ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
(про залишення без руху позовної заяви)
12 грудня 2016 року ЖитомирСправа № 806/2668/16
Категорія 12.3
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Шуляк Л.А., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини-польова пошта В 2731 про визнання неправомірною відмову, зобов'язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірною відмову командування частини польова пошта В 2731 у видачі документів на комісію для визнання статусу учасника бойових дій та зобов'язати відповідача видати ОСОБА_1 документи необхідні для звернення до Комісії для надання статусу учасника бойових дій згідно пункту 2 Постанови КМУ №413.
Перевіривши адміністративний позов на відповідність його вимогам ст.106 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя приходить до висновку, що він не відповідає зазначеній нормі КАС України з наступних підстав.
Частиною 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI (у редакції з 26.09.2015, надалі - Закон), судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі (ч. 1 ст. 4 Закону)
Пунктом 1 частини 5 статті 4 Закону України "Про судовий збір" № 3674-VI (далі - Закон), встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою судовий збір складає 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Позивачем доказу сплати судового збору в розмірі 551,20 грн до позову не додано.
Натомість ОСОБА_1 в позовній заяві просить звільнити його від сплати судового збору, оскільки позивач перебуває у важкому матеріальному стані, оскільки він після звільнення з військової служби не працює та має на утриманні дружину, яка доглядає за неповнолітньою дитиною.
Вирішуючи питання щодо можливості звільнення позивача від сплати судового збору, суд зазначає наступне.
У відповідності до ст. 2 Закону, платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
За правилами частини 1 статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України та статті 8 Закону, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Аналіз наведених правових норм свідчить на користь висновку, що єдиною підставою для вчинення судом зазначених у цих нормах дій є майновий стан заявника. При цьому обґрунтування пов'язаних з цим обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, покладається на цю особу - платника судового збору.
Проте позивачем до клопотання не було додано офіційних документів на підтвердження його майнового стану.
Враховуючи зазначене, суд позбавлений можливості вирішити питання про звільнення позивача від сплати судового збору.
Враховуючи викладене, позивачу необхідно надати офіційні документи, які свідчать про його майновий стан або сплатити судовий збір в сумі 551,20 грн. за такими реквізитами: отримувач коштів - Управління Державного казначейства у м. Житомирі (м. Житомир), 22030001, код отримувача - 38035726, банк отримувача - УДКСУ у м. Житомирі, код банку отримувача (МФО) - 811039, рахунок отримувача - 31213206784002, код класифікації доходів бюджету - 22030001, призначення платежу - судовий збір, за позовом __(ПІБ, ідентифікаційний код; чи назва установи, організації позивача, код ЄДРПОУ), Житомирський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 34854954.
Що стосується строків звернення позивачем до суду, то суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з абзацом першим частини другої статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 було відмовлено в оформленні та поданні на розгляд комісії документів для надання статусу учасника бойових дій 19 січня 2016 року. Шестимісячний строк оскарження даної відмови в судовому порядку сплив 20 липня 2016 року.
Проте, жодних доказів поважності пропуску строку звернення до суду не надав.
Відповідно до частини першої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
За таких обставин, позивачеві необхідно надати детальне обґрунтування строків звернення до суду, а також докази на їх підтвердження.
За таких обставин позовна заява підлягає залишенню без руху.
Керуючись статтями 105, 106, 108, 165, 186 КАС України, суддя, -
у х в а л и в :
Залишити позовну заяву ОСОБА_1 без руху.
Надати строк для усунення недоліків до 26 грудня 2016 року.
Якщо в даний строк недоліки, які зазначені в ухвалі, не будуть усунуті, позовна заява буде повернута позивачу.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
СуддяЛ.А.Шуляк