Головуючий у 1 інстанції - Толстолуцька М.М.
Суддя-доповідач - Гайдар Андрій Володимирович
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2016 року справа №805/1165/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією в складі
головуючого судді Гайдара А.В.
суддів Василенко Л.А.,
Ханової Р.Ф.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Спеціалізованої податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Донецьку міжрегіонального головного управління державної фіскальної служби на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2015 р. у справі № 805/1165/15-а за позовом Публічного акціонерного товариства «Азовзагальмаш» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Донецьку міжрегіонального головного управління державної фіскальної служби, Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2015 року у справі № 805/1165/15-а позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Азовзагальмаш», задоволено. В наслідок чого визнано протиправною бездіяльність та зобов'язано Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління Міндоходів у Донецькій області, Маріупольську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Донецькій області здійснити залік надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток в рахунок сплати орендної плати за травень 2014 року в розмірі 495265,33 гривень, за червень 2014 року в розмірі 495265,33 гривень, за липень 2014 року в розмірі 495265,33 гривень, за серпень 2014 року в розмірі 495265,33 гривень, за вересень 2014 року в розмірі 495265,33 гривень, за жовтень 2014 року в розмірі 495265,33 гривень, за листопад 2014 року в розмірі 495265,33 гривень, за грудень 2014 року в розмірі 495265,33 гривень, та в рахунок сплати земельного податку за липень 2014 року в розмірі 36102,81 гривень, за серпень 2014 року в розмірі 36102,81 гривень, за вересень 2014 року в розмірі 36102,81 гривень, за жовтень 2014 року в розмірі 36102,81 гривень, за листопад 2014 року в розмірі 36102,81 гривень, за грудень 2014 року в розмірі 36102,81 гривень та зобов'язано Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління Міндоходів у Донецькій області, Маріупольську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Донецькій області відобразити в інтегрованій картці ПАТ "Азовзагальмаш" станом на 19.01.2015 року залік надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток в сумі 3 962 122,58 гривень в рахунок сплати орендної плати та залік надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток в сумі 216 616,79 гривень в рахунок сплати земельного податку. (арк.справи 92-95)
Відповідач1 не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції через порушення норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. (арк.справи 129-133)
Апеляційний розгляд справи здійснювався у порядку письмового провадження з врахуванням приписів частини 6 статті 128, пункту 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на те, що жодна з осіб, які беруть участь у справі не прибула у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового засідання.
За правилами частини першої статті 195 КАС України перегляд судового рішення суду першої інстанції здійснюється в межах апеляційних скарг.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач - Публічне акціонерне товариство "Азовзагальмаш" зареєстровано як юридична особа 24.09.1997 року, ідентифікаційний номер 13504334, що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (арк.справи 21).
З 21.12.1991 року позивач перебуває на обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління ДФС, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 06.05.2011 №124/10/29-14-2 (арк.справи 19).
До Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області були подані податкова декларація з плати за землю (земельний податок за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік - 17.02.2014 року та податкова декларація з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік - 04.02.2014 року.
Підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою .
Пунктом 288.4 статті 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Відповідно до пункту 288.7 статті 288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно з пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Станом на 20.03.2015 року позивач мав переплату авансових внесків з податку на прибуток в розмірі - 40715293,55 грн., та з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 11913171,10 грн., та має заборгованість зі сплати орендної плати за період травень-грудень 2014 року у розмірі 3962122,58 гривень, та зі сплати земельного податку за період липень-грудень 2014 року у розмірі 216616,79 гривень.
Згідно з актами звірки № 162-20 та №164-20 від 11.02.2015 року, № 1015-20 від 20.03.2015 року Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління ДФС підтверджено суму переплати з авансових внесків з податку на прибуток в розмірі - 40715293,55 грн, та з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 11913171,10 грн. (арк.справи 16-18).
15.01.2015 року позивач звернувся до відповідачів із заявою про зарахування переплати з податку на прибуток (код платежу 11021000) у виплату заборгованості зі сплати земельного податку за земельні ділянки (код платежу 13050100) та у виплату орендної плати за земельні ділянки (код платежу 13050200) (арк.справи 14).
17.03.2015 року позивач повторно звернувся до відповідачів із заявою про зарахування переплати з податку на прибуток (код платежу 11021000) у виплату заборгованості зі сплати земельного податку за земельні ділянки (код платежу 13050100) та у виплату орендної плати за земельні ділянки (код платежу 13050200) (арк.справи 15).
Відповідач 1 як в запереченні на адміністративний позов так і в доводах апеляційної скарги зазначав, що, за заявою позивача, надана відповідь (лист від 02.04.2015р. №1728/10/2803-13-03) з посиланням на Закон України від 28.12.2014 за № 79-VIII "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" з 1 січня 2015 року набрали чинності норми щодо зарахування 90 відсотків податку на прибуток підприємств (крім податку на прибуток підприємств державної власності та податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності) до загального фонду державного бюджету, решта 10 відсотків - до загального фонду обласних бюджетів та м. Києва.
До 1 січня 2015 року, податок на прибуток підприємств (крім податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності) зараховувався у повному обсязі до державного бюджету. Виходячи з вищезазначених положень Бюджетного та Податкового кодексів України кошти з податку на прибуток підприємств (крім податку на прибуток підприємств державної власності, та податку на прибуток підприємств і фінансових установ комунальної власності), які помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету до 1 січня 2015 року, підлягають поверненню виключно за рахунок коштів державного бюджету.
Однак, колегія суддів зазначає, що ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 1 листопада 2016 року та від 29 листопада 2016 року про витребування у відповідачів інформації стосовно відповідей на заяви позивача від 15.01.2015 року та від 17.03.2015 року про зарахування переплати з податку на прибуток (код платежу 11021000) у виплату заборгованості зі сплати земельного податку за земельні ділянки (код платежу 13050100) та у виплату орендної плати за земельні ділянки (код платежу 13050200), відповідачами не виконані.
Лист від 02.04.2015р. №1728/10/2803-13-03, на який посилається відповідач 1 у своїх запереченнях та доводах апеляційної скарги, в матеріалах справи відсутній.
Відповідно до частини 6 статті 71 КАС України якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Таким чином, колегія суддів звертає увагу, що рішення відповідачів на заяви позивача про зарахування переплати з податку на прибуток (код платежу 11021000) у виплату заборгованості зі сплати земельного податку за земельні ділянки (код платежу 13050100) та у виплату орендної плати за земельні ділянки (код платежу 13050200), в матеріалах справи відсутні.
Колегія суддів, вирішуючи даний спір по суті, виходить з того, що відповідачі рішення в межах податкового законодавства за заявами позивача, які були скеровані відповідачам 1 листопада 2016 року та 29 листопада 2016 року відповідно, не прийняли. Відтак відповідачами порушене право позивача на розгляд його заяв.
З урахуванням вимог частини 2 статті 11 КАС України колегія суддів вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо не розгляду заяв позивача про зарахування переплати з податку на прибуток (код платежу 11021000) у виплату заборгованості зі сплати земельного податку за земельні ділянки (код платежу 13050100) та у виплату орендної плати за земельні ділянки (код платежу 13050200) та зобов'язати відповідачів розглянути заяви позивача про зарахування переплати з податку на прибуток (код платежу 11021000) у виплату заборгованості зі сплати земельного податку за земельні ділянки (код платежу 13050100) та у виплату орендної плати за земельні ділянки (код платежу 13050200), та прийняти відповідне рішення згідно податкового та бюджетного законодавства.
Стосовно позовних вимог щодо зобов'язання Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби та Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області здійснити залік надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток в рахунок сплати орендної плати за травень 2014 року в розмірі 495265,33 гривень, за червень 2014 року в розмірі 495265,33 гривень, за липень 2014 року в розмірі 495265,33 гривень, за серпень 2014 року в розмірі 495265,33 гривень, за вересень 2014 року в розмірі 495265,33 гривень, за жовтень 2014 року в розмірі 495265,33 гривень, за листопад 2014 року в розмірі 495265,33 гривень, за грудень 2014 року в розмірі 495265,33 гривень, та в рахунок сплати земельного податку за липень 2014 року в розмірі 36102,81 гривень, за серпень 2014 року в розмірі 36102,81 гривень, за вересень 2014 року в розмірі 36102,81 гривень, за жовтень 2014 року в розмірі 36102,81 гривень, за листопад 2014 року в розмірі 36102,81 гривень, за грудень 2014 року в розмірі 36102,81 гривень та зобов'язання Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби та Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області відобразити в інтегрованій картці ПАТ "Азовзагальмаш" станом на 19.01.2015 року залік надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток в сумі 3 962 122,58 гривень в рахунок сплати орендної плати та залік надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток в сумі 216 616,79 гривень в рахунок сплати земельного податку, колегія суддів зазначає наступне.
З урахуванням дискреційних повноважень податкового органу, колегія суддів зазначає, що дані позовні вимоги не можуть бути задоволені, оскільки суд не може підміняти собою орган владних повноважень щодо питань, які належать до його компетенції.
Прийняття рішення податковим органом в межах спірних відносин є способом реалізації владних повноважень в розумінні вищенаведених конституційних принципів. Відсутність такого рішення податкових органів про відмову в зарахуванні переплати з податку на прибуток (код платежу 11021000) у виплату заборгованості зі сплати земельного податку за земельні ділянки (код платежу 13050100) та у виплату орендної плати за земельні ділянки (код платежу 13050200), доводить передчасність судового вирішення даного спору.
Дані позовні вимоги не підлягають задоволенню в зв'язку з передчасністю.
Стаття 159 КАС України передбачає, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 198 КАС України суд апеляційної інстанції має право скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову суду.
Згідно п.4 ч.1 ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та ухвалює нове рішення, якщо судом першої інстанції при ухваленні рішення допущено порушення норм матеріального або процесуального права, яке призвело до неправильного вирішення справи.
Враховуючи, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ч.ч.1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 195,197, п.3 ч.1 ст. 198, п.4 ч.1 ст. 202, ч.2 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Донецьку міжрегіонального головного управління державної фіскальної служби на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2015 р. у справі № 805/1165/15-а - задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2015 р. у справі № 805/1165/15-а - скасувати.
Прийняти нову постанову.
Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Азовзагальмаш» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Донецьку міжрегіонального головного управління державної фіскальної служби та Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Донецьку міжрегіонального головного управління державної фіскальної служби та Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області щодо не розгляду заяв Публічного акціонерного товариства «Азовзагальмаш» про зарахування переплати з податку на прибуток (код платежу 11021000) у виплату заборгованості зі сплати земельного податку за земельні ділянки (код платежу 13050100) та у виплату орендної плати за земельні ділянки (код платежу 13050200) від 1 листопада 2016 року та від 29 листопада 2016 року відповідно.
Зобов'язати Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м.Донецьку міжрегіонального головного управління державної фіскальної служби та Маріупольську об'єднану державну податкову інспекцію головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області розглянути заяви Публічного акціонерного товариства «Азовзагальмаш» про зарахування переплати з податку на прибуток (код платежу 11021000) у виплату заборгованості зі сплати земельного податку за земельні ділянки (код платежу 13050100) та у виплату орендної плати за земельні ділянки (код платежу 13050200) від 1 листопада 2016 року та від 29 листопада 2016 року відповідно та прийняти вмотивоване рішення згідно податкового та бюджетного законодавства.
В іншій частині позовних вимог Публічному акціонерному товариству «Азовзагальмаш» - відмовити.
Направити особам, які беруть участь у справі протягом трьох днів з моменту підписання копії даної постанови.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: А.В. Гайдар
Судді: Л.А.Василенко
Р.Ф.Ханова