Головуючий у 1 інстанції - Борзаниця С.В.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2016 року справа №812/336/16
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Сіваченка І.В.,
суддів: Шишова О.О., Чебанова О.О.,
секретар судового засідання Куленко О.Д.,
за участі представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16 травня 2016 року у справі № 812/336/16 за позовом Луганської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області про визнання неправомірним та скасування рішення від 29.10.2015 № 189/12-14-17-13/21,
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у м. Ровеньках Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області (далі за текстом - Інспекція у м. Ровеньках) звернулась до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області (далі за текстом - Інспекція у м. Сєвєродонецьку), в якому просила визнати неправомірним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну плату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
В обґрунтування позову посилається на наступне.
Рішенням Відповідача від 29.10.2015 № 189/12-14-17-03/21 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску Інспекції у м. Ровеньках було нараховано штраф у розмірі 35719,19 грн. за період з 21.08.2014 по 26.12.2014, штраф у розмірі 840,17 грн. за період з 21.02.2015 до 26.02.2015 та пеню у розмірі 19458,27 грн., загальна сума складає 56017,63 грн.
З Рішенням Відповідача від 29.10.2015 № 189/12-14-17-03/21 Позивач не згоден з наступних підстав. Відповідно до положень Розділу VІІІ ОСОБА_4 України від 2 вересня 2014 року № 1669-VII Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції (далі ОСОБА_5 № 1669-VII) платники єдиного внеску, визначені статтею 4 ОСОБА_4 України від 8 липня 2010 року № 2464-VI Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування (далі ОСОБА_5 № 2464-VI), які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 ОСОБА_4 № 1669-VII, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обовязків, визначених частиною другою статті 6 ОСОБА_4 № 2464-VI, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим ОСОБА_4, за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Інспекція у м. Ровеньках є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з 10.06.2013 перебувала на обліку в Інспекції у м. Ровеньках.
З квітня 2014 року на території Луганської області, зокрема, м. Ровеньках, відповідно до Указу Президента України від 14.04.2014 №405/2014 Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України здійснюється антитерористична операція.
З метою збереження життя і здоров'я працівників територіального органу Міндоходів, захисту їх законних прав та інтересів наказом Міністерства доходів і зборів України від 07.08.2014 №32 Про встановлення простою у роботі територіальних органів Міндоходів в роботі Головного управління Міндоходів у Луганській області та деяких інспекцій згідно з переліком встановлено простій, а також вказано на збереження у межах кошторису середнього заробітку для працівників.
Відповідно до наказу Державної фіскальної служби України від 07.11.2014 №256 Про переміщення та закінчення простою простій у роботі закінчено і установа переміщена за адресою: Луганська обл. м. Сєвєродонецьк, на територію, підконтрольну українській владі, та відповідно до наказу Державної фіскальної служби України від 25.09.2014 №142 Про роботу окремих територіальних органів Міндоходів Луганської області функціональні обов'язки Інспекції у м. Ровеньках виконувала Інспекція у м. Сєвєродонецьку.
До фактичного виконання своїх обов'язків Інспекція у м. Ровеньках приступила лише з 10.07.2015.
21.11.2014 Інспекцію у м. Ровеньках зареєстровано як платника єдиного внеску в Інспекції у м. Сєвєродонецьку.
Інспекція у м. Ровеньках є юридичною особою, яка здійснювала свою діяльність у містах Ровеньки та Сєвєродонецьк, які визначені у Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція згідно розпорядження КМУ № 1275-р від 02.12.2015. Внаслідок цього Інспекція у м. Ровеньках звільнена від штрафних та фінансових санкцій, передбачених ОСОБА_4 № 2464-VI, а Рішення від 29.10.2015 підлягає скасуванню.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 16 травня 2016 року адміністративний позов Інспекції у м. Ровеньках задоволено повністю, внаслідок чого, визнано неправомірним та скасовано рішення Інспекції у м. Сєвєродонецьку від 29.10.2015 № 189/12-14-17-03/21 про застосування до Інспекції у м. Ровеньках штрафу у розмірі 35719,19 грн. за період з 21.08.2014 по 26.12.2014, штрафу у розмірі 840,17 грн. за період з 21.02.2015 до 26.02.2015 та пені у розмірі 19458,27 грн., всього у сумі 56017,63 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну плату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
Постанова мотивована тим, що на момент перевірки та винесення спірного рішення Позивач знаходився на території здійснення антитерористичної операції, що підтверджується законодавчо встановленими положеннями. Також, при вирішенні питання відносно Інспекції у м. Ровеньках щодо застосування чи незастосування заходів зі стягнення штрафу та пені Відповідач повинен був керуватися положеннями п. 9-4 Розділу VIII ОСОБА_4 № 2464-VI та нормами ОСОБА_4 № 1669-VII. Тобто, Відповідач не повинен був однозначно застосовувати положення ч. 11 ст. 9 та ч. 10, 11 ст. 25 ОСОБА_4 № 2464-VI, а повинен надати повний та обєктивний аналіз усім нормам законів та підзаконних нормативних актів, які регулюють спірні правовідносини, і лише після цього приймати рішення щодо наявності підстав для стягнення штрафу та пені.
Крім того, відповідно до пункту 9-4 Розділу VIII ОСОБА_4 № 2464-VI достатньою підставою для звільнення платника єдиного внеску від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій, передбачених цим ОСОБА_4 за невиконання (несвоєчасне виконання) обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, є перебування на обліку в податкових органах, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 ОСОБА_4 № 1669-VII.
Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що постанова суду першої інстанції є необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню та просив прийняти нове рішення, яким скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на те, що відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені ОСОБА_4 № 1669-VII за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, які не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції, подали до фіскального органу заяву та сертифікат Торгово-промислової палати України, не застосовується. Крім того, апелянт вказує, що згідно із статтею 10 ОСОБА_4 № 1669-VII протягом терміну дії цього ОСОБА_4 єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобовязань, є сертифікат Торгово-промислової палати України, а позивачем до податкового органу не надано сертифікату ТПП, що є порушенням вимог статті 10 ОСОБА_4 № 1669-VII щодо підтвердження настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобовязань.
В письмових запереченнях на апеляційну скаргу позивачем висловлено згоду з висновками місцевого суду та прохання залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Також додано копії заяви позивача до відповідача від 09.06.2016 та сертифікату Луганської регіональної торгово-промислової палати № 6424 про форс-мажорні обставини.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити, проти чого заперечував представник позивача.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, а також документи, які містяться в матеріалах адміністративної справи, встановила наступне.
Спершу слід зазначити, що у звязку з проведенням реорганізації позивача, за клопотанням останнього, ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду, постановленою на місці в судовому засіданні 21 грудня 2016 року, замінено Державну податкову інспекцію у м. Ровеньках Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області на Луганську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що Рішенням Інспекції у м. Сєвєродонецьку від 29.10.2015 № 189/12-14-17-03/21 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску Інспекції у м. Ровеньках було нараховано штраф у розмірі 35719,19 грн. за період з 21.08.2014 по 26.12.2014, штраф у розмірі 840,17 грн. за період з 21.02.2015 до 26.02.2015 та пеню у розмірі 19458,27 грн., загальна сума 56017,63 грн. (а.с.8).
Наказом Міністерства доходів і зборів України від 07.08.2014 №32 Про роботу територіальних органів в роботі Інспекції у м. Ровеньках встановлений простій (а.с.12-13).
Відповідно до наказу ДФС України від 07.11.2014 №256 Про переміщення та закінчення простою простій у роботі Інспекції у м. Ровеньках закінчено і установа переміщена за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, на територію, підконтрольну українській владі, та відповідно до наказу ДФС України від 25.09.2014 №142 Про роботу окремих територіальних органів Міндоходів Луганської області функціональні обов'язки Інспекції у м. Ровеньках виконувала Інспекція у м. Сєвєродонецьку (а.с.14-18).
Згідно Положення про Інспекцію вбачається, що Інспекція у м. Ровеньках є правонаступником усіх прав та обовязків Інспекції у м. Ровеньках (а.с.29).
Згідно Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 07.04.2016 місцезнаходженням Інспекції у м. Ровеньках є м. Сєвєродонецьк, вул. Єнергетиків, 72 (а.с.25-28).
Пункт 9-4 Розділу VIII ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ ОСОБА_4 України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування має наступну редакцію.
Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 ОСОБА_4 № 2464-VI, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 ОСОБА_4 № 1669-VII, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14 квітня 2014 року N 405/2014, звільняються від виконання своїх обовязків, визначених частиною другою статті 6 ОСОБА_4 № 2464-VI , на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим ОСОБА_4 за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Частиною 2 статті 6 ОСОБА_4 № 2464-VI серед іншого встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок;
Частиною 10 статті 25 ОСОБА_4 № 2464-VI передбачено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Пунктом 2 частини 11 статті 25 ОСОБА_4 № 2464-VI встановлено, що орган доходів і зборів за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладає на платника єдиного внеску штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Преамбулою ОСОБА_4 № 1669-VII, який набув чинності 15.10.2014, визначено, що цей ОСОБА_5 визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки субєктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.
Статтею 1 ОСОБА_4 № 1669-VII (Визначення термінів) встановлено наступне.
Період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Статтею 11 ОСОБА_4 № 1669-VII (Прикінцеві та перехідні положення) визначено, що цей ОСОБА_5 набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування (14.10.2014), і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 Прикінцеві та перехідні положення цього ОСОБА_4.
Дія цього ОСОБА_4 поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення.
ОСОБА_4 та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому ОСОБА_4.
Частиною 5 статті 11 ОСОБА_4 № 1669-VII (Прикінцеві та перехідні положення) визначено наступне.
Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього ОСОБА_4:
забезпечити прийняття відповідно до своєї компетенції нормативно-правових актів, що випливають із цього ОСОБА_4;
затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення;
у десятиденний строк з дня закінчення антитерористичної операції прийняти остаточний перелік;
привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим ОСОБА_4;
забезпечити розробку і перегляд міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади України їх нормативно-правових актів, що випливають із цього ОСОБА_4.
Відповідно до п. 3 Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 цей Указ набирає чинності з дня його опублікування.
Зазначений Указ Президента України був опублікований у офіційному виданні Офіційний вісник Президента України від 14.04.2014.
Таким чином, Указ Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 набув чинності 14.04.2014.
Розпорядженням КМУ від 30 жовтня 2014 року № 1053-р Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 Прикінцеві та перехідні положення ОСОБА_4 № 1669-VII був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком.
Згідно Додатку в розділі Луганська область: 1. Міста обласного значення: під номером 10 зазначене м. Ровеньки (Ровеньківська міська рада): смт Дзержинський (Дзержинська селищна рада); смт Великокамянка, смт Кленовий, с. Коробкине, с-ще Покровка (Кленова селищна рада); смт Гірник, смт Михайлівка, смт Тацине (Михайлівська селищна рада); смт Нагольно-Тарасівка, с. Березівка (Нагольно-Тарасівська селищна рада); смт Новодарївка, с-ще Валянівськ, с-ще Калинівка (Новодарївська селищна рада); смт Пролетарський, с-ще Новоукраїнка, с. Чапаєвка (Пролетарська селищна рада); смт Ясенівський, с. Красний Колос (Ясенівська селищна рада); с. Благівка, с. Грибуваха, с. Новодарївка, с. Платонівка, с. Улянівка (Благівська сільська рада).;
під номером 13 зазначене м. Сєвєродонецьк (Сєвєродонецька міська рада): смт Борівське, с. Боброве, с. Осколонівка (Борівська селищна рада); смт Сиротине, смт Воронове, смт Метьолкіне (Сиротинська селищна рада); с. Воєводівка, с-ще ОСОБА_6, с-ще Павлоград, с-ще Синецький (Сєвєродонецька міська рада).
Розпорядженням КМУ від 05 листопада 2014 року № 1079-р Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053 зупинена дія розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053 Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Розпорядженням КМУ від 2 грудня 2015 року № 1275-р Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 Прикінцеві та перехідні положення ОСОБА_4 України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком.
Згідно Додатку в розділі Луганська область 1. Міста обласного значення: під номером 10 зазначене м. Ровеньки (Ровеньківська міська рада): смт Дзержинський (Дзержинська селищна рада); смт Великокамянка, смт Кленовий, с. Коробкине, с-ще Покровка (Кленова селищна рада); смт Гірник, смт Михайлівка, смт Тацине (Михайлівська селищна рада); смт Нагольно-Тарасівка, с. Березівка (Нагольно-Тарасівська селищна рада); смт Новодарївка, с-ще Валянівськ, с-ще Калинівка (Новодарївська селищна рада); смт Пролетарський, с-ще Новоукраїнка, с. Чапаєвка (Пролетарська селищна рада); смт Ясенівський, с. Красний Колос (Ясенівська селищна рада); с. Благівка, с. Грибуваха, с. Новодарївка, с. Платонівка, с. Улянівка (Благівська сільська рада).;
під номером 13 зазначене м. Сєвєродонецьк (Сєвєродонецька міська рада): смт Борівське, с. Боброве, с. Осколонівка (Борівська селищна рада); смт Сиротине, смт Воронове, смт Метьолкіне (Сиротинська селищна рада); с. Воєводівка, с-ще ОСОБА_6, с-ще Павлоград, с-ще Синецький (Сєвєродонецька міська рада).
Також пунктом 3 визнано такими, що втратили чинність:
розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053 Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція;
розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 1079 Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053.
Таким чином, з аналізу норм ОСОБА_4 № 1669-VII відносно спірних правовідносин можна зробити наступні висновки.
ОСОБА_5 визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки субєктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції.
Оскільки Указ Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 набув чинності 14.04.2014, відповідно до ч. 1 ст. 1 ОСОБА_4 № 1669-VII від 02.09.2014 можна достовірно стверджувати, що період проведення антитерористичної операції розпочався. Оскільки Указ Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не видавався, можна достовірно стверджувати, що проведення антитерористичної операції триває.
Якщо достовірно встановлено, що антитерористична операція триває, відповідно обовязково повинна бути територія проведення такої операції.
Розпорядженням КМУ від 30 жовтня 2014 року № 1053-р був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком, в якому зазначені міста Ровеньки та Сєвєродонецьк. При цьому в самому змісті цього розпорядження прямо вказано, що воно прийняте на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 ОСОБА_4 № 1669-VII від 02.09.2014.
Розпорядженням КМУ від 05 листопада 2014 року № 1079-р зупинена дія розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053-р. При цьому в самому змісті цього розпорядження відсутнє будь-яке нормативне обґрунтування.
Розпорядженням КМУ від 2 грудня 2015 р. № 1275-р визнано такими, що втратили чинність: розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 № 1053 та від 05.11.2014 № 1079 та знову був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком, в якому зазначені міста Ровеньки та Сєвєродонецьк. При цьому знову в самому змісті цього розпорядження (№ 1275-р від 02.12.2015) прямо вказано, що воно прийняте на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 ОСОБА_4 № 1669-VII від 02.09.2014.
Прийнявши розпорядження КМУ від 05.11.2014 № 1079-р про зупинення дії розпорядження КМУ від 30.10.2014 № 1053-р, Кабінет Міністрів України до 02.12.2015 не прийняв жодного іншого розпорядження, яким би був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Наявність такого розпорядження обумовлена фактом тривання в цей період антитерористичної операції відповідно до Указу Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та дією норм ОСОБА_4 № 1669-VII від 02.09.2014, зокрема, частини 5 статті 11.
Таким чином, в період з 05.11.2014 по 18.12.2015 (дата набрання чинності розпорядження № 1275-р від 02.12.2015) розпорядження КМУ від 05.11.2014 № 1079-р суперечило ОСОБА_4 № 1669-VII. Як наслідок, в силу приписів ч. 3 ст. 11 ОСОБА_4 № 1669-VII від 02.09.2014 вказане розпорядження не діяло, що автоматично в силу приписів закону надає статус чинності розпорядженню КМУ від 30.10.2014 № 1053-р, яким зазначені міста Ровеньки та Сєвєродонецьк віднесено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
При цьому колегія суддів зауважує, що розпорядження КМУ від 30.10.2014 № 1053-р в період з 05.11.2014 по 18.12.2015 не було скасоване або визнане таким, яке втратило чинність. Тобто, в наявності всі підстави для твердження, що в силу приписів ч. 3 ст. 11 ОСОБА_4 № 1669-VII від 02.09.2014 у вказаний вище період часу розпорядження КМУ від 30.10.2014 № 1053-р діяло.
У звязку з вище викладеним, можна достовірно стверджувати, що на момент перевірки та винесення спірного рішення Позивач знаходився на території здійснення антитерористичної операції, що підтверджується законодавчо встановленими положеннями.
Відповідно до ст. 92 Конституції України виключно законами України встановлюються система оподаткування, податки і збори.
Всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.
Згідно з ч. 3 ст. 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
Отже, у випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.
ОСОБА_4 № 2464-VI та ОСОБА_4 № 1669-VII від 02.09.2014 мають вищу юридичну силу, ніж норми постанов Кабінету Міністрів України, які розвивають чи деталізують окремі положення зазначених ОСОБА_4.
При вирішенні питання відносно Інспекції у м. Ровеньках щодо застосування чи незастосування заходів зі стягнення штрафу та пені Відповідач повинен був керуватися положеннями п. 9-4 Розділу VIII ОСОБА_4 № 2464-VI та нормами ОСОБА_4 № 1669-VII. Тобто, Відповідач не повинен був однозначно застосовувати положення ч. 11 ст. 9 та ч. 10, 11 ст. 25 ОСОБА_4 № 2464-VI, а повинен надати повний та обєктивний аналіз усім нормам законів та підзаконних нормативних актів, які регулюють спірні правовідносини, і лише після цього приймати рішення щодо наявності підстав для стягнення штрафу та пені.
При даних спірних правовідносинах мало місце виключно звільнення від сплати штрафних та фінансових санкцій на час проведення антитерористичної операції певної категорії осіб.
Таким чином, суд приходить до висновку, що податковий орган, вирішуючи питання встановлення порушення Інспекції у м. Ровеньках термінів сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, повинен був керуватися нормами Конституції України, усіма положеннями ОСОБА_4 № 2464-VI та ОСОБА_4 № 1669-VII від 02.09.2014 та усіма розпорядженнями Кабінету Міністрів України, які регулюють спірні правовідносини, а не окремими статтями ОСОБА_4 № 2464-VI та Інструкцією, тому прийняте Рішення від 29.10.2015 № 189/12-14-17-03/21 підлягає скасуванню.
Застосування при даних спірних правовідносинах ст. 10 ОСОБА_4 № 1669-VII в частині необхідності обовязкового надання сертифікату Торгово-промислової палати України для підтвердження настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобовязань відповідно до положень ОСОБА_4 № 2464-VI є неможливим з наступних підстав.
Дані спірні правовідносини стосуються обовязку платника єдиного внеску щодо своєчасності сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та врегульовані нормами ОСОБА_4 № 2464-VI, які є спеціальними в даному випадку.
Пункт 9-4 Розділу VIII ОСОБА_4 № 2464-VI має посилання на ОСОБА_5 № 1669-VII лише в частині визначення розташування конкретного населеного пункту, який може бути включений у перелік, зазначений у статті 2 ОСОБА_4 № 1669-VII.
Як встановлено в судовому засіданні, міста Ровеньки та Сєвєродонецьк Луганської області включені у перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, відповідно до положень ОСОБА_4 № 1669-VII.
Стаття 10 ОСОБА_4 № 1669-VII визначає сертифікат Торгово-промислової палати України як єдиний належний та достатній документ, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобовязань.
Зі змісту вказаної статті чітко вбачається, що нею визначений конкретний документ як підстава для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобовязань. При цьому цією нормою не визначено, за невиконання (неналежне виконання) від якого саме зобовязання звільняється певна особа. Тобто, для спірних правовідносин стаття 10 ОСОБА_4 № 1669-VII є загальною нормою.
Пункт 9-4 Розділу VIII ОСОБА_4 № 2464-VI, як спеціальна норма законодавства, не містить жодного посилання на необхідність платника єдиного внеску надання до податкового органу сертифікату Торгово-промислової палати України як необхідного документу в якості підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобовязань щодо сплати (несвоєчасної сплати) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Натомість, підпунктом 14.1.11 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України (далі за текстом ПК України) однією з ознак безнадійної заборгованості визначена заборгованість, стягнення якої стало неможливим у звязку з дією обставин непереборної сили, стихійного лиха (форс-мажорних обставин), підтверджених у порядку, передбаченому законодавством.
Тобто, положення статті 10 ОСОБА_4 № 1669-VII можуть бути застосовані при вирішенні правовідносин, врегульованих Податковим кодексом України.
Однак, відповідно до положень п. 1.3. ст. 1 ПК України цей Кодекс не регулює питання погашення зобов'язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що виключає можливість застосування положень статті 10 ОСОБА_4 № 1669-VII при вирішенні спірних правовідносин, врегульованих нормами ОСОБА_4 № 2464-VI.
Посилання Відповідача на пункт 9 розділу VІІІ Прикінцеві та перехідні положення ОСОБА_4 № 1669-VІІ як підставу для не застосування за невиконання, несвоєчасне виконання, виконання не в повному обсязі обовязків платників єдиного внеску у період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції є незмістовним, оскільки до спірних правовідносин повинні застосовуватися положення норм ОСОБА_4 № 2464-VI як спеціальні норми законодавства з наведених вище підстав, зокрема, положення 9-4 Розділу VIII ОСОБА_4 № 2464-VI.
Також відсутня необхідність подання заяви у довільній формі до органу доходів і зборів як обовязкової підстави для звільнення від штрафних та фінансових санкцій, виходячи з положень наступних правових норм.
Згідно положень абзацу 2 пункту 9-4 Розділу VIII ОСОБА_4 № 2464-VI вказана заява подається до відповідного органу як підстава для звільнення, передбаченого абзацом 1 цього пункту.
В свою чергу, абзацом 1 пункту 9-4 Розділу VIII ОСОБА_4 № 2464-VI прямо передбачене звільнення платників єдиного внеску лише від виконання своїх обовязків, визначених частиною другою статті 6 ОСОБА_4 № 2464-VI, яка не містить положень щодо застосування штрафних та фінансових санкцій.
Застосування ж штрафних та фінансових санкцій передбачено не частиною 2 статті 6 ОСОБА_4 № 2464-VI, а частиною 10 та пунктом 2 частини 11 статті 25 вказаного ОСОБА_4, про що безпосередньо зазначено в самому оскаржуваному рішенні від 29.10.2015 № 189/12-14-17-03/21. Як наслідок, платник єдиного внеску не повинен писати ніякої заяви при визначенні йому штрафних та фінансових санкцій для звільнення від їх сплати. Пунктом 9-4 ОСОБА_4 № 2464-VI прямо визначено, що штрафні та фінансові санкції до вказаних субєктів господарювання не застосовуються.
Таким чином, відповідно до пункту 9-4 Розділу VIII ОСОБА_4 № 2464-VI достатньою підставою для звільнення платника єдиного внеску від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій, передбачених цим ОСОБА_4 за невиконання (несвоєчасне виконання) обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, є перебування на обліку в податкових органах, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 ОСОБА_4 № 1669-VII.
Зазначена підстава відносно Інспекції у м. Ровеньках була встановлена при розгляді даної справи, що вказує на відсутність у Відповідача законних підстав для застосування штрафних санкцій та нарахування пені за періоди та в сумах, зазначених в Рішенні від 29.10.2015 № 189/12-14-17-03/21.
Таким чином, колегія судів апеляційної інстанції підтримує висновок суду першої інстанції, що Відповідач не мав правових підстав для винесення Рішення від 29.10.2015 № 189/12-14-17-03/21 відносно Інспекції у м. Ровеньках, що є підставами для задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Статтею 200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У звязку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
В повному обсязі ухвала виготовлена 21 грудня 2016 року.
Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16 травня 2016 року у справі № 812/336/16 за позовом Луганської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області про визнання неправомірними та скасування рішення від 29.10.2015 № 189/12-14-17-13/21 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі.
Головуючий: І.В.Сіваченко
Судді: О.О.Шишов
ОСОБА_7