ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2016 р. Справа № 815/3267/16
Категорія: 8.1 Головуючий в 1 інстанції: Левчук О. А.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючогосудді -Жука С.І. судді - Потапчука В.О. судді - Семенюка Г.В.при секретаріБерекет Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної фіскальної служби України на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2016 року по справі за позовом приватного підприємства "Землі Бесарабії" до Державної фіскальної служби України про зобов'язання вчинити певні дії, -
встановиЛА:
Позивач звернувся до суду з позовом до Державної фіскальної служби України про зобов'язання вчинити певні дії.
Суд першої інстанції своєю постановою від 05 жовтня 2016 року адміністративний позов задовольнив.
Зобов'язав Державну фіскальну службу України збільшити у системі електронного адміністрування ПДВ значення суми податку приватного підприємства "Землі Бесарабії", на яку може бути зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, на суму від'ємного значення податку на додану вартість у розмірі 607 747,00 грн.
Державна фіскальна служба України не погодившись з постановою суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою у задоволенні вимог позивача відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги Державна фіскальна служба України посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали та доводи апелянта в межах апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що згідно відомостей, що містяться в ЄДРЮФОП 29.10.2007 року проведено державну реєстрацію юридичної особи - приватне підприємство "Землі Бессарабії" (код ЄДРПОУ 35154030).
16.07.2015 року ПП "Землі Бессарабії" подало до ДПІ у Болградському районі ГУ Міндоходів в Одеській області звітну податкову декларацію з податку на додану вартість, якою задекларовано у рядку 24 Сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду - 1071998 грн.
29.10.2015 року ухвалю Вищого адміністративного суду України задоволено касаційну скаргу ПП "Землі Бессарабії", скасовано постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2012 року та залишено в силі постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19.06.2012 року.
Так, постановою Одеського окружного адміністративного суду від 17.02.2012 року по справі № 1570/2643/2012 за адміністративним позовом приватного підприємства "Землі Бессарабії" до Державної податкової інспекції у Болградському районі Одеської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення -рішення № 0000022301 від 17.01.2012р. - позов задоволено в повному обсязі, визнане протиправним та скасоване податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Болградському районі Одеської області Державної податкової служби від 17.01.2012 року № 0000022301, яким позивачу було визначено сплатити суму завищення від'ємного значення податку на додану вартість у розмірі 607 747 грн.
18 грудня 2015 року позивачем подано до ДПІ у Болградському районі ГУ ДФС в Одеській області уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за жовтень 2015 року, в якому у рядках 20.2 та 27 зазначено суму залишку від'ємного значення ПДВ попередніх звітних (податкових) періодів у розмірі 607 747,00 грн., на яку у поточному звітному періоді має бути збільшено розмір реєстраційної суми. Контролюючим органом було прийнято уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ відповідно до квитанції № 2 від 18.12.2015 року.
17 березня 2016 року позивачем було подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за червень 2015 року, в якому у рядках 17, 19, 20 та 21 зазначено про збільшення суми від'ємного значення ПДВ, що зараховується до складу податкового кредиту на 762 722,00 грн. Контролюючим органом було прийнято уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ відповідно до квитанції № 2 від 17.03.2016 року.
12.03.2016 року позивач звернувся з листом №12/03/16 до в.о. начальника Головного управління ДВС в Одеській області Мілютіну Г.В. та начальника ДПІ у Болградському районі ГУ ДФС в Одеській області Романовському В.Г., в якому зазначив, що у зв'язку зі скасуванням податкового повідомлення - рішення від 17.01.2012 року № 0000022301 на суму 607 747, 00 грн., на цю суму повинна бути збільшена реєстраційна сума від'ємного значення ПП "Землі Бессарабії" та просив вжити заходи щодо її збільшення на суму 607747, 00 грн.
Листами від 01.04.2016 року № 1853/10/15-11-12-00 та від 01.04.2016 року №692/10/15-32-12-03-06 ДПІ у Болградському районі ГУ ДФС в Одеській області та ГУ ДФС в Одеській області, відповідно, надали відповідь ПП "Землі Бессарабії", що ПП "Землі Бессарабії" по декларації за червень 2015 року задекларовано залишок від'ємного значення (ряд. 24) в сумі 1071998 грн. ,яка приймає участь у формулі - збільшується реєстраційна сума. Податкове повідомлення - рішення від 17.01.2012 року № 0000022301 скасовано лише 29.10.2015 року. Сума від'ємного значення ПДВ, правомірність формування якої встановлена судовим рішенням та яке набрало чинності у жовтні 2015 року не підпадає під вимоги Закону № 634 та п. 34 підр. 2 розділу ХХ Податкового кодексу України в частині збільшення реєстраційної суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН.
27.04.2016 року ПП "Землі Бессарабії" листом № 27/04/16 звернулось до Голови ДФС України Насірова Р.М. в якому зазначено, що для відновлення становища, що існувало до прийняття податкового повідомлення - рішення ДПІ у Болградському районі від 17.01.2012 року № 0000022301, та з метою відновлення порушених прав просить вжити заходів щодо збільшення реєстраційної суми ПП "Землі Бессарабії" на суму від'ємного значення ПДВ у розмірі 607 747, 00 грн.
Листом від 25.05.2016 року № 11393/6/99-99-12-03-01-15 ДФС України повідомило позивача, що сума від'ємного значення у розмірі 607747,00 грн. не підпадає під норми пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу та відповідно не може бути врахована в СЕА, оскільки податкове повідомлення-рішення від 17.01.2012 року № 0000022301 скасоване за рішенням суду 29.10.2015 року.
Отже, виходячи з позиції відповідача слідує, що в даному випадку, порушене скасованим в судовому порядку податковим повідомленням-рішенням право позивача на суму від'ємного значення в розмірі 607 747, 00 грн. поновленню не підлягає, оскільки не підпадає під норми пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу.
З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким запроваджено нові правила функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість.
Так, система електронного адміністрування податку на додану вартість запроваджена поетапно відповідно до пункту 35 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України: з 1 січня до 1 липня 2015 року - у тестовому режимі; з 1 липня 2015 року - на постійній основі.
Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування ПДВ визначено статтею 201 розділу V Кодексу.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу. Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок електронного адміністрування ПДВ затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року №569 "Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість" (далі - Порядок №569).
За визначенням, наведеним у пункті 2 Порядку №569, рахунок у системі електронного адміністрування податку (далі - електронний рахунок) - це рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти у сумі, необхідній для досягнення розміру суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), а також у сумі, необхідній для сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку.
За змістом пункту 201.3 статті 201 Податкового кодексу України платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку, обчислену за формулою, яка зазначена у цій статті.
29 липня 2015 року набрав чинності Закон України від 16 липня 2015 року №643-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість", яким підрозділ 2 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України доповнено пунктом 34.
Пунктом 34 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України встановлено, що станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначене пунктом 201.3 статті 201 цього Кодексу, та значення усіх її складових, визначених цим Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових УНаклОтр, УНаклВид та УМитн, що були сформовані починаючи з 1 липня 2015 року.
Зареєстрованим платникам податку таке значення автоматично збільшується контролюючим органом до 31.07.2015 для платників податків, що застосовують звітний (податковий) період місяць, без проведення перевірок, передбачених статтею 200 цього Кодексу, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з податку на додану вартість, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або відображаються операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, за червень 2015 року. На таку суму платником податку збільшується розмір суми податкового кредиту за звітний (податковий) період (липень 2015 року) (підпункт 4 пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ Прикінцеві положення Податкового кодексу України).
Аналогічний алгоритм дій ДФС України визначений підпунктом 3 пункту 10 Порядку №569.
30 липня 2015 року Державна фіскальна служба України повідомила план заходів ДФС для забезпечення реалізації норм Закону України №643-VІІІ з удосконалення системи електронного адміністрування ПДВ (http://sfs.gov.ua/baneryi/podatkovi-zmini-2015/elektronne-administruvannya-pdv/63853.html), в розділі ІІІ якого передбачено обнуління показників та перерахунок суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), для зареєстрованих платників податку.
При цьому планом заходів окремо зазначено, що у зв'язку із переведенням роботи системи електронного адміністрування ПДВ в штатний режим до 20 серпня 2015 року платникам податку, що застосовують звітний податковий період квартал, сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН (УНакл), буде збільшена на суму від'ємного значення, непогашеного станом на 1 липня 2015 року та задекларованого у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за ІІ квартал 2015 року.
Згідно повідомлення прес-служби ДФС України від 05.08.2016, опублікованого на офіційному веб-порталі ДФС України (http://sfs.gov.ua/media-tsentr/novini/209359.html) ДФС України до 10 серпня 2015 року зобов'язувалась забезпечити збільшення зареєстрованим платникам податку сума УНакл на суму від'ємного значення, не погашеного станом на 01.07.2015 та задекларованого платником у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень, що була надана платниками до 31 липня 2015 року.
Таким чином, протягом серпня 2015 року Державна фіскальна служба України у зв'язку з переведенням роботи системи електронного адміністрування ПДВ у штатний режим зобов'язана була автоматично збільшити значення суми податку, на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24), та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду (рядок 31), що зазначене у податковій звітності з податку на додану вартість за червень 2015 року.
Тобто, всі непогашені залишки ПДВ, відображені у рядках 24 та 31 декларації з ПДВ за червень 2015 року, без проведення перевірок, автоматично, в силу їх заповнення, підлягають врахуванню у збільшення реєстраційної суми (УНакл).
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем у декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року в рядку 24 "Сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду", відображено суму 1071998,00 грн., яка була автоматично зарахована відповідачем.
Разом з тим, за результатом розгляду справи №1570/2643/2012, ця сума повинна складати на 607 747, 00 грн. більше, внаслідок того, що рішення ДПІ у Болградському районі Одеської області від 17.01.2012 року № 0000022301, яким на цю суму зменшений розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість - скасоване.
В обґрунтування підстав для не збільшення ПП "Землі Бессарабії" реєстраційної суми ДФС України посилається на те, що сума від'ємного значення у розмірі 607747,00 грн. не підпадає під норми пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу та відповідно не може бути врахована в СЕА, оскільки податкове повідомлення-рішення від 17.01.2012 року № 0000022301 скасоване за рішенням суду 29.10.2015 року.
Проте, саме у зв'язку з винесенням контролюючим органом 17.01.2012 року протиправного рішення, яке скасоване ухвалою Вищого адміністративного суду України від 29 жовтня 2015 року, ця сума не була задекларована позивачем в рядку 24 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року.
При цьому слід зазначити, що позивачем самостійно вчинялись дії щодо збільшення суми від'ємного значення, правильність формування якого підтверджена судом, яка мала бути врахована контролюючим органом, шляхом подання уточнюючих розрахунків у грудні 2015 року та у березні 2016 року, проте відповідачем не було забезпечено збільшення суми, на яку позивач має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, а саме на величину від'ємного значення у розмірі 607 747, 00 грн.
Отже, ДФС України протиправно не здійснено збільшення значення суми, на яку позивач має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму від'ємного значення, непогашеного станом на 1 липня 2015 року, а саме на 607 747, 00 грн., а посилання відповідача на пункт 34 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України є неспроможними, оскільки неврегульованість цього питання розділом зазначеного Кодексу не може бути перешкодою для поновлення прав платника податків, внаслідок скасування протиправного рішення контролюючого органу, що тягне негативні для платника податків наслідки.
Згідно з статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України №475/97-ВР від 17 липня 1997 року (далі - Конвенція), кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Європейським судом з прав людини у справах Інтерсплав проти України (2007 рік, заява № 803/02), "Булвес" АД проти Болгарії (2009 рік, заява № 3991/03) і Бізнес Супорт Центр проти Болгарії (2010 рік, заява № 6689/03) було зазначено, що затримки у відшкодуванні ПДВ можна вважати втручанням у право на мирне володіння своїм майном, а постійні затримки відшкодування і компенсації у поєднанні із відсутністю ефективних засобів запобігання або припинення такої адміністративної практики, так само як і стан невизначеності щодо часу повернення коштів, порушує "справедливий баланс" між вимогами публічного інтересу та захистом права на мирне володіння майном.
Така позиція Європейського суду з прав людини свідчить на користь висновку, що в контексті податкових спорів позбавлення права отримати податкову вигоду (податковий кредит чи бюджетне відшкодування ПДВ) розглядається як позбавлення власності.
Таким чином, створення перешкод чи встановлення обмежень, що не ґрунтуються на вимогах закону у праві вільно розпоряджатись накопиченим за наслідками розрахунків з бюджетом від'ємним значенням з податку на додану вартість є втручанням у право на мирне володіння своїм майном.
Бездіяльність ДФС України щодо виконання покладених на неї функцій як адміністратора системи електронного адміністрування ПДВ створює ситуацію, за якої підприємство за наявності значної суми переплати з податку на додану вартість позбавлене фактичної можливості розпоряджатися власними активами, зобов'язане нести додаткові та необґрунтовані витрати по сплаті податку, створює реальну загрозу накладення на підприємство санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.
На підставі матеріалів справи та оцінки представлених доказів, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що адміністративний позов приватного підприємства "Землі Бессарабії" до Державної фіскальної служби України про зобов'язання Державної фіскальної служби України збільшити у системі електронного адміністрування ПДВ значення суми податку приватного підприємства "Землі Бесарабії", на яку може бути зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, на суму від'ємного значення податку на додану вартість у розмірі 607 747,00 грн. є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що судом першої інстанції повно і всебічно досліджено обставини справи, надані сторонами докази, правильно визначено характер спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Отже судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не є істотними і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України, - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2016 року по справі за позовом приватного підприємства "Землі Бесарабії" до Державної фіскальної служби України про зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою апеляційного суду законної сили.
Головуючийсуддя С.І. Жук суддя В.О. Потапчук суддя Г.В. Семенюк