ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 грудня 2016 р.м.ОдесаСправа № 654/1613/16-а
Категорія: 6.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Сіянко В.М.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
судді - доповідача Косцової І.П. суддів Турецької І.О. Стас Л.В.за участю: секретаряРазінкіної Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_5 на постанову Голопристанського районного суду Херсонської області від 22 серпня 2016 року по справі за позовом ОСОБА_5 до Новософіївської сільської ради Голопристанського району Херсонської області, за участю третіх осіб ОСОБА_6, ОСОБА_7 про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_5 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив визнати не законним та скасувати рішення п'ятої сесії VІІ скликання Новософіївської сільської ради Голопристанського району Херсонської області від 04.03.2016 року за № 45, зобов'язати відповідача виділити земельну ділянку площею 0,19 га та розділити її між землекористувачами ОСОБА_5 та ОСОБА_7, визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо виконання постанови Голопристанського районного суду Херсонської області від 25.04.2013 року у повному об'ємі, скасувати акт погодження меж суміжних земельних ділянок за адресою АДРЕСА_1, а також план кадастрової зйомки земельної ділянки, виділеної ОСОБА_7 за цією ж адресою.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішення п'ятої сесії VІІ скликання Новософіївської сільської ради Голопристанського району Херсонської області № 45 від 04.03.2016 року прийняте відповідачем з порушенням приписів Земельного кодексу України, Закону України «Про планування і забудову територій» та порушує його особисті права, як суміжного власника земельної ділянки, посилаючись зокрема на те, що ОСОБА_6 надано дозвіл на виготовлення проекту детального плану території землеустрою та проекту відведення земельної ділянки у власність на земельну ділянку щодо якої наявний спір відносно її меж.
Постановою Голопристанського районного суду Херсонської області від 22 серпня 2016 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_5 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та ухвалити нове про відмову у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що суд першої інстанції не звернув уваги на те, що при прийнятті оскаржуваного рішення сільською радою не встановлювалось наявність у ОСОБА_6 права на безоплатне отримання земельної ділянки у власність для обслуговування житлового будинку, відповідність виділеної земельної ділянки вимогам державних стандартів та нормам правил забудови, а також її цільове призначення, не надано оцінку використанню третьою особою зазначеної земельної ділянки за відсутності право установчих документів та можливість прийняття оскаржуваного рішення без встановлення фактичних розмірів належної йому земельної ділянки.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах заявлених вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 116 ЗК України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно ч.2 ст. 116 ЗК України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Частиною 7 ст. 118 ЗК України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу (ч.8. ст. 118 ЗК України).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність (ч.9. ст. 118 ЗК України).
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду (ч.10. ст. 118 ЗК України).
Аналізуючи наведені приписи ЗК України, колегія суддів дійшла висновку, що особи, які зацікавлені в безоплатному одержанні земельної ділянки у власність повинні здійснити певний алгоритм дій при дотриманні яких орган місцевого самоврядування може передати цю земельну ділянку у власність.
Як встановлено судом першої інстанції, та підтверджено матеріалами справи ОСОБА_6 звернувся до Новософіївської сільської ради Голопристанського району Херсонської області з заявою про надання дозволу на виготовлення детального плану територій та проекту відведення земельної ділянки у власність.
Рішення п'ятої сесії VІІ скликання Новософіївської сільської ради Голопристанського району Херсонської області від 04.03.2016 року за № 45 вирішено надати заявнику дозвіл на виготовлення детального плану території та проекту відведення земельної ділянки у власність за адресою: АДРЕСА_1, площею 19 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель.
На думку колегії суддів, вищезазначене рішення сільської ради не несе для ОСОБА_5 жодних негативних наслідків, та не порушує його майнові права, оскільки останнім лише надано ОСОБА_6 дозвіл на виготовлення детального плану території, та проекту відведення земельної ділянки у власність, який в подальшому з метою запобіганню порушення прав та інтересів суміжних власників відповідної земельної ділянки належить обов'язковому погодженню в порядку визначеному Законом.
Крім того, колегія суддів зазначає, що у разі встановлення Новософіївською сільською радою Голопристанського району Херсонської області порушень прав та інтересів суміжних власників відповідної земельної ділянки, орган місцевого самоврядування у відповідності до ч.10 ст. 118 ЗК України має право відмовити особі у передачі цієї земельної ділянки у власність.
Щодо наведених апелянтом підстав для відмови ОСОБА_6 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, колегія суддів зазначає, що останні не відповідають ч.7 ст. 118 ЗК України, а отже не можуть слугувати підставами для відмови заявнику у задоволенні його заяви.
За наведених вище обставин, колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції, що Новософіївська сільська рада Голопристанського району Херсонської області при прийнятті рішення про надання дозволу на виготовлення детального плану території та проекту відведення земельної ділянки у власність діяла в межах наданих їй повноважень та з дотриманням вимог чинного законодавства.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції належним чином з'ясовані всі обставини справи, їм надано правильну юридичну оцінку. Порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б призвести до зміни чи скасування рішення суду не встановлено, у зв'язку з чим підстав для скасування постанови суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись ст.ст.195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст. 206, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_5 - залишити без задоволення.
Постанову Голопристанського районного суду Херсонської області від 22 серпня 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Новософіївської сільської ради Голопристанського району Херсонської області, за участю третіх осіб ОСОБА_6, ОСОБА_7 про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня виготовлення повного тексту.
Суддя-доповідач: І.П. Косцова
Судді: Л.В.Стас
І.О. Турецька