Постанова № 63336765, 02.12.2016, Броварський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
02.12.2016
Номер справи
361/6720/16-а
Номер документу
63336765
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

провадження № 2-а/361/516/16, cправа № 361/6720/16-а

02.12.2016

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«02» грудня 2016 року м.Бровари Київської області

Суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Василишин В.О., розглянувши у приміщенні Броварського міськрайонного суду в порядку скороченого провадження відповідно до статті 183-2 КАС України адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Броварського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій субєкта владних повноважень неправомірними й зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

У листопаді 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду із даним позовом, в якому просить: - визнати неправомірними дії Броварського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови їй у перерахунку пенсії державного службовця з включенням до розрахунку пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 12334 грн. 23 коп. та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 5512 грн. 41 коп.; - зобовязати Броварське обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити їй перерахунок та виплату пенсії державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 82 % від суми заробітної плати, з якої сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, з урахуванням у складі заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 12334 грн. 23 коп. та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 5512 грн. 41 коп. та виплатити недоплачену пенсію в межах шестимісячного строку звернення до суду.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що з 04 липня 2009 року вона перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію державного службовця.

У серпні 2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, при цьому їй стало відомо, що органи пенсійного фонду при визначенні складових заробітної плати не врахували всі складові, передбачені чинним законодавством, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації.

30 серпня 2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії з врахуванням виплачених сум матеріальної допомоги та індексації.

Листом від 31 серпня 2016 року їй відмовлено у перерахунку пенсії із включенням вказаних сум.

Посилаючись на норми чинного законодавства, вважає, що відповідач при проведенні перерахунку її пенсії діяв неправомірно, тому його слід зобовязати здійснити нарахування та виплату відповідно до вимог закону.

Ухвалою Броварського міськрайонного суду Київської області від 24 листопада 2016 року відкрито скорочене провадження у справі.

30 листопада 2016 року до суду надійшли заперечення від Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на адміністративний позов, в якому відповідач зазначав про невизнання позовних вимог та просив відмовити у їх задоволенні.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообовязковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Згідно із абзацом першим пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного суду України від 11 травня 2005 року № 8-рп/2005 складовою конституційного права на соціальний захист є право на пенсійне забезпечення.

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Броварському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію за віком з 04 липня 2009 року, розмір якої визначений згідно із Законом України «Про державну службу». Розмір пенсії обчислений відповідно до положень, визначених в Законі України «Про державну службу» із розрахунку 82 % відсотків з урахуванням середньомісячного заробітку (заробітної плати) державного службовця відповідної посади.

30 серпня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії та включення до розрахунку виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Листом від 31 серпня 2016 року ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку та розяснено, що пенсія призначена відповідно до вимог діючого законодавства.

З довідки № 10360520/175 від 18 серпня 2016 року, виданої Головним управлінням ДФС у Київській області вбачається, що інші виплати (суми індексації та матеріальної допомоги) складають 17846 грн. 64 коп. з них матеріальна допомога на оздоровлення 12334 грн. 23 коп., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань 5512 грн. 41 коп. Сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, становить 14115 грн. 00 коп.

Згідно із Законом України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Законом України «Про державну службу» встановлені загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовця.

Статтею 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до частини другої статті 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особами, які на час звернення за призначення пенсії не є державними службовцями. - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно із частиною другою статті 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, але із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлено, що виплата (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або 60.

Таким чином, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відноситься до складу заробітної плати також інші виплати.

Крім того, на вищезазначені виплати державним службовцям, так і як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії надбавки та індексацію нараховуються та утримуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний соціальний внесок.

Статтею 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

Згідно із пунктом 2 постанови Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. №5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011р. за № 210/18948. затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Аналіз вищевказаних норм свідчить, що матеріальна допомога повинна бути врахована у заробітну плату для обчислення пенсії позивачу. Факт їх виплати позиваці підтверджується довідкою № 10360520/175 від 18 серпня 2016 року, виданою Головним управлінням ДФС у Київській області.

Оцінюючи в сукупності всі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог заявлених позивачем та необхідність їх задоволення.

Керуючись ст. ст. 7-11, 71, 86, 99, 100,159, 163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Позов - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Броварського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця з включенням до розрахунку пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 12334 грн. 23 коп. та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 5512 грн. 41 коп.

Зобовязати Броварське обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 82 % від суми заробітної плати, з якої сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, з урахуванням у складі заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 12334 грн. 23 коп. та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 5512 грн. 41 коп. та виплатити недоплачену пенсію з 23 травня 2016 року.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. При відкладенні складення постанови суду в повному обсязі на строк, який не може бути більшим ніж п'ять днів з дня закінчення розгляду справи, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя В.О.Василишин