Постанова № 63555357, 21.12.2016, Зарічненський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
21.12.2016
Номер справи
561/792/16-а
Номер документу
63555357
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 561/792/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2016 року 10:20 год. смт. Зарічне

Зарічненський районний суд Рівненської області в складі:

судді - Світличного Р.В.,

за участю секретаря - Савич Ж.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Ковтунович В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Зарічне адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Зарічненського районного суду Рівненської області із вказаним адміністративним позовом, у якому просить визнати неправомірними дії відповідача у відмові здійснити йому перерахунок та виплату пенсії згідно із Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ починаючи з 01 травня 2016 року виходячи із заробітної плати, що значиться в довідці Зарічненської райдержадміністрації, та зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок та виплату пенсії згідно із Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ починаючи з 01 травня 2016 року виходячи із 90 процентів від заробітної плати 7220,00 грн., що значиться в довідці Зарічненської райдержадміністрації.

В обгрунтування позовних вимог вказує, що з 02 лютого 2004 року перебуває у відповідача на обліку та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ. Згідно постанови Кабінету Міністрів України № 292 від 06 квітня 2016 року, яка введена в дію з 01 травня 2016 року збільшено посадові оклади державним службовцям. 27 жовтня 2016 року він звернувся із заявою про перерахунок пенсії державного службовця до відповідача. У перерахунку пенсії згідно поданої заяви йому було відмовлено, та повідомлено про те, що оскільки відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» і з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, а раніше призначені не перераховуються. А також у зв'язку з тим, що постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року було виключено положення із постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу». Вважає, що положення нормативно-правових актів, на які посилається відповідач, відмовляючи йому у перерахунку пенсії, можуть стосуватися лише тих осіб, яким пенсія призначена після 01 червня 2015 року, а відтак такі дії відповідача є протиправними.

В судовому засідання позивач ОСОБА_1 пред'явлений позов підтримав з підстав викладених у позовній заяві. Просив позов задовольнити.

В судовому засіданні представник відповідача Ковтунович В.І. пред'явлений позов не визнала з підстав викладених у письмових запереченнях на позовну заяву. Суть заперечень зволиться до того, що згідно з пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». З 01 червня 2015 року призначення та перерахунок пенсії за віком державним службовцям не здійснюються у зв'язку з відсутністю правової норми, яка регламентує порядок реалізації таких правовідносин. Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 (тією ж, якою встановлено нові розміри посадових окладів) було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, а саме, виключено п. 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу». 01 травня 2016 року набрав чинності закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ, яким визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ. Оскільки відповідач на виконання своїх повноважень діяв в межах та у спосіб, що передбачений чинним законодавством, а тому позов до задоволення не підлягає.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по вправі, суд вважає, що пред'явлений позов підлягає до задоволення, виходячи з таких підстав.

Згідно ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

У відповідності до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на момент призначення пенсії позивачу) передбачала, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 з 02 лютого 2004 року перебуває у відповідача на обліку та отримує пенсію, обчислену у відповідності до Закону України «Про державну службу», виходячи із 90% від заробітної плати із посади з якої виходив на пенсію (а.с.21). Згідно трудової книжки, позивач 25 грудня 2006 року звільнився з посади начальника відділу у справах молоді та спорту Зарічненської районної державної адміністрації у зв'язку з виходом на пенсію (а.с.15).

Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці державних службовців» № 292 від 06 квітня 2016 року, яка введена в дію з 01 травня 2016 року, збільшено посадові оклади державним службовцям, у тому числі і державним службовцям відділу у справах молоді та спорту Зарічненської районної державної адміністрації, в якому працював позивач на момент виходу на пенсію.

27 жовтня 2016 року позивач звернувся до відповідача із з письмовою заявою про перерахунок йому пенсії з 01 травня 2016 року у зв'язку з підвищенням посадових окладів, виходячи із заробітної плати, вказаної у довідці Зарічненської райдержадміністрації № 109-04 від 26 жовтня 2016 року.

Відповідно до довідки Зарічненської районної державної адміністрації № 109-04 від 26 жовтня 2016 року про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», заробітна плата за посадою начальника відділу у справах молоді та спорту Зарічненської райдержадміністрації станом на 01 травня 2016 року становить 7220,00 грн. (а.с.7). Зазначена довідка встановленого зразка, затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1.

Листом відповідача від 07 листопада 2016 року № 2089/05, а не рішенням, позивачу відмовлено у перерахунку пенсії як державному службовцю із посиланням на те, що стаття 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, яка визначала умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям в порядку визначеному Кабінетом Міністрів України, втратила чинність на підставі Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII. Також постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, а саме з 01 грудня 2015 року було виключено п. 4 зазначеної постанови щодо порядку проведення перерахунку пенсій державним службовцям у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку із зміною розміру заробітної плати. Окрім цього постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, яка передбачала перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 (а.с.6).

Суд вважає, що дії відповідача по відмові у перерахунку позивачу пенсії є протиправними, оскільки обмежують конституційні права позивача.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно п. 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 13 червня 2007 року № 8 «Про незалежність судової влади» роз'яснено, що відповідно до статей 8 та 22 Конституції України) не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.

Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» із змінами і доповненнями встановлено порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця.

Відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; премії, (крім премій до державних, професійних свят та ювілейних дат) та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок пенсій проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. Підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям дає підстави для перерахунку пенсій особам, що отримують пенсії як державні службовці.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, зокрема вилучено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції, згідно якої форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України, за погодженням з Міністерством соціальної політики, а постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» взагалі визнано такою, що втратила чинність постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865.

Таким чином Кабінетом Міністрів України не лише не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям, на виконання ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», але й припинено дію порядку, який раніше визначав обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця.

В п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 01 листопада 1996 року № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» роз'яснив, що оскільки Конституція України, як зазначено в її ст. 8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.

Статтею 22 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.

Статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ч. 1 ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

22 травня 2008 року Конституційний Суд України в рішенні № 10-рп/2008 зазначив, що однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування чи звуження їх змісту та обсягу при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів. Тлумачення словосполучення «звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина», що міститься в частині третій статті 22 Конституції України, Конституційний Суд України дав у Рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005, згідно з яким конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя). Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням.

Оскільки позивач ОСОБА_1 02 лютого 2004 року набув право на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, положення якого гарантували можливість перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням розміру заробітної плати працюючих державних службовців, відтак він не може бути позбавлений цього права Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ, постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 та постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622, які були прийняті пізніше та звужують зміст та обсяг існуючих прав і свобод позивача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної йому пенсії державного службовця з у зв'язку з підвищенням заробітної плати за останнім місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи.

Відповідно до частини четвертої ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

За таких обставин, суд дійшов висновку про необхідність здійснення перерахунку пенсії позивачу саме з 01 листопада 2016 року, а не з 01 травня 2015 року, як про це просить позивач, оскільки до відповідача з відповідною заявою про перерахунок пенсії він звернувся 27 жовтня 2016 року.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів у межах суми стягнення за один місяць.

Судові витрати підлягають розподілу у відповідності до ч. 1 ст. 94 КАС України, присудивши на корить позивача понесені ним і документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору (а.с.1).

Керуючись ст.ст. 6, 11, 94, 158-163, 256 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, які полягають у відмові здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії згідно з Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, виходячи із 90 процентів від заробітної плати у сумі 7220,00 грн., яка значиться у довідці Зарічненської районної державної адміністрації від 26 жовтня 2016 року № 109-04.

Зобов'язати Зарічненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії згідно з Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ починаючи з 01 листопада 2016 року, виходячи із 90 процентів від заробітної плати у сумі 7220,00 грн. яка значиться у довідці Зарічненської районної державної адміністрації від 26 жовтня 2016 року № 109-04.

Постанову у межах суми стягнення за один місяць звернути до негайного виконання.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області судовий збір у розмірі 1102,40 грн. (Одна тисяча сто дві гривні сорок копійок).

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Зарічненський районний суд Рівненської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя: Р.В. Світличний