Постанова № 63357699, 06.12.2016, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2016
Номер справи
813/6192/15
Номер документу
63357699
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 грудня 2016 року справа № 813/6192/15

17 год. 57 хв.зал судових засідань №6

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

секретар судового засідання Жовковська Ю.В.,

за участю:

представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,

представників відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Турківського дочірнього лісогосподарського підприємства ЛГП «Галсільліс» до Державної екологічної інспекції у Львівській області про визнання протиправним і скасування припису,-

в с т а н о в и в :

Турківське дочірнє лісогосподарське підприємсто ЛГП «Галсільліс» звернулося до суду з позовом до Державної екологічної інспекції у Львівській області, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати пункти 1, 2 припису відповідача №98-04 від 06.11.2015.

Ухвалою судді Львівського окружного адміністративного суду Карпяк О.О. від 23.11.2015 відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.

Відповідно до розпорядження керівника апарату Львівського окружного адміністративного суду від №186-Р від 06.07.2016 «Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судової справи» та відповідно до п.2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду після автоматизованого розподілу для розгляду справи визначено суддю Гулика А.Г.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що порушення виявлені відповідачем під час перевірки не відповідають дійсним обставинам справи. Позивач вважає, що прийняті за результатами перевірки приписи винесені з порушенням вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Порядку організації та проведення перевірок субєктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, а тому їх необхідно скасувати. Позивач має всі витяги з матеріалів базового лісовпорядкування, в яких зазначено вид та спосіб рубки, підписані спеціалістами Львівської державної лісовпорядної експедиції. Також, про дані рубки належним чином повідомлено Турківську райдержадміністрацію, органи прокуратури, ОКС ЛГП «Галсільліс» та Департамент охорони природних ресурсів та екомережі. Крім цього, відповідач не взяв до уваги те, що строк дії лісорубних квитків закінчився станом на момент проведення перевірки, право використання лісових ресурсів закінчились, їх повторне анулювання на виконання вимог приписів є неможливим. Просив позовні вимоги задовольнити повністю.

Відповідач подав до суду заперечення на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Заперечення обґрунтовані тим, що перевірка проведена у відповідності до норм чинного законодавства України. У звязку з виявленням під час перевірки порушення норм чинного законодавства України в частині додержання вимог природоохоронного законодавства України при здійсненні діяльності підприємства винесено приписи на усунення порушень про анулювання лісорубних квитків.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, наведених у позовній заяві. Просили суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Представники відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечили з підстав, наведених у письмовому запереченні. Просили суд у задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити, виходячи з наступного.

Турківське дочірнє лісогосподарське підприємство ЛГП «Галсільліс» зареєстроване в єдиному Державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Державного комітету України з питань регулярної політики та підприємства, свідоцтво від 02.02.2001 серії АОО №371887, ідентифікаційний код:31147847. Місцезнаходження відповідача: 82500, Львівська область, м.Турка, вул. Д. Галицького, 2.

Старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища у Львівській області ОСОБА_5, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища у Львівській області ОСОБА_4, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища у Львівській області ОСОБА_6 в період з 15.10.2015 по 03.11.2015 проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів Турківським дочірнім лісогосподарським підприємством ЛГП «Галсільліс».

3а результатами проведеної перевірки державними інспекторами складено акт №335 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про додержання режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду в Турківському ДЛГП ЛГП «Галсільліс» та акт №335 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів Турківського ДЛГП ЛГП «Галсільліс» (а.с 15-28 Т.1).

Акти підписані директором та в.о. головного лісничого Турківського ДЛГП «Галсільліс» із зауваженнями (запереченнями).

Згідно з актом перевірки №335 дотримання вимог природоохоронного законодавства про додержання режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду в Турківському ДЛГП ЛГП «Галсільліс», відповідач встановив порушення:

1) Прохідні рубки 2014:

- в Лімнянському лісництві - квартал 40 виділ 6 площа 2,0га, квартал 4 виділ 7 площа 1,4га, квартал 17 виділ 1 площа 2,2га, квартал 23 виділ 10 площа 2,4га, квартал 26 виділ 14 площа 1,8га, квартал 46 виділ 10 площа 2,3га;

- в Прикарпатському лісництві - квартал 14 виділ 16 площа 1,2га;

- в Надсянському лісництві - квартал 35 виділ 4 площа 1,7га призначені з порушенням п.4 (проведення даних рубок не запроектовано лісовпорядкуванням, про проведення таких рубок Турківське ДЛГП ЛГП «Галсільліс» не повідомляло орган виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Львівської ОДА); ч.3 п.13 (прохідні трубки при повноті деревостану 0,8 і нижче не проектується) ч.2 п.17 (рубки догляду закінчується за один клас віку до настання віку стиглості деревестану) «Правил поліпшення якісного складу лісів», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 №724, а лісорубні квитки серії 02ЛКБ №400135, №400155, №400164, №400171, №400185, №400187, №400139 на проведення рубок виписані незаконно, чим порушено п.4 ч.3, п.13 ч.2, п.17 Правил, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 №724.

2) Неправомірно виписані лісорубні квитки серії 02ЛКБ №400183, №400210, №400223 на проведення суцільних рубок рідколісся:

- в Бітлянському лісництві - квартал 17 виділ 9 площа 0,7га, квартал 17 виділ 9,2 площа 0,7га, квартал 14 виділ 18 площа 1,1га, квартал 7 виділ 3 площа 1,1га, квартал 17 виділ 9 площа 0,5га, квартал 15 виділ 2 площа 1,6га;

- в Надсянському лісництві - квартал 46 виділ 10 площа 2,4га, які проводилися в 2014-2015, оскільки проведення таких рубок не передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 №724 якими затверджено «Правила поліпшення якісного складу лісів», а також іншими нормативними документами, чим порушено п.2, 47 Правил, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 №724.

3) В кварталі 34 виділ 16 площа 0,8га та на суцільній вузько лісосічній рубці головного користування 2015 року Надсянського лісництва виявлено, що очистка площі від порубкових решток проводиться неодночасно із заготівлею.

4) В кварталі 46 виділ 16 площа 11га на суцільній санітарній рубці 2015 року Лімнянського лісництва очистку ділянки від порубкових решток проводиться неодночасно із заготівлею.

5) В кварталі 18 виділ 5.2 площа 1,2га на вибірковій санітарній рубці 2015 року Верховинського лісництва залишено 2 верхи дерев породи смерека в завислому стані.

6) В кварталі 29 виділ 57 площа 1,0га Верховинського лісництва не проведено лісничий догляд за лісовими культурами 2015 року, чим створено загрозу відпаду лісоутворюючої породи.

7) В кварталі 1 виділ 10 площа 0,6га на суцільній санітарній рубці 2015 року в Бітлянському лісництві очистка ділянки від порубкових решток проводиться неодночасно із заготівлею деревини.

8) В кварталі 32 виділ 11 площа 1,5га на вибірковій санітарній рубці 2015 року в Надсянському лісництві не очищено від порубкових решток площу 0,5га. Термін закінчення встановлено лісорубним квитком №400217 від 11.08.2015 до 11.09.2015. Порушення встановлено на території Ільницької сільської ради Турківського району.

9) В кварталі 7 виділ 7 площа 0,7га на лісовідвідній рубці 2015 року в Прикарпатському лісництві очистка ділянки від порубкових решток проводиться неодночасно із заготівлею деревини.

10) В кварталі 11 виділ 17.2 площа 0,8га на лісовідновній рубці 2015 року в Прикарпатському лісництві очистка ділянки від порубкових решток проводиться неодночасно із заготівлею деревини.

11) В кварталі 29 обходу №8 Верховинського лісництва виявлено незаконну рубку 5 дерев породи ялина та 6 дерев породи вільхи. Сума шкоди нанесена лісовому господарству становить 7970,90грн.

12) В кварталі 2 обходу №1 Верховинського лісництва виявлено незаконну рубку 14 дерев породи ялина та 2 дерева породи бук. Сума шкоди нанесена лісовому господарству становить 51581,11грн.

13) В кварталі 46 обходу №9 Лімнянського лісництва виявлено незаконну рубку 5 дерев породи ялина. Сума шкоди нанесена лісовому господарству становить 24259,00грн, польова перелікова відомість незаконно зрізаних пнів до акту долучено, чим порушено ст.89, ст.90 Лісового кодексу України.

14) Відсутня пояснювальна записка, матеріали безперервного лісовпорядкування до лісництва. Планшети знаходяться занедбаному стані, розноска в них по рубках не проводиться, чим порушено ст.48, ст.54 Лісового кодексу України.

15) Квартальна сітка на місцевості не позначена, квартальні стовпи відсутні, чим порушено п.2 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №761.

На підставі вказаних актів Державна екологічна інспекція у Львівській області винесла:

- припис №98-04 від 06.11.2015 про усунення порушень природоохоронного законодавства, яким відповідача зобовязано до 20.11.2015 анулювати лісорубні квитки серії 02 ЛКБ №400135, №400155, №400164, №400171, №400185, №400187, №400139 незаконно виписаних на проведення прохідних рубок 2014 року на ділянках: Лімнянського лісництва - квартал 40 виділ 6 площа 2,0га, квартал 4 виділ 7 площа 1,4га, квартал 17 виділ 1 площа 2,2га, квартал 23 виділ 10 площа 2,4га, квартал 26 виділ 14 площа 1,8га, квартал 46 виділ 10 площа 2,3га; Прикарпатського лісництва - квартал 14 виділ 16 площа 1,2га; Надсянського лісництва - квартал 35 виділ 4 площа 1,7га (а.с.11-12 Т.1);

- припис №103-04 від 06.11.2015 про усунення порушень природоохоронного законодавства, яким відповідача зобовязано до 20.11.2015 анулювати неправомірно виписані лісорубні квитки серії 02 ЛКБ № 400183, №400210, №400223 на проведення суцільних рубок рідколісся в Бітлянському лісництві - квартал 17 виділ 9 площа 0,7га, квартал 17 виділ 9,2 площа 0,7га, квартал 14 виділ 18 площа 1,1га, квартал 7 виділ 3 площа 1,1га, квартал 17 виділ 9 площа 0,5га, квартал 15 виділ 2 площа 1,6га та в Надсянському лісництві - квартал 46 виділ 10 площа 2,4га. Також, зобовязано відповідача направити письмову інформацію про виконання приписів не пізніше трьох днів після закінчення встановленого терміну виконання кожного пункту приписів до Держекоінспеції у Львівській області. (а.с.13-14 Т.1).

Не погоджуючись з пунктом 1,2 припису від 06.11.2015 №98-04 позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Лісові відносини в Україні регулюються Конституцією України, Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», Лісовим кодексом України, іншими законодавчими актами України, а також прийнятими відповідно до них, нормативно-правовими актами.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V.

Приписами ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) сфері господарської діяльності» визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч.1 та ч.4 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Згідно з ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) сфері господарської діяльності» однією з підстав для здійснення позапланового заходу є: обґрунтоване звернення фізичної особи про порушення суб'єктом господарювання її законних прав. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення;

Відповідно до п.1 та п.2 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) сфері господарської діяльності» для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.

Згідно з п.6 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) сфері господарської діяльності» за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).

У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис. Один примірник акта вручається суб'єкту господарювання або уповноваженій ним особі а другий - зберігається в органі державного нагляду (контролю).

Статтею 2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.1991 №1264-ХІІ визначено, що відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються вказаним Законом, а також земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.

Згідно із п. «а» ч.1 ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема: організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: про використання та охорону земель; про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів; про охорону атмосферного повітря.

Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 №442 на Державну екологічну інспекцію (Держекоінспекцію) покладено функції зі здійснення державного нагляду (контролю) в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, родючості ґрунтів, у зв'язку з ліквідацією Державної інспекції сільського господарства України та її територіальних органів.

Указом Президента України від 13.04.2011 №454/2011 затверджено Положення про Державну екологічну інспекцію України.

Згідно з п.п.2 п.4 вказаного Положення Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, зокрема, про використання та охорону земель.

Відповідно до п. 6.4 Положення Держекоінспекція для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження.

Статтею 19 Лісового кодексу України постійні лісокористувачі зобов'язані вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.

Згідно з ст.48 Лісового кодексу України у матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об'єкта лісовпорядкування.

Проект організації та розвитку лісового господарства передбачає екологічно обґрунтоване ведення лісового господарства і розробляється відповідно до нормативно-правових актів, що регулюють організацію лісовпорядкування.

У проекті організації та розвитку лісового господарства визначаються і обґрунтовуються основні напрями організації і розвитку лісового господарства об'єкта лісовпорядкування з урахуванням стану та перспектив економічного і соціального розвитку регіону.

Матеріали лісовпорядкування затверджуються в установленому порядку органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства за погодженням відповідно з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища.

Затверджені матеріали лісовпорядкування є обов'язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів.

Суд встановив, що Державною екологічною інспекцією у Львівській області у період з 15.10.2015 по 03.11.2015 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Турківського ДЛГП «Галсільліс». Перевірка проведена на підставі направлення №335 та наказу Держекоінспекції від 12.10.2015 №260-і/п.

В результаті проведеної перевірки держінспекторами виявлено ряд порушень, на усунення яких видано припис №98-04 від 06.11.2016. Так, п. 1 оскарженого припису стосується анулювання лісорубних квитків серії 02 ЛКБ №400135, №400155, №400164, №400171, №400185, №400187, №400139 незаконно виписаних на проведення прохідних рубок 2014 на наступних ділянках Лімнянське лісництво (кв.40, вид.6,пл.2,0 га; кв.4, вид.7, пл. 1,4 га; кв.17, вид.1, пл.2,2 га; кв.23, вид. 10, пл. 2,4 га; кв.26, вид.14, пл.1,8 га; кв.46, вид.10, пл.2,3 га; кв.46, вид.10, пл. 3,0 га), в Прикарпатське лісництво(кв.14, вид.16, пл.1,2 га), в Надсянське лісництво (кв.35, вид.4 , пл.1, 7 га) у термін до 20.11.2015. Пункт 2 оскарженого припису стосується анулювання неправомірно виписаних лісорубних квитків серії 02 ЛКБ №400183, №400210, №400223 на проведення суцільних рубок рідколісся в Бітлянському лісництві( кв. 17,вид.9, пл.. 0,7 га, рубка 2014 року; кв.17, вид.9,2, пл.0,7 га, рубка 2014 року; кв.14, вид.18,пл.1,1 га, рубка 2015 року; кв.7, вид. 3, пл..1,1 га, рубка 2015 року; кв.17, вид.9, пл.0,5 га; рубка 2015 року; кв.15, вид.2, пл.1,6 га, рубка 2015 року), в Надсянському лісництві (кв.46, вид.10, пл..2,4 га, рубка 2015 року) у термін до 20.11.2015.

Відповідно ст.67 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів здійснюється в межах лісових ділянок, виділених для цієї мети. Порядок та умови здійснення спеціального використання лісових ресурсів встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.

Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства.

Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами.

На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом.

Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, повязаних і не повязаних із веденням лісового господарства.

Форми спеціальних дозволів і порядок їх видачі затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ст. 70 Лісового кодексу України залежно від категорій лісів, природних лісорослинних умов, біологічних особливостей деревних порід та інших особливостей застосовуються такі системи рубок головного користування: суцільні, поступові або вибіркові, комбіновані рубки.

Деревина заготовляється також під час здійснення лісогосподарських заходів, не повязаних з використанням лісових ресурсів (поліпшення якісного складу лісів), та під час проведення інших заходів (розчищення лісових ділянок, вкритих лісовою рослинністю, у звязку з будівництвом гідровузлів, трубопроводів, шляхів тощо).

Заготівля деревини в порядку проведення рубок головного користування, а також інших рубок, повязаних із веденням лісового господарства, проводиться власниками лісів і постійними лісокористувачами, яким у встановленому порядку надано це право.

Згідно з п. 2, 4, 5, 20 Правил поліпшення якісного складу лісів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 724 від 12.05.2007 (далі - Правила), під час проведення рубок формування і оздоровлення лісів застосовуються такі рубки: догляду, санітарні, лісовідновні, переформування, повязані з реконструкцією, ландшафтні.

Підставою для рубок формування і оздоровлення лісів є матеріали лісовпорядкування та обстежень, які проводяться власниками лісів і постійними лісокористувачами.

Особливості проведення рубок формування і оздоровлення лісів залежно від їх цільового призначення, породного складу насаджень, а також лісорослинних умов визначаються в інструкції з проведення рубок формування і оздоровлення лісів, що затверджується Держкомлісгоспом за погодженням з Мінприроди.

Прохідні рубки відносяться до рубок догляду, тому їх проведення є прогнозованим і плановим. Такий вид рубок завжди проектується лісовпорядкуванням під час проведення базового лісовпорядкування, а набір ділянок під рубки міститься у книзі відомостей запроектованих лісогосподарських заходів, які є невідємною частиною матеріалів лісовпорядкування, затверджених і погоджених у встановленому порядку у відповідності до ст.48 Лісового кодексу України. Для призначення насаджень у прохідні рубки законодавством не передбачено складання будь - яких актів.

Згідно з виписаними лісорубними квитками № 400187 від 09.12.2014, №400155 від 10.06.2014, №400135 від 04.03.2014, №400171 від 06.10.2014, №400139 від 31.03.2014, №400185 від 02.12.2014, №400164 від 11.09.2014 (а.с.50-57 Т.1) вбачається, що у рядку «на підставі» значиться «матеріалів лісовпорядкування та наказу ЛГП «Галсільліс» №1 від 02.01.2014. Проте, такі матеріали лісовпорядкування в матеріалах справи відсутні. Також, під час перевірки у період з 15.10.2015 по 03.11.2015 відповідачу не надані акти обстеження, а подані такі лише 09.11.2015 разом із зауваженнями до акта перевірки, при цьому складені самими працівниками позивача.

Суд встановив, що в актах обстеження від 09.09.2014, від 20.05.2014, від 22.07.2014, від 22.05.2014, від 16.05.2014, від 21.02.2014, від 20.05.2014, від 26.1.2014 не зазначено якісну та кількісну характеристику лісових ділянок (вік насадження, повнота насадження, склад, тощо), яка має визначальне значення при призначені даного виду рубок, і що б давало підстави призначити вказані прохідні рубки(а.с.60-68 Т.2).

Також, згідно з листом Львівської державної лісовпорядної експедиції №580 від 28.10.2015 за даними матеріалів безперервного лісовпорядкування 2009 у насадженнях Лімнянського лісництва (кв.40, вид.6; кв.4, вид.7; кв.17, вид.1; кв.23, вид. 10; кв.26, вид.14; кв.46, вид.10), Прикарпатського лісництва (кв.14, вид.16) господарські заходи не проектувались, а Надсянського лісництва взагалі нема у їх базі даних(а.с.92 Т.1).

Крім цього, п. 12 Правил зазначає, що прохідні рубки призначені для збільшення приросту кращих дерев, підвищення товарності деревостанів та скорочення строків вирощування технічно стиглої деревини, поліпшення складу, структури та підвищення стійкості деревостану.

Для рубок проріджування та прохідних рубок відбір дерев провадиться на всій ділянці з урахуванням рівномірного розміщення кращих дерев. Рубки проріджування при повноті деревостану 0,7, а прохідні рубки - 0,8 і нижче не проектуються. Як вбачається з матеріалів відведення, на всіх ділянках в рубку відібрані дерева основних лісоутворюючих порід таких як ялина(смерека), ялиця, та сосна, які є бажаними в насадженні. Проте, якщо повнота деревостану 0,8 і нижче, то такі рубки не проводяться.

Відповідно до довідки Львівської державної лісовпорядної експедиції, надісланої листом №659 від 17.11.2015 тільки у кв.17, вид.1 Лімнянського лісництва повнота деревостану на час призначення насаджень в прохідні рубки була вище за 0,8. На всіх інших ділянках лісу, повнота деревостану значно нижча 0,8.

Пунктом 17 Правил зазначено, що рубки догляду закінчуються за один клас настання стиглості деревостану, або за 10 років.

Відповідно до листа Львівської державної лісовпорядної експедиції № 581 від 28.10.2015 вік стиглості деревостану в кварталі 20 виділ 2 Лімнянського лісництва становить 51 рік. Прохідна рубка призначена і проведена на зазначеній ділянці у віці 48 років. Вік стиглості деревостану в кварталі 14 виділ 16 Прикарпатського лісництва становить 51 рік. Прохідна рубка призначена і проведена на зазначеній ділянці у віці 58 років.

З врахуванням викладеного, суд вважає, що порушення встановлені відповідачем при проведенні перевірки, знайшли підтвердження в ході розгляду справи, а тому позовній вимоги в цій частині є безпідставними та необґрунтованими.

Щодо скасування пункту 2 оскарженого припису, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.9 ст. 37 Лісового Кодексу України нормативно-правовими актами з ведення лісового господарства регулюються здійснення заходів щодо підвищення продуктивності, поліпшення якісного складу лісів.

Згідно з п.4 ст. 46 Лісового кодексу лісовпорядкування передбачає виявлення деревостанів, що потребують рубок, з метою поліпшення якісного складу лісів.

Стаття 83 Лісового кодексу України вказує, що з метою підвищення продуктивності лісів їх власники та постійні лісокористувачі здійснюють заходи щодо: зменшення площі земель, зайнятих чагарниками, рідколіссям, низькоповнотними і нестійкими деревостанами. Законодавство чітко визначає, які саме заходи повинен здійснювати лісокористувач, заходи щодо проведення рубок рідколісся серед них відсутні, а саме;

Стаття 84 Лісового Кодексу України визначає заходи щодо поліпшення якісного складу лісів, а саме: рубки догляду за лісом, санітарні рубки, лісовідновні рубки в деревостанах, що втрачають захисні, водоохоронні та інші корисні властивості, рубки, пов'язані з реконструкцією малоцінних молодняків і похідних деревостанів тощо).

Постанова Кабінету Міністрів України №724 від 12.05.2007 «Про затвердження правил поліпшення яксного складу лісів містиь вичерпний перелік видів рубок формування і оздоровлення лісів (догляду, санітарні, лісовідновні, переформування, повязані з реконструкцією, ландшафтні) і серед таких рубки рідколісся відсутні.

Відповідно до п.5 Правил особливості проведення рубок формування і оздоровлення лісів залежно від їх цільового призначення, породного складу насаджень, а також лісорослинних умов визначаються в інструкції з проведення рубок формування і оздоровлення лісів, що затверджується Мінагрополітики за поданням Держлісагентства, погодженим з Мінприроди.

Згідно з п. 54 Правил лісові ділянки для проведення рубок формування і оздоровлення лісів виділяються відповідно до інструкції з відведення і таксації лісосік у лісах, що затверджується Мінагрополітики за поданням Держлісагентства, погодженим з Мінприроди.

Суд зазначає, що у п. 5 Правил йдеться про інструкції з рубок формування і оздоровлення лісів, погоджених і затверджених у встановленому порядку. Проте, станом на момент розгляду справи така інструкція не затверджена.

Позивач посилається на п. 7.1 Методичних вказівок з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Держкомлісгоспу, затверджених наказом Державного агентства лісових ресурсів від 21.01.2013 № 9. З приводу цього, суд зазначає, що такі мають рекомендаційний характер і не зареєстровані в Міністерстві юстиції України. Крім цього, з аналізу п.7.1 Методичних вказівок випливає, що такі встановлюють правила заповнення бланків лісорубного квитка, а не передбачають новий вид рубок.

Суд також звертає увагу на те, що наказ Державного агентства лісових ресурсів від 21.01.2013 №9, яким затверджувались Методичні вказівки з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Держкомлісгоспу, скасований Наказом Держлісагенства № 272 від 25.09.2013.

Крім цього, у позовній заяві позивач обґрунтовує свою позицію тим, що на всі ділянки, вказані в акті перевірки Держекоінспекції, де проведені так звані рубки рідколісся є всі витяги з матеріалів базового лісовпорядкування і, які підписані спеціалістами Львівської державної лісовпорядної експедиції.

Проте, згідно з листом № 580 від 28.10.2015 Державна лісовпорядна експедиція повідомила відповідача, що працівниками експедиції проводяться польові роботи з базового лісовпорядкування лісів Турківського ДЛГП ЛГП «Галсільліс», і останнє безперервне лісовпорядкування проведене в 2009 році (а.с.29 Т.1).

Листом № 634 від 16.11.2015 Державна лісовпорядна експедиція повідомила відповідача, що акти розбіжностей та інші матеріали обстежень вносяться у таксаційні бази даних під час безперервного лісовпорядкування або враховуються під час базового лісовпорядкування. Саме базове лісовпорядкування, яке повинно проводитись в 2012 році не закінчене, і бази даних на них не створено.

Стаття 48 Лісового кодексу України встановлює, що виключно затверджені матеріали лісовпорядкування є обов'язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів.

Як вбачається з матеріалів справи актуальне базове лісовпорядкування в 2012 році не проведене.

При цьому, в п.2.6 Методичних вказівок зазначено, що акт про виявлені розбіжності у матеріалах лісовпорядкування (додаток 1), складається якщо у процесі відведення лісосік (на вже призначених у рубку ділянках)встановлено, що деревостани не можуть бути відведені в рубку через виявлені розбіжності з даними лісовпорядкування (неправильне визначення віку, переважаючої породи, повноти тощо), який направляється органам Держлісагентства для затвердження розбіжності, і тільки потім враховуються під час проведення базового лісовпорядкування. Таким чином, акт не складається у випадках призначення того чи іншого виду рубок, тим більше рубок рідколісся, які не передбачені законодавством.

Відповідно до п.14 вказаного Порядку лісорубний або лісовий квиток може бути анульований за рішенням органів Держлісагенства, власників лісів або постійних лісокористувачів, які видали квиток, відповідно до закону.

Крім цьому, відповідно до додатку №1 до Порядку №761 обов'язковим реквізитом лісорубного квитка є термін його дії, по закінченню якого закінчується дія спеціального дозволу.

Відповідно до ст.78 Лісового кодексу України право використання лісових ресурсів припиняється в разі : 1) добровільної відмови від використання лісових ресурсів; 2) закінчення строку, на який було надано право використання лісових ресурсів; 3) припинення діяльності лісокористувачів, яким було надано право використання лісових ресурсів; 4) порушення правил і норм, умов спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів; 5) використання лісових ресурсів способами, які негативно впливають на стан і відтворення лісів, призводять до погіршення навколишнього природного середовища; 6) порушення встановлених строків справляння збору за використання лісових ресурсів; 7) використання лісової ділянки не за цільовим призначенням; 8) невідшкодування в установленому порядку збитків, заподіяних лісовому господарству внаслідок порушень лісового законодавства, та невиконання вимог щодо усунення виявлених недоліків. Припинення права використання лісових ресурсів здійснюється в установленому порядку шляхом анулювання лісорубного квитка або лісового квитка тими органами, які їх видали.

Наведені норми не обмежують відповідача у винесенні припису з вимогою про анулювання лісорубних квитків у звязку з відсутністю підстав для їх видачі та порушеннями при проведенні рубки лісу.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що пункти 1,2 оскарженого припису винесені відповідачем правомірно, а тому підстави для задоволення позову відсутні.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положення ст. 9 КАС України передбачає, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, а тому в задоволенні позову необхідно відмовити повністю.

Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

в задоволенні адміністративного позову Турківського дочірнього лісогосподарського підприємства ЛГП «Галсільліс» до Державної екологічної інспекції у Львівській області про визнання протиправним і скасування припису відмовити повністю.

Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складений та підписаний 12 грудня 2016 року.

Суддя А.Г. Гулик