ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
29 листопада 2016 рокусправа № 334/2545/16-а(2-а/334/153/16) Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді:Божко Л.А.
суддів: Кругового О.О. Лукманової О.М.
за участю секретаря судового засідання:Сонник А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпро апеляційну скаргу Управління Пенсійоного фонду України в Дніпровському районі м. Запоріжжя на постанову Ленінського районного суду м.Запоріжжя від 27 вересня 2016 р. по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійоного фонду України в Дніпровському районі м. Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
У квітні 2016 року позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі міста Запоріжжя, в якому просила визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Запоріжжя щодо відмови в перерахунку пенсії та не включення в розрахунок пенсії державного службовця сум матеріальної допомоги, сум індексації заробітної плати; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі міста Запоріжжя здійснити з 14.03.2011 року перерахунок та виплату пенсії державному службовцю в розмірі 90% заробітної плати, з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги, сум індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу та на підставі довідки № 12/133 від 07.04.2016 року.
Постановою Ленінського районного суду м.Запоріжжя від 27 вересня 2016 р. адміністративний позов задоволено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та винести нове рішення яким відмовити в задоволенні позову.
Перевіривши, в межах доводів апеляційної скарги, законність та обґрунтованість судового рішення, оцінивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи із наступного.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, 12.04.2016 року позивач звернулась до УПФУ в Дніпровському районі м. Запоріжжя із заявою про перерахунок пенсії, позивач надала довідку, яка була видана управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУМВС України в Запорізькій області від № 12/133 від 07.04.2016 року про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяці роботи, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», за період з 01.03.2009 року по 28.02.2011 року.
Суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, індексації не були враховані Управлінням Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Запоріжжя при перерахунку пенсії, оскільки, як зазначає Управління, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, індексації не повинні враховуватися в підрахунок заробітку для обчислення пенсії, оскільки ці виплати є одноразовою виплатою, а не складовою частиною заробітної плати.
Згідно довідки яка була видана управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУМВС України в Запорізькій області № 12/133 від 07.04.2016 рокупро складові заробітної плати за останні 24 календарних місяці роботи для перерахунку пенсії, також були визначені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, які виплачувались позивачу за період її роботи.
Проте згідно відповіді відповідача № 3259/02 від 14.04.2016 року позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки, оскільки включення до довідки суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати не є підставою для перерахунку пенсії.
Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що надбавки, премії, матеріальна допомога та індексація грошових доходів, мають бути враховані при розрахунку пенсії, оскільки на них нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З такими висновками суду першої інстанції суд апеляційної інстанції погоджується з наступних підстав.
Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій ст.1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95 ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою ст.33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно абзацу 4 п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» індексації підлягає оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, передбачені законодавством, що мають постійний характер. Індексація заробітної плати являє собою дохід, з якого відповідно до статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів відповідно до діючого законодавства на день одержання заробітку (виплат, доходу).
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що премії, матеріальна допомога та індексація входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, висновок суду першої інстанції про те, що надбавки, премії,матеріальна допомога та індексація, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця, враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є правильним, оскільки перевага має надаватись не положенням Закону України "Про державну службу" та Закону України "Про оплату праці", які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України (постанова від 20.02.2012р. у справі №21-430а11), рішення якого, відповідно до ст.244-2 КАС України, є обов'язковими для виконання суб'єктами владних повноважень та повинно враховуватись судами.
Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Разом з тим, з відповідача на користь державного бюджету підлягає стягненню судовий збір за подання апеляційної скарги, оскільки сплата судового збору була відстрочена до ухвалення судового рішення за результатами розгляду апеляційної скарги. Розмір судового збору, який підлягав сплаті при поданні апеляційної скарги, становив 606,32 грн.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, 205, 206 КАС України, суд апеляційної інстанції-,
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійоного фонду України в Дніпровському районі м. Запоріжжя -залишити без задоволення.
Постанову Ленінського районного суду м.Запоріжжя від 27 вересня 2016 р. залишити без змін.
Стягнути з Управління Пенсійоного фонду України в Дніпровському районі м. Запоріжжя на користь спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір за подачу апеляційної скарги у розмірі 606,32 грн. , здійснивши зарахування за реквізитами: Отримувач коштів: УДКСУ у Шевченківському районі м. Дніпра; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37989274; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м.Дніпропетровська; Код банку отримувача (МФО): 805012; Рахунок отримувача: 31217206781004; Код класифікації доходів бюджету: 22030101
Ухвала суду набирає законної сили у відповідності до ч.5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.
Головуючий:Л.А. Божко
Суддя:О.О. Круговий
Суддя:О.М. Лукманова