Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
14 грудня 2016 р. № 820/6020/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Зінченка А.В.
При секретарі Абоян І.І.
За участі:
Представника позивача ОСОБА_1
Представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Лє ОСОБА_3 до Слобожанської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Лє ОСОБА_3, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Слобожанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, в якому просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення Слобожанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області № 8042741-13 від 24.06.2016 року, в частині якою Лє ОСОБА_3 визначено суму земельного податку з фізичних осіб, у розмірі 287236,30 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення № 8042741-13 від 24.06.2016 року на суму податкового зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб у розмірі 311026,30 грн. Зазначене рішення винесене по земельному податку на земельну ділянку, яка розташована за адресою: Харківська область, с. Черкаська Лозова, вул. Сімферопольська, 1. Проте, позивач не погоджується із прийнятим податковим повідомленням-рішенням, оскільки відповідачем не враховано факт того, що нормативно -грошова оцінка вказаної земельної ділянки відсутня, а відповідно до рішення Черкасько-Лозівської сільської ради №б/н від 04.07.2015 року встановлена ставка земельного податку земельних ділянок, грошова оцінка яких не проводилась. Тому, позивач зобов'язаний сплатити суму 23790,00 грн., а не 311026,30 грн., як визначено у податковому повідомленні-рішення контролюючим органом.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання прибув, проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на обставини, викладені в письмових запереченнях, та просив суд у задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, що були присутні у судовому засіданні, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини справи.
Земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України, а справляння плати за землю, зокрема, земельного податку здійснюється відповідно до положень Податкового кодексу України, яким визначено порядок оподаткування земельних ділянок і перелік пільг по земельному податку.
Підпунктами. 14.1.72, 14.1.73, п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України визначено, що земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів. Землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди. Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або користування земельною ділянкою (п.287.1 ст.287 Податкового кодексу України).
Статтею 2 Земельного кодексу України передбачено, що суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Право власності на земельну ділянку та право оренди земельної ділянки, згідно зі статтею 125 Земельного кодексу України виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Згідно зі ст. 270 Податкового кодексу України об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні та земельні частки (паї) які перебувають у власності.
Нарахування фізичним особам сум податку, згідно з п.286.5 ст.286 Податкового кодексу України проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення - рішення про внесення податку.
Для визначення розміру податку та орендної плати відповідно до п.289.1 ст.289 Податкового кодексу України використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Судом встановлено, що контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № 8042741-13 від 24.06.2016 року про нарахування Лє ОСОБА_3 суму грошового зобов'язання з земельного податку у розмірі 311025,30 грн.
Статтею 271 Податкового кодексу України визначено, що базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом або площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Як встановлено судом, нормативна грошова оцінка земельної ділянки позивача не проведена, внаслідок чого при визначенні земельного податку у спірних правовідносинах повинна застосовуватись норма ст. 275.1 Податкового кодексу України, якою визначені ставки податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
У наведеній в п. 275.1 ст. 275 Податкового кодексу України таблиці, ставки земельного податку залежать від групи населених пунктів за чисельністю населення та їх цільового призначення.
Як вбачається із матеріалів справи, на підставі акту на право власності на земельну ділянку серії зареєстрованого за № 010569300063, Лє ОСОБА_3 є власником земельної ділянки, розташованої по вул. Сімферопольській, 1, в с. Черкаська Лозова, Харківської області, площею 1,3 га, з цільовим призначенням для роздрібної торгівлі та комерційних послуг.
Відповідно до п. 286.1 ст. 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За вимогами ст. 275.3 Податкового кодексу України, ставки податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь та земель лісогосподарського призначення) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради виходячи із ставок податку, встановлених пунктом 275.1 цієї статті, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки, але не більше трикратного розміру цих ставок податку, з урахуванням коефіцієнтів, установлених пунктом 275.2 цієї статті.
Рішенням Черкасько - Лозівської сільської ради від 04.07.2014 року "Про затвердження ставок земельного податку", встановлена ставка земельного податку в населеному пункті с. Черкаська Лозова, у розмірі 1,83 грн за 1 кв.м.
Отже, сума земельного податку за відповідний податковий період (рік) складатиме 1, 83 грн Х 13000 кв.м = 23790,00 грн.
Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. З огляду на припис наведеної норми процесуального права при розгляді судом спору щодо правомірності рішення органу державної податкової служби, яким платнику податків донараховані податкові зобов'язання чи зменшені податкові вигоди, презумується добросовісність платника податків, якщо зазначеним органом не доведено інше.
Таким чином, враховуючи, що контролюючим органом помилково проведено розрахунок земельного податку позивача, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення Слобожанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області № 8042741-13 від 24.06.2016 року, в частині якою Лє ОСОБА_3 визначено суму земельного податку з фізичних осіб у розмірі 287236,30 грн., підлягає скасуванню, а позов задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 71, 94, 159, 160 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Лє ОСОБА_3 до Слобожанської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Слобожанської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області № 8042741-13 від 24.06.2016 року, в частині якою Лє ОСОБА_3 визначено суму земельного податку з фізичних осіб, у розмірі 287 236, 30грн.
Стягнути з Слобожанської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області на користь Лє ОСОБА_3 сплачений судовий збір в сумі 2872 (дві тисячі вісімсот сімдесят дві) грн. 37 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова в повному обсязі виготовлена 19 грудня 2016 року.
Суддя А.В. Зінченко