень Кабінету Міністрів України щодо реалізації політики у сфері соціального захисту в тому числі регулювання порядку та розмірів соціальних виплат і допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави.
Законами України "Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», «Про Державний бюджет України на 2012 рік», «Про Державний бюджет України на 2013 рік», «Про Державний бюджет України на 2014 рік», «Про Державний бюджет України на 2015 рік», встановлено, зокрема, що у 2011 - 2015 роках положення зокрема статей 50, 54 Закону №796- XII, застосовуються у порядку та розмірі, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 - 2015 роки.
Законом України № 76 VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року було внесено зміни до статей 50 та 54 Закону № 796- XII.
Так, відповідно до статті 50 Закону України № 796-ХІІ в редакції від 28.12.2014, особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно зі ст.54 даного Закону № 796-ХІІ, в редакції від 28.12.2014 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки зміни до ст.ст. 50, 54 Закону України № 796-ХІІ внесено Законом України №76-УІІІ від 28.12.2014 року і ЗУ "Про державний бюджет України на 2015 рік" №80-УІІ прийнято 28.12.2014, то пунктом 9 ЗУ "Про державний бюджет України на 2015 рік" було вказано, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
ОСОБА_3 звернулася до пенсійного органу вже після внесення змін до ст.ст.50,54, то відсутні підстави вважати, що останнім було порушено її право на нарахування та виплату державної пенсії та додаткової пенсії відповідно до вказаних норм.
Крім того, суди загальної юрисдикції України під час вирішення справ щодо соціального захисту прав громадян повинні застосовувати нормативно-правові акти КМ України, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
За таких обставин, колегія суддів уважає, що відповідач, виплачуючи позивачу пенсію у порядку та розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 27.11.2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», діяв правомірно та у межах наданих йому повноважень.
Вказане залишилося поза увагою суду, який зосередив увагу лише на Законі України "Про державний бюджет України на 2016 рік", в якому відсутні обмеження застосування Закону України № 796-ХІІ. А обмеження у Законі України "Про державний бюджет України на 2016 рік" не розглядалися, оскільки з 28.12.2014 року діє нова редакція ст.ст.50, 54 Закону України № 796-ХІІ.
Постанову судом першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, без належного з'ясування обставин справи, без їх правової оцінки, тому, у відповідності до ст.202 КАС України, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити, постанову Лугинського районного суду Житомирської області від "21" жовтня 2016 р. скасувати, прийняти нову постанову, якою в позові відмовити.
Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Г.І. Майор
судді: А.Ю.Бучик
С.М. Шевчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Гетьмана Виговського,12,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100
4-третій особі: - ,