Ухвала суду № 63393089, 13.12.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2016
Номер справи
520/9596/16-а
Номер документу
63393089
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 грудня 2016 р.м.ОдесаСправа № 520/9596/16-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Прохоров П.А.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Яковлєва О.В.,

суддів - Бойка А.В., Танасогло Т.М.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси на постанову Київського районного суду м. Одеси від 20 вересня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И Л А:

Позивач звернулась до суду з позовом в якому заявлено вимоги управлінню Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси, а саме: визнання протиправними дій щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії; визнання протиправним та скасування рішення № 174903 «Про відмову у призначенні (перерахунку) пенсії» від 02 липня 2016 року; зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, з розрахунку 90% від середнього заробітку, на підставі довідки Апеляційного суду Одеської області № 83 від 25 квітня 2016 року, починаючи з 01 липня 2016 року.

Постановою Київського районного суду м. Одеси від 20 вересня 2016 року задоволено позовні вимоги.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що судом першої інстанції невірно застосовано норми чинного законодавства під час вирішення спірних правовідносин, а саме проігноровано положення п. 5 Розділу III Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року, відповідно до якого з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до закону України «Про державну службу».

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволенню, а судове рішення - без змін, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач працювала в Апеляційному суді Одеської області на посаді начальника відділу планово-фінансової діяльності, бухгалтерського обліку та звітності.

При цьому, з червня 2004 року позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі міста Одеси та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до вимог Закону України «Про державну службу», у розмірі 90% від суми заробітної плати за посадою начальника відділу планово-фінансової діяльності, бухгалтерського обліку та звітності Апеляційного суду Одеської області.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року за № 644 «Про внесення змін до деяких, актів Кабінету Міністрів України» внесено зміни у постанову Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», згідно яких затверджені нові схеми посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату апеляційних судів, що викладені в додатку № 45, внаслідок чого збільшилась заробітна плата працюючих державних службовців.

Так, Апеляційним судом Одеської області 25 квітня 2016 року видано позивачу довідку за № 83 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, згідно якої сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011р. - єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за посадою начальника відділу планово-фінансової діяльності, бухгалтерського обліку та звітності апеляційного суду із 01 січня 2016 року, складає 9814,00 грн.

Внаслідок чого, 23 червня 2016 року позивач звернулась до управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Одеси із заявою про перерахунок пенсії на підставі вищевказаної довідки.

В свою чергу, управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі міста Одеси 02 липня 2016 року прийнято рішення про відмову у призначенні (перерахунку) пенсії № 174903.

Не погоджуючись з вказаними рішенням позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок, з яким погоджується судова колегія, про задоволення позовних вимог, так як позивач має право на перерахунок пенсії, відповідно до поданої заяви, з огляду на наступне.

Так, згідно ст. 37 ЗУ "Про державну службу" від 26 листопада 1993 року № 3723-ХІІ (в редакції, що діяла яка діяла на час призначення пенсії), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідно до ч. 5 ст. 37 ЗУ "Про державну службу" від 26 листопада 1993 року № 3723-ХІІ (в редакції, що діяла яка діяла на час призначення пенсії), за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно ст. 37-1 ЗУ "Про державну службу" (в редакції, що діяла яка діяла на час призначення пенсії), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Судовою колегією встановлено, що предметом спору у даній справі є перевірка правомірності відмови пенсійного органу у перерахунку пенсії позивача на підставі наданої останнім довідки.

Так, у справах з приводу оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, адміністративним судом перевіряється виключно законність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень на момент прийняття такого рішення, за наслідками чого суд може визнати протиправним і скасувати оскаржуване рішення або відмовити у цьому.

В даному випадку, позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії, внаслідок збільшення посадових окладів працівників суду, на підставі довідки Апеляційного суду Одеської області № 83 від 25 квітня 2016 року.

Так, підставою для відмови у перерахунку пенсії позивача стало посилання пенсійного органу на положення п. 5 Розділу III Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII, яким передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України,

Колегія суддів вважає, що вказане положення не може бути підставою для відмови у проведенні перерахунку пенсії, оскільки вказані зміни законодавства не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначеної пенсії, а стосуються лише призначення пенсій особам, які підпадають під його дію.

В даному випадку, право на перерахунок пенсії надано позивачу з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, а тому не може обмежуватися при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це суперечить вимогам ст. 22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції, що в спірних правовідносинах наявні правові підстави для перерахунку пенсії позивачу, згідно наданої ним довідки, а як наслідок, вважає протиправним оскаржуване рішення пенсійного органу.

Враховуючи вищевикладене судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 185, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, судова колегія,-

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси залишити без задоволення, а постанову Київського районного суду м. Одеси від 20 вересня 2016 року - без змін.

Судові витрати, а саме сплачений судовий збір за подання апеляційної скарги покласти на управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.

Головуючий: О.В. Яковлєв

Судді: А.В. Бойко

Т.М. Танасогло