ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
"11" листопада 2016 р. справа 804/15907/15
Суддя Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Суховаров А.В., перевіривши апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Дніпропетровську на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.12.2015 у справі за адміністративним позовом Державного підприємства "Дніпропетровський регіональний державний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Дніпропетровську про скасування податкових повідомлень-рішень
ВСТАНОВИВ:
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.12.2015 частково задоволений адміністративний позов Державного підприємства "Дніпропетровський регіональний державний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Дніпропетровську про скасування податкових повідомлень-рішень (т2ас93).
Копія постанови отримана відповідачем 04.01.2016 (т2ас103).
На дану постанову податковою інспекцією 06.01.2016 подавалась апеляційна скарга (т2ас105).
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16.01.2016 апеляційна скарга залишалась без руху та відповідачу пропонувалось протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали сплатити судовий збір в сумі 1515,80грн (т2ас112).
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16.02.2016 апеляційна скарга повернута через неусунення недоліків (т2ас117).
З цього часу постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.12.2015 набрала законної сили.
Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м.Дніпропетровську 25.02.2016 знову подавалась апеляційна скарга (т2ас121).
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 04.03.2016 апеляційна скарга залишалась без руху та відповідачу пропонувалось протягом двадцяти днів з дня отримання ухвали сплатити судовий збір в сумі 1243грн (т2ас128).
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24.03.2016 апеляційна скарга повернута через неусунення недоліків та отримана відповідачем 04.04.2016 (т2ас132-135).
Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м.Дніпропетровську 07.11.2016 знову подана апеляційна скарга з клопотанням про поновлення строку на апеляційне оскарження. Пропуск строку пояснюють відсутністю фінансування (т2ас137).
Таким чином, суб’єкт владних повноважень оскаржує судове рішення, яке набрало законної сили.
Відповідно до частини 2 статті 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини 3 статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови в письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
В пунктах 46, 47 рішення Європейського суду з прав людини від 29.01.2016 у справі Устименко проти України підкреслено, що одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, який передбачає дотримання принципу остаточності рішення, згідно з яким жодна зі сторін не має права домагатись перегляду остаточного і обов’язкового рішення лише з метою повторного слухання справи і постановлення нового рішення. Відхід від цього принципу можливий тільки коли він зумовлений особливими і непереборними обставинами. Якщо звичайний строк оскарження поновлюється зі спливом значного періоду часу, таке рішення може порушити принцип правової визначеності.
Суд не знаходить таких особливих і непереборних обставин, які б виправдовували подання апеляційної скарги більше ніж через десять місяців після отримання постанови.
Статтею 5 Закону України «Про судовий збір» в редакції до 01.09.2015 податкові органи були звільнені від сплати судового збору. Законом України №484 від 22.05.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору», який набув чинності з 01.09.2015, статтю 5 Закону України «Про судовий збір» викладено в новій редакції де відсутні пільги державним органам стосовно звільнення від сплати судового збору. Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України №484 від 22.05.2015, Кабінет Міністрів України зобов’язаний забезпечити фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору. Тобто відповідальність за сплату судового збору державними органами держава взяла на себе. Відтак посилання суб’єкта владних повноважень на відсутність фінансування є безпідставними.
Не зважаючи на пряму норму закону, Кабінетом Міністрів України не забезпечено фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору. Тому невиконання урядом закону не може бути поважною причиною для подачі апеляційної скарги більше ніж через десять місяців після отримання постанови, адже цим порушуються права особи, яка звернулась до суду за захистом своїх прав і яка сподівається на швидке виконання судового рішення, яке набрало законної сили.
Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м.Дніпропетровську мала достатньо часу для вирішення питання сплати судового збору. З дня отримання судового рішення до набрання ним законної сили пройшло півтора місяця.
Клопотання про продовження строку для сплати судового збору відповідачем не заявлялось. Ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16.02.2016 та від 24.03.2016 про повернення апеляційної скарги в касаційному порядку не оскаржувались.
Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників у м.Дніпропетровську необхідно вказати іншу причину подачі апеляційної скарги через десять місяців після отримання постанови.
Керуючись частинами 3, 4 статті 189 КАС України
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Дніпропетровську залишити без руху.
Надати строк протягом одного місяця з дня отримання цієї ухвали для усунення недоліків.
Попередити що в разі не усунення недоліків в названий строк буде відмовлено у відкритті апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів.
Суддя А.В.Суховаров