Постанова № 63502006, 14.12.2016, Старосинявський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
14.12.2016
Номер справи
684/705/16-а
Номер документу
63502006
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 684/705/16-а

ПОСТАНОВА

іменем України

14 грудня 2016 року

Старосинявський районний суд Хмельницької області в складі:

головуючої судді Галиш І.Б.

при секретарі Гонта Н.І.,

за участю: позивача ОСОБА_1, представника відповідача Шпак В.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у смт. Стара Синява справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Старокостянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Старокостянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання неправомірними дій щодо відмови у здійснені перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки Прокуратури Хмельницької області № 18-360 вих.16 від 02.09.2016 року.

В обґрунтування вимог вказує, що у 2001 році йому призначено пенсію за вислугу років на підставі ст.50-1 Закону України «Про Прокуратуру» в чинні на час призначення пенсії в редакції Закону від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ в розмірі 90 % місячної заробітної плати. 05.09.2016 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії, призначеної на підставі ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року посадових окладів прокурорсько-слідчих працівників у відповідності до наданої довідки Прокуратури Хмельницької області № 18-360 вих.16 від 02.09.2016 року. Однак, відповідач истом від 19.09.2016 року відмовив йому у здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на п.5 Прикінцевих положень Закону України № 213 від 02.03.2015 року. Вважає, що такі дії відповідача є неправомірними та просиь зобов'язати Старокостянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити перерахунок пенсії згідно ст.50-1 Закону України «Про Прокуратуру» в редакції ЗУ від 12.07.2001 року на підставі довідки Прокуратури Хмельницької області № 18-360 вих.16 від 02.09.2016 року, виходячи з розрахунку 90 % заробітку та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років із 01.01.2016 року.

В ході судового розгляду позивач вмоги уточнив та просить суд зобов'язати відповідача провести вказаний перерахунок пенсії 01.09.2016 року та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років із 01.01.2016 року до дня перерахунку.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 вимоги адміністративного позову підтримав повністю, посилаючись на викладені мотиви, та просив його задовольнити.

Представник відповідача Шпак В.С. у судовому засіданні позов не визнала та заперечила щодо його задоволення, посилаючись на те, що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про прокуратуру», не призначаються, а раніше призначенні пенсії не перераховуються, тому провести перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату, виданої прокуратурою Хмельницької області № 18-360 вих.16 від 02.09.2016 року, немає підстав.

Заслухавши пояснення сторін, розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні у справі докази та враховуючи норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають до задоволення, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 з 01.09.2001 року призначен пенсію за вислугу років на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% складових заробітної плати.

05.09.2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Старокостянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». До заяви позивачем було надано довідку про заробітну плату Прокуратури Хмельницької області № 18-360 вих.16 від 02.09.2016 року.

Листом від 19.09.2016 року Старокостянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області повідомлено позивача про відмову у проведенні перерахунку згідно наданої довідки про заробітну плату Прокуратури Хмельницької області № 18-360 вих.16 від 02.09.2016 року.

Не погоджуючись із зазначеними діями відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до частини другоїстатті 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Згідно зі ст. 50-1ч. 1 Закону України «Про прокуратуру»у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Так, відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»).

Таким чином, станом на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону України «Про прокуратуру», на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпаними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції Україниперебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).

Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», а тому внесені Законами зміни до статті, що регулює пенсійне забезпечення працівників прокуратури щодо розміру пенсії у відсотках, стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення.

Аналогічна правова позиція зі спірного питання висловлена Верховним Судом України у постановах від 10.12.2013 у справі № 21-348а13 та від 17.12.2013 у справі № 21-445а13.

Відповідно до ч.1ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч.2ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обовязок відповідачем в даній справі не виконано.

При цьому, доводи відповідача про те, що згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» скасувано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України, зокрема «Про прокуратуру», у разі неприйняття до 1 червня 2015 р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, суд вважає необґрунтованими і безпідставними, оскільки положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.

На підставі викладеного, суд прийшов до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури, при цьому, розмір пенсії позивача має обчислюватися відповідно до ст. 50-1Закону України "Про прокуратуру", в редакції на час призначення пенсії.

Оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 05 вересня 2016 року, тому відповідно до вимог ст.45 ЗУ «»Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування пенсія підлягає перерахунку з 01 вересня 2016 року з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років із дня виникнення права на перерахунок 01.01.2016 року до дня перерахунку.

Враховуючи викладене, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є неправомірними, а позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.19, 22, 46, 124 Конституції України, ЗУ «Про прокуратуру», ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 10, 11, 69, 71, 159-163, 186 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії Старокостянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_1 у здійснені перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки Прокуратури Хмельницької області № 18-360 вих.16 від 02.09.2016 року.

Зобов'язати Старокостянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити з 01.09.2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно ст.50-1 Закону України «Про Прокуратуру» в редакції ЗУ від 12.07.2001 року на підставі довідки Прокуратури Хмельницької області № 18-360 вих.16 від 02.09.2016 року, виходячи з розрахунку 90 % заробітку та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років із 01.01.2016 року до дня перерахунку.

Стягнути із Старокостянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 551,20 грн. судового збору, сплаченого при подачі позову.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Старосинявський районний суд Хмельницької області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуюча Галиш І.Б.