Справа № 815/6038/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2016 року
14год.00хв.
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Аракелян М.М.
Розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області до Публічного акціонерного товариства "Іллічівський олійножировий комбінат" про зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшла адміністративна позовна заява Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області, в якій позивач просить суд зобов'язати суб'єкта господарювання Публічне акціонерне товариство "Іллічівський олійножировий комбінат", розташованого за адресою: 68001, вул. Транспортна, 45, м.Чорноморськ, Одеська область, забезпечити допуск провідного інспектора відділу техногенної безпеки управління державного нагляду (контролю) у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту Головного управління ДСНС України в Одеській області капітана служби цивільного захисту ОСОБА_1 до здійснення планової перевірки Публічного акціонерного товариства "Іллічівський олійножировий комбінат", розташованого за адресою: 68001, вул. Транспортна, 45, м. Чорноморськ, Одеська область щодо дотримання (виконання) законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що фахівець Головного управління ДСНС України в Одеській області у період з 24 жовтня по 08 листопада 2016 року на підставі наказу Головного управління ДСНС України в Одеській області від 29 вересня 2016 року №446 «Про здійснення державного нагляду (контролю) на об'єктах суб'єктів господарювання у 4 кварталі 2016 року», повідомлення про проведення планової перевірки №03/4968/08/15 від 27.09.2016 року, посвідчення на проведення планової перевірки від 24.10.2016 року №418 виданого Головним управлінням ДСНС України в Одеській області, зобов'язаний був здійснити планову перевірку стану пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єкта господарювання - Публічного акціонерного товариства «Іллічівський олійножировий комбінат» розташованого за адресою: 68001, вул. Транспортна, 45,м. Чорноморськ, Одеська область. Однак, відповідач 04 листопада 2016 року не допустив провідного інспектора ОСОБА_1 до проведення перевірки дотримання (виконання) законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, про що відповідно до приписів пункту 11 Розділу 3 Порядку проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, затвердженого наказом МВС України від 02.11.2015 №1337, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.11.2015 за № 1467/27912 складено Акт про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки від 04.11.2016 року, який був вручений представнику відповідача. Вважаючи недопуск Позивача до проведення перевірки безпідставним, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином та завчасно, надав до суду письмові заперечення, в яких просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що у позивача відсутні правові підстави для проведення перевірки, оскільки відповідно до п. 6 Постанови Кабінету міністрів України № 306 від 29 лютого 2012 року "Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки" планові заходи державного нагляду (контролю) за додержанням суб'єктами господарювання законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки здійснюються з періодичністю, серед іншого, з високим ступенем ризику - не частіше ніж один раз на рік. В період з 15 березня до 21 березня 2016 року уже була проведена планова перевірка ПАТ "ІОЖК" Головним управлінням Держпраці в Одеській області Державної служби України з питань праці. Предметом вказаної перевірки було дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. Повідомлення про проведення перевірки та Акт перевірки додаються. На думку відповідача, оскільки на ПАТ "ІОЖК" уже було здійснено планову перевірку в 2016 році, і перевірка Позивача не була здійснено одночасно з перевіркою Головним управлінням Держпраці в Одеській області Державної служби України з питань праці у березні 2016 року, відповідачем на законних підставах було відмовлено у допуску до проведення перевірки.
Від голови правління Публічного акціонерного товариства "Іллічівський Олійножировий комбінат" Ладан А.Г. 12.12.2016 року до суду надійшов лист (вих.№460 від 09.12.2016 року), в якому останній зазначив, що не заперечує проти проведення Головним управлінням з державного нагляду (контролю) у сфері пожежної техногенної безпеки та цивільного захисту ГУ ДСНС України в Одеській області у відповідності до приписів ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Кодексу цивільного захисту України планової перевірки додержання (виконання) вимог нормативно-правових актів та нормативних документів у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту на підприємстві.
12.12.2016 року від представника позивача до суду надійшло письмове клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження.
Згідно ч.6 ст.128 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області від 26.09.2016 року №446 «Про здійснення державного нагляду (контролю) на об'єктах суб'єктів господарювання у ІV кварталі 2016 року» вирішено провести планові перевірки додержання (виконання) законодавства з питань пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту об'єктів суб'єктів господарювання згідно додатку. Згідно додатку до наказу від 26.09.2016 року №446 (графа №54) до переліку об'єктів суб'єктів господарювання, які підлягають плановій перевірці в Одеській області у ІV кварталі 2016 року, включено ПАТ «Іллічівський олійножиркомбінат» за адресою: Одеська область, м. Іллічівськ, вул.Транспортна, 45.
27.09.2016 року відповідно до статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Кодексу цивільного захисту України, Головним управлінням ДСНС України в Одеській області було видано повідомлення про проведення перевірки вих..№03/4968/08/15, яким повідомляється про здійснення планової перевірку додержання (виконання) вимог чинного нормативно-правових актів та нормативних документів у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту ПАТ «Іллічівський масложиркомбінат» за адресою: Одеська область, м. Іллічівськ, вул.. Транспортна,45. Також зазначено, що перевірку буде проведено з « 24» жовтня 2016 року по « 08» листопада 2016 року. Означене повідомлення було направлено відповідачу 04.10.2016 року поштою та отримано останнім 06.10.2016 року, що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення.
27.10.2016 року відповідачем було видано посвідчення №418 на проведення планової (позапланової) перевірки будівель, споруд, приміщень та території ПАТ «Іллічівський олійножировий комбінат», код ЄДРПОУ 31541451, розташованих за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул.Транспортна, 45, яким на виконання наказу ГУ ДСНС України в Одеській області від 26 вересня 2016 року № 446, у період з « 24» жовтня 2016 року по « 08» листопада 2016 року направлено на перевірку начальника відділу техногенної безпеки управління державного нагляду (контролю) у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_3, провідного інспектора відділу техногенної безпеки та цивільного захисту капітана служби цивільного захисту ОСОБА_1, головного інспектора відділу техногенної безпеки управління державного нагляду (контролю) у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_4
Листом від 03.11.2016 року вих..№405 Голова правління ПАТ «ІОЖК» Ладан А.Г. розглянувши повідомлення про проведення планової перевірки № 03/4968/08/15 від 27.09.2016 року повідомив позивача, що згідно Закону України від 28.12.2014 №71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» п.3 прикінцевих положень встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України. ПАТ «ІЛЛІЧІВСЬКИЙ ОЛГЙНОЖИРОВИЙ КОМБІНАТ» на теперішній час знаходиться у стані банкрутства, та його дохід за 2015 рік не перевищив 20 (двадцять) мільйонів гривень. На думку відповідача, проведення перевірки у 2016 році не відповідає вимогам діючого законодавства України.
07.11.2016 року Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області розглянувши лист відповідача №405 від 03.11.2016 року листом за вих..№03/5781/08 повідомив останнього, що норма Закону України від 28.12.2014 року №71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» визначенні повноваження та обов'язки контролюючими органними виключно під час здійснення податкового контролю та не стосується державного нагляду (контролю) у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту. Відповідно до абзацу 1 пункту 1 статті 5 Закону України від 05.05.2007 року №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» планові заходи Головним управлінням затверджуються та висвітлюється в мережі Інтернет до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому. Також на виконання Кодексу цивільного захисту України, Закону України від 05.05.2007 року №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та пункту 9 розділу II наказу МВС України №1337 «Деякі питання проведення перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки» було підготовлено та направлено за місяць (повідомлення про вручення 06.10.2016 року) повідомлення про проведення планової перевірки вищезазначеного підприємства. У зв'язку з наведеним, позивач вказує, що на виконання вимог статті 68, статті 69 Кодексу цивільного захист України та наказу МВС України №1337 «Деякі питання проведення перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки» у разі не допущення представників органу державного нагляду (контролю) у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, Головне управління ДСНС України в Одеській області звернеться до адміністративного суду.
04.11.2016 року провідним інспектором відділу техногенної безпеки та цивільного захисту капітана служби цивільного захисту ОСОБА_1 складено та підписано акт про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки, зі змісту якого вбачається, що в розділі «Відмова полягає» зазначено «письмова відмова, щодо проведення перевірки №405 від 03.11.2016 року», в розділі «Пояснення керівника суб'єкта господарювання чи уповноваженої ним особи або фізичної особи-підприємця чи її представника (у разі відмови у наданні пояснень зазначити про це)» вказано «керівник відмовився давати пояснення. Уповноважена особа. ПАТ «ІОЖК» не перебуває в плані перевірок державними органами на 2016 рік до того ж щодо товариства в березні 206 року було здійснено планову перевірку Державною службою України з питань праці».
Позивач вважає, що відповідачем безпідставно відмовлено посадовим особам Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області у допуску до проведення перевірки, у зв'язку з чим звернувся до суду з позовними вимогами про зобов'язання суб'єкта господарювання Публічного акціонерного товариства "Іллічівський Олійножировий комбінат" розташованого за адресою: 68001, вул. Транспортна, 45, м. Чорноморськ, Одеська область, забезпечити допуск провідного інспектора відділу техногенної безпеки управління державного нагляду (контролю) у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту Головного управління ДСНС України в Одеській області капітана служби цивільного захисту ОСОБА_1 до здійснення планової перевірки, Публічного акціонерного товариства "Іллічівський Олійножировий комбінат" розташованого за адресою: 68001, вул. Транспортна, 45, м. Чорноморськ, Одеська область щодо дотримання (виконання) законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту.
Спірні правовідносини регулюються Законом України від 5 квітня 2007 року №877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі Закон України №877-V), Кодексом цивільного захисту України, Порядком проведення планових (позапланових) перевірок одержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, затвердженого наказом МВС України від 02.11.2015 року №1337, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.11.2015 року за №1467/2792.).
Згідно з ч.1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015р. №1052 Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра Внутрішніх Справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Відповідно до п.п.2 ч.3 означеного Положення основними завданнями ДСНС є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.
Згідно з п.п.39 ч.4 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року №1052 Державна служба України з надзвичайних ситуацій відповідно до покладених на неї завдань організовує і здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, ОСОБА_3 міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання.
Згідно з Положенням про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, затвердженим Наказом ДСНС України №3 від 04.02.2013 року, ГУ ДСНС України в Одеській області здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи на відповідній території нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.
Відповідно до ст.66 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснюється шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону. П. 1 ч.2 статті 67 Кодексу цивільного захисту України визначено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить здійснення контролю за додержанням вимог техногенної та пожежної безпеки під час проведення робіт із будівництва будівель та споруд, крім об'єктів будівництва I та II категорій складності, площа яких не перевищує 300 квадратних метрів (за винятком об'єктів, вбудованих у будівлі), а також крім індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, індивідуальних гаражів.
Згідно зі статтею 1 Закону України №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до п. 1, 2, 3, 4, 11 ст. 4 Закону України №877-V, державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. У разі якщо суб'єкт господарювання на відповідний плановий період включений до планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) одночасно кількох органів державного нагляду (контролю), відповідні планові заходи здійснюються органами державного нагляду (контролю) комплексно - одночасно всіма органами державного нагляду (контролю), до планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) яких включено суб'єкта господарювання. Складання та затвердження плану комплексних планових заходів державного нагляду (контролю) органами державного нагляду (контролю) здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. План комплексних планових заходів державного нагляду (контролю) затверджується для всіх органів державного нагляду (контролю) центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку підприємництва, не пізніше ніж за 10 днів до початку відповідного планового періоду. Здійснення заходів державного нагляду (контролю) різними органами державного нагляду (контролю) з одного й того самого питання заборонено. Здійснення органом державного нагляду (контролю) щодо одного суб'єкта господарювання планових заходів державного нагляду (контролю) протягом одного планового періоду заборонено, якщо в цьому плановому періоді такий суб'єкт господарювання включений до плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) іншого органу державного нагляду (контролю). Внесення одного й того самого суб'єкта господарювання до планів державного нагляду (контролю) різних органів державного нагляду (контролю) є підставою для проведення щодо такого суб'єкта господарювання комплексного планового заходу державного нагляду (контролю).
Планові та позапланові заходи здійснюються в робочий час суб'єкта господарювання, встановлений його правилами внутрішнього трудового розпорядку.
Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Плановий чи позаплановий захід повинен здійснюватися у присутності керівника або його заступника, або уповноваженої особи суб'єкта господарювання.
Статтею 5 Закону України №877-V визначено, що планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому. Протягом одного року проведення більш як одного планового заходу державного нагляду (контролю) щодо одного суб'єкта господарювання не допускається. План здійснення заходів державного нагляду (контролю) на наступний плановий період повинен містити конкретні календарні дати початку кожного планового заходу державного нагляду (контролю) та строки їх здійснення. План здійснення заходів державного нагляду (контролю) на відповідний плановий період оприлюднюється на офіційному веб-сайті органу державного нагляду (контролю) не пізніше ніж за 10 днів до початку відповідного планового періоду. Орган державного нагляду (контролю) визначає у віднесеній до його відання сфері критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності. З урахуванням значення прийнятного ризику всі суб'єкти господарювання, що підлягають нагляду (контролю), відносяться до одного з трьох ступенів ризику: з високим, середнім та незначним. Залежно від ступеня ризику органом державного нагляду (контролю) визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю). Критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності і періодичність проведення планових заходів, затверджуються Кабінетом Міністрів України за поданням органу державного нагляду (контролю). Залежно від ступеня ризику органом державного нагляду (контролю) визначаються переліки питань для здійснення планових заходів, які затверджуються його наказом. У межах переліку питань кожен орган державного нагляду (контролю) залежно від цілей заходу має визначити ті питання, щодо яких буде здійснюватися державний нагляд (контроль). Уніфіковані форми актів, в яких передбачається перелік питань залежно від ступеня ризику, затверджуються органом державного нагляду (контролю) і публікуються в мережі Інтернет у порядку, визначеному законодавством. Орган державного нагляду (контролю) оприлюднює критерії та періодичність проведення планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) шляхом розміщення інформації в мережі Інтернет у порядку, визначеному законодавством. Щорічно до 1 квітня орган державного нагляду (контролю) готує звіт про виконання річного плану (квартальних планів) державного нагляду (контролю) суб'єктів господарювання за попередній рік і оприлюднює його в мережі Інтернет. Органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу. Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; найменування органу державного нагляду (контролю). Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку. Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу. Строк здійснення планового заходу не може перевищувати п'ятнадцяти робочих днів, а для суб'єктів малого підприємництва - п'яти робочих днів, якщо інше не передбачено законом. Продовження строку здійснення планового заходу не допускається.
За приписами п. 1, 2, 3, 4, 5 ст. 7. Закону України №877-V, для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою. У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід;місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу, на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення). Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу. Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення). Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання. Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.
Відповідно до ст. 10 Закону України №877-V визначено, що суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від посадових осіб органу державного нагляду (контролю) додержання вимог законодавства; перевіряти наявність у посадових осіб органу державного нагляду (контролю) службового посвідчення і одержувати копії посвідчення (направлення) на проведення планового або позапланового заходу; не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо: він здійснюється з порушенням вимог щодо періодичності проведення заходів державного нагляду (контролю), передбачених законом; посадова особа органу державного нагляду (контролю) не надала копії документів, передбачених цим Законом, або якщо надані документи не відповідають вимогам цього Закону; бути присутнім під час здійснення заходів державного нагляду (контролю);вимагати нерозголошення інформації, що є комерційною таємницею суб'єкта господарювання; одержувати та знайомитися з актами державного нагляду (контролю); надавати в письмовій формі свої пояснення, зауваження або заперечення до акта органу державного нагляду (контролю); оскаржувати в установленому законом порядку неправомірні дії органів державного нагляду (контролю) та їх посадових осіб.
Як вбачається з матеріалів справи, наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області від 26.09.2016 року №446 «Про здійснення державного нагляду (контролю) на об'єктах суб'єктів господарювання у ІV кварталі 2016 року» вирішено провести планові перевірки додержання (виконання) законодавства з питань пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту об'єктів суб'єктів господарювання згідно додатку. Згідно додатку до наказу від 26.09.2016 року №446 графа №54 до переліку об'єктів суб'єктів господарювання, які підлягають плановій перевірці в Одеській області у ІV кварталі 2016 року включено ПАТ «Іллічівський олійножиркомбінат» за адресою: Одеська область, м. Іллічівськ, вул.. Транспортна, 45.
Відповідачу у відповідності до Закону України №877-V перед початком проведення перевірки було надіслано повідомлення про проведення перевірки вих..№03/4968/08/15, в якому було зазначено суб'єкт господарювання який підлягає перевірки, його адреса, період проведення перевірки та предмет перевірки. Означене повідомлення було направлено відповідачу 04.10.2016 року поштою та отримано останнім 06.10.2016 року, що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення.
Як встановлено судом, та зазначено вище підставою для звернення ГУ ДСНС України в Одеській області до суду з даним адміністративним позовом послугував недопуск 04.11.2016 року провідного інспектора відділу техногенної безпеки та цивільного захисту капітана служби цивільного захисту ОСОБА_5 до проведення планової перевірки ПАТ «Іллічівський олійножиркомбінат».
Зокрема, судом з'ясовано, що в обґрунтування недопуску перевіряючих до проведення планової перевірки додержання (виконання) вимог нормативно-правових актів та нормативних документів у сфері пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, відповідач - ПАТ «Іллічівський олійножиркомбінат» посилається на те, що абз.1 п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» встановлено мораторій на проведення перевірок суб'єктів господарювання в Україні протягом 2015-2016 років.
Разом з чим, суд не може погодитися з такою позицією суб'єкта господарювання, виходячи з наступного.
Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014року №71-VIII встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.
Зазначене обмеження не поширюється:
- з 1 січня 2015року на перевірки суб'єктів господарювання, що ввозять на митну територію України та/або виробляють та/або реалізують підакцизні товари, на перевірки дотримання норм законодавства з питань наявності ліцензій, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного соціального внеску, відшкодування податку на додану вартість;
- з 1 липня 2015року на перевірки платників єдиного податку другої і третьої (фізичні особи-підприємці) груп, крім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів у дрібнороздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі, за винятком платників єдиного податку, визначених пунктом 27 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, з питань дотримання порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів врегульовано Податковим кодексом України, який визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Пунктом 41.1 статті 41 Податкового кодексу України визначено, що контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.
Отже, з системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що мораторій, який передбачений Прикінцевими положеннями Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014року № 71-VIII жодним чином не розповсюджується на перевірки, котрі здійснюються територіальними органами Державної служба України з надзвичайних ситуацій щодо додержання (виконання) законодавства з питань пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту об'єктів суб'єктів господарювання, що, серед іншого, підтверджується буквальним тлумаченням наведених положень Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014року №71-VIII.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що норми п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014року № 71-VIII є спеціальними та стосуються контролюючих органів, що забезпечують формування єдиної державної податкової, державної митної політики щодо адміністрування податків, зборів та митних платежів, оскільки критеріями визначення переліку підприємств, на які такі обмеження не поширюються, зокрема, є обсяг доходу за попередній календарний рік, а також певний вид діяльності таких підприємств (виробництво чи імпорт підакцизних товарів).
Також, суд відхиляє твердження відповідача про відсутність підстав у позивача для проведення планової перевірки ПАТ «ІОЖК», у зв'язку з тим, що в першому кварталі 2016 року Головним управлінням Держпраці в Одеській області було проведено планову перевірку та перевірка повинна була бути комплексною.
Так, відповідно до п. 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 29.02.2012 року №306 «Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від впровадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки» підприємство Публічного акціонерного товариства «ІОЖК» по критеріям зазначеним в Постанові КМУ №306 від 29.02.2012 року підпадає під високий ступень ризику та повинна проводитись перевірка даного підприємства не частіше ніж один раз на рік. Як вбачається з матеріалів справи, у 2016 році вищезазначене підприємство було заплановано на планову перевірку з 24 жовтня 2016 року та по 08 листопада 2016 року. Як зазначає представник позивача, попередня перевірка Публічного акціонерного товариства «ІОЖК» проводилась у 2014.
Відповідач посилається на План комплексних перевірок заходів державного нагляду (контролю) органів державного нагляду контроль на 2016 рік згідно наказу Міністерства економічного розвитку та торгівлі №1553 від 30.11.2015 року, який розроблений та затверджений відповідно до статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а саме: у разі якщо суб'єкт господарювання на відповідний плановий період включений до планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) одночасно кількох органів державного нагляду (контролю), відповідні планові заходи здійснюються органами державного нагляду (контролю) комплексно-одночасно всіма органами державного нагляду (контролю), до планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) яких включено суб'єкта господарювання. Складання та затвердження плану комплексних планових заходів державного нагляду (контролю) органами державного нагляду (контролю) здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається з матеріалів справи, Головне управління Держпраці в Одеській області було заплановано планову перевірку Публічного акціонерного товариства «ІОЖК» на 1 - й квартал 2016 року в термін з 15.03.2016 року по 21.03.2016 року. Означену перевірку було проведено, про що свідчить Акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 21 березня 2016 року №239. При цьому, Головне управління ДСНС України в Одеській області запланувало та включило відповідача до переліку суб'єктів господарювання які підлягають плановій перевірки у 4 кварталі. Тобто, включення Публічного акціонерного товариства «ІЛЛІЧІВСЬКИЙ ОЛІЙНОЖИРОВИЙ КОМБІНАТ» до плану комплексних перевірок правомірне, так як не попало в один плановий період.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно не допустив посадових осіб ГУДСНСУ в Одеській області до проведення планової перевірки.
Крім того суд враховує, що під час вирішення справи по суті, відповідач погодився допустити позивача до проведення означеної вище перевірки, що підтверджується листом голови правління (вих..№460 від 09.12.2016 року №460) вхід.№33259/16 від 12.12.2016 року.
Згідно з п.7 Порядку проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, затвердженого Наказом МВС України №1337 від 02.11.2015р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції 25.11.2015р. за №1467/27912, до посадової особи ДСНС України належить посадова особа ДСНС України або її територіального органу, яка у визначеному законом порядку уповноважена на здійснення державного нагляду (контролю) у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
Відповідно до п.п.5 п.9 означеного Порядку посадові особи ДСНС України або її територіальних органів під час здійснення перевірок мають право: звертатися у встановленому законом порядку до суду у випадку недопущення посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів до проведення перевірки в цілому чи до окремих приміщень об'єкта перевірки, яка здійснюється в установленому законодавством порядку, з вимогою щодо зобов'язання суб'єкта господарювання забезпечити допуск до здійснення перевірки.
Таким чином, беручи до уваги наведене, Головне управління ДСНС України в Одеській області, з урахуванням приписів п.п.5 п.9 Порядку проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, затвердженого Наказом МВС України №1337 від 02.11.2015р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції 25.11.2015р. за №1467/27912, має право, у випадку недопущення посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів до проведення перевірки в цілому чи до окремих приміщень об'єкта перевірки, яка здійснюється в установленому законодавством порядку, звертатися у встановленому законом порядку до суду з вимогою щодо зобов'язання суб'єкта господарювання забезпечити допуск до здійснення перевірки.
Вищевикладене спростовує твердження відповідача, наведені у письмових запереченнях на адміністративний позов.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України: з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Частиною 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивачем доведено, що відповідач без законних на те підстав не допустив Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до проведення планової перевірки, натомість відповідач не довів суду, що перевірку було призначено з порушенням вимог законодавства, та проти проведення планової перевірки не заперечує на даний час.
На підставі викладеного, позовні вимоги Головного управління державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Головного управління державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області до Публічного акціонерного товариства "Іллічівський олійножировий комбінат" про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Зобов'язати суб'єкта господарювання Публічне акціонерне товариство "Іллічівський олійножировий комбінат", розташованого за адресою: 68001, вул. Транспортна, 45, м. Чорноморськ, Одеська область, забезпечити допуск провідного інспектора відділу техногенної безпеки управління державного нагляду (контролю) у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту Головного управління ДСНС України в Одеській області капітана служби цивільного захисту ОСОБА_1 до здійснення планової перевірки Публічного акціонерного товариства "Іллічівський олійножировий комбінат", розташованого за адресою: 68001, вул.Транспортна, 45, м. Чорноморськ, Одеська область, щодо дотримання (виконання) законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя М.М. Аракелян