Справа № 202/6167/16-а
П О С Т А Н О В А
Іменем України
02 грудня 2016 року Індустріальний районний суд міста Дніпропетровська в складі: головуючого судді Марченко Н.Ю., за участю секретаря судового засідання Герасименка В.А., представника відповідача Марюхніч О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Дніпропетровську про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Звернувшись до суду з даним адміністративним позовом, ОСОБА_2 просить визнати неправомірними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Дніпропетровську щодо відмови їй у перерахунку пенсії державного службовця на підставі довідки від 05.08.2016 року № 3289/05/22, виданої Управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області, у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати працюючим державним службовцям; зобов'язати відповідача здійснити їй з 1 вересня 2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця в розмірі 80 відсотків заробітної плати на підставі вищевказаної довідки.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 1 вересня 2009 року перебуває на обліку як отримувач пенсії державного службовця в Управлінні Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська, правонаступником якого є Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Дніпропетровську. Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" в редакції, чинній на час призначення пенсії, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи з сум заробітної плати, на які нараховується страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. З 01.12.2015 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 "Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" було підвищено розмір заробітної плати працюючим державним службовцям. У серпні 2016 року звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з 01.12.2015 року у зв'язку зі зміною заробітної плати працюючим державним службовцям, надавши довідку Управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області від 05.08.2016 року № 3289/05/22. Проте в перерахунку пенсії відповідачем було відмовлено, посилаючись на те, що пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року № 213-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" з 01.06.2015 року скасовано норми щодо призначення/перерахунку пенсій відповідно до спеціальних законів, зокрема, Закону України "Про державну службу". Крім того, пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865, яким визначалися умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям, був виключений постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013. Позивач вважає, що дії відповідача є неправомірними та такими, що порушують її право на пенсійне забезпечення.
У судове засідання позивач не з'явилася, в своєму позові просила справу розглянути в її відсутність.
Представник відповідача Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Дніпропетровську Марюхніч О.І. в судовому засіданні позов не визнала та зазначила, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року № 213-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України "Про державну службу". З 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених спеціальними законами, не призначаються, а раніше призначені не перераховуються. Також відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 911-VIII від 24.12.2015 року, який набрав чинності 01.01.2016 року внесено зміни до частини 4 статті 37 Закону України "Про державну службу", відповідно до яких тимчасово у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року особам (крім інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються. Крім того, 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 року у зв'язку з чим втратили чинність положення Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, нормами якого було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців. Постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015 року виключено пункт 4 постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року, яким раніше був встановлений порядок перерахунку пенсій, призначених на підставі Закону України "Про державну службу". Вважала, що на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати працюючих державних службовців були відсутні законодавчі підстави для перерахунку пенсії. Просила в задоволенні позову ОСОБА_2 відмовити.
Оцінивши повідомлені сторонами обставини, суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає частковому задоволенню за наступних підстав:
Судом встановлено, що позивачу з 01.09.2009 року призначена пенсія відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 80 % від суми заробітної плати, на яку нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
19 серпня 2016 року позивач звернулася до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Дніпропетровську з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», до якої додала довідку від 05.08.2016 року № 3289/05/22 про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію.
Проте відповідач своїм листом від 22.08.2016 року № 607/03/21 відмовив позивачу у перерахунку пенсії державного службовця, посилаючись на те, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року № 213-VIІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо призначення/перерахунку пенсій відповідно до "спеціальних" законів, у тому числі Закону України "Про державну службу". Крім того, пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року, яким визначались умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям, був виключений Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року.
Також судом встановлено, що на час звернення із заявою про перерахунок пенсії позивач продовжувала працювала на посаді першого заступника начальника управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі.
17 жовтня 2016 року позивач була звільнена з вказаної посади за власним бажанням.
18 жовтня 2016 року позивач звернулася до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Дніпропетровську з заявою про поновлення їй виплати пенсії державного службовця.
Розпорядженням відповідача № 174355 від 19.10.2016 року позивачу було поновлено виплату пенсії державного службовця з 18.10.2016 року.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.15 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» підвищено на 25% посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців.
Згідно з частини другою статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Положеннями статті 37-1 цього Закону (у редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, і яка діяла до 01 січня 2015 року) було передбачено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Починаючи з 01 січня 2015 року вказану норму викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 4, 5 Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка діяла на момент призначення позивачу пенсії і до грудня 2015 року було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а пункт 5 змінений.
Таким чином, станом на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону України «Про держану службу», на її перерахунок у разі підвищення складових заробітної плати, в тому числі посадового окладу, працюючих державних службовців.
Законом України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 року визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» № 3723-XII із наступними змінами, крім статті 37.
Відповідно до п.10 та 12. Розділу XI "Прикінцеві та Перехідні положення" Закону України від 10.12.2015 року № 889-VIII "Про державну службу" за особами, які на день набрання чинності цим Законом займали посади державної служби та мали не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, та які, на день набрання чинності цим Законом мали не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, збережено право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу".
Статтею 90 Закону № 889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Закон набрав чинності з 01.05.2016 року.
Аналіз наведених норм свідчить, що з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» в новій редакції пенсії державним службовцям нараховуються на загальних підставах (крім осіб, вказаних у п. 10 та п. 12 Розділу XI «Прикінцеві та Перехідні положення» цього Закону. Тобто, за вказаними особами зберігається право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції Закону № 3723-XII .
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Конституція України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи
У своєму Рішенні № 1-рп/99 від 09.02.1999 щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів можливе лише у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, та стосується лише фізичних осіб. Висновок є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскарженим.
Отже, відповідно до принципу, встановленого статтею 58 Конституції України, Закон України «Про державну службу» № 889-VIII не має зворотної дії в часі і не може застосовуватися до спірних правовідносин.
Посилання відповідача на те, що згідно з пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року № 213-VIІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України «Про державну службу», суд вважає необґрунтованим, оскільки позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, а не про призначення пенсії вперше.
В Рішенні Конституційного Суду України від 29 червня 2010 року № 17-рп/2010 вказано, що одним із елементів верховенства права є принцип правової визначеності, у якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями.
Одним із елементів принципу верховенства права є легітимні очікування. Відповідно до практики Європейського суду з прав людини особа може розраховувати на "легітимні очікування" якщо вони мають суттєву основу в національному праві, про що вказано зокрема у Рішенні у справі "Н. К. М. проти Угорщини" від 4 листопада 2013 року та у справах за зверненнями громадян України, зокрема і у справі від 26.06.2014 року «Суханов та Ільченко проти України».
В даному випадку позивач, маючи стаж державної служби, могла законно сподіватися, що буде отримувати пенсійне забезпечення, передбачене діючим на час призначення пенсії Законом.
Враховуючи наведене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії з застосуванням норми закону, що діяла на час призначення їй пенсії і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
При вирішенні справи суд керується принципом верховенства права, встановленим статтею 8 Конституції України та статтею 8 КАС України, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави, та застосовує цей принцип з врахуванням практики Європейського Суду з прав людини та положень статті 22 Конституції України, за приписами якої при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Той факт, що на момент звернення з заявою про перерахунок пенсії позивач працювала на посаді державного службовця, а відповідно до норм Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 911-VIII від 24.12.2015 року, який набрав чинності 01.01.2016 року, особам, які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про державну службу", тимчасово у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються, не є підставою для відмови позивачу у перерахунку раніше визначеного розміру пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.
Отже, дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Дніпропетровську щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» слід визнати неправомірними, зобов'язавши відповідача здійснити позивачу вказаний перерахунок пенсії державного службовця, виходячи із проценту нарахування пенсії на момент її призначення у розмірі 80 відсотків, яку виплачувати з 18 жовтня 2016 року, тобто з часу поновлення позивачу виплати пенсії.
Таким чином, позов ОСОБА_2 підлягає частковому задоволенню.
Згідно зі статтею 94 КАС України на користь позивача слід стягнути з Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Дніпропетровську за рахунок його бюджетних асигнувань понесені витрати по сплаті судового збору в розмірі 551 грн. 20 коп.
Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Дніпропетровську щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Дніпропетровську здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням зарплати працюючим державним службовцям згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» із збереженням проценту нарахування пенсії на момент її призначення у розмірі 80 відсотків, яку виплачувати з 18 жовтня 2016 року.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Дніпропетровську за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 витрати по сплаті судового збору в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.
На постанову до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Індустріальний районний суд міста Дніпропетровська може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня оголошення постанови. Особи, які беруть участь у справі і не були присутні під час оголошення постанови, мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Н. Ю. Марченко