Справа № 522/11187/16-а
Номер провадження 2-ар/522/47/16
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2016 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючої судді - Кравчук Т.С.,
з участю секретаря Антонецького С.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про розяснення судового рішення у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
04.07.2016 року Приморським районним судом м. Одеси була розглянута адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити дії.
Вказаною постановою суд зобовязав Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1), реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1; який зареєстрований та проживає за адресою: 65014, АДРЕСА_1) пенсію за вислугу років у розмірі 80%, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, згідно з положеннями ч.2 ст.50-1 Закону України від 05.11.1991 року «Про прокуратуру» (в редакції від 01.10.2011р.), згідно довідки Прокуратури Одеської області про заробітну плату для обчислення пенсії №529 від 27.05.2016 року, яка становить 17 363 (шістнадцять тисяч триста шістдесят три) гривні 94 коп.
ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою, у якій просить Розяснити постанову Приморського районного суду м. Одеси від 04.07.2016 року по справі № 522/11187/16-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити дії зазначивши у резолютивній частині: - «Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1), реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1; який зареєстрований та проживає за адресою: 65014, м. Одеса, вул. Бєлінського, 6 «б», кв.51) пенсію, без обмеження максимального розміру (граничного розміру) за вислугу років у розмірі 80%, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, згідно з положеннями ч.ч.1, 2 ст.50-1 Закону України від 05.11.1991 року «Про прокуратуру» (в редакції від 01.10.2011р.), згідно довідки Прокуратури Одеської області про заробітну плату для обчислення пенсії №529 від 27.05.2016 року, яка становить 17 363 (сімнадцять тисяч триста шістдесят три) гривні 94 коп.
Обчислення (перерахунок) та виплату ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1), реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, який зареєстрований та проживає за адресою: 65014, м. Одеса, вул. Бєлінського, 6 «б», кв.51) пенсії провадити за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонером, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком, у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, тобто згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року (в редакції від 01.10.2011 року)».
Суд вивчивши матеріали справи, надані заяви, прийшов до висновку, що заява про розяснення рішення підлягає задоволенню.
Під час виконання постанови суду встановлено, що ст. 81 діючого Закону України «Про прокуратуру» запроваджено поетапне збільшення посадових окладів прокурорів місцевої прокуратури, з 11 мінімальних зарплат у 2016 році до 12 у 2017 році .
Відповідно до ст.81 зазначеного Закону заробітна плата прокурора складається з посадового окладу, премії та надбавок.
Разом з тим, на протязі 2016 року підвищено розмір мінімальної заробітної плати з 1378 гривень до 1550 гривень, який також впливає на розмір заробітної плати прокурора. Підвищення розміру мінімальної заробітної плати запроваджено Верховною ОСОБА_2 України і в 2017 році.
Згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року (в редакції від 01.10.2011 року) передбачено, що прокурорам і слідчим, що визнані інвалідами 1 або 2 групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах передбачених частиною першої цієї статті (80 відсотків), за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.
Обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
При таких обставинах виникла необхідність у розясненні постанови суду від 4 липня 2016 року щодо обчислення (перерахунку) та виплату пенсії ОСОБА_1, в звязку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам.
Окрім того, під час виконання постанови суду встановлено, що на адресу відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області від начальника управління пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси надійшов лист, про неможливість виплати пенсії в повному обсязі ОСОБА_1 в звязку з тим, що в постанові суду від 04.07.2016 року не вказано «без обмеження граничного розміру».
Статтею 27 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року (із змінами внесеними від 24.12.2015) встановлено максимальний розмір пенсії, який тимчасово у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року не може перевищувати 10740 гривень.
Разом з тим, статтею 22 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру»), є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, повязані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, у тому числі в органах прокуратури (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави повязана з ризиком для життя і здоровя, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Також, Конституційний Суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 року зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.
Крім того, Рекомендаціями Rec (2000) 19 Комітету ОСОБА_2 Європи державам-членам щодо ролі прокуратури в системі кримінального правосуддя, ухваленими Комітетом ОСОБА_2 Європи на 724 засіданні заступників міністрів 6 жовтня 2000 року, в розділі «Гарантії, надані прокурорам для виконання їх функцій» передбачено, що держава повинна вжити заходів, щоб необхідні умови для служби регулювалися законом, такі як заробітна платня, перебування на посаді і пенсія, беручи до уваги важливість роботи прокурорів, а також відповідний вік виходу на пенсію (п.п. «г» п. 5);
Статус прокурорів і рівень їх заробітної платні та пенсії повинні брати до уваги досягнення визначеного балансу між членами судової і прокурорської служб, тому що обидві служби, незважаючи на різноманітну природу їхніх посадових обовязків, відіграють важливу роль у системі кримінального судочинства.
Відповідно до пункту 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України №9 від 01.11.1996 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8 має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідності Конституції та у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, як акт прямої дії.
17 листопада 2016 року суддею Приморського районного суду м. Одеси, ухвалено рішення і розяснено порядок виконання постанови суду від 04.07.2016 року - виплати пенсії ОСОБА_1, у повному обсязі «без обмеження граничного розміру».
На даний час для виконання постанови суду від 04.07.2016 року необхідно розяснити порядок обчислення (перерахунок) та виплату пенсії ОСОБА_1, в звязку з підвищенням розміру заробітної плати прокурорсько-слідчих працівників, вказати максимальний (граничний) розмір пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КАС України якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або державного виконавця ухвалою розяснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту.
Керуючись ст.. 170 КАС України, -
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 про розяснення судового рішення у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити дії - задовольнити.
Розяснити постанову суду № 522/11187/16-а, вказати у резолютивній частині постанови від 04.07.2016 року «Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1), реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1; який зареєстрований та проживає за адресою: 65014, м. Одеса, вул. Бєлінського, 6 «б», кв.51) пенсію, без обмеження максимального розміру (граничного розміру) за вислугу років у розмірі 80%, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, згідно з положеннями ч.ч.1, 2 ст.50-1 Закону України від 05.11.1991 року «Про прокуратуру» (в редакції від 01.10.2011р.), згідно довідки Прокуратури Одеської області про заробітну плату для обчислення пенсії №529 від 27.05.2016 року, яка становить 17 363 (сімнадцять тисяч триста шістдесят три) гривні 94 коп.
Обчислення (перерахунок) та виплату ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1), реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, який зареєстрований та проживає за адресою: 65014, м. Одеса, вул. Бєлінського, 6 «б», кв.51) пенсії провадити за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонером, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком, у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, тобто згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року (в редакції від 01.10.2011 року)».
Ухвалу суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через Приморський районний суд м. Одеси протягом пяти днів з дня отримання її копії.
Суддя 19.12.2016