УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2016 р.Справа № 552/5282/16-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Мінаєвої О.М.
Суддів: Макаренко Я.М. , Шевцової Н.В.
за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на постанову Київського районного суду м. Полтави від 19.10.2016р. по справі № 552/5282/16-а
за позовом ОСОБА_1
до Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області
про визнання дій неправомірними,зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з позовом до Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (далі - відповідач), в якому просив суд:
- визнати відмову Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області в призначенні йому пенсії на пільгових умовах протиправною та скасувати рішення Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 22 липня 2016 року №18;
- зобовязати Полтавське обєднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області призначити йому пенсію на пільгових умовах як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі ст.26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дати набуття права на призначення пенсії з 12 червня 2016 року та провести виплату пенсії в належному розмірі з 12 червня 2016 року, а в подальшому щомісячно відповідно до ч. 2 ст. 85 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Постановою Київського районного суду м. Полтави від 19.10.2016р. зазначений позов задоволено.
Визнано відмову Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області в призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах протиправною.
Рішення Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 22 липня 2016 року №18 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії скасовано.
Зобовязано Полтавське обєднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області призначити ОСОБА_1 з 12 червня 2016 року як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС пенсію за віком зі зниженням на підставі ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати.
Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, а саме, ст.ст. 15, 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», підпункту 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005р. № 22-1, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.
Позивач подав заперечення на апеляційну скаргу, в яких, посилаючись на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.
Фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального пристрою згідно ст. 41 КАС України не здійснюється.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 13 травня 1986 року по 15 червня 1986 року в складі військової частини № 96772.
Станом на 12 червня 2016 року позивач досяг 50-річного віку.
Також судом першої інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_1 в травні 2016 року звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішенням Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 18 від 12 червня 2016 року відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку у звязку з відсутністю документів, які б підтверджували період участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що рішення Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку є неправомірним.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоровя, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі Закон №796).
Відповідно до ст. 9 Закону №796, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1)учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2)потерпілі від Чорнобильської катастрофи-громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно зі ст. 10 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 14 Закону визначено категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Так, зокрема, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів відносяться до 2 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
При цьому за приписами ст. 15 зазначеного Закону довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Як встановлено з матеріалів справи, позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії, що підтверджується відповідним посвідченням (а.с. 7).
Відповідно до ст. 55 зазначеного Закону особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За приписами ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками - 55 років та наявності страхового стажу не менше п'яти років.
На підставі ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів зменшується пенсійний вік на 10 років.
Підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 р. №22-1 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 27.12.2005 р. за №1566/11846 передбачено, що при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для засвідчення особливого статусу особи надається посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 р. №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Як встановлено з матеріалів справи, позивачем при зверненні до відповідача із заявою про призначення пенсії було подано копії посвідчення учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії, військового квитка, довідки Київського районного військового комісаріату м. Полтави, довідки військової частини № 96772.
Так, до військового квитка позивача внесено запис, що ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС з 13 травня по 15 червня 1986 року (а.с. 23).
Також відповідно до довідки Київського районного військового комісаріату м. Полтави, виданої в січні 1991 року № 4/257, ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 13 травня по 15 червня 1986 року (а.с. 24).
Зі змісту довідки військової частини № 96772, видано в грудні 1992 року, колегією суддів встановлено, що ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 13 травня по 15 червня 1986 року в складі військової частини 96772, яка дислокувалась в м. Чорнобиль та працював в зоні відчуження в червні 15 днів, в травні 10 днів (а.с. 25).
Таким чином, вказаними первинними документами підтверджено, що позивач у 1986 році виконував роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в м. Чорнобиль, тобто в зоні відчуження.
При цьому, колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги щодо відсутності первинних документів, в яких зазначені періоди роботи, населений пункт чи обєкт, де ОСОБА_1 виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з наступних підстав.
Так, відповідач в апеляційній скарзі зазначає, що у довідках № 257 Київського районного військового комісаріату та № 130 військової частини 96772 відсутня підстава видачі.
Між тим, колегія суддів зауважує, що у відповідності до приписів підпункту 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» первинні документи повинні містити період роботи та населений пункт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, при цьому зазначення в первинних документах підстави їх видачі вимогами вказаного Порядку не передбачено.
Також відповідач в апеляційній скарзі зазначає, що запис військового квитка НУ № 9473046 про участь ОСОБА_1 в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 13 травня по 15 червня не містить року такої участі та відтиск печатки не розбірливий, що свідчить про недоведеність участі позивача в роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у зоні відчуження.
Однак, колегія суддів зазначає, що участь ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у зоні відчуження з 13 травня по 15 червня 1986 року належним чином підтверджена первинними документами, визначеними Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Щодо посилань відповідача в апеляційній скарзі на архівну довідку Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 14.08.2015р., яка на його думку, доводить непідтвердженість участі ОСОБА_1 в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, колегія суддів зазначає наступне.
Так, згідно вказаної довідки участь ОСОБА_1 в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС по військовій частині 96772 за період з 13 травня по 15 червня 1986 року немає можливості, оскільки в перевірених наказах командира в/ч 96772 по стройовій частині за травень червень 1986 року відкомандирування ОСОБА_1 до зони ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не відображені. Згідно виписки з історичного формуляру в/ч 96772 в повному складі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не приймала, командирувались окремі військовослужбовці та окремі підрозділи в ті частини, які безпосередньо приймали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Місце дислокації в/ч 96772 м. Київ (а.с. 26).
Між тим, колегія суддів зазначає, що дані зазначеної архівної довідки суперечать даним довідки військової частини 96772, в якій вказано, що військова частина 96772 дислокувалась в м. Чорнобиль та ОСОБА_1 у вищезазначений період приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Отже, з врахуванням того, що військова частина 96772 дислокувалась в м. Чорнобиль, дані щодо відкомандирування ОСОБА_1 не є обовязковими для встановлення факту його участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС
Таким чином, враховуючи те, що позивач, звернувшись до Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", надав всі необхідні документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій, а також те, що надані документи підтверджують особливий статус позивача, а саме те, що ОСОБА_1 в період з 13.05.1986р. по 15.06.1986 року виконував роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження в м. Чорнобиль, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що ОСОБА_1 має право на призначення йому пенсії відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зниженням пенсійного віку на 10 років.
Таким чином, колегія суддів вважає, що документи надані позивачем повністю підтверджують наявність у нього права на призначення йому пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, отже відмова відповідача призначити пенсію у відповідності до вимог ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є протиправною.
Отже, колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог ОСОБА_1
Враховуючи викладене, переглянувши постанову суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, колегія суддів, підтверджує, що при прийнятті судового рішення у справі суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Ухвалою суду апеляційної інстанції від 23.11.2016 року апелянту було відстрочено сплату судового збору за подання апеляційної скарги на постанову суду до моменту прийняття судового рішення.
В силу положень ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, враховуючи, що судове рішення прийняте не на користь апелянта, субєкта владних повноважень, якому було відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення за наслідками апеляційного перегляду, колегія суддів приходить до висновку про необхідність такого стягнення за рахунок бюджетних Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області судового збору за подання апеляційної скарги по даній справі.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області залишити без задоволення.
Постанову Київського районного суду м. Полтави від 19.10.2016р. по справі № 552/5282/16-а залишити без змін.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (36000, м. Полтава, вул. Дмитра Коряка, 3, код ЄРДПОУ 22529729) судовий збір у розмірі 606 (шістсот шість) гривень 32 копійки до спеціального фонду Державного бюджету України - отримувач УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк: ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок 31210206781011, код класифікації доходів бюджету 22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_2Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повний текст ухвали виготовлений 12.12.2016 р.