Справа №295/6834/16-ц
Категорія 46
2/295/2068/16
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.12.2016 року м. Житомир
Богунський районний суд м.Житомира в складі :
Головуючого судді - Чішман Л.М.
секретаря Савіної Л.І.
розглядаючи справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирської міської ради та ОСОБА_2 про визнання рішення незаконним,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із позовною заявою, в якій просить визнати незаконним та скасувати п. 12 рішення Житомирської міської ради від 28.04.2016 року про передачу земельної ділянки у власність ОСОБА_2 Крім того, просить зобовязати Житомирську міську раду на черговому засіданні сесії розглянути питання щодо передачі ОСОБА_1 в користування земельної ділянки площею 0,0365 га, що знаходиться за адресою: м. Житомир, провулок Піонерських таборів (Політехнічний), буд. 14-г, кадастровий номер 1810136300:11:014:0059 для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала просила задовольнити з підстав зазначених в позовній заяві. Представники Житомирської міської ради заперечували щодо задоволення позову, письмові заперечення приєднані до матеріалів справи ( т. 1 а.ас. 103-104).
Відповідач ОСОБА_2 та її представник заперечували щодо задоволення позову письмові заперечення приєднані до матеріалів справи.
Вислухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку. Судом встановлено, що згідно рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради від 14.12.2000 року № 760 за будинковолодінням м.Житомир, пров. Піонерських Таборів, 14 закріплено земельну ділянку 0,3911 га, що не заперечувалось сторонами по справі та підтверджується змістом листа Виконавчого комітету Житомирської міської ради від 15.07.2015 року № 25/211-130-32(.Т. 1 а.с. 76).
ОСОБА_3 відповідно до договору купівлі-продажу від 05.09.2006 року передала у власність ОСОБА_4 незакінчений будівництвом житловий будинок та земельну ділянку площею 125 кв. м., що знаходяться в м.Житомирі по пров. Піонерських таборів, 14 (Т. 1 а.с. 146-147).
Відповідно до рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради № 313 від 25.04.2008 року ОСОБА_5 надано дозвіл на переоформлення прав забудовника незавершеного будівництва по пров. Піонерських таборів, 14 та надано цьому будинку постійну адресу Піонерських Таборів, 14-в( Т. 2 а.с.112-113).
25.08.2009 року згідно договору оренди(Т.1 а.с.19) укладеного між Житомирською міською радою та ОСОБА_4 на підставі рішення 34 сесії Житомирської міської ради 5 скликання від 05.08.2009 року № 1046 орендарю - ОСОБА_5 передано для будівництва і обслуговування індивідуального житлового будинку, який знаходиться за адресою м.Житомир, пров. Піонерських Таборів, 14 земельну загальною площею 0,0783 га, а саме ділянку № 1 площею 0,0265 га, № 2 площею 0,0365 га, земельну ділянку № 3 площею 0,0153 га, що є частиною прибудинкової території ( рішення 34 сесії Житомирської міської ради 5 скликання від 05.08.2009 року № 1046), що не заперечувалось сторонами в судовому засіданні.
31.07.2013 року згідно договору кіпівлі-продажу ОСОБА_4 передав у власність ОСОБА_1 житловий будинок в м.Житомирі по пров. Піонерських таборів, 14-в( т. 1а.с.179) .
31.07.2013 року ОСОБА_4 передав у власність земельну ділянку площею 0,0125 га, що становить 125/1313 часток земельної діялнки загальною площею 0,1313 га, кадастровий номер 1810136300:11:014:0033, яка знаходиться за адресою м.Житомир, пров. Піонерських таборів, 14, а ОСОБА_1 прийняв вказане майно у власність (. Т. 1 а.с. 25-26).
01.08.2013 року заступником начальника містобудування, архітектури та дизайну міського середовища Житомирської міської ради затверджено будівельний паспорт на забудову земельної ділянки № 2 за кадастровим планом 1810136300:11:014:0059 за адресою м.Житомир, пров. Піонерських Таборів, 14 ( рекомедована постійна адреса пров. Піонерських Таборів, 14-г) ОСОБА_4 ( а.с.16-17).
Зі змісту будівельного паспорта виданого 01.08.2013 року управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища Житомирської міської ради вбачається що за адресою пров. Піонерських Таборів, 14 ( рекомендована адреса пров. Піонерських Таборів, 14 -г) надано дозвіл на забудову ОСОБА_4І.( Т. 1 а.с.16-а-17).
Згідно рішення № 632 від 27.02.2014 року 33 сесії шостого скликання Житомирської міської ради( Т.1 а.с. 12) достроково припинено дію договору оренди землі шляхом укладання додаткової угоди, а саме земельної ділянки площею 0,0365 га за адресою пров. Піонерських Таборів, 14 ( земельна ділянка №2 кадастровий номер 1810136300:11:014:0059) для будівництва і обслуговування індивідуального житлового будинку, укладеного згідно рішення міської ради від 05.08.2009 року № 1046 з ОСОБА_4, в зв»язку з нотаріально посвідченою згодою про відмову прав забудовника від 02.08.2013 року.
23.05.2014 року ОСОБА_4 відмовився від прав забудовника згідно будівельного паспорта на забудову земельної ділянки за адресою м.Житомир, пров. Піонерських Таборів, 14-г на користь ОСОБА_1 та відмовився від оренди земельної ділянки площею 0,0365 га кадастровий номер 1810136300:11:014:0059 за адресою пров. Піонерських Таборів, 14 на користь ОСОБА_1( Т.1 а.с. 18)
Рішенням № 714 від 18.06.2014 року Житомирської міської ради (Т. 1 а.с.13) ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки за адресою пров. Піонерських таборів, 14 ( рекомендована адреса пров. Піонерських таборів, 14-г) на підставі заяви від 23.05.2014 року № 2815, нотаріально посвідченої згоди від 23.05.2014 року № 1213, договору оренди землі від 26.08.2009 року № 040922900024.
06.03.2015 року ОСОБА_1 звернувся до міського голови з заявою про внесення на розгляд сесії міської ради питання щодо передачі земельної ділянки у власність та користуваня площею 0,0365 га по вул. Піонерських Таборів, 14 для будівництва та обслуговування житлового будинку та споруд.
Пунктом 15.2 рішення Житомирської міської ради № 928 від 29.05.2015 року знято з розгляду питання щодо передачі у власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,0365 га за адресом м.Житомир пров. Піонерських таборів, 14( Т.1 а.с. 106-112) на підставі клопотання ОСОБА_2 та рекомендації постійної комісії з питань містобудування , архітектури та землекористування від 13.05.2015 року № 1002/22 К-3( Т. 1 а.с.142).
16.06.2015 троку ОСОБА_6 звернулась з заявою про внесення на розгляд сесії міської ради питання про надання та виготовлення технічної документації щодо відведення земельної ділянки площею 0,0300 га по пров. Піонерських Таборів, 14 в м.Житомирі.( Т.1 а.с. 127)
Рішенням п"ятнадцятої сесії шостого скликання від 20.08.2015 року № 977 ОСОБА_2 надано дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок за адресою м.Житомир, пров. Піонерських таборів, 14 орієнтовна площа 0,1313/0,0300 га.
Зі змісту п. 12 рішення Житомирської міської ради № 207 від 28.04.2016 року ОСОБА_2 передано у власність земельну ділянку площею 0,0365 га кадастровий номер 1810136300:11:014:0059 за адресою пров. Політехнічний, 14 ( стара адреса пров Піонерських таборів, 14) для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд (присадибна ділянка)( Т. 1 а.с. 27) .
04.05.2016 року Управлінням регулювання земельних відносин за № 01-07/173вих внесено зауваження до проекту рішення, та зазначено, що п. 12 в частині передачі у власність ОСОБА_2 земельної ділянки 0,0365 га прийнятий з порушенням ст. 88,118 Земельного кодексу України ( Т. 1 а.с. 28). Стаття 377 Цивільного кодексу Українивстановлює, що до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором. Якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування. Відповідно до п.5листа Верховного суду України від 29.10.2008 р. N 19-3767/0/8-08при вирішенні питання про передачу у власність земельної ділянки особам, які придбали житловий будинок, будівлю або споруду, у разі, коли розмір земельної ділянки договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди не визначено, необхідно дотримуватисяст. 120 ЗК Українитаст. 377 Цивільного кодексу України, відповідно до яких до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка необхідна для їх обслуговування. Аналогічне міситься і вст.120 Земельного кодексу України, за якоюпри переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди. Відповідно достатті 13 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування здійснюють від імені Українського народу права власника в межах, визначених цієюКонституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Відповідно достатті 14 Конституції Україниправо власності на землю набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Виходячи з вказаних положеньКонституції України, а також зі статей177та181 Цивільного кодексу України(далі -ЦК України), земля та земельні ділянки є об'єктами цивільних прав. З положень статей13,14,140,142,143 Конституції України, статей11,16,167,169,374 ЦК України, статей80,84,123,124,127,128 ЗК Українивипливає, що органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності (надання земельних ділянок громадянам та юридичним особам у власність або у користування, відчуження земельних ділянок державної або комунальної власності, укладення, зміна, розірвання договорів купівлі-продажу, ренти, оренди земельної ділянки, про встановлення сервітуту, суперфіцію, емфітевзису та інших договорів щодо земельних ділянок, в тому числі прийняття державними органами та органами місцевого самоврядування відповідних рішень) діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок. За змістомстатті 12 Земельного кодексу Українирозпорядження землями територіальної громади міста, у тому числі надання їх у користування, належить до повноважень міської ради та здійснюється відповідно до вимог цьогоКодексу. Згідно з частиною першоюстатті 116 Земельного кодексу Українигромадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної чи комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. За частиною першоюстатті 124 Земельного кодексу Українипередача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Пунктом 34 частини першоїстатті 26 Закону "Про місцеве самоврядування в Україні"передбачено, що питання регулювання земельних відносин вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради. Отже, зазначеними нормами матеріального права встановлено, що набуття права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності та передача в оренду таких земельних ділянок здійснюються на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Стаття 140 Конституції Українивстановлює межі дії органів місцевого самоврядування - самостійно вирішувати питання місцевого значення у межахКонституціїі законів України. Відповідно дост. 15 ЦК Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Ст. 16 ЦК Українирегламентовано, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути визнання незаконними рішення органу місцевого самоврядування,ч. 10 ст. 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні регламентує, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідностіКонституціїабозаконамУкраїни визнаються незаконними в судовому порядку. Згідност. 21 Цивільного кодексу Українисуд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданийорганом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси. Відповідност. 55 Конституції Україниправа і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. Таким чином, враховуючи, що спірне рішення Житомирської міської ради прийнято з порушенням вимог законодавства України воно підлягає визнанню незаконним (недійсним, нечинними ). За висновками Верховного Суду України, які викладені у постанові№ 6-2цс15 від 11 лютого 2015 року, аналіз змісту нормстатті 120 ЗК Україниу їх сукупності дає підстави для висновку про однакову спрямованість її положень щодо переходу прав на земельну ділянку при виникненні права власності на будівлю і споруду, на якій вони розміщені.Таким чином, за загальним правилом, закріпленим у частині четвертійстатті 120 ЗК України, особа, яка набула права власності на частину будівлі чи споруди стає власником відповідної частини земельної ділянки на тих самих умовах, на яких вона належала попередньому власнику, якщо інше не передбачено у договорі відчуження нерухомості. Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що п. 12 рішення Житомирської міської ради від 28.04.2016 року є незаконним, оскільки прийнятий з порушенням процедури прийнняття рішень, а саме Житомирською міською радою не враховано, що спірна земельна ділянка (0,0365 га) є частиною прибудинкової території ( в розмірі у 0,3911 га), яка закріплена згідно рішеннявиконавчого комітету Житомирської міської ради від 14.12.2000 року № 760 за будинковолодінням, що розташоване в м.Житомирі, по пров. Піонерських Таборів, 14. Будинковолодіння по пров. Піонерських Таборів, 14-в, придбане ОСОБА_1, є окремим будинком, який побудований на території земельної ділянки по пров. Піонерський Таборів, 14, якому присвоєно нову адресу - пров. Піонерських таборів, 14-в. Також не враховано, що попередній власник користувався спірною частиною земельної ділянки ( 0,0365 га) на підставі договору оренди та мав право забудовника на вказаній земельні ділянці, і згідно паспорта забудовника вказаній земельні ділянці рекомендовано присвоєння нової адреси пров. Піонерських Таборів, 14-г. Так само, як не вараховано, що ОСОБА_1 після виготовлення технічної документації на земельну ділянку площею 0,0365 га, 06.03.2015 року подав заяву міському голові про внесення на розгляд сесії питання щодо передачі земельної ділянки у власність та користування та останній добросовісно розраховував на винесення рішення, проте, вказане питання було знято з розгляду в зв"язку з клопотанням ОСОБА_2Р та рекомендацією постійно діючої комісії з питань містобудування , архітектури та землекористування . Рішення за заявою ОСОБА_1 не прийнято і по день винесення рішення судом. Натомість земельна ділянка за спірним рішенням передана відповідачу ОСОБА_2 без урахування ст. 120 Земельного кодексу України.
Посилання представника Житомирської міської ради в письмовому запереченні на позовну заяву( а.с. 103-104) на ту обставину, що ОСОБА_1 подаючи заяву про надання дозволу на розроблення технічної документації для встановлення/відновлення меж земельної ділянки та заяви про затвердження такої документації та передання ділянки в оренду не можуть вважатись такими, що подані у встановленому законом порядку і є необхідними для розгляду питання передачі землі в оренду та дані дії позивача є намаганням уникнути від процедури земельних торгів, суд до уваги не приймає, оскільки доказів про те, що на час подання вказаних заяв були подані заяви іншими особами, які мали намір на отримання у користування/ власність спірної земельної ділянки суду не надано, питання про затвердження технічної документації та вирішення питання про передачу в оренду знято з розгляду та не розглянуто на день ухвалення рішення судом.
Скасування п.12 рішення Житомирської міської ради від 28.04.2016 року не позбавляє сторін права звернутись до органу місцевого самоврядування з вимогою про вирішення питань про передачу земельної ділянки відповідно до вимог Земельного кодексу України.
Керуючись Конституцією України, ст. ст. ст.10, 11, 60, 88, 212-215 ЦПК України, ст.ст. 141,142, 381, 377 ЦК України, ст. 118, 120, 123 ЗК України, суд,-
в и р і ш и в: Визнати незаконним та скасувати п. 12 рішення Житомирської міської ради від 28.04.2016 року.
Зобов"язати Житомирську міську раду на черговому засіданні сесії розглянути питання щодо передачі ОСОБА_1 в користування земельної ділянки площею 0,0365 га за адресою м.Житомир пров. Політехнічний, 14-г( стара адреса м. Житомир пров. Піонерських таборів) кадастровий номер 1810136300:11:014:0059 для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд.
Стягнути з відповідачів на користь ОСОБА_1 по 550,00 грн. судового збору з кожного.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Житомирської області через Богунський районний суд міста Житомира шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення, особи які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Л.М. Чішман