Постанова № 63546722, 20.12.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2016
Номер справи
815/3774/16
Номер документу
63546722
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/3774/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2016 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Бутенко А.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління Держпраці в Одеській області до Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки», за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Департаменту міського господарства Одеської міської ради про застосування заходів реагування в сфері державного нагляду,

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області до Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки», за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Департаменту міського господарства Одеської міської ради про застосування заходів реагування в сфері державного нагляду.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, зіславшись на обставини зазначені в позовній заяві та в уточненій позовній заяві (а.с. 4-13 т. 1, 110-113 т. 2), та зазначила, що в ході перевірки було виявлено 50 порушеннь нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, 2 з яких створюють загрозу життю та здоровю людей, у зв'язку з чим, позивач звернувся до суду із зазначеним позовом для захисту прав та законних інтересів громадян через застосування до відповідача заходів реагування в порядку ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Представники відповідача в судовому засіданні проти заявленого адміністративного позову заперечували з підстав, викладених у письмових запереченнях на позов (а.с. 35-36 т. 1, 6-9 т. 2).

Представник 3-ї особи у судове засідання не зявився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином (а.с. 109 т. 2).

В судовому засіданні представником позивача було заявлено клопотання про продовження розгляду справи в порядку письмового провадження.

Представники відповідача не заперечували щодо задоволення заявленого клопотання.

Відповідно до приписів ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд встановив наступне.

Відповідно до Наказу Головного управління Держпраці в Одеській області від 13.06.2016 № 690 у період з 05 липня 2016 року по 15 липня 2016 року, відповідно до графіку проведення планових перевірок, повідомлення та на підставі направлення на перевірку головним державним інспектором відділу нагляду у будівництві та котлонагляді ОСОБА_1 і головним державним інспектором відділу нагляду в енергетиці, машинобудуванні та житлово-комунальному господарстві ОСОБА_2 проведено планову перевірку виробничих обєктів КП «ЖКС «Черьомушки» (код за ЄДРПОУ 35303278, юридична адреса - вул. Гайдара, буд. 38А, м. Одеса, 65078) на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, (а.с. 14-22).

За результатами перевірки складений Акт перевірки субєкта господарювання (виробничого обєкта) від 15.07.2016 року № 641, яким встановлено 50 порушень нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, 2 з яких створюють загрозу життю та здоровю людей (а.с. 23-28).

Проаналізувавши положення діючого законодавства, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про охорону праці» № 2694-XII від 14.10.1992 року, державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя та здоровя працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до вимог статті 38 Закону України «Про охорону праці», державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з статтею 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877-У), державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Наказом Державної служби України з питань праці від 30 квітня 2015 року № 8 затверджено положення про Головне управління Держпраці в Одеській області (далі Положення), у пункті 1 якого зазначено, що головне управління є територіальним органом Держпраці України та здійснює свої повноваження на території Одеської області.

Згідно з підпунктом 7 пункту 4 Положення про Територіальне управління, територіальне управління відповідно до покладених на нього завдань:

здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань:

будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв;

видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях;

застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва;

забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;

виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва;

облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища;

проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.

Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України № 826 від 11.08.2011 року (надалі - Положення) встановлено, що загроза життю та здоровю працівників це виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатації обєкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення та уніфікованою формою Акта перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта), затвердженого наказом Міністерство надзвичайних ситуацій України, від 11.08.2011 року № 826 передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або, якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Відповідно до пункту 9.2.1 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів (НПАОП 0.00-1.02-08), зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 7 жовтня 2008 р. за 937/15628 (далі - Правила), у процесі експлуатації ліфти підлягають технічним оглядам і експертним обстеженням.

Згідно п. 9.2.2 Правил, ліфти повинні підлягати технічним оглядам: первинному (повному); періодичному (черговому) (не рідше одного разу на 24 місяці (протягом установленого строку служби); позачерговому.

З урахуванням уточнень до позовної заяви, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 9.7.15 вищезазначених Правил, робота ліфта не дозволяється, якщо: відсутній паспорт чи відомості про реєстрацію; не проведено технічний огляд або експертне обстеження ліфта; закінчився зазначений у паспорті термін роботи ліфта; не призначено наказом працівників, відповідальних за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфтів, за організацію експлуатації та за справний стан ліфтів; відсутній атестований обслуговуючий персонал (електромеханіки, ліфтери); не виконані приписи посадових осіб спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці; знос канатів перевищує встановлені норми; є тріщини, деформації в металоконструкціях ліфта; несправні прилади і пристрої безпеки, а також мають місце інші несправності, які впливають на безпечну і експлуатацію ліфта.

Згідно з пунктом 9.5.1 зазначених Правил, позачерговий технічний огляд ліфта проводять у разі: - введення його в експлуатацію після ремонту, реконструкції або модернізації; - перерви в експлуатації більше як на 12 місяців; - демонтажу та встановлення на новому місці; - закінчення граничного строку експлуатації (із застосуванням видів робіт, що не використовувались під час експертного обстеження); - експлуатаційної чи деградаційної відмови, виявлення зносу (механічного або корозійного), залишкової деформації, тріщин, інших пошкоджень складових частин, деталей або їх елементів; - аварії або пошкодження, спричиненого надзвичайною ситуацією природного чи техногенного характеру.

У наданих Відповідачем висновках експертизи, у п. 10 також зазначено, що ліфти можуть експлуатуватись за умови виконання рекомендацій по експлуатації ліфта, викладених у п. 11 «Рекомендації по експлуатації ліфта».

Так, у п. 11 висновків експертиз «Рекомендації по експлуатації ліфта», зазначено «Предоставить лифт к внеочередному техническому осмотру уполномоченной организации, которая разработает регламент технических освидетельствований на дальнейший срок эксплуатации лифта».

Згідно з пунктом 22 Порядку № 687, граничний строк експлуатації устатковання обчислюється від дати введення в експлуатацію за умови його поставки виробником або постачальником спеціально законсервованим для довготривалого зберігання (більше ніж протягом місяця після виготовлення). У разі коли дата введення в експлуатацію невідома, граничний строк експлуатації устатковання обчислюється починаючи з дати його виготовлення. Якщо граничний строк експлуатації в експлуатаційних документах не зазначено, цей строк встановлюється за організаційно-методичними документами.

Так, згідно з вимогами ГОСТ 22011-95 «Лифты пассажирские и грузовые. Технические условия» строк експлуатації ліфту складає 25 років.

Таким чином, відносно ліфтів, граничний строк експлуатації яких закінчився, повинні бути проведені експертні обстеження та позачерговий технічний огляд.

Станом на час розгляду справи Відповідачем не надано:

- по ліфтам реєстр. №№ 6072, 7790, 7789, 7791, 7792, 5583, 5584, 5585, 5586, 4933, 4934 доказів проведення експертного обстеження та позачергового технічного огляду силами уповноваженої організації;

- по ліфтам реєстр. №№ 2125, 2126, 6334, 6485, 6486, 6235, 4231, 4232, 4233, 3362, 3363, 3417, 3418, 4631, 4632, 4689, 1953, 2653, 1568, 1569, 4880, 4881, 4547, 4548, 5766, 1584, 1585, 1587, 1588, 4990, 4991, 2705, 4391, 4392, 1795, 1796, 2858, 2859, 4140, 4141, 4142, 4143, 4144, 4145, 4146, 4147, 4148, 4149, 4150, 3998, 3999, 4000, 4097, 4098, 4099, 703, 3945, 4780, 4781, 3916, 5580, 5581, 5582, 2727, 2728, 2729, 2730, 3115, 3116, 3117, 3118, 5068, 4688, 5767, 5768, 1583, 1586, 2706, 7795, 7796, 7794, 7793 доказів проведення позачергового технічного огляду силами уповноваженої організації.

Щодо ліфтів: реєстр. №№ 6619, 6620, 867, 6621, 6622, 870, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Ак. Філатова, буд. 94, ліфтів реєстр. №№ 2827, 2829, 2830, 2831, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Ген. Петрова, буд. 50, в липні 2016 року, а щодо реєстр. № 5068, який розташований за адресою - м. Одеса, вул. Ак. Філатова, буд. 18 в листопаді 2016 року, уповноваженою установою ТОВ «Сервіс-Менеджмент» проведено експертне обстеження, що підтверджується листом від 05.12.2016 року (а.с.114) із доданням копій експертних обстежень, але докази проведення позачергового технічного огляду Відповідачем не надані. Щодо ліфтів реєстр. №№ 2125, 2126, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Ак. Філатова, буд. 49/2, як зазначає представник Відповідача, також проведено експертне обстеження, здійснюється модернізація, але докази проведення позачергового технічного огляду відсутні.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що за адресами, які перевірені, та по яких не усунуті порушення, грубо порушуються норми чинного законодавства з безпечної експлуатації ліфтів, що несе за собою пряму загрозу життю та здоровю людей, Відповідачу неодноразово було надано можливість усунути виявлені порушення та надати відповідні докази усунення таких порушень до суду, однак зазначені докази надані лише частково, тому позовні вимоги Головного управління Держпраці в Одеській області підлягають задоволенню шляхом застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зобовязання Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» повністю зупинити виконання робіт по експлуатації ліфтів, відносно яких порушення не усунені.

Враховуючи зазначене, а також порушення законодавства, які викладені в Акті перевірки, які підписані директором КП «ЖКС «Черьомушки» без зауважень, є підстави для повного зупинення виконання робіт по експлуатації ліфтів до проведення експертного обстеження та технічного огляду та усунення виявлених порушень.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 та ч. 1 ст. 70 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Частиною 1 ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Приймаючи до уваги викладене, оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовна вимога обґрунтована, документально підтверджена, відповідає чинному законодавству, отже підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження. Отже, постанова підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163,183-2, 256 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області до Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки», за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Департамента міського господарства Одеської міської ради задовольнити.

2. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» (код ' за ЄДРПОУ 35303278, м. Одеса, вул. Гайдара, буд. 38А шляхом зобовязання Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» (код ЄДРПОУ 35303278) повністю зупинити експлуатацію: - ліфту реєстр. № 5068, який розташований за адресою - м. Одеса, вул. Ак. Філатова, буд. 18; ліфтів реєстр.№№ 6619, 6620, 867, 6621, 6622, 870, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Ак. Філатова, буд. 94, ліфтів реєстр. №№ 2827, 2829, 2830, 2831, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Ген. Петрова, буд. 50; - ліфтів реєстр. №№ 2125, 2126, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Ак. Філатова, буд. 49/2; - ліфтів реєстр. №№6334, 6485,6486, 6235, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Ак. Філатова, буд. 90; - ліфтів реєстр. №№ 4231, 4232, 4233, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Гайдара, буд. 22; - ліфту реєстр. №№ 6072, що розташований за адресою - м. Одеса, вул. Гайдара, буд. 24; - ліфтів реєстр. №№ 3361, 3362, 3363, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Гайдара, буд. 26; - ліфтів реєстр. №№ 3417, 3418, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Ген. Петрова, буд. 27/5; - ліфтів реєстр. №№ 4631, 4632, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Гєн. Петрова, буд. 27/6; - ліфтів реєстр. №№ 4688, 4689, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Ген. Петрова, буд. 35; - ліфту реєстр. №№ 1953, що розташований за адресою - м. Одеса, вул. Ген. Петрова, буд. 42; - ліфту реєстр. № 2653, який розташований за адресою - м. Одеса, вул. Ген. Петрова, буд. 46; - ліфтів реєстр. №№ 1568, 1569, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Ген. Петрова, буд. 49; - ліфтів реєстр. №№4880, 4881, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Ген. Петрова, буд. 50-а; - ліфтів реєстр. №№4547, 4548, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Ген. Петрова, буд. 74; - ліфтів реєстр. №№ 5766, 5767, 5768, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Геранієва, буд. 12; - ліфтів реєстр. №№ 1583, 1584, 1585, 1586, 1587, 1588, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Іцхака Рабіна, буд. 2; - ліфтів реєстр. №№ 4990, 4991, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Іцхака Рабіна, буд. 33; - ліфтів реєстр. №№ 2705, 2706, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Іцхака Рабіна, буд. 4; - ліфтів реєстр. №№ 4391, 4392, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Іцхака Рабіна, буд. 61; - ліфтів реєстр. №№ 1795, 1796, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Космонавтів, буд. 38-а; - ліфтів реєстр. №№ 2858, 2859, які розташовані за адресою м. Одеса, вул. Кропивницького, буд. 24/26; - ліфтів реєстр. №№ 4140, 4141, 4142, 4143, 4144, 4145, 4146, 4147, 4148, 4149, 4150, 4151, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, буд. 13; - ліфту реєстр. №6345, який розташований за адресою - м. Одеса, вул. Малиновського, буд. 15; - ліфтів реєстр. №№ 3998, 3999, 4000, 4097, 4098, 4099, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Малиновського, буд. 16; - ліфту реєстр. № 703, який розташований за адресою - м. Одеса, вул. Малиновського, буд. 49; - ліфту реєстр. №№ 3945, що розташований за адресою - м. Одеса, вул. Малиновського, буд. 71/1; - ліфтів реєстр. №№4780, 4781, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Терешкової, буд. 33-а; - ліфту реєстр. № 3916, який розташований за адресою - м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, буд. 12/10; - ліфтів реєстр. №№ 7795, 7796, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, буд. 8/5; - ліфтів реєстр. №№ 7790, 7789, 7791, 7792, які розташовані, за адресою - м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, буд. 8/6; - ліфтів реєстр. №№ 7794, 7793, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, буд. 8/7; - ліфтів реєстр. №№ 5583, 5584, 5585, 5586, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Щорса, буд. 144; - ліфтів реєстр. №№ 5580, 5581, 5582, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Щорса, буд. 146; - ліфтів реєстр. №№ 2842, який розташований за адресою - м. Одеса, вул. Щорса, буд. 2; - ліфтів реєстр. №№ 4933, 4934, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Старицького, буд. 12; - ліфтів реєстр. №№ 2727, 2728, 2729, 2730, 3115, 3116, 3117, 3118, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Бреуса, буд. 26, у звязку із загрозою життю та здоровю людей до проведення експертного обстеження, позачергового технічного огляду та усунення виявлених порушень.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Суддя Бутенко А.В.