308/7589/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28.11.2016 року місто Ужгород
Ужгородський міськрайонний суду Закарпатської області в особі головуючого судді Дергачової Н.В., при секретарі судового засідання Меркуловій Ю.П., за участю представника відповідача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Ужгороді адміністративний позов ОСОБА_2 до Ужгородського обєднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач - ОСОБА_2 звернулася до суду із адміністративним позовом до Ужгородського обєднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії.
В обґрунтування позову зазначив наступне.
Позивач є пенсіонером та одержує пенсію за вислугу років як колишній працівник органів прокуратури на підставі ч. 1 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії, в розмірі 80 відсотків від суми місячної заробітної плати. Пенсію йому призначено 28.09.2012 та перераховано 02.04.2014 у звязку зі звільненням з органів прокуратури.
На момент призначення та перерахунку пенсії жодних обов'язкових стягнень з неї та обмежень у її виплаті або перерахунку законодавством встановлено не було.
21.06.2016 позивач звернувся до Ужгородського обєднаного управління Пенсійного Фонду України Закарпатської області із заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку прокуратури Закарпатської області №18-151 вих.16 від 17.06.2016 про розмір фактичної заробітної плати.
Проте, листом начальника Управління від 04.07.2016 за №02/Г-82, який він отримав 11 липня 2016 року, в перерахунку пенсії з більшого заробітку відмовлено.
Відмову Управління мотивувало тим, що згідно пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015 (далі - Закон №213) з 01.06.2015 норми щодо пенсійного забезпечення осіб, які набули право на призначення пенсії відповідно до Закону Україну «Про прокуратуру» скасовано, а тому пенсії в порядку та на умовах визначених вищезазначеним законом не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. ?
З урахуванням викладеного позивач просить суд:
-визнати неправомірними дії Ужгородського обєднаного управління Пенсійного Фонду України Закарпатської області щодо відмови у перерахунку йому пенсії на підставі довідки прокуратури Закарпатської області №18-151 вих. 16 від 17.06.2016.
- зобовязати Ужгородське обєднане управління Пенсійного Фонду України Закарпатської області здійснити йому, ОСОБА_2, перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Закарпатської області № 18-151 вих.16 від 17.06.2016 про розмір фактичної заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 80 відсотків від суми місячної заробітної плати починаючи з 01.04.2016 року без обмежень граничного розміру пенсії та здійснювати відповідні виплати.
Позивач у судове засідання не прибув, проте подав заяву за якою просив суд розглянути справу за його відсутності та зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Відповідач заперечує проти заявлених позовних вимог з підстав, зазначених у письмових запереченнях.
В судовому засіданні представник відповідача позов не визнала повністю, просила суд відмовити у його задоволенні.
Заслухавши представників сторін, розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтується позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач є пенсіонером та одержує пенсію за вислугу років як колишній працівник органів прокуратури на підставі ч. 1 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії, в розмірі 80 відсотків від суми місячної заробітної плати. Пенсію йому призначено 28.09.2012 та перераховано 02.04.2014 у звязку зі звільненням з органів прокуратури.
21.06.2016 позивач звернувся до Ужгородського обєднаного управління Пенсійного Фонду України Закарпатської області із заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку прокуратури Закарпатської області №18-151 вих.16 від 17.06.2016 про розмір фактичної заробітної плати.
Проте, листом начальника Управління від 04.07.2016 за №02/Г-82 в перерахунку пенсії з більшого заробітку відмовлено.
Відмову Управління мотивувало тим, що згідно пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015 (далі - Закон №213) з 01.06.2015 норми щодо пенсійного забезпечення осіб, які набули право на призначення пенсії відповідно до Закону Україну «Про прокуратуру» скасовано, а тому пенсії в порядку та на умовах визначених вищезазначеним законом не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. ?
Відповідно до ч. 3 ст. 72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Зазначені обставини визнаються сторонами та у суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання, відтак суд вважає їх встановленими.
Згідно ст. 50-1 ч. 19 (в редакції, яка передувала редакції за якою було скасовано перерахунки станом на 12.02.2015 року) положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.
У відповідності до ч.13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч. 17 ст. 50 - 1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
В подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011 р., внесено зміни до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
В той же час, положення тієї ж статті ЗУ «Про прокуратуру» відносно умов та порядку перерахунку пенсії залишилися незмінними.
В своїх запереченнях представник відповідача посилається на ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213, на підставі якого з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених ЗУ «Про прокуратуру» не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Суд вважає, що внесені зміни до Закону України «Про прокуратуру» від 02.03.2015 року повинні застосовуватись до працівників при виході на пенсію після прийняття і вступу в законну силу вищевказаних змін.
Згідно ч. 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції на час здійснення перерахунку) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України « Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Позивачу пенсія була призначена 28.09.2012 року, тобто до набрання чинності вказаним законом.
З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Враховуючи, що позивач ОСОБА_2 звернувся 21.06.2016 року до Ужгородського обєднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області та надав при зверненні довідку, видану прокуратурою Закарпатської області № 18-151 вих. 16 від 17.06.2016 року, підстави для перерахунку пенсії у позивача виникли саме з моменту звернення до відповідача з заявою про перерахунок пенсії та довідкою про розмір заробітної плати, тобто з 21 червня 2016 року.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст. 50-1 Закону №1789, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Закону №3668-УІ) змін не зазнали.
Враховуючи наведене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.ч. 13, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії, які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.
Аналогічна правова позиція зі спірного питання висловлена Верховним Судом України в постановах № 21-348а13 від 10.12.2013 року, № 21-445а13 від 17.12.2013 року.
Відповідно до вимог ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Крім того, відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України» Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.
Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 213-VIII від 02.03.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Отже право позивача на вирахування пенсії у розмірі 80% від його заробітної плати після прийняття змін до Закону виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, повинно залишатися незмінним.
З урахуванням викладеного, виходячи з основоположних засад Конституції України, проаналізувавши чинне пенсійне законодавство, вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що відповідачем протиправно було відмовлено позивачу у проведенні перерахунку пенсії на підставі заяви від 21.06.2016 року, документів пенсійної справи та довідки прокуратури Закарпатської області № 18-151 вих. 16 від 17.06.2016 року.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
З аналізу вказаних норм та обставин справи, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до довідки прокуратури Закарпатської області від 17.06.2016 р. № 18-151 вих.16, з розрахунку 80 % від суми місячного заробітку з 1 квітня 2015 року, як того просить позивач.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 14, 158, 160-163, 183-2 КАС України суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Ужгородського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Закарпатської області № 18-151 вих. 16 від 17.06.2016 року.
Зобов'язати Ужгородське обєднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області здійснити з 01 липня 2015 року перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки прокуратури Закарпатської області № 18-151 вих.16 від 17.06.2016 про розмір фактичної заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 80 відсотків від суми місячної заробітної плати починаючи з 01.04.2015 року без обмежень граничного розміру пенсії та здійснювати відповідні виплати.
Стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_2, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, витрати із сплати судового збору у розмірі 551,20 грн. (пятсот пятдесят одна гривня 20 копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ужгородський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Повний текст постанови виготовлений 02.12.2016 року.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду ОСОБА_3