Постанова № 63522701, 20.12.2016, Лугинський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
20.12.2016
Номер справи
281/536/16-а
Номер документу
63522701
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Лугинський районний суд Житомирської області

Справа № 281/536/16-а

Провадження по справі № 2-а/281/60/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2016 року смт. Лугини

Лугинський районний суд Житомирської області

в складі: головуючого - судді Нечуй Б.П.

розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду смт. Лугини справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області, управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась в суд із зазначеним позовом, в якому, з урахуванням змінених позовних вимог, прийнятих судом під час розгляду справи, просила визнати рішення комісії Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області по реалізації Законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 06.10.2016 року № 4 в частині відмови в постановці на чергу на виплату грошової компенсації за втрачене належне їй нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території в в АДРЕСА_2 протиправними; зобов'язати Лугинську районну державну адміністрацію Житомирської області поставити її на чергу в управлінні праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області на виплату грошової компенсації за втрачене нерухоме майно, яке знаходиться по АДРЕСА_2.

Зазначені вимоги позивача обґрунтовуються посиланням на те, що їй на праві приватної власності, відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом, належить житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходяться в АДРЕСА_2.

На даний час вона проживає у АДРЕСА_1.

Вона звернулась з письмовою заявою до Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області про постановку її на чергу на виплату грошової компенсації за втрачене нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території в АДРЕСА_2, яке складається з житлового будинку з відповідними господарськими будівлями та спорудами.

Однак рішенням комісії Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області по реалізації Законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» їй було відмовлено в постановці на чергу для виплати грошової компенсації за втрачене нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території в АДРЕСА_2.

Позивач в судове засідання не з'явилась.

Від неї надійшла письмова заява у відповідності до якої вона просить зазначену справу розглядати без її участі; позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області в судове засідання не з'явився; надіслав заперечення, в якому просить зазначену справу розглядати без участі представника зазначеної адміністрації за наявними в справі матеріалами.

Представник управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області в судове засідання не з'явився; надіслав заяву, згідно якої просить зазначену справу розглядати без участі представника зазначеного управління; позовні вимоги не підтримують.

Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 отримала у спадщину домоволодіння по АДРЕСА_2, що підтверджується копією свідоцтва про право на спадщину за законом від 31.01.2014 року та копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 31.01.2014 року.

Смт Лугини Житомирської області відповідно до Переліку населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року та розпорядженням КМ України №17 від 12.01.1993 року відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.

Відповідно до ст.4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" кожен громадянин, який проживає у зоні гарантованого добровільного відселення, має право на підставі наданої йому об'єктивної інформації про радіаційну обстановку, дози опромінення і можливі їх наслідки для здоров'я самостійно приймати рішення про подальше проживання на цій території чи відселення.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.35 Закону компенсацію, передбачену ст.4 Закону, у повному розмірі за цінами, встановленими на момент звернення щодо неї, мають право отримати громадяни, які не проживали на територіях радіоактивного забруднення, але одержали у спадщину майно (жилі, дачні, садові будинки, гаражі, господарські будівлі та споруди), яке не може бути перевезено із зазначених територій.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було серед інших виключено і п.6 частини 1 ст.35 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", однак Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року п.28 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" вказану норму визнано такою, що не відповідає Конституції України.

Разом із тим, судом встановлено, що позивач отримала у спадщину житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2.

ОСОБА_1 проживає в проживає в АДРЕСА_1, яке не відноситься до зони радіоактивного забруднення, тобто позивач на момент прийняття спадщини проживала в екологічно чистій зоні.

Отримане у спадщину домоволодіння по АДРЕСА_2 в разі здачі його позивачем в Лугинську селищну раду після отримання нею компенсації за здане житло, буде прийняте на баланс селищної ради, що підтверджується копією довідки від 15.09.2016 року №468, виданою виконавчим комітетом зазначеної селищної ради.

Порядком виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивної території, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 18.11.2009 року №1243, який є підзаконним нормативним актом, не визначено механізм виплати компенсації спадкоємцям за втрачене нерухоме майно.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 01 листопада 1996 року №9 "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя", судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу) акти Президента України, постанови Верховної Ради України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, акти органів місцевого самоврядування, накази та інструкції міністерств та відомств, накази керівників підприємств, установ та організацій, тощо) підлягають оцінці на відповідність як Конституції, так і закону.

Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов"язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Таким чином, застосуванню підлягає саме правова норма закріплена в п.6 ч.1 ст.35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка є чинною на час розгляду справи і згідно якої компенсацію, передбачену ст.4 Закону, у повному розмірі за цінами, встановленими на момент звернення щодо неї, мають право отримати громадяни, які не проживали на територіях радіоактивного забруднення, але одержали у спадщину майно (жилі, дачні, садові будинки, гаражі, господарські будівлі та споруди), яке не може бути перевезено із зазначених територій.

На підставі викладеного, суд вважає відмову відповідача в прийнятті документів та постановки на чергу безпідставною, а вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 50 Конституції України, ст. ст. 4, 35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст.9-11, 18, 71, 160, 161, 162, КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати рішення комісії Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області по реалізації Законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 06.10.2016 року № 4 в частині відмови у постановці на чергу на виплату грошової компенсації за втрачене належне ОСОБА_1 нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території в АДРЕСА_2 протиправним.

Зобов'язати Лугинську районну державну адміністрацію прийняти документи та поставити ОСОБА_1 на чергу в управлінні праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області для отримання грошової компенсації за втрачений житловий будинок з відповідними надвірними будівлями на радіоактивно забрудненій території в АДРЕСА_2.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Лугинський районний суд Житомирської області протягом 10 днів з дня отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Б. П. Нечуй