Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 грудня 2016 р. Справа №805/3861/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 16 год. 02 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Крилової М.М., при секретарі судового засідання Смирновій Ю.А., за участю представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2, розглянувши адміністративну справу за позовом Комунального закладу охорони здоровя «Інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування рішення №0012141302/6880 від 16.06.2016 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, -
В С Т А Н О В И В:
Комунальний заклад охорони здоровя «Інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування рішення № 0012141302/6880 від 16.06.2016 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Заявлені вимоги позивач обґрунтовував тим, що 16.06.2016 Державною податковою інспекцією у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області прийнято рішення № 0012141302/6880 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в розмірі 9 254,72 грн. Позивач вважає рішення відповідача № 0012141302/6880 від 16.06.2016 безпідставним оскільки відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у п. 9-4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» не застосовуються. Крім того, в позові зазначено, що з листопада 2014 року по 25.11.2015 позивач не був переміщений на підконтрольну Україні територію у звязку з суттєвим дефіцитом відповідних кадрів для організації функціонування закладу у повному обсязі та відновлення статутних документів, печаток та штампів, згідно з напрямками діяльності КЗРЗ «ІАЦМС». У період з 25.11.2015 по 01.12.2015 КЗОЗ «ІАЦМС» здійснювались заходи по відновленню правовстановлюючих документів, штампів та печаток, оскільки вони були втрачені внаслідок захоплення невідомими людьми будинку, приміщення з усіма видами документації, печатками та штампами, в якому позивач розташовувався у м. Донецьк. У звязку з чим, позивач вважає, що відповідачем неправомірно прийнято рішення про застосування штрафних санкцій. З вказаних підстав просив скасувати спірні рішення.
Представники позивача у судовому засіданні підтримали заявлений позов та просили задовольнити позовні вимоги.
Від представника відповідача до суду надійшли письмові заперечення в обґрунтування яких зазначено, що ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобовязані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобовязані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Згідно з Інструкцією про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообовязкове соціальне страхування, органи доходів і зборів застосовуються штрафні санкції у таких розмірах за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 та 20 відсотків своєчасно не сплачених сум та нараховується пеня на суму недоїмки з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Так відповідачем за несвоєчасну сплату позивачем єдиного внеску за період листопад 2013 року лютий 2014 року та за травень 2014 року - листопад 2014 року винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0012141302/6880 від 16.06.2016, яким застосовано штрафні санкції в розмірі 7443,76 грн., та нараховано пеню в розмірі 1810,96 грн. З вказаних підстав представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовної заяви.
Заслухавши пояснення представників позивача, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
Комунальний заклад охорони здоровя «Інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» є юридичною особою, включене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємстві за № 13514433 з 02.09.2003, місцезнаходження: 84306, Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Дніпровська, буд. 17, про що свідчить виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 30.03.2016 (а.с.45) та відомості з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 04-02/8 (а.с.48).
Судом встановлено, що Комунальний заклад охорони здоровя «Інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» є платником єдиного внеску згідно з п. 1 ч. 1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Відповідно до довідки про взяття на облік платника податків від 29.12.2015 №1505151400344, Комунальний заклад охорони здоровя «Інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» взятий на облік у контролюючих органах з 03.09.1991 за № 06302481, перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області з 25.11.2015.
16.06.2016 Державною податковою інспекцією у м. Краматорську Головного управління Державною фіскальною службою у Донецькій області прийнято рішення №0012141302/6880 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким на підставі ч. 10 та п. 2 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» застосовано до Комунального закладу охорони здоровя «Інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» штраф в розмірі 7443,76 грн. за період з 21.12.2013 по 28.12.2015 та нараховано пеню в розмірі 1810,96 грн. на загальну суму 9254,72 грн. (а.с.16).
З наданого відповідачем розрахунку штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску по рішенню № НОМЕР_1 від 16.06.2016 до платника податків Комунального закладу охорони здоровя «Інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» застосований штраф та пеня за спірний період у наступних розмірах:
- відповідно до звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за листопад 2013 року, загальна сума єдиного внеску до сплати становить 83037,03 грн., сума переплати згідно особового рахунку 82735,08 грн., підлягає сплаті сума єдиного внеску 301,95 грн., дата списання коштів з рахунку платника або дата прийняття банком готівки 23.12.2013, кількість днів затримки 3, розмір пені 0,91 грн., розмір штрафної санкції (штрафу) 30,20 грн.;
- відповідно до звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за грудень 2013 року, загальна сума єдиного внеску до сплати становить 77227,66 грн., сума переплати згідно особового рахунку 77160,20 грн., підлягає сплаті сума єдиного внеску 67,46 грн., дата списання коштів з рахунку платника або дата прийняття банком готівки 23.01.2014, кількість днів затримки 3, розмір пені 0,20 грн., розмір штрафної санкції (штрафу) 6,75 грн.;
- відповідно до звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за січень 2014 року, загальна сума єдиного внеску до сплати становить 68 236,64 грн., сума переплати згідно особового рахунку 68151,43 грн., підлягає сплаті сума єдиного внеску 85,21 грн., дата списання коштів з рахунку платника або дата прийняття банком готівки 21.02.2014, кількість днів затримки 1, розмір пені 0,09 грн., розмір штрафної санкції (штрафу) 8,52 грн.;
- відповідно до звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за лютий 2014 року, загальна сума єдиного внеску до сплати становить 66178,55 грн., сума переплати згідно особового рахунку 66087,86 грн., підлягає сплаті сума єдиного внеску 90,69 грн., дата списання коштів з рахунку платника або дата прийняття банком готівки 25.03.2014, кількість днів затримки 5, розмір пені 0,45 грн., розмір штрафної санкції (штрафу) 9,07 грн.;
- відповідно до звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за травень 2014 року, загальна сума єдиного внеску до сплати становить 95573,64 грн., сума переплати згідно особового рахунку 95506,22 грн., підлягає сплаті сума єдиного внеску 67,42 грн., дата списання коштів з рахунку платника або дата прийняття банком готівки 25.05.2014, кількість днів затримки 5, розмір пені 0,34 грн., розмір штрафної санкції (штрафу) 6,74 грн.;
- відповідно до звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за червень 2014 року, загальна сума єдиного внеску до сплати становить 76247,88 грн., сума переплати згідно особового рахунку 76092,81 грн., підлягає сплаті сума єдиного внеску 155,07 грн., дата списання коштів з рахунку платника або дата прийняття банком готівки 12.09.2014, кількість днів затримки 53, розмір пені 8,22 грн., розмір штрафної санкції (штрафу) 15,61 грн.;
- відповідно до звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за липень 2014 року, загальна сума єдиного внеску до сплати становить 75594,75 грн., сума переплати згідно особового рахунку 0 грн., підлягає сплаті сума єдиного внеску 72594,75 грн., дата списання коштів з рахунку платника або дата прийняття банком готівки за двома платіжними дорученнями 12.09.2014 та за одне платіжне доручення 19.09.2014, кількість днів затримки за двома платіжними дорученнями по 23 дні, за одне 30 днів, загальний розмір пені та штрафної санкції (штрафу) 8930,90 грн.;
- відповідно до звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за серпень 2014 року, загальна сума єдиного внеску до сплати становить 51757,64 грн., сума переплати згідно особового рахунку 51506,06 грн., підлягає сплаті сума єдиного внеску 251,58 грн., дата списання коштів з рахунку платника або дата прийняття банком готівки 25.09.2014, кількість днів затримки 3, розмір пені 0,75 грн., розмір штрафної санкції (штрафу) 25,16 грн.;
- відповідно до звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за вересень 2014 року, загальна сума єдиного внеску до сплати становить 51521,41 грн., сума переплати згідно особового рахунку 51357,51 грн., підлягає сплаті сума єдиного внеску 163,90 грн., дата списання коштів з рахунку платника або дата прийняття банком готівки 11.11.2014, кількість днів затримки 22, розмір пені 3,61 грн., розмір штрафної санкції (штрафу) 16,39 грн.;
- відповідно до звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за жовтень 2014 року, загальна сума єдиного внеску до сплати становить 85452,46 грн., сума переплати згідно особового рахунку 85122,78 грн., підлягає сплаті сума єдиного внеску 329,68 грн., дата списання коштів з рахунку платника або дата прийняття банком готівки 28.11.2014, кількість днів затримки 8, розмір пені 2,64 грн., розмір штрафної санкції (штрафу) 32,97 грн.;
- відповідно до звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за листопад 2014 року, загальна сума єдиного внеску до сплати становить 115704,05 грн., сума переплати згідно особового рахунку 115 374,33 грн., підлягає сплаті сума єдиного внеску 329,72 грн., дата списання коштів з рахунку платника або дата прийняття банком готівки 28.12.2015, кількість днів затримки 371, розмір пені 122,33 грн., розмір штрафної санкції (штрафу) 32,97 грн.
Не погоджуючись зі спірним рішенням позивач оскаржив його в адміністративного порядку.
30.06.2016 позивач оскаржив спірне рішення до Головного управління ДФС в Донецькій області. Зазначену скаргу рішенням Головного управління ДФС у Донецькій області від 08.07.2016 №3774/10/05-99-10-01-12-1 залишено без розгляду у звязку з оформленням скарги без дотримання вимог Порядку розгляду контролюючими органами скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу (а.с.71-73, 68-70).
21.07.2016 позивач повторно звернувся зі скаргою на спірне рішення відповідача до Головного управління ДФС у Донецькій області. Цю скаргу рішенням Головного управління ДФС у Донецькій області від 16.08.2016 № 4599/10/05-99-10-01-12-1 залишено без розгляду у звязку з пропуском строку на повторне оскарження (а.с.62-65, 58-61).
02.09.2016 позивач звернувся до ДФС України зі скаргою на спірне рішення відповідача та на рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 16.08.2016 №4599/10/05-99-10-01-12-1 (а.с.53-56).
29.09.2016 Державна фіскальна служба України рішенням № 21102/6/99-99-11-02-02-25 залишила скарги без розгляду у звязку з пропуском строку на оскарження (а.с.87-88).
Згідно з Сертифікатами Донецької Торгово-промислової палати України від 19.10.2016 № 6876 та від 24.10.2016 № 6899 про настання обставин непереборної сили, згідно з якими ТПП засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) Комунальному закладу охорони здоровя «Інформаційно-аналітичний центр медичної статистики», зокрема щодо обовязку платника податків, а саме сплати податків і зборів в строки та у розмірах, встановлених нормативно-правовими актами: єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за грудень 2014 року до 20.01.2015, за січень 2015 року до 20.02.2015, за лютий 2015 до 20.03.2015, за березень 2015 року до 20.03.2015, за квітень 2015 року до 20.05.2015, за травень 2015 року до 20.06.2015, за червень 2015 року до 20.07.2015, за липень 2015 року до 20.08.2015, за серпень 2015 року до 20.09.2015, за вересень 2015 року до 20.10.2015; за жовтень 2015 року до 20.11.2015, за листопад 2015 року до 20.12.2015, та щодо обовязку подання звіту про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за період з грудня 2014 року по листопад 2015 року протягом 20 днів після закінчення кожного звітного періоду відповідно, які унеможливили його виконання в термін з 01.12.2014 по 23.12.2015 (а.с.105, 104).
Також, в матеріалах справи міститься заяви позивача від 23.08.2016 за №156, від 28.10.2016 № 216 про звільнення від виконання обовязків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону №2464 на період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану (а.с.106, 107).
Згідно з п. 1 та п. 12 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі за текстом Закону № 2464) передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.
У відповідності до ч. 10 та ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (у редакції до 2015 року) на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Судом встановлено, що Комунальний заклад охорони здоровя «Інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» несвоєчасно виконував обовязок платника єдиного внеску щодо сплати єдиного внеску у звязку з проведенням АТО у період з 14.04.2014 по 28.12.2015.
У відповіді ДФС України «Про розгляд скарги» від 18.03.2016 №5918/6/99-99-10-01-07-25 зазначено, що Комунальний заклад охорони здоровя «Інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» станом на 28.12.2015 самостійно погашена.
Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII від 02.09.2014 доповнено розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» пунктом 9-3 (у наступному 9-4).
Відповідно до п. 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 2464: «Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 № 405/2014, звільняються від виконання своїх обовязків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», на період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Суд зазначає, що у спірних правовідносинах, у розумінні вказаної норми та враховуючи положення ст. 25 Закону № 2464 відповідальність, штрафні та фінансові санкції - це штраф та/або пеня.
Таким чином, пункт 9.4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 2464 пов'язує звільнення платників єдиного внеску від штрафу та/або пені за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції з наявністю двох умов, це перебування на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція та штраф та/або пеню застосовано до платника за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції.
За приписами абзаців першого та другого ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
При цьому, платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Відповідно до п. 6 ч.1 ст. 1 вказаного Закону недоїмка це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Таким чином, штрафні санкції та пеня не є складовою недоїмки з єдиного внеску.
Суд також зазначає, що для звільнення від штрафу та/або пені, на відміну від звільнення від сплати недоїмки зі сплати єдиного внеску, подання окремих заяв про звільнення від штрафу та/або пені, сертифікатів Торгово-промислової палати, тощо не потребується, та пунктом 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464 не передбачено.
Разом із тим, в матеріалах справи містяться сертифікати Донецької Торгово-промислової палати України № 6876 та № 6899 про настання обставин непереборної сили (а.с.104, 105) та заяви позивача про звільнення від виконання обовязків передбачених ч. 2 ст. 6 Закону України № 2464 (а.с.106,107).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України» від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 № 405/2014.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м. Донецьк та м. Краматорськ.
Дію вказаного розпорядження зупинено розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1079-р від 05.11.2014.
Вказані розпорядження втратили чинність згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України №1275-р від 02.12.2015 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України».
Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 №1275-р, до зазначених населених пунктів, зокрема, належить м. Донецьк та м. Краматорськ.
Як вже встановлено судом вище, Комунальний заклад охорони здоровя «Інформаційно-аналітичний центр медичної статистики», який раніше був розташований у м.Донецьку, а після переміщення розташований у м. Краматорську, знаходиться на обліку в контролюючому органі, який розташований на території населеного пункту, визначеного переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводиться антитерористична операція.
З 14.04.2014 та на момент розгляду даної справи, антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 № 405/2014 не закінчилась.
З урахуванням викладеного суд вважає, що позивач виконав усі вимоги законодавства, що є підставою для звільнення останнього у період з 14.04.2014 по 28.12.2015 від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобовязань щодо сплати єдиного внеску.
Таким чином, Комунальний заклад охорони здоровя «Інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» є платником єдиного внеску, який визначений статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», та який перебуває на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 № 405/2014, яка на даний час триває.
З огляду на дію п. 9.4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 2464, суд дійшов висновку, що до Комунального закладу охорони здоровя «Інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» не застосовувались штрафні санкції у вигляді штрафу та пені, передбачених Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» за невиконання обовязків платника єдиного внеску у період з 14.04.2014 по 28.12.2015.
Разом із тим, суд звертає увагу на те, що рішення Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області №0012141302/6880 від 16.06.2016 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким застосовано до позивача штрафні санкції та пеню в розмірі 9254,72 грн. за період з 21.12.2013 по 28.12.2015, тобто й за період до 14.04.2014.
Як вбачається з розрахунку до спірного рішення, позивач перераховував суми єдиного внеску за період з листопада 2013 року по лютий 2014 року платіжними доручення №U3488613 від 20.12.2013, № 4 від 21.01.2014, №33 від 20.02.2014, № 56 від 20.03.2014, дата списання коштів з рахунку платника або дата прийняття банком готівки є 23.12.2013, 23.01.2014, 21.02.2014, 25.02.2014 тощо. Тобто у відповідності до цього розрахунку сплата єдиного внеску за цей період позивачем здійснена несвоєчасно.
У судовому засіданні представники позивача пояснили, що платіжні доручення на підтвердження сплати єдиного внеску надати не можуть, оскільки уся документація втрачена внаслідок захоплення невідомими людьми приміщення, в якому Комунальний заклад охорони здоровя «Інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» розташовувався у м. Донецьк. На підтвердження цих обставин до суду надано лист Краматорського відділу Головного управління Національної поліції в Донецькій області № 14/122 від 15.11.2015 та витяг з кримінального провадження № 120116050390000706 (а.с.21, 30).
Відповідно до ч. 1 ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом КАС України) доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно з частинами 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У звязку з тим, що представниками позивача не надано платіжних доручень №U3488613 від 20.12.2013, № 4 від 21.01.2014, №33 від 20.02.2014, № 56 від 20.03.2014 на підтвердження своєчасної або несвоєчасної сплати єдиного внеску за період з листопада 2013 року по лютий 2014 року, тому суд у відповідності до ч. 6 ст. 71 КАС України вирішує справу на основі наявних доказів у справі.
Як вже зазначалось судом вище, відповідно до наданого відповідачем розрахунку штрафних санкцій та пені по спірному рішенню, Комунальний заклад охорони здоровя «Інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» несвоєчасно виконував обовязок щодо сплати єдиного внеску, зокрема, за період з листопада 2013 року по лютий 2014 року, у звязку з чим відповідачем у відповідності до ч. 10, ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» правомірно застосовано до позивача штрафні санкції та нараховано пеню у розмірі 56,19 грн. за цей період.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що рішення прийняте Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області №0012141302/6880 від 16.06.2016 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску до Комунальний заклад охорони здоровя «Інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» в частині є протиправним та необґрунтованим, а тому рішення підлягає частковому скасуванню в розмірі 9198,53 грн.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Повний текст постанови виготовлений 12.12.2016.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 8 - 11, 94, 99, 158-163, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Комунального закладу охорони здоровя «Інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» задовольнити частково.
Скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області №0012141302/6880 від 16.06.2016 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в частині застосування штрафних санкцій та нарахування пені за період з 14.04.2014 по 28.12.2015 в сумі 9198 (девять тисяч сто девяносто вісім) гривень 53 копійки.
Стягнути з бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області на користь Комунального закладу охорони здоровя «Інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» витрати зі сплати судового збору в сумі 1369 (одна тисяча триста шістдесят девять) гривень 69 копійок.
Постанова прийнята в нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні 07.12.2016. Повний текст постанови буде виготовлений у відповідності до ст. 160 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Крилова М.М.