Постанова № 63432359, 15.12.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.12.2016
Номер справи
760/9457/15-а
Номер документу
63432359
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 760/9457/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Українець В.В.

Суддя-доповідач: Парінов А.Б.

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 грудня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Парінова А.Б.,

суддів: Грибан І.О., Губської О.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 12 вересня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

22 травня 2016 року позивач звернувся до суду з позовом до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України (далі по тексту - відповідач), в якому просив зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01 жовтня 2015 року з розрахунку 90 % від сум місячного заробітку 8 574,29 грн. на підставі документів пенсійної справи, заяви про перерахунок пенсії від 14.04.2016 року та довідки № 76 з Генеральної прокуратури України від 29.10.2016 № 18-76зп та здійснити виплати, починаючи з жовтня 2015 року.

Постановою Солом'янського районного суду м. Києва від 12 вересня 2016 року позов задоволено частково. Зобов'язано Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві вжити дій щодо перерахунку ОСОБА_2 пенсії за вислугу років з розрахунку 90 % від середнього заробітку в розмірі 8574 гривні 29 копійок, зазначеного в довідці Генеральної прокуратури України № 76 від 29 жовтня 2015 року № 18-76зп, без обмеження граничного розміру пенсії, з 14 квітня 2016 року.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням в частині про відмову у задоволенні позову, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову суду першої інстанції в частині про відмову у задоволенні позову та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити повністю.

Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що суд першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення помилково застосував норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Згідно зі ст. 183-2 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваної постанови суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що 28 березня 2003 року позивача було звільнено з військової служби в Генеральній прокуратурі України та призначено пенсію згідно зі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 % від місячного заробітку.

14 квітня 2016 року ОСОБА_2 звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури у зв'язку з прийняттям постанови КМ України від 30.09.2015 № 763 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2015 року № 505», починаючи з 01 жовтня 2015 року.

До заяви про перерахунок пенсії було додано довідку Генеральної прокуратури України від 29 жовтня 2015 року № 18-76зп.

Листом від 28 квітня 2016 року відповідач повідомив про відмову у перерахунку пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», мотивуючи своє рішення тим, що відповідно до вищезазначеного нормативного акту з 01 червня 2015 року скасовуються норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», раніше призначені пенсії не перераховуються.

Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Приймаючи рішення про задоволення позову, суд виходив з того, що оскаржувана відмова є протиправною.

В цій частині постанова Солом'янського районного суду м. Києва від 12 вересня 2016 року позивачем не оскаржується та в силу положень 195 КАС України судом не переглядається.

Законом № 3668-VІ, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VІ.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).

Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій ;провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законом №3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 10.12.2013р. (№ 21-348а13) та від 06.10.2015р. (№21-2432/15).

З 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VII та втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. №1789-XII, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.

Підстави та порядок перерахунку пенсії працівників прокуратури, передбачені статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2015 року №1697-VII.

Відповідно до ч.13 ст.86 Закону №1697-VII пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.

Частиною 20 ст.86 Закону №1697-VII передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Проте, неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови у такому перерахунку.

Положення п. 5 Розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-VIII, яким передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, не можуть бути підставою відмови у проведенні перерахунку пенсії, оскільки вказані зміни законодавства не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначеної пенсії, а стосуються лише призначення пенсій особам, які підпадають під його дію.

Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позову за період з 01.10.2015 по 13.04.2016, суд першої інстанції виходив з того, що заяву разом з довідкою про перерахунок пенсії позивачем було подано до пенсійного органу 14.04.2016 року.

Перевіряючи законність та обґрунтованість такого висновку суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги щодо необхідності зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивача, починаючи з 01 жовтня 2016 року, ОСОБА_2 посилається на ту обставину, що право на перерахунок виникло 01 жовтня 2015 року у зв'язку з прийняттям постанови КМ України від 30.09.2015 № 763.

Такі посилання апелянта є помилковими з огляду на наступне.

Положеннями ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії до внесення змін Законом України від 28.12.2014 р. N 76-VIII ) було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Відповідно до ч.4 ст.45 Закону №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35,частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Частиною 1 ст.44 Закону №1058-IV передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до ч.5 ст.45 Закону №1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Згідно з положеннями п.1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1, заява про перерахунок пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.

Відповідно до п.1.7 Порядку № 22-1, днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Згідно з абз.2 п.4.1 Порядку № 22-1, заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Враховуючи викладене, необхідною умовою для перерахунку пенсії є заява про перерахунок пенсії та документи, подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії.

Як вбачається з матеріалів справи, заяву про перерахунок пенсії позивач подав 14.04.2016, а тому, враховуючи вищенаведені положення законодавства, перерахунок пенсії повинен бути проведений, починаючи з 01.04.2016 року.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що позов було подано до суду 22.04.2016 з вимогами про перерахунок пенсії, починаючи з 01.10.2015.

Згідно з частиною другою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи вст ановлюється шестимісячний с трок, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна б ула дізнатися про порушення с воїх прав, свобод чи інтересів .

Згідно з частиною 1 ста тті 100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заяв ою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Таким чином, позовні вимоги за період з 01.10.2015 по 22.11.2016 заявлені позивачем з пропущенням строків звернення до адміністративного суду, оскільки виплата спірної пенсії є щомісячною, про своє порушене право позивач мав дізнаватись кожного разу після отримання неповних сум пенсії, а тому підлягають залишенню без розгляду.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 201 КАС України підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є вирішення не всіх позовних вимог або питань.

Суд першої інстанції не вирішив позовні вимоги про перерахунок пенсії позивача за період з 01.10.2016 по 13.04.2016, що є підставою для зміни постанови суду.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 167, 183-2, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

постановив:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.

Постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 12 вересня 2016 року змінити.

Доповнити резолютивну частину постанови абзацами наступного змісту.

Вимоги адміністративного позову ОСОБА_2 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України про перерахунок пенсії за період з 01.10.2015 по 22.11.2016 залишити без розгляду.

Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві вжити дій щодо перерахунку ОСОБА_2 пенсії за вислугу років з розрахунку 90 % від середнього заробітку в розмірі 8574 гривні 29 копійок, зазначеного в довідці Генеральної прокуратури України № 76 від 29 жовтня 2015 року № 18-76зп, без обмеження граничного розміру пенсії, з 01 квітня по 13 квітня 2016 року.

У задоволенні вимог адміністративного позову ОСОБА_2 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України про перерахунок пенсії за період з 23.11.2015 по 31.03.2016 відмовити.

В іншій частині постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 12 вересня 2016 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя А.Б. ПаріновСудді І.О. Грибан О.А. Губська

Головуючий суддя Парінов А.Б.

Судді: Губська О.А.

Грибан І.О.