Справа № 686/15631/16-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2016р. м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд в складі: головуючого судді Продана Б.Г., при секретарі Боднар А.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до управління освіти Хмельницької міської Ради, третіх осіб на стороні відповідача Хмельницького міського голови ОСОБА_2, департаменту освіти і науки Хмельницької обласної адміністрації, ОСОБА_3 про визнання звільнення незаконним, поновлення на роботі, визнання трудового договору таким, що укладений на невизначений строк, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу,
ВСТАНОВИВ:
05.06.13р. з ОСОБА_1 був укладений контракт як з керівником навчального закладу комунальної власності. Відповідно до якого позивачка була призначена на посаду директора Хмельницького ліцею № 17 на термін з 16.07.13р. по 15.07.16р. з посадовим окладом 2377 грн.
15.07.16р. ОСОБА_1 була звільнена з посади директора ліцею з посиланням на закінчення строку дії контракту.
ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до управління освіти Хмельницької міської Ради, третіх осіб на стороні відповідача Хмельницького міського голови ОСОБА_2, департаменту освіти і науки Хмельницької обласної адміністрації, ОСОБА_3 про визнання звільнення незаконним, поновлення на роботі, визнання трудового договору таким, що укладений на невизначений строк, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу.
В підтвердження позовних вимог пояснює, що позивача незаконно звільнили з роботи, оскільки з керівником закладу освіти комунальної форми власності укладання контракту на визначений строк не передбачено законодавством.
Крім цього, з позивачем вже неодноразово укладався контракт, тому відповідно до вимог ст. 39-1 КЗпПУ, якщо трудові договори, що були переукладені один чи декілька разів, за винятком випадків, передбачених ч. 2 ст. 23 КЗпПУ, вважаються такими, що укладені на невизначений строк.
В судовому засіданні представник позивач позовну заяву підтримав і просить її задоволити, визнати звільнення позивача незаконним, скасувати наказ про звільнення, стягнути з відповідача середні йзаробіток за час вимушеного прогулу, визнати незаконним укладення контракту з директором ліцею, визнати, що позивач перебуває у трудових відносинах з управлінням освіти на підставі безстрокового договору.
Предствник відповідача проти позову заперечує, пояснивши суду, що позивача було звільнено законно, на підставі ст. 36 п.2 КЗпПУ у зв»язку із закінченням строку трудового договору.
Представник третьої особи Хмельницького міського голови проти позову заперечує, пояснивши суду, що позивач було звільнено правомірно, оскільки позивач прийнято на роботу на визначений строк, а строк дії контракту закінчився.
Представник департаменту освіти і науки Хмельницької ОДА в судове засідання не з»явився. Подав до суду заяву, в якій просить слухати справу без участі представника третьої особи.
Заслухавши пояснення сторін, третіх осіб, вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовна зява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно вимог ст. 233 ч. 1 КЗпПП, працівник може звернутися з заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права.
Відповідно до вимог ст. 26 ЗУ «Про середню освіту», трудові відносини в системі загальної середньої освіти регулюються законодавством України про працю, ЗУ «Про освіту», цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Призначення на посаду та звільнення з посади керівника державного та комунального загальноосвітнього навчального закладу здійснює відповідний орган управління освіти.
Відповідно до вимог ст. 20 ч. 2 ЗУ «Про освіту» лише керівники навчальних закладів, що є загальнодержавною власністю і підпорядковані центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері освіти, обираються за конкурсом і призначаються на посаду центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері освіти шляхом укладання з ними контракту відповідно до порядку, що затверджується КМ України.
А, згідно вимог ст. 20 ч. 4 ЗУ «Про освіту», керівники навчальних закладів, що є комунальною власністю, призначаються органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері освіти, відповідними обласними, міськими, районними органами управління освіти за попереднім погодженням з місевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
ОСОБА_1 прийнята на роботу на посаду директора Хмельницького ліцею № 17, який відноситься до навчальних закладів, що є комунальною власністю. Тому укладення з нею контракту на визначений строк є таким, що не відповідає вимогам закону.
Крім цього, відповідно до вимог ст. 39-1 КЗпПУ, якщо трудові договори, що були переукладені один чи декілька разів, за винятком випадків, передбачених ч. 2 ст. 23 КЗпПУ, вважаються такими, що укладені на невизначений строк.
Відповідно до вимог ст. 23 ч. 2 КЗпПУ, строковий трудовий договір укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами.
Ця вимога закону також закріплена в п. 9 Постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 06.11.92р. «Про практику розгляду судами трудових спорів», де зазначено, що трудовий договір на визначений строк укладається лише в разі, коли трудові відносини на невизначений строк не може бути встановлено з урахуванням характеру роботи або умов її виконання або інтересів працівника.
В судовому засіданні не було доведено, що з ОСОБА_1 трудові відносини на невизначений строк не можуть бути встановлені з урахуванням характеру роботи або умов її виконання або інтересів працівника. (контракт з ОСОБА_1 укладався: 26.08109р; 14.06.10р; 05.06.13р.)
За таких обставин по справі суд приходить до висновку, що з ОСОБА_1 було укладено трудовий договір на невизначений строк.
Оскільки з ОСОБА_1 було укладено договір на невизначений строк, то відповідачем не дотримано вимог законодавства, щодо розірвання з позивачем договору, який укладено на невизначений строк.
Щодо до недоцільності укладення з ініціативи органів місцевого самоврядування в односторонньому порядку трудового договору у формі контракту з керівниками загальноосвітніх навчальних закладів комунальної власності зазначено і в п. 5.3.6 Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2011-2015р.р., яка діє по теперішній час.
Суд не бере до уваги пояснення представника відповідача в тій частині, що ОСОБА_1 було звільнено з роботи відповідно до вимог закону, оскільки в судовому засіданні було встановлено протилежне.
Не взято до уваги судом і пояснення відповідача про те, що укладення контракту з позивачкою відбулося на підставі розпорядження Хмельницького міського голови від 05.12.98р. № 574-р «Про укладення контрактів з керівниками підприємств, установ та організацій». Оскільки Конституційний суд України в своєму рішенні № 17\81-97 № 12-рп\98 № 1-1\98 від 09.07.98р. зазначив, що контрактна форма трудового договору не може впроваджуватись нормативними актами центральних і місцевих органів виконавчої влади, актами органів місцевого самоврядування, а також колективними договорами і угодами та іншими локальними нормативними актами.
За таких обставин по справі, суд вважає, що позов є обгрунтованим і таким, що підлягає до задоволення.
Керуючись ст. ст. 23; 39-1; 233 КЗпПУ; ст. 20 ЗУ «Про освіту»; ст. 26 ЗУ «Про середню освіту»; 209 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву задоволити.
Визнати незаконним звільнення ОСОБА_1 з посади директора Хмельницького ліцею № 17.
Скасувати наказ управління освіти Хмельницької міської Ради від 11.07.16р. № 54-к.
Поновити ОСОБА_1 на посаді директора Хмельницького ліцею № 17.
Стягнути з управління освіти Хмельницької міської Ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з часу звільненя до часу поновлення її на посаді.
Визнати незаконним укладення контракту з ОСОБА_1 як з директором Хмельницького ліцею № 17.
Визнати, що ОСОБА_1 перебуває в трудових відносинах з управління освіти Хмельницької міської Ради на підставі безстрокового трудового договору.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду Хмельницької області протягом десяти днів з дня проголошення рішення суду.
Суддя