Ухвала суду № 63549637, 15.12.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
15.12.2016
Номер справи
686/10990/14-а
Номер документу
63549637
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 грудня 2016 року м. Київ К/800/49482/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Черпака Ю.К. (головує в судовому засіданні) Загороднього А.Ф., Мойсюка М.І.,секретаря судового засідання Ковтонюка С.Д.,

за участю позивача, представника відповідача - Прокопчук В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративну справу

за позовом ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому про перерахунок пенсії,

за касаційною скаргою ОСОБА_5 на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 03 вересня 2014 року,

встановив:

У червні 2014 року ОСОБА_5 звернувся з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому (далі - УПФУ в м. Хмельницькому) про визнання неправомірними дій щодо перерахунку пенсії за вислугу років та обмеження її розміру; зобов'язання перерахувати та виплатити раніше призначену пенсію, виходячи з фактично отриманого середньомісячного заробітку, відкоригованого відповідно до вимог статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», встановивши її розмір в сумі 13117,89 грн, виплатити різницю недоплаченої пенсії, що виникла з 01 серпня 2012 року.

Зазначав, що у зв'язку з підвищенням посадових окладів прокурорсько-слідчих працівників у серпні 2012 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок і виплату пенсії на підставі довідки прокуратури Хмельницької області про заробітну плату, однак йому було відмовлено з тих підстав, що розмір його пенсії перевищує десять прожиткових мінімумів для непрацездатних громадян.

Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 23 червня 2014 року відмовлено позивачу у поновленні строку звернення до суду з позовом. Адміністративний позов за період з 01 серпня 2012 року по 01 грудня 2013 року залишено без розгляду.

Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 23 червня 2014 року позов задоволено. Визнано неправомірною відмову УПФУ в м. Хмельницькому щодо перерахунку ОСОБА_5 пенсії за вислугу років та обмеження її розміру. Зобов'язано УПФУ в м. Хмельницькому нарахувати та виплачувати ОСОБА_5 пенсію з 02 грудня 2013 року на підставі довідки прокуратури Хмельницької області від 01 серпня 2012 року № 18-18 вих-12 без обмеження максимальним розміром та провести її виплату з урахуванням раніше виплачених коштів за цей період.

Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 03 вересня 2014 року постанову суду першої інстанції скасовано та прийнято нове судове рішення про відмову у позові.

У касаційній скарзі ОСОБА_5, посилаючись на порушення апеляційним судом норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції і залишити в силі постанову районного суду. Скаргу мотивує тим, що внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» стосуються призначення пенсії прокурорам і слідчим, а не перерахунку раніше призначеної пенсії. Вважає, що обмеження розміру його пенсії суперечить статті 22 Конституції України та обмежує обсяг його пенсійних прав. Також зазначає, що постановою Вищого адміністративного суду України від 24 квітня 2014 року у справі №К/800/53002/13 за його позовом зобов'язано УПФУ в м. Хмельницькому перерахувати раніше призначену йому пенсію за вислугу років на підставі довідки прокуратури Хмельницької області від 05 березня 2008 року № 18-156 вих-08 без обмеження її максимального розміру та провести її виплату з 01 вересня 2011 року. На виконання даного судового рішення УПФУ в м. Хмельницькому виплачує позивачу пенсію в розмірі 12159,27 грн.

У запереченнях на касаційну скаргу УПФУ в м. Хмельницькому просить залишити її без задоволення, а рішення апеляційного суду без змін, посилаючись на те, що позивач не має права на перерахунок пенсії у зв'язку зі змінами у чинному законодавстві.

Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.

Судами встановлено, з 2006 року ОСОБА_5 перебуває на обліку в УПФУ в м. Хмельницькому та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 % заробітку.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» (далі - постанова КМУ № 505) підвищено розміри посадових окладів працівників прокуратури.

У зв'язку з цим позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Хмельницької області від 01 серпня 2012 року №18-18 вих-12, згідно з якою розмір заробітної плати на відповідній посаді прокурора становить 14575,44 грн.

Листом від 21 серпня 2012 року відповідач повідомив, що з 01 липня 2012 року працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії, однак розмір пенсії обчислюється від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати за нормами Закону України «Про прокуратуру» у редакції, чинній на час набрання чинності постановою КМУ № 505 та з урахуванням пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». Розмір пенсії позивача станом на 01 липня 2012 року становить 10600,13 грн, що перевищує максимальний розмір - 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність (з липня 2012 року - 8440,00 грн), тому права на перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ № 505 у позивача не виникло.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач отримує пенсію у розмірі 90 % середнього заробітку заступника прокурора області, відтак до спірних правовідносин слід застосовувати положення статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року в редакції від 28 січня 2005 року, яка діяла на час призначення позивачу пенсії та яка не встановлює обмежень щодо максимального розміру пенсії.

Приймаючи протилежне рішення, апеляційний суд вважав, що перерахунок пенсії, призначеної до прийняття Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», проводиться в разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, виходячи з розміру, встановленого на час призначення пенсії, однак з урахуванням визначеної законом граничної межі. Позивач не має права на перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ від 31 травня 2012 року №505, оскільки розмір його пенсії становитиме 12159,27 грн, що перевищує максимальний розмір, встановлений Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Згідно зі статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-XII (у редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Водночас Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено нову норму (друге речення частини п'ятнадцятої), згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

За змістом статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» максимальний розмір пенсії або щомісячного довічного грошового утримання, призначених (перерахованих) відповідно до, зокрема Закону України «Про прокуратуру», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до абзацу 1 пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Пенсіонерам, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії, встановлений цим Законом, виплата пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії, встановленому цим Законом (абзац 2 пункту 2 розділу ІІ).

Наведені положення Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» встановлюють обмеження розміру виплачуваної особі пенсії, є імперативними, неконституційними у встановленому порядку не визнавались.

Отже, розмір призначеної працівникам прокуратури пенсії за наслідками перерахунку не може перевищувати встановлений Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» максимальний розмір - десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Як встановив апеляційний суд, за судовим рішенням ВАСУ від 24 квітня 2014 року у справі №К/800/53002/13 позивав з 01 вересня 2011 року отримував пенсію у розмірі 12159,27 грн.

При цьому враховуючи встановлений законами про Державний бюджет на відповідні роки прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, максимальний розмір пенсії у позивача не міг перевищувати з 01 липня 2012 року 8440,00 грн, з 01 жовтня 2012 року - 8560,00 грн., з 01 грудня 2012 року - 8840 грн, з 01 січня 2013 року - 8940,00 грн, з 01 грудня 2013 року - 9490 грн, з 01 січня 2014 року - 9490 грн, тоді як за довідкою від 01 серпня 2012 року 90 % від розміру заробітної плати прокурора на відповідній посаді складає 13117,89 грн.

За таких обставин правильним є висновок апеляційного суду про те, що позивач не має права на перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №505, оскільки розмір його пенсії з липня 2012 року і до червня 2014 року перевищуватиме передбачений законом її максимальний розмір.

Посилання позивача у касаційній скарзі на судове рішення у справі К/800/53002/13, згідно з яким УПФУ в м. Хмельницькому виплачувало йому пенсію з 01 вересня 2011 року без обмеження її максимальним розміром, не впливає на вирішення даного спору, оскільки стосується іншого періоду, за який проводились виплати. На 01 вересня 2011 року не було законодавчих обмежень максимального розміру пенсії прокурорів.

Решта доводів касаційної скарги наведених висновків суду не спростовують.

За правилами статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій

Керуючись статтями 122-1, 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Касаційну скаргу ОСОБА_5 залишити без задоволення, а постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 03 вересня 2014 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.

Судді: Черпак Ю.К.

Загородній А.Ф.

Мойсюк М.І.