Справа № 2-а/679/122/2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 жовтня 2016 року Нетішинський міський суд Хмельницької області у складі: головуючої судді Сопронюк О.В.,
при секретарі Плазій Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Нетішин адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області про визнання дій протиправними, зобовязання призначити та обчислити пенсію за віком, -
В С Т А Н О В И В:
Згідно позовної заяви та пояснень представника позивачки в судовому засіданні, з 13.02.2004 року ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до п. «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Однак з 01.03.2005 року виплату пенсії за вислугу років їй було припинено відповідно до ст.7 Закону України «Про пенсійне забезпечення», так як вона влаштувалась на роботу, що дає право на отримання такої пенсії.
10.07.2016 року позивачці виповнилось 57 років 6 місяців, тому маючи достатній вік та необхідний страховий стаж відповідно до вимог ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», 11.07.2016 року вона звернулася до управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області із заявою про призначення пенсії за віком.
26.07.2016 року позивачка звернулася до спеціалістів відповідача в порядку консультації щодо призначення їй пенсії за віком, оскільки на той час пенсійних виплат вона ще не отримала. У відповідь отримала роз'яснення, що відповідно до її заяви від 11.07.2016 року їй призначено пенсію за віком, яка складає 1186,15 грн., що обумовлено тим, що при переведенні з одного виду на інший вид пенсій розрахунок заробітної плати здійснюється з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення пенсії за вислугу років, тобто показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік -1197,91 грн.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, 26.08.2016 року позивачка звернулася до управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин із заявою, в якій просила перерахувати пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2013 - 2015 роки.
08.09.2016 року вона отримала відповідь № 16/П-10, в якій її повідомили, що розрахунок заробітної плати для обчислення пенсії за віком було здійснено із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік, на підставі п.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) за переведенням з пенсії за вислугу років на пенсію за віком.
Позивачка та її представник вважають такі дії відповідача протиправними посилаючись на те, що аналіз ст.10, ч.2 ст.40, ч.3 ст.45 Закону свідчить про те, що тільки за бажанням пенсіонера при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватися норми ч.3 ст.45 Закону щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Однак звертаючись за призначенням пенсії вона не просила її призначити із застосуванням вказаного показника, тому немає підстав застосовувати показник середньої заробітної плати за 2007 рік. Більше того, ст.45 Закону встановлено, що перед переведенням пенсіонера з одного виду пенсії на інший, він повинен отримувати один з видів пенсії, проте виплата позивачці пенсії була припинена ще 01.03.2005 року у зв'язку з виходом на роботу, а рішення відповідача про відновлення її виплати відсутнє, що унеможливлює застосування ст.45 Закону. Крім того, в ч.3 ст.45 Закону мова йде про переведення з одного виду пенсії на інший, які передбачені ст.9 Закону, в той час як у спірних правовідносинах має місце перехід на інший вид пенсії за іншим законом (призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким пенсія за вислугу років не передбачена). Тому ч.3 ст.45 Закону в частині переведення з одного виду пенсії на інший до спірних правовідносин взагалі не підлягає застосуванню.
На підставі наведеного представник позивача просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески. за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2013 - 2015 роки; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком з 11.07.2016 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2013 - 2015 роки.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала. В обґрунтування своїх заперечень посилається на те, що з 13.02.2004 року позивачці було призначено пенсію за вислугу років, виплату якої припинено з 01.03.2005 року у зв'язку тим, що вона вийшла на роботу на посаду, яка дає право на пенсію за вислугу років. Тобто пенсійна справа не була закрита, лише було призупинено виплату пенсії. Тому коли позивачка звернулася із заявою про призначення пенсії за віком, вона їй була призначена шляхом переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. При обрахунку пенсії позивачці було застосовано показник середньої заробітної плати в Україні за 2007 рік відповідно до вимог ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення». Представник вважає, що відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства, тому підстави для задоволення позову відсутні.
Вислухавши пояснення представників позивачки та відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачці ОСОБА_1 з 13.02.2004 року було призначено пенсію за вислугу років відповідно до п.«е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та припинено її виплату з 01.03.2005 року у зв'язку з виходом на роботу на посаду, яка дає право на пенсію за вислугу років.
10.07.2016 року позивачці виповнилось 57 років 6 місяців, тому 11.07.2016 року вона звернулася до управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області з заявою про призначення пенсії за віком.
З матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 вбачається, що розпорядженням управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області від 20.07.2016 року позивачці з 11.07.2016 року здійснено переведення з пенсії на вислугу років на пенсію за віком, а заробітна плата для визначення розміру пенсії була розрахована із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік.
26.08.2016 року позивачка звернулася до управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин з письмовою заявою, в якій просила перевірити правильність нарахування їй пенсії, провести її перерахунок враховуючи заробітну плату за три останні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Як вбачається з листа управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області № 16/П-10 від 08.09.2016 року, позивачці повідомлено, що з 13.02.2004 року їй призначено пенсію за вислугу років відповідно до п.«е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та припинено її виплату у зв'язку з виходом на роботу з 01.03.2005 року на посаду, яка дає право на пенсію за вислугою років. Тобто особі, не відмовляють у вже призначеній у встановленому порядку пенсії за вислугу років, а лише припиняють її виплату на період роботи за спеціальністю, яка дає право на пенсію за вислугу років. Якщо особа залишає таке місце роботи, виплата вже призначеної пенсії за вислугу років поновлюється. Згідно заяви позивачки від 11.07.2016 року їй було призначено пенсію за віком шляхом переведення з одного виду пенсії на інший, тому визначення розміру заробітної плати для обчислення пенсії здійснювалося з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення пенсії за вислугу років, тобто показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік, що передбачено ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно ч.1 ст.10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон), особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно ч.2 ст.40 Закону, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно ч.3 ст.45 Закону, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить, що тільки за бажанням пенсіонера при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми ч.3 ст.45 Закону щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З матеріалів справи вбачається, що звертаючись із заявою про призначення пенсії, позивачка не просила призначити пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Навпаки, 26.08.2016 року вона подала письмову заяву, в якій наполягала на застосуванні показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Оскільки позивачка не надавала згоди на врахування зарплати із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії, тому у відповідача не було підстав застосовувати показник середньої заробітної плати за 2007 рік.
Більш того, ст.45 Закону встановлено, що перед переведенням пенсіонера з одно виду пенсії на іншій, вона повинна отримувати один із видів пенсії, проте позивачці виплата пенсії за вислугу років була припинена ще 01.03.2005 року, а рішення відповідача про поновлення її виплати, яке передбачене ч.2 ст.49 Закону відсутнє, що унеможливлює застосування ст.45 Закону.
Крім того, в ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мова йде про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсії, які передбачені ст.9 зазначеного Закону (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), в той час як у спірних правовідносинах має місце перехід на інший вид пенсії за іншим Законом. Тому положення ч.3 ст.45 Закону в частині переведення з одного виду пенсії на інший до спірних відносин не підлягають застосуванню.
Враховуючи наведене, суд вважає, що в даному випадку при обчисленні позивачці розміру пенсії за віком відповідач повинен був застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2013 - 2015 роки.
Аналогічні правові позиції висловлені Вищим адміністративним судом України у постановах від 01.12.2013 року у справі № К/800/38624/13, від 02.04.2014 року у справі №К/800/45035/13, від 16.01.2014 року у справі № К/800/1384/13.
Крім того, згідно п.1 ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає протиправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески. за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2013 - 2015 роки.
Таким чином управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області слід зобов'язати здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії за віком з 11.07.2016 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2013 - 2015 роки.
Згідно ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи наведене, з управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області за рахунок його бюджетних асигнувань слід стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1102 гривні 40 копійок.
Керуючись ст.ст.9, 10, 40, 45, 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.11, 71, 94, 160, 161, 162 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задоволити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2013 - 2015 роки.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії за віком з 11.07.2016 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2013 - 2015 роки.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1102 гривні 40 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Нетішинський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуюча: