Постанова № 63339320, 07.12.2016, Костопільський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
07.12.2016
Номер справи
564/2157/16-а
Номер документу
63339320
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 564/2157/16-а

Рядок статзвіту № 87

07 грудня 2016 року

Костопільський районний суд Рівненської області в складі

головуючий суддя Цвіркун О. С.

секретар судових засідань ОСОБА_1

за участю позивача ОСОБА_2, представника позивача - ОСОБА_3, представника відповідача ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Костопіль справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_5 Пенсійного фонду України у Костопільському районі Рівненської області про визнання дій протиправними щодо відмови у проведенні перерахунку розміру пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася в суд до ОСОБА_5 Пенсійного фонду України в Костопільському районі про визнання дій відповідача, щодо відмови їй у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ протиправними та зобовязати відповідача здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_6 пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ, чинного на день призначення їй пенсії у розмірі 90 % від заробітної плати, згідно довідки про заробітну плату управління Державної казначейської служби України у Костопільському районі Рівненської області, починаючи з 03 листопада 2016 року, без обмеження її максимального розміру та здійснити відповідні виплати.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що їй з 16 червня 2011 року призначено пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, як державному службовцю з заробітної плати начальника управління Державного казначейства у Костопільському районі Головного управління Державного казначейства України в Рівненській області. Стаж державної служби на момент призначення пенсії становив 35 років 11 місяців. Постановою КМУ «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 № 1013, підвищено посадові оклади працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, у тому числі начальника управління Державної казначейської служби України у Костопільському районі Рівненської області, посада згідно якої позивачу було призначено пенсію. 03 листопада 2016 року позивач звернулася до ОСОБА_5 Пенсійного фонду України у Костопільському районі Рівненської області із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ та постанови КМУ «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 № 1013. Однак позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, дану відмову ОСОБА_2 вважає не законною, у зв'язку з чим звернулася до відповідача із позовом про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок і виплату пенсії.

Позивач та його представник ОСОБА_3 в судовому засідання повністю підтримали позовні вимоги з підстав зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача ОСОБА_4 в судовому засіданні повністю заперечувала, щодо задоволення позовних вимог позивача з підстав зазначених у поданих на адресу суду запереченнях.

Враховуючи позицію сторін, дослідивши подані ними письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

В судовому засідання було встановлено, що згідно протоколу № 1459 від 20.06.2011 року ОСОБА_2 було призначено пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, як державному службовцю в розмірі 90 відсотків заробітної плати начальника управління Державного казначейства у Костопільському районі Головного управління Державного казначейства України в Рівненській області.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на момент виходу позивача на пенсію) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

У відповідності до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на момент виходу позивача на пенсію) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 № 1013, підвищено посадові оклади працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, у тому числі і начальника управління Державної казначейської служби України у Костопільському районі Рівненської області, за посадою згідно якої позивачу було призначено пенсію.

Так, 02.11.2016 року ОСОБА_2 звернулася до ОСОБА_5 Пенсійного фонду України в Костопільському районі із заявою про здійснення їй перерахунку пенсії відповідно до довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію для перерахунку призначеної ОСОБА_2 пенсії з 01.12.2015 за № 03-72/402 від 01.11.2016 року (а.с.11).

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» - перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Судом встановлено, що відповідно до листа ОСОБА_5 Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненсткій області за № 448/02 від 17.11.2016 року ОСОБА_2 було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії (а.с. 10).

Згідно вищевказаного листа та заперечень поданих представником відповідача зясовано, що позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії у звязку з тим, що з 01.05.2016 року набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII, у звязку з набранням чинності зазначеного закону скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, зокрема скасовано статтю 37-1 вказаного закону. Відповідно до ст. 90 Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Таким чином, з 01.05.2016 року Законом України «Про державну службу» № 889-VIII по іншому врегульовані правовідносини, повязані з пенсійним забезпеченням державних службовців. Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців. Враховуючи те, що ОСОБА_2 звернулася із заявою про проведення перерахунку пенсії після 01.05.2016 року, то їй було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії.

Однак в судовому засіданні було встановлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 № 1013 та враховуючи ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на момент виходу позивача на пенсію та винесення постанови КМУ «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015) позивач мала право на здійснення перерахунку пенсії відповідно до збільшення посадового окладу начальника управління Державної казначейської служби України у Костопільському районі Рівненської області - посада, згідно якої позивачу було призначено пенсію.

Стаття 1 Першого протоколу (Париж, 20.03.1952р.) передбачає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.

Відповідно до статті 18 Конвенції обмеження, які дозволяються нею щодо згаданих прав та свобод, можуть застосовуватися тільки з тією метою, з якою вони передбачені.

Таким чином суд вважає, що при розгляді питання щодо перерахунку пенсії позивача ОСОБА_5 Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області мало б врахувати норми Закону України "Про державну службу" щодо здійснення перерахунку пенсії, які діяли на момент призначення пенсії ОСОБА_2

Вирішуючи питання про застосування цього Закону України "Про державну службу" в часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи інших людей.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

У п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України №9 від 01.11.1996 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» оскільки Конституція України, як зазначено в її ст.8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Судові рішення мають грунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.

Відповідно до пленуму Верховного Суду України у постанові від 13.06.2007 року № 8 «Про незалежність судової влади» також зазначено, що відповідно до ст. 8 та ст. 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст і обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що дії ОСОБА_5 пенсійного фонду України у Костопільському районі Рівненської області щодо відмови ОСОБА_6 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ є неправомірними, а позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп. (а.с.1).

У відповідності до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі наведеного та керуючись статтями 8, 22, 46, 64 Конституції України, статтями 94, 158-159, 161-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_5 Пенсійного фонду України у Костопільському районі Рівненської області про визнання дій протиправними щодо відмови у проведенні перерахунку розміру пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії - задовольнити.

Визнати протиправними дії ОСОБА_5 пенсійного фонду України у Костопільському районі Рівненської області щодо відмови ОСОБА_6 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ.

Зобов'язити ОСОБА_5 Пенсійного фонду України у Костопільському районі Рівненської області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_6 пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ, чинного на день призначення їй пенсії у розмірі 90 % від заробітної плати, згідно довідки про заробітну плату управління Державної казначейської служби України у Костопільському районі Рівненської області, починаючи з 03 листопада 2016 року, без обмеження її максимального розміру та здійснити відповідні виплати.

Стягнути з ОСОБА_5 Пенсійного фонду України в Костопільському районі на користь ОСОБА_2 судовий збір в сумі 551 (п'ятсот п'ятдсят одна) гривня 20 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до Костопільського районного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

СуддяОСОБА_7