Постанова № 63337761, 06.12.2016, Фастівський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
06.12.2016
Номер справи
381/4330/16-а
Номер документу
63337761
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД

КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (265) 6-17-89, факс (265) 6-16-76, inbox@fs.ko.court.gov.ua

______________

2-а/381/193/16

381/4330/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 грудня 2016 року Фастівський міськрайонний суд Київської області

в складі:

головуючого судді: Осаулової Н.А.,

за участю секретаря: Криворучко А.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Фастів Київської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Фастівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій державної влади неправомірними, скасування рішення та зобовязання призначити пенсію, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 (надалі Позивач) звернувся до суду з позовом до Фастівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій державної влади неправомірними, скасування рішення та зобовязання призначити пенсію(надалі Відповідач), де просив визнати протиправними дії відповідача у призначенні йому пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років, скасувати рішення Відповідача №53 від 15.09.2016 року про відмову в призначенні йому вказаного виду пенсії та зобов'язати Відповідача призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 10 років.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що він ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, має посвідчення потерпілого 2 категорії. Оскільки в силу вимог ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивач має право на призначення та виплату йому пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років, тому він звернувся до Фастівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської областііз відповідною заявою при призначенні йому такої пенсії та надав необхідні для призначення такої пенсії документи. Між тим, відповідач рішенням №53 від 15.09.2016 року в порушення вимог законодавства відмовив йому у призначенні пенсії за віком. Тому, він звернувся до суду з даним позовом.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив позов задовольнити з викладених у позові підстав.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову, посилаючись на те, що ОСОБА_1 не було надано документи для підтвердження перебування в зоні ЧАЕС.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши подані сторонами документи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, обєктивно дослідивши всі докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р.. Цей статус позивача підтверджується копією посвідчення (Категорія 2) Серія А №211342 С, виданого 27.12.2011 року Київською обласною державною адміністрацією. (а. с. 14).

Відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років, встановленого для одержання державних пенсій, а саме часникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1986 році в зоні відчуження незалежно від кількості робочих днів.

Так, що у червні 2016 року для оформлення пенсії за віком, у відповідності до вимог ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач подав до Фастівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської областізаяву про призначення пенсії за віком.

Однак, 15.09.2016 року позивачу ОСОБА_1 рішенням Фастівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської областіза № 53 було відмовлено у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", так як ним не було надано документи на підтвердження перебування та роботи в зоні ЧАЕС.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до записів трудової книжки позивач з 04.04.1986 року по 27.12.1994 рік працював у Державному житловому ремонтно-експлуатаційному підприємстві № 3 (а.с.7-12).

Окрім того, відповідно до Витягу з протоколу № 157 засідання комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, як брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 року Київської обласної державної адміністрації, від 31.10.2011 року, ОСОБА_1 було визначено статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2. (а.с.28).

Разом з тим, факт перебування позивача в зоні ЧАЕС підтверджено копією Військового квитка НУ № 8336477 від 23.04.1982 року, де міститься запис, що ОСОБА_1 з 10 травня по 6 липня 1986 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. (а.с.13).

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, повязаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, передбачено зменшення пенсійного віку на 10 років.

Згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

У відповідності до вимог ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

За наведених судом обставин, позивач довів факт перебування його у зоні відчуження і участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році, а відтак з урахуванням його віку станом на даний час він набув право на призначення і виплату йому пільгової пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років у відповідності до вимог ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно п. 6 п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року N 22-1 із змінами і доповненнями передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01.01.2004, відділ персоніфікованого обліку органу, що призначає пенсію (далі - відділ персоніфікованого обліку), додає довідку із бази даних системи персоніфікованого обліку за формою згідно з додатком 2, а у разі необхідності за формою згідно з додатком 3.

Відповідно до ч.2 вказаного Порядку особи, яким пенсія призначається відповідно до міждержавних Договорів (Угод) в галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу, та довідку згідно з додатком 1, а також згідно з п. ґ) мають бути надані документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, - посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Подавши до відповідача усі, передбачені вказаним Порядком обовязкові для призначення пенсії документи, позивач виконав вимоги закону та отримав право на її призначення.

Відповідно до положень статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Субєкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використанні як докази у справі (ч.4 ст. 71 КАС України)

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року № 1055 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України», передбачено перейменувати деякі територіальні органи Пенсійного фонду України. Зокрема, Управління Пенсійного фонду України в м. Фастові та Фастівському районі Київської області змінює назву на: Фастівське обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, відповідачем не надано суду достатніх і беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності свого рішення про відмову в призначенні пенсії позивачу та відповідачем не доведено обставини, на яких ґрунтуються його заперечення проти позову, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

З врахуванням наведеного та з метою більш повного захисту прав позивача ОСОБА_1, суд вважає за можливе вийти за межі заявлених ним позовних вимог та захистити його порушене право шляхом формулювання резолютивної частини рішення суду у наступній редакції: «визнати протиправними дії Фастівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років; скасувати рішення Фастівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області № 53 від 15.09.2016 року про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 у призначені пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років та зобов'язати Фастівське обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області, призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років, відповідно до вимог ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», 15.06.2016 року.»

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 22 Конституції України, ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст.ст.10, 55 Закону України" Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. ст. 6, 9, 17, 71, 99, 128, 158-163, 167, 185, 186 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Фастівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій державної влади неправомірними, скасування рішення та зобовязання призначити пенсію задовольнити.

Визнати протиправними дії Фастівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років.

Скасувати рішення Фастівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області № 53 від 15.09.2016 року про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 у призначені пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років.

Зобов'язати Фастівське обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області, призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років, відповідно до вимог ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», 15.06.2016 року.

Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд через Фастівський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьоїстатті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

СУДДЯ