Ухвала суду № 63358688, 13.12.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2016
Номер справи
815/3021/16
Номер документу
63358688
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 грудня 2016 р. Справа № 815/3021/16

Категорія: 5.1.2 Головуючий в 1 інстанції: Аракелян М. М.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючогосудді -Жука С.І. судді - Потапчука В.О. судді - Семенюка Г.В.при секретаріБерекет Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-експлуатаційне будівельне підприємство "Наше місто" на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2016 року по справі за позовом Головного управління Держпраці в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-експлуатаційне будівельне підприємство "Наше місто" про застосування заходів реагування, -

встановиЛА:

До суду надійшов адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області, у якому позивач просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-експлуатаційне будівельне підприємство "Наше місто " (код ЄДРПОУ 31543169, юридична адреса - вул.. Польова, буд. 1, м. Теплодар, Одеська область, 65490) шляхом зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-експлуатаційне будівельне підприємство "Наше місто " (код ЄДРПОУ 31543169) повністю зупинити виконання робіт (виробництва) по експлуатації: - ліфтів реєстраційний №№ 4178, 4179, 4180, за адресою - м. Теплодар, вул.. Плієва, буд. 10; - ліфтів реєстраційний №№3996, 3997, за адресою - м. Теплодар, вул.. Плієва, буд. 15; - ліфтів реєстраційний номер №№3985, 3986, за адресою - м. Теплодар, вул. Плієва, 40; ліфтів реєстраційний №№ 2993, 2995, 2997, 3015, за адресою - м. Теплодар, вул.. Піонерна, буд. 12; - ліфтів реєстраційний №№3989, 3990, 3991, за адресою - м. Теплодар, вул.. Піонерна, буд. 4; - ліфтів реєстраційний №№3987, 3988 за адресою м. Теплодар, вул.. Піонерна, буд. 5; - ліфтів реєстраційний №№ 4043, 4044, 4045, за адресою - м. Теплодар, вул.. Енергетиків, буд. 6; - ліфтів реєстраційний №№ 4176, 4177,за адресою - м. Теплодар, вул.. Енергетиків, буд. 7; - ліфтів реєстраційний №№5043, 5044, 5045, за адресою - м. Теплодар, вул.. Енергетиків, буд. 8; ліфтів реєстраційний №№ 4849, 4951, 4952, за адресою - м. Теплодар, вул.. Плієва, буд. 41Б, - ліфту реєстраційний №4850, за адресою - м. Теплодар, вул.. Енергетиків, буд. 87а; - ліфту реєстраційний № 4851, за адресою - м. Теплодар, вул.. Енергетиків, буд. 87б; - ліфтів реєстраційний №№ 3371, 3372, за адресою - м. Теплодар, вул.. Плієва, буд. 23; - ліфтів реєстраційний №№ 3267, 3268, за адресою - м. Теплодар, вул. Плієва, буд. 24; - ліфтів реєстраційний №№3265, 3266, за адресою - м. Теплодар, вул.. Плієва, буд. 25; - ліфтів реєстраційний №№ 2994, 2996, 2998, 8245, за адресою - м. Теплодар, вул.. Піонерна, буд. 14; - ліфтів реєстраційний №№3796, 3797, 3798, 8246, за адресою - м. Теплодар, вул.. Піонерна, буд. 3; ліфті реєстраційний №№6662, 6663, за адресою - м. Теплодар, вул.. Енергетиків, буд. 80а; - ліфтів реєстраційний №№4043, 4044, 4045, - за адресою - м. Теплодар, вул. Енергетиків, буд. 6 у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.

Суд першої інстанції своєю постановою від 19 жовтня 2016 року адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-експлуатаційне будівельне підприємство "Наше місто" про застосування заходів реагування задовольнив.

Застосував заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-експлуатаційне будівельне підприємство "Наше місто" (код ЄДРПОУ 31543169) шляхом зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-експлуатаційне будівельне підприємство "Наше місто" повністю зупинити виконання робіт (виробництва) по експлуатації ліфтів: - ліфтів реєстраційний №№ 4178, 4179, 4180, за адресою - м. Теплодар, вул.. Плієва, буд. 10; - ліфтів реєстраційний №№3996, 3997, за адресою - м. Теплодар, вул.. Плієва, буд. 15; - ліфтів реєстраційний номер №№3985, 3986, за адресою - м. Теплодар, вул. Плієва, 40; ліфтів реєстраційний №№ 2993, 2995, 2997, 3015, за адресою - м. Теплодар, вул.. Піонерна, буд. 12; - ліфтів реєстраційний №№3989, 3990, 3991, за адресою - м. Теплодар, вул.. Піонерна, буд. 4; - ліфтів реєстраційний №№3987, 3988 за адресою м. Теплодар, вул.. Піонерна, буд. 5; - ліфтів реєстраційний №№ 4043, 4044, 4045, за адресою - м. Теплодар, вул.. Енергетиків, буд. 6; - ліфтів реєстраційний №№ 4176, 4177,за адресою - м. Теплодар, вул.. Енергетиків, буд. 7; - ліфтів реєстраційний №№5043, 5044, 5045, за адресою - м. Теплодар, вул.. Енергетиків, буд. 8; ліфтів реєстраційний №№ 4849, 4951, 4952, за адресою - м. Теплодар, вул.. Плієва, буд. 41Б, - ліфту реєстраційний №4850, за адресою - м. Теплодар, вул.. Енергетиків, буд. 87а; - ліфту реєстраційний № 4851, за адресою - м. Теплодар, вул.. Енергетиків, буд. 87б; - ліфтів реєстраційний №№ 3371, 3372, за адресою - м. Теплодар, вул.. Плієва, буд. 23; - ліфтів реєстраційний №№ 3267, 3268, за адресою - м. Теплодар, вул. Плієва, буд. 24; - ліфтів реєстраційний №№3265, 3266, за адресою - м. Теплодар, вул.. Плієва, буд. 25; - ліфтів реєстраційний №№ 2994, 2996, 2998, 8245, за адресою - м. Теплодар, вул.. Піонерна, буд. 14; - ліфтів реєстраційний №№3796, 3797, 3798, 8246, за адресою - м. Теплодар, вул.. Піонерна, буд. 3; ліфті реєстраційний №№6662, 6663, за адресою - м. Теплодар, вул.. Енергетиків, буд. 80а; - ліфтів реєстраційний №№4043, 4044, 4045, - за адресою - м. Теплодар, вул.. Енергетиків, буд. 6 у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Житлово-експлуатаційне будівельне підприємство "Наше місто" не погодившись з постановою суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги Товариство з обмеженою відповідальністю "Житлово-експлуатаційне будівельне підприємство "Наше місто" посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали та доводи апелянта в межах апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що наказом Головного управління Держпраці в Одеській області від 18.03.2016 року №278 "Про затвердження графіків перевірок суб'єктів господарювання та об'єктів на квітень 2016 року" затверджено графіки перевірок на квітень 2016 року піднаглядових суб'єктів та об'єктів суб'єктів господарювання, зокрема, відділ нагляду в будівництві та котлонагляді згідно додатку 1 в період з 12.04.2016 року по 22.04.2016 рік, Товариство з обмеженою відповідальністю "Житлово-експлуатаційне будівельне підприємство "Наше місто" КВЕД 38.11 м. Теплодар, вул.. Польова, 1 - ліфти, предмет перевірки - стан промислової безпеки та охорони праці.

Згідно повідомлення про проведення планової перевірки виробничих об'єктів від 16.03.2016 року №15/01-28-362, 31.03.2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Житлово-експлуатаційне будівельне підприємство "Наше місто" телефонограмою було повідомлено про проведення перевірки в період з 12.04.2016 року по 22.04.2016 рік.

18.03.2016 року для проведення перевірки відповідно до Плану проведення перевірок суб'єктів господарювання (виробничих об'єктів) Головного управління Держпраці в Одеській області на ІІ квартал 2016 року в частині здійснення перевірок у квітні 2016 року позивачем було видано направлення №15/01-29-783.

Перевірка була проведена з 12.04.2016 року по 22.04.2016 рік.

22.04.2016 року за результатами проведеної перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) ТОВ "Житлово-експлуатаційне будівельне підприємство "Наше місто", 65490, Одеська область, м. Теплодар, вул. Польова, 1 фахівцями Головного управління Держпраці в Одеській області було складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 22.04.2016 року №344.

В ході проведення перевірки були встановлені 47 порушень нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, з яких 6 створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Так, згідно розділу V акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 22 квітня 2016 року № 344 зафіксовані наступні порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей:

- п.6 ПКМ України №1107 "Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки", ст. 21 Закону України "Про охорону праці", а саме: не отримано дозвіл територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охороні праці на експлуатацію ліфтів.

- п. 6.1.22, п. 9.5.1 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів (НПАОП 0.00 - 1.02-08): закінчився термін служби ліфтів реєстраційний №№2997,2995, 3015, 3985, 3986, 3987, 3988, 3989, 3990, 3991, 3996, 3997, 4043, 4044, 4045, 4176, 4177, 4179, 4178, 4180, 4850, 4851, 5043, 5044, 5045 (26 од). Експерте обстеження та позачерговий технічний огляд, силами уповноваженої організації, відповідно до НПАОП 0.00-6.18-2004 не проведено.

- п. 1.3.1 НПАОП 401-1.21-98: не проведені профілактичні випробування та вимірювання електрообладнання ліфтів реєстраційний №№2993, 2995, 3015, 3985, 3986, 3987, 3988, 3989, 3990, 3991, 3996, 3997, 4043, 4044, 4045, 4176, 4177, 4179, 4178, 4180, 4850, 4851, 5043, 5044, 5045, 2994, 2996, 2997, 2998, 3265, 3266, 3267, 3268, 3371, 3372, 3796, 3797, 3798, 6662, 6663.

- п. 9.4.1 НПАОП 0.00-1.02-08: ліфтам реєстраційний №№ 6559, 6833 не виконані періодичні технічні огляди.

- п.9.5.1 НПАОП 0.00-1.02-08: закінчення термінів служби ліфтів реєстраційний №№4850, 4851, 4951, 4952 позачерговий технічний огляд, силами уповноваженої організації, відповідно до НПАОП 0.00-6.18-2004 не проведено

- п. 9.7.15 НПАОП 0.00-1.02-08: відсутній технічний поспорт ліфта реєстраційний №4849.

Враховуючи зазначене, а також порушення законодавства, викладені в Акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) ТОВ "Житлово-експлуатаційне будівельне підприємство "Наше місто" №344 від 22.04.2016 року, у зв'язку з виникненням загрози життю та/ або здоров`ю людей, а також з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров`ю людей позивач звернувся з даним позовом до суду.

Статтею 4 Закону України "Про охорону праці" визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до п. 9.7.15 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорон праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 року №190, зареєстрованого Міністерством юстиції України 07.10.2008 року №937/15628, робота ліфта не дозволяється, якщо: відсутній паспорт чи відомості про реєстрацію; не проведено технічний огляд або експертне обстеження ліфта; закінчився зазначений у паспорті термін роботи ліфта; не призначено наказом працівників, відповідальних за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфтів, за організацію експлуатації та за справний стан ліфтів; відсутній атестований обслуговуючий персонал (електромеханіки, ліфтери); не виконані приписи посадових осіб спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці; знос канатів перевищує встановлені норми; є тріщини, деформації в металоконструкціях ліфта; несправні прилади і пристрої безпеки, а також мають місце інші несправності, які впливають на безпечну експлуатацію ліфта.

Відповідно до пункту 9.2.1 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів (НПАОП 0.00-1.02-08), зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 року за № 937/15628 (далі Правила), у процесі експлуатації ліфти підлягають технічним оглядам і експертним обстеженням. Згідно п.9.2.2 Правил ліфти повинні підлягати технічним оглядам: первинному (повному); періодичному (черговому) (не рідше одного разу на 24 місяці протягом установленого строку служби); позачерговому.

Згідно п. 9.4.1, 9.4.2НПАОП 0.00-1.02-08, періодичному технічному огляду підлягають ліфти не рідше одного разу на 24 місяці протягом установленого строку служби, якщо інше не встановлено експлуатаційними документами виробника. Під час періодичного технічного огляду ліфт повинен підлягати огляду, перевірянням в обсязі вимог пункту 9.3.2 цих Правил, крім перевірок, регламентованих пунктом 6.4.23 цих Правил, відстаней і розмірів, які не змінюються в процесі експлуатації ліфта, а також акта на приховані роботи. Перевіряння опору ізоляції повинні бути проведені після закінчення робіт з підготовлення електроустаткування до технічного огляду. Перевіряння елементів заземлення і повного опору петлі "фаза-нуль" повинно бути проведене в термін, установлений ПТЕ

Згідно п.9.5.1 Правил позачерговий технічний огляд ліфта проводять у разі: введення його в експлуатацію після ремонту, реконструкції або модернізації; перерви в експлуатації більше як на 12 місяців; демонтажу та встановлення на новому місці; закінчення граничного строку експлуатації (із застосуванням видів робіт, що не використовувались під час експертного обстеження); експлуатаційної чи деградаційної відмови, виявлення зносу (механічного або корозійного), залишкової деформації, тріщин, інших пошкоджень складових частин, деталей або їх елементів; аварії або пошкодження, спричиненого надзвичайною ситуацією природного чи техногенного характеру.

У п.9.5.4. Правил зазначено, що після закінчення технічного огляду фахівець, який його провів, робить відповідний запис у паспорті устаткування про результати технічного огляду, дозволені параметри експлуатації і строк наступного технічного огляду, скріплюючи запис підписом і печаткою.

Згідно п.2.26. Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України та уніфікованої форми Акта перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта), затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 № 826, право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

Пунктом 6.1.22. вищезазначених Правил передбачено, що після закінчення граничного строку експлуатації ліфта як вітчизняного, так і імпортного виробництва проводиться його експертне обстеження згідно з НПАОП 0.00-6.18-2004, тобто Порядком проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №687 від 26.05.2004 року (Порядок №687).

Відповідно до п.п. 23, 24 Порядку №687 експертне обстеження устаткування проводить експертна організація. Роботодавець (тобто власник підприємства або уповноважений ним орган) не пізніше ніж за 5 днів до дати проведення експертного обстеження повідомляє про це експертну організацію у письмовій формі. Технічний огляд та/або експертне обстеження проводиться за участю роботодавця (тобто власника підприємства або уповноваженого ним органу) або призначених ним відповідальних осіб. У разі проведення технічного огляду та/або експертного обстеження роботодавець зобов'язаний: призначити відповідальних осіб з наданням права підпису актів, висновків та інших матеріалів; підготувати устаткування до проведення технічного огляду та/або експертного обстеження відповідно до вимог організаційно-методичних документів; надати фахівцям спеціалізованої, експертної або уповноваженої організації всі технічні та експлуатаційні документи, які містять дані про устаткування за весь період експлуатації; організувати і разом з фахівцями спеціалізованої, експертної або уповноваженої організації забезпечити безпечне проведення робіт з технічного огляду та/або експертного обстеження. Технічний огляд та/або експертне обстеження устаткування проводять атестовані в установленому Держнаглядохоронпраці порядку фахівці спеціалізованої, експертної та уповноваженої організації, які безпосередньо не беруть участі у проектуванні, виготовленні, постачанні, придбанні, володінні, користуванні, монтажі, налагоджуванні, технічному обслуговуванні, ремонті, модернізації, реконструкції чи заміні цього або аналогічного устаткування.

Звіти, акти, розрахунки, протоколи, оформлені за результатами технічного огляду та/або експертного обстеження, зберігаються роботодавцем разом з паспортом устаткування (Пункти 3-6 Порядку №687).

Пунктами 32, 36 Порядку № 687 передбачено, що за результатами експертного обстеження експертна організація готує висновок експертизи. Після проведення експертного обстеження фахівець експертної організації робить відповідний запис у паспорті устаткування про проведення і результати експертного обстеження, дозволені параметри і строк експлуатації, скріплюючи його печаткою.

Відповідач як балансотримач забезпечує відповідне утримання, несе відповідальність за безпечну експлуатацію та технічне обслуговування ліфтів згідно чинного законодавства, вживає заходи з метою своєчасного ремонту та огляду.

Згідно п.22 Порядку №687 у разі досягнення граничного строку експлуатації роботодавець припиняє подальшу експлуатацію устаткування до проведення експертного обстеження.

Відповідно до п. 6 ПКМ України №1107 "Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки" дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається: роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3; виробникові або постачальникові машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі - виробник або постачальник) - на застосування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3. У разі коли дозвіл на застосування машин, механізмів,

устатковання підвищеної небезпеки отримано виробником або постачальником до прийняття зобов'язань щодо їх постачання, роботодавець може застосовувати зазначені машини, механізми, устатковання на підставі завіреної в установленому законодавством порядку копії дозволу, одержаної від такого виробника або постачальника.

Згідно ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт, в якому зазначається детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

Відповідно до ст.11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" субєкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобовязаний надавати документи, зразки продукції, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю) відповідно до закону.

Керівник Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-експлуатаційне будівельне підприємство "Наше місто" ОСОБА_5 підписав Акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) № 344 від 22.04.2016 року без зауважень.

Пунктом 2.26 Положення №826 передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки.

Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Згідно ч. 5 ст. 4 зазначеного Закону України повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Аналіз вищезазначених норм законодавства свідчить про те, що для звернення позивача до суду з позовними вимогами щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері з охорони праці та промислової безпеки виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг та відповідно застосування судом таких заходів реагування, обов'язковою умовою є те, що такі порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, та належними доказами існування такої загрози є результати перевірки.

Встановлені позивачем при перевірці виробничих об'єктів ТОВ "Житлово-експлуатаційне будівельне підприємство "Наше місто " порушення відповідачем вимог у вигляді виконання робіт по експлуатації ліфтів №№ 4178, 4179, 4180, 3996, 3997, 3985, 3986, 2993, 2995, 2997, 3015, 3989, 3990, 3991, 3987, 3988, 4043, 4044, 4045, 4176, 4177, №№5043, 5044, 5045, 4849, 4951, 4952, 4850, 4851, 3371, 3372, 3267, 3268, 3265, 3266, 2994, 2996, 2998, 8245, 3796, 3797, 3798, 8246, 6662, 6663, 4043, 4044, 4045, а саме: не отримано дозвіл територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охороні праці на експлуатацію ліфтів, закінчився термін служби ліфтів реєстраційний №№2997,2995, 3015, 3985, 3986, 3987, 3988, 3989, 3990, 3991, 3996, 3997, 4043, 4044, 4045, 4176, 4177, 4179, 4178, 4180, 4850, 4851, 5043, 5044, 5045 (26 од). Експертне обстеження та позачерговий технічний огляд, силами уповноваженої організації, відповідно до НПАОП 0.00-6.18-2004 не проведено, не проведені профілактичні випробування та вимірювання електрообладнання ліфті реєстраційний №№2993, 2995, 3015, 3985, 3986, 3987, 3988, 3989, 3990, 3991, 3996, 3997, 4043, 4044, 4045, 4176, 4177, 4179, 4178, 4180, 4850, 4851, 5043, 5044, 5045, 2994, 2996, 2997, 2998, 3265, 3266, 3267, 3268, 3371, 3372, 3796, 3797, 3798, 6662, 6663, ліфтам реєстраційний №№ 6559, 6833 не виконані періодичні технічні огляди, закінчення термінів служби ліфтів реєстраційний №№4850, 4851, 4951, 4952 позачерговий технічний огляд, силами уповноваженої організації, відповідно до НПАОП 0.00-6.18-2004 не проведено, відсутній технічний паспорт ліфта реєстраційний №4849.

Враховуючи зазначене, подальша експлуатація зазначених ліфтів до проведення їх технічного огляду та експертного обстеження на предмет подальшої безпечної експлуатації, тобто до повного усунення встановлених порушень, створює об'єктивну загрозу здоров'ю і життю людей, які відповідно до положень ст. 3 Конституції України є найвищою соціальною цінністю в Україні, і може призвести до тяжких наслідків, що, в свою чергу, є підставою для застосування до ТОВ "Житлово-експлуатаційне будівельне підприємство "Наше місто " заходів реагування у вигляді повного зупинення виконання робіт по експлуатації вищезазначених ліфтів до усунення відповідних порушень.

Відповідачем на виконання п. 1 акту розділу V акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 22 квітня 2016 року № 344 було укладено договір №119 від 18.05.2016 про надання послуг з експлуатації ліфтів із Філією "Одесліфт" приватного акціонерного товариства "Виробниче об'єднання "СТАЛЬКАНАТ-СІЛУР".

Відповідно до пункту 9.7.15 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів (НПАОП 0.00-1.02-08), зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 7 жовтня 2008 року за №937/15628 (далі - Правила), робота ліфта не дозволяється, якщо: - відсутній паспорт чи відомості про реєстрацію; - не проведено технічний огляд або експертне обстеження ліфта; - закінчився зазначений у паспорті термін роботи ліфта; - не призначено наказом працівників, відповідальних за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфтів, за організацію експлуатації та за справний стан ліфтів; - відсутній атестований обслуговуючий персонал (електромеханіки, ліфтери); - не виконані приписи посадових осіб спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці; - знос канатів перевищує встановлені норми; - є тріщини, деформації в металоконструкціях ліфта; - несправні прилади і пристрої безпеки, а також мають місце інші несправності, які впливають на безпечну експлуатацію ліфта.

Згідно п. 2 Акту перевірки встановлено, що закінчився термін служби ліфтів реєс. №№ 2993, 2997, 2995, 3015, 3985, 3986, 3987, 3988, 3989, 3990, 3991, 3996, 3997, 4043, 4044, 4045, 4176, 4177, 4179, 4178, 4180, 4850, 4851, 5043, 5044, 5045. Експертне обстеження та позачерговий технічний огляд, силами уповноваженої організації, відповідно до НПАОП 0.00-6.18-2004 не проведено.

Також згідно п. 5 Акту перевірки зазначено, що закінчився термін служби ліфтів реєс. №№4951, 4952 позачерговий технічний огляд, силами уповноваженої організації, відповідно до НПАОП 0.00-6.18-2004 не проведено.

Пунктом 5 Порядку № 687 встановлено, що технічний огляд та/або експертне обстеження устаткування проводять атестовані в установленому порядку фахівці спеціалізованої, експертної та уповноваженої організації, які безпосередньо не беруть участі у проектуванні, виготовленні, постачанні, придбанні, володінні, користуванні, монтажі, налагоджуванні, технічному обслуговуванні, ремонті, модернізації, реконструкції чи заміні цього або аналогічного устаткування.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 687 уповноважена організація - визначений Держпраці суб'єкт господарювання, діяльність якого не пов'язана з проектуванням, виготовленням, постачанням, придбанням, володінням, користуванням, монтажем, налагоджуванням, технічним обслуговуванням, ремонтом, модернізацією, реконструкцією чи заміною устаткування, який має дозвіл Держпраці на проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) устаткування, а також здійснює науково-технічну підтримку державного нагляду за господарською діяльністю у сфері виробництва і праці, зокрема щодо проведення під час інспектування необхідних контрольних випробувань та огляду устаткування і матеріалів, досліджень шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища тощо.

Як вбачається з матеріалів справи відповідачем на підтвердження виконання виявлених в ході перевірки порушень були надані висновки експертизи по результатам експертного обстеження ліфтів, протоколи візуально-оптичного контролю металоконструкції ліфтів вантажопасажирського, звіти про проведення випробувань ліфті №№3987, 3988,3989, 3990, 3991, 3015, 2993, 4849, 4952, 4951, 3986, 3985, 4179, 4178, 4180, 3267, 3268, 3997, 3996, 3266, 4850, 4851, 5045, 5043, 5044, 53855386, 8244, 5510, 5509, 5508, 4176, 4177, 4043, 4044, 4045.

Проте, у наданих відповідачем висновках експертизи, у п. 10 зазначено, що ліфти можуть експлуатуватись за умови виконання рекомендацій по експлуатації ліфта, викладених у п. 11 "Рекомендації по експлуатації ліфта".

У п. 11 висновків експертиз "Рекомендації по експлуатації ліфта", зазначено "Предоставить лифт к внеочередному техническому осмотру уполномоченной организации, которая разработает регламент технических освидетельствований на дальнейший срок эксплуатации лифта".

Докази виконання в повному обсязі пункту 11 Рекомендацій в справі відсутні.

Окрім того, по ліфтам реєст. № 2995, 2997 копій висновків експертизи надано не було.

Відповідачем також не надано доказів проведення позачергових технічних оглядів ліфтів реєс. №№ 2993, 2997, 2995, 3015, 3985, 3986, 3987, 3988, 3989, 3990, 3991, 3996, 3997, 4043, 4044, 4045, 4176, 4177, 4179, 4178, 4180, 4850, 4851, 5043, 5044, 5045, 4951, 4952.

Згідно п. 3 Акту перевірки встановлено, що відповідачем не проведені профілактичні випробування та вимірювання електрообладнання ліфтів реєс. №№ 2993, 2995, 3015, 3985, 3986, 3987, 3988, 3989, 3990, 3991, 3996, 3997, 4043, 4044, 4045, 4176, 4177, 4179, 4178, 4180, 4850, 4851, 5043, 5044, 5045, 2994, 2996, 2997, 2998, 3265, 3266, 3267, 3268, 3371, 3372, 3796, 3797, 3798, 6662, 6663.

Згідно пункту 1.3.1. Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених Наказом Держнаглядохоронпраці України 09.01.98 № 4 (НПАОП 40.1-1.21-98), керівник підприємства зобов'язаний забезпечити утримання, експлуатацію і обслуговування електроустановок відповідно до вимог чинних нормативних документів. Для цього він повинен, зокрема, забезпечити проведення протиаварійних, приймально-здавальних і профілактичних випробувань та вимірювань електроустановок згідно з правилами і нормами (ПТЕ); забезпечити проведення технічного огляду електроустановок.

ТОВ "ЖЕБП "Наше місто" були надані до суду протокол про перевірку стану ізоляції електрообладнання і електричних мереж ліфта, протоколи перевірки ланцюга між нульовим проводом вводу і зануленими елементами електрообладнання, протокол перевірки повного опору петлі "фаза-нуль", перевірка опору заземлювача, перевірка стану ізоляції електрообладнання і електричних мереж ліфта, протокол перевірки ланцюга між нульовим проводом вводу і зануленими елементами електрообладнання ліфту, протокол перевірки опору заземлювача лише ліфта №4849 та протокол перевірки повного опору петлі "фаза-нуль" ліфту №4449.

При цьому по іншим ліфтам, відповідачем не було надано копій протоколів проведення профілактичних випробувань та вимірювання електрообладнання ліфтів, зазначених у п. 3 Акту перевірки.

Відповідно до п. 4 Акту перевірки ліфтам реєс. №№ 6559, 6833 не виконано періодичні технічні огляди.

Відповідно до пункту 9.4.1. Правил періодичному технічному огляду підлягають ліфти не рідше одного разу на 24 місяці протягом установленого строку служби, якщо інше не встановлено експлуатаційними документами виробника. У пункті 9.5.4. Правил зазначено, що після закінчення технічного огляду фахівець, який його провів, робить відповідний запис у паспорті устаткування про результати технічного огляду, дозволені параметри експлуатації і строк наступного технічного огляду, скріплюючи запис підписом і печаткою.

Відповідачем не було надано копії паспортів ліфтів реєс. №№ 6559, 6833 з відміткою про проведення періодичного технічного огляду.

Відповідачем надано договір №07-07/132 від 15.08.2016 із ТОВ "Сервіс-Менеджмент" щодо виготовлення технічного паспорту, однак фактично на даний час паспорт ліфту відсутній.

На підставі матеріалів справи та оцінки представлених доказів, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що відповідачем не усунені належним чином та в повному обсязі виявлені в ході перевірки порушення, що створюють загрозу життя та здоров'ю людей, у зв'язку з чим, позовні вимоги Головного управління Держпраці в Одеській області підлягають задоволенню повністю.

Розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що судом першої інстанції повно і всебічно досліджено обставини справи, надані сторонами докази, правильно визначено характер спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Отже судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не є істотними і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-експлуатаційне будівельне підприємство "Наше місто", - залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2016 року по справі за позовом Головного управління Держпраці в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-експлуатаційне будівельне підприємство "Наше місто" про застосування заходів реагування, - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою апеляційного суду законної сили.

Головуючийсуддя С.І. Жук суддя В.О. Потапчук суддя Г.В. Семенюк