ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2016 року № 876/6784/16Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Гінди О.М.
суддів: Качмара В.Я., Ніколіна В.В.
за участі секретаря судового засідання: Чопко Ю.Т.
позивача - ОСОБА_1
представника позивача - ОСОБА_2
представника відповідача - Лисюк О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
12.07.2016 позивач звернулася в суд із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, у якому просила визнати протиправними дії щодо відмови ОСОБА_1 у видачі довідки про заробітну плату державного службовця, яка оформлена листом від 14 червня 2016 року № 296/Л-01 та зобов'язати відповідача видати їй довідку про заробітну плату державного службовця для перерахунку пенсії.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідач листом від 14 червня 2016 року № 296/Л-01 відмовив ОСОБА_1 у видачі довідки про заробітну плату державного службовця для перерахунку пенсії, посилаючись на те, що чинним законодавством не передбачено перерахунків пенсій пенсіонерам з категорії державних службовців, а тому законних підстав для видачі довідки про заробітну плату відповідно до постанови КМУ від 06 квітня 2016 року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» не має. Вважає таку відмову протиправною, оскільки відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Враховуючи те, що позивач вийшла на пенсію за віком з 20 липня 2011 року, відтак застосування пізніше прийнятих нормативно-правових актів для видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії є неприпустимим.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 02.08.2016 позов задоволено повністю.
Із цією постановою не погодився відповідач та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, що така прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи та з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування апеляційних вимог посилається на те, що судом першої інстанції до спірних правовідносин застосовано норми нечинного законодавства, оскільки з 01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ, а редакція такого від 16.12.1993, на яку посилається позивач, втратила чинність, крім статті 37, яка регулює лише питання призначення пенсій державним службовцям у визначених Законом випадках. А тому, на застосування статей 51, 52 цього Закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» від 06.04.2016 № 292, якою затверджено схеми посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів, розміри надбавок до посадових окладів за ранги державних службовців та перелік посад державної служби, що прирівнюються до відповідних груп оплати праці. Оскільки, спірні правовідносини щодо видачі довідки для перерахунку пенсії, виникли після набрання чинності Законом України «Про державну службу» та прийнятої на його реалізацію постанови КМ України «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» від 06.04.2016 № 292, а тому відсутні законні підстави для застосування положень постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1, якою затверджено форми довідок про заробітну плату у відповідності до вищезазначеного Закону.
Позивач, представник позивача в судовому засіданні апеляційну скаргу заперечили. Крім того, ОСОБА_1 подала письмові заперечення.
Представник відповідача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав.
Суд апеляційної інстанції, заслухав доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі, перевірив матеріали справи та обговорив підстави і межі апеляційних вимог, вважає, що апеляційну скаргу належить задовольнити.
Судом першої інстанції встановлено, що з 20.07.2011 ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФ України у м. Луцьку Волинської області та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 84 % суми заробітної плати. Стаж на посаді державного службовця становить 14 років 03 місяці 15 днів.
01 червня 2016 року позивач звернулася із заявою за вх. № 296/Л-01 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, в якій просила, у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідно до постанови КМУ від 06 квітня 2016 року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» та згідно із статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» у редакції від 15 січня 2003 року № 432-IV видати довідку про заробітну плату для перерахунку пенсії.
Листом від 14 червня 2016 року № 296/Л-01 Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області відмовлено ОСОБА_1 у видачі довідки про заробітну плату, оскільки перерахунки пенсій державним службовцям чинним законодавством не передбачені, відтак законних підстав для видачі такої, відповідно до постанови КМУ від 06 квітня 2016 року № 292 для перерахунку пенсій не має.
Суд першої інстанції дійшов висновку про неправомірність дій відповідача, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зобов'язане надати працівнику, який перебував з ним у трудових відносинах довідку про заробітну плату, з огляду на те, що такий обов'язок встановлений ст. 49 Кодексу законів про працю України.
Однак, суд апеляційної інстанції з такими висновками суду першої інстанції не погоджується, з огляду на таке.
Пенсійне забезпечення державних службовців до 01.05.2016 було врегульоване нормами Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII.
З 01.05.2016 набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, у зв'язку з чим, положення Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.
Згідно з ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ в редакції Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VІІІ, який набрав чинності з 01.01.2015, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 постанови КМ України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 № 865 було передбачено, що перерахунок пенсії проводився виходячи із заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено пенсію.
Відповідно до постанови КМ України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 № 1013 підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям проведено з 01.12.2015.
Так, до 01.12.2015 п. 5 Постанови КМ України № 865 передбачав, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 були внесені зміни до п. 5 названої Постанови КМ № 865, яка починаючи з 01.12.2015 передбачає лише форму довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
З системного аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що оскаржуваними пунктами постанови від 09.12.2015 № 1013 виключено п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 856 щодо визначення заробітної плати для перерахунку пенсії та абзац 1 п. 5 згадуваної постанови викладено в новій редакції, якою виключено норму щодо перерахунку пенсій з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Як вбачається з матеріалів справи, після звільнення з роботи ОСОБА_1 з посади начальника відділу виконання бюджету, бухгалтерського обліку та звітності управління фінансового забезпечення та організації виконання бюджету Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, у зв'язку з досягненням граничного віку перебування на державній службі їй було призначено пенсію з 20.07.2011 згідно з ст. 37 Закону України «Про державну службу». Стаж роботи на посаді державного службовця становить 14 років 03 місяці 15 днів, загальний відсоток розрахунку пенсії від заробітку - 84 відсотки. Позивач отримує пенсію відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 856 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Слід зазначити, що відповідно до змін, внесених згідно з постановою Пенсійного фонду України № 15-2 від 04.07.2016 про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію виключено.
При цьому, суд апеляційної інстанції зауважує, що відмова у видачі довідки для перерахунку пенсії не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку він отримував до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.
Посилання позивача на принцип дії норм права у часі є безпідставними, оскільки такий принцип застосовується до правовідносин, що виникли до набрання чинності конкретною нормою права. Зокрема, до вищезазначених змін у законодавстві виникло право позивача на пенсію, яке є незмінним.
Разом з тим, право на перерахунок пенсії у позивача могло виникнути лише після звернення з відповідною заявою до пенсійного органу, що є у причиновому зв'язку із отриманням довідки про заробітну плату. Однак, таке звернення щодо отримання довідки про заробітну плату державного службовця відбулось після внесення змін до Постанови № 865, у якій видача такої не передбачена, що і призвело до певних правових наслідків.
Таким чином, у спірних правовідносинах пенсійний орган здійснював свої повноваження в межах та у спосіб, що передбачений Законами України, оскільки відповідно до постанови КМ України від 09.12.2015 № 1013, були внесені зміни до п. 5 постанови КМ України № 865, а тому починаючи з 01.12.2015 державні органи за останнім місцем роботи уповноважені видавати довідку лише для призначення пенсії, а не для її перерахунку.
З огляду на те, що постанова суду першої інстанції прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи та з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про її скасування та прийняття нової постанови про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд -
постановив:
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області задовольнити.
Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2016 року у справі № 803/1041/16 - скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.
На постанову протягом двадцяти днів, після набрання нею законної сили, може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: О.М. Гінда
Судді: В.Я. Качмар
В.В. Ніколін
Постанова у повному обсязі складена та підписана 19.12.2016.