Постанова № 63391189, 05.12.2016, Нетішинський міський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
05.12.2016
Номер справи
679/1466/16-а
Номер документу
63391189
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2-а/679/128/2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 грудня 2016 року Нетішинський міський суд Хмельницької області у складі: головуючої судді Сопронюк О.В.,

при секретарі Василюк Л.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Нетішин адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Нетішині Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

Згідно позовної заяви та пояснень позивача в судовому засіданні, 01.04.2010 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» управлінням Пенсійного фонду України в м.Нетішин йому призначено пенсію за вислугу років у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Відповідно до наказу прокурора Хмельницької області 30.03.2014 року він звільненим з органів прокуратури за власним бажанням, у звязку з виходом на пенсію за вислугою років.

Частиною 17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ у редакції, яка діяла на час призначення йому пенсії, працівникам прокуратури призначені пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року збільшено заробітну плату працівникам прокуратури, що є підставою для перерахунку пенсії і не визначає відсотки заробітку з якого призначається пенсія, а визначає розмір заробітної плати.

23.09.2016 року позивач подав до управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин заяву про перерахунок раніше призначеної пенсії в розмірі 90% та у відповідності до довідки прокуратури Хмельницької області №18-363 вих.16 від 19.09.2016 року про перерахунок заробітної плати станом на 1 грудня 2015 року.

Листом управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин від 30.09.2016 №4951/03 йому відмовлено у перерахунку пенсії з 01.01.2016 року та її виплаті згідно довідки №18-363 вих.16 від 19.09.2016 року, з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213.

Посилаючись на ст.22, ч.1 ст.58 Конституції України, ст.5 ЦК України, вимоги ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ у редакції, яка діяла на час призначення йому пенсії, рішення Конституційного Суду України, позивач просить визнати протиправними вищевказані дії управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин щодо відмови у перерахунку йому пенсії у розмірі 90% від суми заробітної плати; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин здійснити з 03 квітня 2016 року перерахунок та виплату йому пенсії з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати в розмірі, зазначеному у довідці прокуратури Хмельницької області № 18-363 вих.16 від 19.09.2016 2016 року; стягнути на його користь судові витрати.

Представник відповідача позов не визнала. В обґрунтування своїх заперечень зазначила, що п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VIII від 02.03.2015 року визначено, що в разі неприйняття до 01.06. 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до переліку Законів України, зокрема і Закону України.

Враховуючи неприйняття до 01.06. 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, в тому числі спеціальних, на загальних підставах скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Тому з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним Законом не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються, відповідно провести перерахунок пенсії позивачу з урахуванням довідки № 18-363 вих.16 від 19.09.2016 року немає законних підстав.

Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, позов слід задоволити з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.04.2010 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Нетішин Хмельницької області та отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», у розмірі 90% від місячного заробітку.

23.09.2016 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області із завою про перерахунок пенсії, у якій просив провести перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років в розмірі 90% у відповідності до довідки прокуратури Хмельницької області № 18-363 вих.16 від 19.09.2016 року.

30.09.2016 року управлінням Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області відмовлено позивачу в проведенні перерахунку пенсії, з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, згідно якого з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених зокрема в Законі України "Про прокуратуру", не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.

Згідно ч.1 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ), в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VІ, який набрав чинності з 01.10.2011 року, внесено зміни до ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють ч.ч.13-18 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону №3668-VІ не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.

Так, відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч.17 ст. 50-1 Закону «Про прокуратуру» №1789-ХІІ в редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Згідно з абзацом першим пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Оскільки пенсія позивачу призначена 01.04.2010 року, то при здійсненні перерахунку пенсії у цій справі має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії без обмеження максимального розміру пенсії.

Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13), від 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13) та від 6 жовтня 2015 року (справа №127/11720/14-а). Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та рішення Конституційного Суду України від 20.03.2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

Конституційний Суд України вказав на необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Конституційний суд України у рішенні № 8-рп/2005 від 11.10.2005 року чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження, а саме: звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики.

Також Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 року зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

Конституційний Суд України у своєму рішенні №4-рп/2016 від 08.06.2016 року визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. №213 в частині скасування з 1 червня 2015 року норм щодо призначення щомісячного довічного грошового утримання відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Крім того, відповідно до ч.1 ст.8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 року (в редакції, що діяла на час виникнення у позивача права на перерахунок), відповідач порушив соціальні права і свободи позивача.

За встановлених судом обставин, рішення управління Пенсійного фонду України в м.Нетішині Хмельницької області №4951/03 від 30.09.2016 року про відмову позивачу у перерахунку пенсії за вислугу років у звязку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 року (в редакції чинній на час виникнення у позивача права на перерахунок) з розрахунку 90 % від суми місячної (чинної) заробітної плати, на підставі довідки прокуратури Хмельницької області №18-363 вих.16 від 19.09.2016 року, слід визнати протиправним та скасувати. Одночасно відповідача слід зобов'язати провести позивачу зазначений перерахунок та виплату пенсії.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів у межах суми стягнення за один місяць.

Згідно ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, з управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області за рахунок його бюджетних асигнувань слід стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551 гривня 20 копійок.

Керуючись ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 року, ст.ст.2, 4, 7-9, 11, 14, 71, 86, 94, 158-163, 256 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити.

Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області №4951/03 від 30.09.2016 року про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років, у звязку із підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури, у розмірі 90% від суми місячного заробітку, починаючи з 03 квітня 2016 року.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області провести з 03 квітня 2016 року перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, у звязку із підвищенням працівникам прокуратури заробітної плати, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 року (в редакції чинній на час виникнення у позивача права на перерахунок) з розрахунку 90 % від суми місячної (чинної) заробітної плати, на підставі довідки прокуратури Хмельницької області №18-363 вих.16 від 19 вересня 2016 року.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551 гривня 20 копійок.

Допустити негайне виконання постанови в межах виплати суми пенсії за один місяць.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Нетішинський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуюча: