КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 712/6163/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Троян Т.Є.
Суддя-доповідач: Безименна Н.В.
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 грудня 2016 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Безименної Н.В.
суддів Аліменка В.О. та Епель О.В.
за участю секретаря Шутовської І Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 28 вересня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії
В С Т А Н О В И Л А:
У травні 2016 року позивач звернувся в Соснівський районний суд м. Черкаси з позовом до Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області, в якому просив:
визнати протиправною відмову Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області у наданні ОСОБА_2 довідки на право 50% знижки плати за користування житлом (квартира платна) та комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) у жилих будинках незалежно від форм власності у межах норм споживання, передбачених законодавством, та вартості палива, у тому числі рідкого, у межах встановлених норм для осіб, які проживають у будинках, що не мають централізованого опалення;
зобов'язати Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області надати ОСОБА_2 довідку на право 50% знижки плати за користування житлом (квартира платна) та комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) у жилих будинках незалежно від форм власності у межах норм споживання, передбачених законодавством, та вартості палива, у тому числі рідкого, у межах встановлених норм для осіб, які проживають у будинках, що не мають централізованого опалення відповідно до статті 120 Кодексу цивільного захисту України за формою, наведеною у листі Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 23.09.2013 № 03-10311/214.
Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 28 вересня 2016 року у задоволенні позову відмовлено. Рішення суду вмотивовано тим, що відповідач правомірно відмовив позивачу у наданні довідки, оскільки на нього не розповсюджується дія ст. 120 Кодексу цивільного захисту України.
Не погоджуючись з зазначеною постановою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 28 вересня 2016 року та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити. На думку апелянта, оскаржувана постанова винесена судом першої інстанції з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що він є особою звільненою із служби цивільного захисту, захворювання якої пов'язане з проходженням військової служби, а тому має право на отримання відповідної довідки.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з такого.
У відповідності до п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує рішення суду першої інстанції та ухвалює нове якщо встановить невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області і отримує пенсію по інвалідності (а.с. 6, 39).
Згідно з довідкою до акта огляду МСЕК Серія 10ААБ № 088322 від 22.02.2013 позивачу з 21 лютого 2013 року безтерміново встановлено ІІ групу інвалідності, яка настала внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби (а.с. 40). Ступінь втрати професійної працездатності позивача становить 75 відсотків, що підтверджується довідкою про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках застрахованого від 22.02.2013 серії 10ААА № 005789 (а.с. 40).
Наказом Територіального управління МНС України у Черкаській області від 24 грудня 2012 року № 141, капітана служби цивільного захисту ОСОБА_2 - інспектора групи пожежної профілактики ДПРЧ61 2-го загону ДПО по охороні ВАТ «Азот» було звільнено зі служби в Міністерстві надзвичайних ситуацій України в запас Збройних Сил України (з постановкою на військовий облік) за пунктом 99 підпунктом « 4» Положення про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту (у зв'язку з скороченням штатів) та виключено з кадрів МНС та усіх видів забезпечення (а.с. 9).
Позивач звернувся до Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області з заявами про видачу довідки на знижку у розмірі 50% за користування житлом (квартира платна) та комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) у жилих будинках незалежно від форм власності у межах норм споживання, передбачених законодавством, та вартості палива, у тому числі рідкого, у межах встановлених норм для осіб, які проживають у будинках, що не мають централізованого опалення на підставі ст. 120 Кодексу цивільного захисту України, на які отримав відмову, викладену в листі від 09 грудня 2014 року № 2-5930/01-17 (а.с. 24), в обґрунтування якої відповідач зазначив, що причина інвалідності позивача визначена такою, що настала під час проходження служби, а тому останній не має права на отримання відповідної довідки (а.с. 24). Жодних доказів направлення на адресу позивача позивачу та отримання ним зазначеної відповіді матеріали справи не містять, а тому колегія суддів вважає необґрунтованими доводи відповідача про наявність підстав для залишення позовної заяви без розгляду на підставі ст. 100 КАС України.
05 квітня 2016 року ОСОБА_2 повторно звернувся до відповідача з аналогічною заявою про видачу довідки, на яку отримав відповідь від 19.04.2016 № 05-1728/01-17 про те, що листом від 09.12.2014 № 02-5930/01-17 позивачу була надана вичерпна відповідь щодо порядку забезпечення вищевказаною довідкою осіб, які звільнені із служби і мають право на їх отримання (а.с. 9-10).
Вважаючи протиправною відмову відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Відповідно до ст. 4 КЦЗ України цивільний захист - це функція держави, спрямована на захист населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій шляхом запобігання таким ситуаціям, ліквідації їх наслідків і надання допомоги постраждалим у мирний час та в особливий період.
Пунктом 3 частини 1, частиною 2 статті 120 КЦЗ України встановлено, що знижка у розмірі 50 відсотків плати за користування житлом (квартирна плата) та комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) у жилих будинках незалежно від форми власності у межах норм споживання, передбачених законодавством, та вартості палива, у тому числі рідкого, у межах встановлених норм для осіб, які проживають у будинках, що не мають централізованого опалення, надається, у тому числі, особам, звільненим із служби цивільного захисту за віком, через хворобу або за вислугою років, та які стали інвалідами під час виконання службових обов'язків, та членам їхніх сімей.
Пільги, передбачені частиною першою цієї статті, надаються особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та членам їхніх сімей, які перебувають на їх утриманні, за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї, затверджений постановою КМУ України від 04 червня 2015 року № 389 затверджено визначає механізм реалізації права на отримання пільг з оплати послуг за користування житлом (квартирна плата, плата за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), комунальних послуг (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, вивезення побутових відходів), паливом, скрапленим газом, телефоном, послуг із встановлення квартирних телефонів (далі - пільги) залежно від середньомісячного сукупного доходу сім'ї осіб, які мають право на пільги згідно із законодавчими актами, а також підтвердження права на інші види пільг, які надаються з урахуванням доходу (безоплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів, виробів медичного призначення, зубопротезування тощо) відповідно до законодавства.
Згідно п. 2 дія цього Порядку поширюється на осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою, у тому числі, згідно із Кодексом цивільного захисту України.
Пунктом 3 зазначеного Порядку встановлено, що пільги, зазначені у пункті 1 цього Порядку, надаються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам за умови, що середньомісячний сукупний дохід сім'ї пільговика в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу.
З аналізу вищевикладених норм вбачається, що пільги, передбачені частиною першою статті 120 КЦЗ України надаються, у тому числі особам, звільненим із служби цивільного захисту, які стали інвалідами під час виконання службових обов'язків за умови, що середньомісячний сукупний дохід сім'ї пільговика в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу.
Оскільки, позивач був звільнений із служби цивільного захисту та є інвалідом ІІ групи, захворювання якого пов'язане з проходженням служби, колегія суддів дійшла висновку про протиправність відмови відповідача у наданні ОСОБА_2 довідки на право 50% знижки плати за користування житлом (квартира платна) та комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) у жилих будинках незалежно від форм власності у межах норм споживання, передбачених законодавством, та вартості палива, у тому числі рідкого, у межах встановлених норм для осіб, які проживають у будинках, що не мають централізованого опалення.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а оскаржувана постанова суду першої інстанції скасуванню з постановленням нової постанови про задоволення позову.
Керуючись ст. ст. 99, 100, 195, 196, 198, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів,
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити.
Постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 28 вересня 2016 року скасувати та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області у наданні ОСОБА_2 довідки на право 50% знижки плати за користування житлом (квартира платна) та комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) у жилих будинках незалежно від форм власності у межах норм споживання, передбачених законодавством, та вартості палива, у тому числі рідкого, у межах встановлених норм для осіб, які проживають у будинках, що не мають централізованого опалення відповідно до статті 120 Кодексу цивільного захисту України.
Зобов'язати Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області надати ОСОБА_2 відповідну довідку на право 50% знижки плати за користування житлом (квартира платна) та комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) у жилих будинках незалежно від форм власності у межах норм споживання, передбачених законодавством, та вартості палива, у тому числі рідкого, у межах встановлених норм для осіб, які проживають у будинках, що не мають централізованого опалення відповідно до статті 120 Кодексу цивільного захисту України.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст постанови виготовлено 19 грудня 2016 року.
Головуючий суддя Н.В. Безименна
Судді В.О. Аліменко
О.В. Епель
Головуючий суддя Безименна Н.В.
Судді: Аліменко В.О.
Епель О.В.