Постанова № 63414804, 13.12.2016, Дарницький районний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.12.2016
Номер справи
753/13460/16-а
Номер документу
63414804
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/13460/16-а

провадження № 2-а/753/635/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" грудня 2016 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Комаревцева Л.В. за участю секретаря Борисова М.О. розглянувши матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році при Київській обласній державній адміністрації, Київської обласної державної адміністрації, треті особи Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, яке оформлене протоколом, зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

У липні 2016 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 до Комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році при Київській обласній державній адміністрації (далі по тексту - Комісія, відповідач-1), Київської обласної державної адміністрації (далі по тексту - КОДА), треті особи Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, яке оформлене протоколом, зобов'язання вчинити дії.

Позивач заявив наступні позовні вимоги:

- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії оформлене протоколом №182 від 25.12.2015 року про не підтвердження ОСОБА_2 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;

- зобов'язати Комісію визнати ОСОБА_2 учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобільській АЕС;

- судови витрати, пов'язані з розглядом справи, стягнути солідарно з відповідачів на користь ОСОБА_2

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що 25.12.2015 року Комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві праці та соціальної політики України було прийнято рішення, в якому Комісія не підтвердила статус ОСОБА_2, як учасника ліквідації аварії на Чорнобільській АЕС. Зазначивши у протоколі, що документи не підтверджують участь позивача у заходах ліквідації наслідків аварії.

Позивач вважає вказане рішення Комісії, яке оформлене протоколом №182 від 25.12.2015 року протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки порушує його законні права та інтереси.

В судове засідання позивач та його представник з'явились, позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили суд про задоволення позову.

Відповідач-1 у судове засідання представника не направив, був повідомлений належним чином про день, час та місце розгляду справи, про причини неявка представника у судове засідання не повідомив, заяв та клопотань до суду також не надходило.

Представник КОДА в судове засідання з'явився, позовних вимог не визнав, просив суд відмовити у задоволенні позову, крім того подав до суду письмові заперечення на позов.

Треті особи у судове засідання своїх представників не направили, однак подали до суду письмові заперечення проти задоволення позовних вимог ОСОБА_2, крім того просили слухати справу за відсутності їх представників.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що у 1993 році ОСОБА_2 Київською міською державною адміністрацією, було встановлено статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та видано посвідчення категорії 2 серія НОМЕР_2 на підставі довідки про підвищену оплату праці колгоспу ім. Куйбишева Поліського району Київської області від 04.11.1992 року за №802, згідно якої ОСОБА_2 в період з 01.05.1986 року по 31.05.1986 року на протязі 4 днів працював різноробочим, за що отримав заробітну плату в розмірі 674 карбованців.

У 1994 році ОСОБА_2 подав заяву про видачу дубліката посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

17.03.1995 року ОСОБА_2 Київською міської державною адміністрацією, було видано дулікат посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, серії НОМЕР_1

Згідно протоколу №45 засідання Тимчасової комісії для перевірки правильності видачі посвідчень "Учасник ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС" від 04.12.1997 року на підставі пред'явлених документів ОСОБА_2 рекомендовано для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2 надати документи, згідно яких у 1992 році була проведена виплата підвищеної заробітньої плати.

Для підтвердження факту та достовірності видачі ОСОБА_2 довідки №802 від 04.11.1992 року Управлінням було направлено запит до комунаотної установи Поліської районної ради Поліського районного трудового архіву та арівного відділу Поліської районної державної адміністрації Київської області.

На запити Управління, Комунальна установа Поліської районної ради Поліського районного трудовий архів повідомив, що первинні документи колгоспу ім. Куйбишева до Комунальної установи не надходили.

Згідно листа Архівного відділу Поліської районної державної адміністрації Київської області, що немає можливості підтвердити факт достовірності видачі ОСОБА_2 довідки №802 від 04.11.1992 року.

На підставі представлених документів, комісія КОДА не підтвердила ОСОБА_2 статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Рішенням Дарницького районного суду міста Києва від 09.09.2014 року було встановлено факт участі ОСОБА_2 в евакуації мешканців АДРЕСА_1 з 06.05.1986 року по 09.05.1986 року з радіаційної зони в результаті аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році.

На виконання рішення Дарницького районного суду міста Києва від 09.09.2014 року особову справу ОСОБА_2 було підготовлено на засідння Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановлення статусу осі, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

25.12.2015 року протоколом №182 Комісія не підтвердила ОСОБА_2 статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, оскільки первинними документами не підтверджено роботу у зоні відчуження у 1986 році.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, зокрема, які працювали у зоні відчуження: з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.

Частиною 1 статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачені підстави для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а саме період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

З метою вирішення спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до пункту 12 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №51 від 20.01.1997 року розроблено Положення про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (далі Положення), що затверджене наказом Міністерства праці та соціальної політики України за №187 від 17.05.2006 року.

Пунктом 1.2 Положення основними принципами діяльності Комісії визначені: законність; колегіальність; повнота розгляду наданих документів та інших підтвердних матеріалів; обґрунтованість прийнятих рішень; незалежність членів Комісії (недопущення втручання в діяльність Комісії фізичних та юридичних осіб, органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування); компетентність членів Комісії.

Пунктом 4 Положення визначені права та обовязки Комісії, згідно якої Комісія має право звертатися за допомогою до підприємств, установ, організацій для отримання документів і матеріалів, необхідних для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (підпункт 4.1). Комісія зобовязана при визначенні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС керуватися критеріями, визначеними Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (підпункт 4.2).

Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №501 від 25.08.1992 року (далі - Порядок).

Суд зауважує, що відповідно до пункту 10 вказаного Порядку (в редакції, що діяла з 01 лютого 1994 року по 08 червня 1995 року) учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються в тому числі і на підставі рішення суду про встановлення факту безпосередньої участі в будь-яких роботах за певний період, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження, в тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також у роботах на діючих пунктах санітарної обробки людей і дезактивації техніки.

Підставою для прийняття рішення про видачу дубліка посвідчення 17.03.1995 року слугували документи надані до компетентних органів. Крім того, факт перебування позивача в зоні відчуження в зв'язку з ліквідацією наслідків Чорнобильської аварії підтверджується довідкою №802 від 04.11.1992 року, виданою керівництвом колгоспу імені Куйбишева с.Луб"янки.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для прийняття 25.12.2015 року рішення про не підтвердження факту виконання робіт у зоні відчуження у 1986 році стали наступні обставини.

Для підтвердження факту та достовірності видачі ОСОБА_2 довідки №802 від 04.11.1992 року, Управлінням було направлено запит до Комунальної установи Поліської районної ради Поліського районного трудового архіву та архівного відділу Поліської районної державної адміністрації Київської області.

На запити Управління, Комунальна установа Поліської районної ради Поліського районного трудовий архів повідомив, що первинні документи колгоспу ім. Куйбишева до Комунальної установи не надходили. Документи за 1986-1987 роки колгоспу ім. Куйбишева с. Діброва надійшли на збереження до КУПРР Поліського районного трудового архіву частково. В наявних документах за 1986, 1987 роки даних про роботу ОСОБА_2 не виявлено.

Згідно листа Архівного відділу Поліської районної державної адміністрації Київської області, що немає можливості підтвердити факт достовірності видачі ОСОБА_2 довідки №802 від 04.11.1992 року.

При цьому, відповідно до положень ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.

Факт участі позивача в ліквідації аварії на ЧАЕС підтверджується рішенням Дарницького районного суду м.Києва від 09.09.2014 року про встановлення факту, які не були оскаржені та набрали законної сили.

Також, суд враховує, що факт перебування позивача в зоні аварії і первинне надання позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідачами не заперечується. На момент присвоєння статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, необхідні для цього документи були в наявності, однак зі спливом часу не всі вони збереглися, що не може означати безпідставність видачі позивачу посвідчення ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до частини 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не надано суду належних доказів, які б підтверджували обґрунтованість прийнятого рішення.

З огляду на вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Керуючись ст.ст. 160, 168, 186, 254 КАС України, суд -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році при Київській обласній державній адміністрації, Київської обласної державної адміністрації, треті особи Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, яке оформлене протоколом, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році при Київській обласній державній адміністрації, оформлене протоколом № 182 від 15.05.2015 про не підтвердження ОСОБА_2 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Зобов'язати Комісію по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році при Київській обласній державній адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_2 щодо визначення та надання йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії в порядку, встановленому статтею 186 КАС України.

Суддя Комаревцева Л.В.