Постанова № 63481771, 14.12.2016, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.12.2016
Номер справи
813/3901/16
Номер документу
63481771
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 грудня 2016 року № 813/3901/16

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Хоми О.П.,

з участю секретаря судового засідання Павлішевського В.М.,

з участю представників: позивача Райхеля Р.П., відповідача Андріїва М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтер-Синтез» до Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання дій протиправними,

в с т а н о в и в :

Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтер-Синтез» (далі - ТзОВ«Інтер-Синтез») звернулося до суду з позовом до Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області (далі - Дрогобицька ОДПІ) з вимогами:

- визнати протиправними дії Дрогобицької ОДПІ щодо невизнання податкової декларації ТзОВ«Інтер-Синтез», поданої у формі звіту про контрольовані операції за 2015 рік.

- визнати податкову декларацію ТзОВ«Інтер-Синтез», подану у формі звіту про контрольовані операції за 2015 рік, поданою 18.04.2016 року.

В обґрунтування позовних вимог посилається на такі обставини. 18.04.2016 ТзОВ«Інтер-Синтез» направило на адресу відповідача звіт про контрольовані операції за 2015 рік на паперових носіях поштовим відправленням з повідомленням про вручення та з описом вкладення, оскільки з технічних причин електронною поштою відправити звітність не надавалось можливим, а з 20 квітня 2016 року бухгалтер на підприємстві був відсутній. Відповідач листом № 1575/10/13-08-07-00 від 07.06.2016 повідомив, що подана підприємством звітність вважається невизнаною як податкова декларація. З посиланням на норми статей 46,48,49 Податкового кодексу України вказує на протиправність таких дій контролюючого органу, який підтвердив отримання поданого звіту про контрольовані операції за 2015 рік. За таких обставин податкова декларація у формі звіту про контрольовані операції за 2015 рік повинна бути визнана поданою.

Відповідно до статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) Бориславське відділення Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області замінено на Дрогобицьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Львівській області.

Представник позивача Райхель Р.П. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. Просив позов задовольнити.

Представник відповідача Андріїв М.В. в судовому засіданні позову не визнав з підстав, викладених у письмовому запереченні. Суть заперечень полягає у правомірності дій Дрогобицької ОДПІ щодо невизнанні податкової декларації ТзОВ «Інтер-Синтез», поданої у формі звіту про контрольовані операції за 2015 рік, які обґрунтовує посиланням на положення підпункту 39.4.2. пункту 39.4. статті 39 Податкового кодексу України, яким передбачено обов'язок платника податків подавати звіт про контрольовані операції засобами електронного зв'язку. Просив у задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

18.04.2016 ТзОВ«Інтер-Синтез» направило поштою на адресу Дрогобицька ОДПІ цінним листом з описом вкладення звіт про контрольовані операції за 2015 рік.

Бориславське відділення Дрогобицької ОДПІ листом № 1575/10/13-08-07-00 від 07.06.2016 «Про невизнання звіту про контрольовані операції».

Зі змісту листа слідує, що Бориславське відділення Дрогобицької ОДПІ розглянуло надісланий ТзОВ«Інтер-Синтез» поштою звіт про контрольовані операції за 2015 рік та повідомило про те, що дана звітність вважається невизнаною як податкова декларація згідно до підпункту 39.4.2. пункту 39.4. статті 39 Податкового кодексу Україні.

При вирішенні спору суд виходив з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі - Податковий кодекс).

Відповідно до наданого у пункті 46.1 статті 46 Податкового кодексу визначення, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

За приписами пунктів 48.1, 48.3, 48.4 статті 48 Податкового кодексу податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змістувідповідних податку та збору.

Податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

У окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити: відмітка про звітування за спеціальним режимом; код виду економічної діяльності (КВЕД); код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ; індивідуальний податковий номер згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період.

Виходячи з вказаних норм Податкового кодексу, поданий ТзОВ«Інтер-Синтез» до Дрогобицької ОДПІ звіт про контрольовані операції за 2015 рік відповідає формі та змісту є податкової декларації.

Порядок, строки та спосіб подання податкової декларації до контролюючих органів визначений статтею 49 Податкового кодексу.

У відповідності до пункту 49.3. цієї статті податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів:

а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;

б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Як видно з матеріалів справи, між Дрогобицькою ОДПІ і ТзОВ«Інтер-Синтез» 01.02.2016 укладено договір №010220161 про визнання електронних документів.

Відповідно до підпункту 2.3 пункту 2 вказаного договору платник податків має право не надсилати податкову звітність до органів ДФС засобами телекомунікаційного зв'язку у разі її подання у паперовому вигляді.

Судом встановлено, що 18.04.2016 ТзОВ«Інтер-Синтез» надіслало цінним листом з описом вкладення звіт про контрольовані операції за 2015 рік, що підтверджується відбитком поштового штемпеля на квитанції №79000 45712059 та опису.

Відповідно до підпункту 39.4.2. пункту 39.4. статті 39 Податкового кодексу платники податків, обсяг контрольованих операцій яких з одним контрагентом перевищує 5 млн гривень (без урахування податку на додану вартість), зобов'язані подавати звіт про контрольовані операції центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, до 1 травня року, що настає за звітним, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

Форма звіту про контрольовані операції встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Частиною третьою статті 7 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» передбачено, що якщо автором створюються ідентичні за документарною інформацією та реквізитами електронний документ та документ на папері, кожен з документів є оригіналом і має однакову юридичну силу.

Отже, нормою спеціального закону визначено, що електронний документ та документ на папері має однакову юридичну силу, а кожен з цих документів є оригіналом.

Як зазначено у супровідному листі ТзОВ«Інтер-Синтез» №90 від 18.04.2016, надсилання звіту про контрольовані операції за 2015 рік поштою зумовлено неможливістю направлення такого засобами електронного зв'язку та відсутністю бухгалтера з 20.04.2016.

Згідно з пунктом 49.5. статті 49 Податкового кодексу у разі надсилання податкової декларації поштою, платник податку зобов'язаний здійснити таке відправлення на адресу відповідного контролюючого органу не пізніше ніж за п'ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації, визначеного цією статтею, а при поданні податкової звітності в електронній формі, - не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк.

Таким чином, відправлення ТзОВ«Інтер-Синтез» податкової декларації 18.04.2016 свідчить про своєчасність її подання.

Відповідно до пункту 49.8. статті 49 Податкового кодексу прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.

Згідно до положень пункту 49.9. цієї ж статті за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом.

Відповідно до підпункту 49.11.1. пункту 49.11. статті 49 Податкового кодексу у разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови: у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання.

В матеріалах справи наявний адресований директору ТзОВ«Інтер-Синтез» лист Бориславського відділення Дрогобицької ОДПІ № 1575/10/13-08-07-00 від 07.06.2016 «Про невизнання звіту про контрольовані операції».

Зі змісту листа слідує, що Бориславське відділення Дрогобицької ОДПІ розглянуло надісланий ТзОВ«Інтер-Синтез» поштою звіт про контрольовані операції за 2015 рік та повідомило про те, що дана звітність вважається невизнаною як податкова декларація згідно до підпункту 39.4.2. пункту 39.4. статті 39 Податкового кодексу Україні.

Хронологічний аналіз дати направлення ТзОВ«Інтер-Синтез» поштою звіту про контрольовані операції за 2015 рік (18.04.2016) та дати надання контролюючим органом відповіді про відмову у прийнятті такого звіту (07.06.2016) свідчить, що відповідач повідомив платника податків про відмову у прийнятті податкової декларації майже через два місяці після подання такої.

Такі дії відповідача унеможливили подання ТзОВ«Інтер-Синтез» звіту про контрольовані операції за 2015 рік засобами електронного зв'язку в електронній формі.

Відповідно до підпункту 49.9.2. пункту 49.9 статті 49 Податкового кодексу у разі, якщо контролюючий орган із дотриманням вимог пункту 49.11 цієї статті не надає платнику податків повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або у випадках, визначених цим пунктом, не надсилає його платнику податків у встановлений цією статтею строк, податкова декларація, подана платником податків, вважається прийнятою.

Згідно з пунктом 49.13. статті 49 Податкового кодексу у разі якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови контролюючим органом (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання контролюючим органом.

Зважаючи на те, що відповідач отримав подану ТзОВ«Інтер-Синтез» 18.04.2016 податкову декларацію у формі звіту про контрольовані операції за 2015 рік, однак відмову у прийнятті цієї звітності надав несвоєчасно, податкова декларація вважається прийнятою у відповідності до положень підпункту 49.9.2. пункту 49.9 статті 49 Податкового кодексу.

Відповідно до вимог частини другої статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не подано належних доказів правомірності відмови у визнанні податковою декларацією поданий ТзОВ«Інтер-Синтез» звіт про контрольовані операції за 2015 рік.

Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені ) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіривши оскаржувані дії відповідача щодо невизнання податкової декларації ТзОВ «Інтер-Синтез», поданої у формі звіту про контрольовані операції за 2015 рік, суд дійшов переконання, що вони вчинені без урахування вимог Податкового кодексу України та з порушенням передбачених статтею 2 КАС України принципів, тому їх слід визнати протиправними, а податкову декларацію, подану ТзОВ «Інтер-Синтез» у формі звіту про контрольовані операції за 2015 рік, поданою 18.04.2016 року.

Відповідно до частини першої статті 94 КАС України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Дрогобицької ОДПІ понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 2756,00 грн, сплаченого платіжним дорученням № 2038 від 31.10.2016 та за квитанцією №76 від 09.11.2016.

Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в :

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області щодо невизнання податкової декларації ТзОВ«Інтер-Синтез», поданої у формі звіту про контрольовані операції за 2015 рік.

Визнати податкову декларацію, подану ТзОВ«Інтер-Синтез» у формі звіту про контрольовані операції за 2015 рік, поданою 18.04.2016 року.

Стягнути з Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань в користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтер-Синтез» 2756 (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість) грн00 к. судових витрат.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови відповідно до частини другої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Хома О.П.