Справа № 815/6906/16
У Х В А Л А
09 грудня 2016 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Завальнюк І.В., розглянувши матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області, атестаційної комісії № 9 Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання незаконними дій, скасування рішення, наказу, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом, в якому просить визнати незаконними дії ГУ НП в Одеській області щодо проведення його атестації у період з 29.02.2016 р. по 12.03.2016 р. протиправними; визнати незаконним та скасувати рішення (висновок) атестаційної комісії № 9 Головного управління Національної поліції в Одеській області від 12.03.2016 р. про визнання позивача таким, що не відповідає займаній посаді та підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність; визнати протиправним та скасувати наказ ГУ НП в Одеській області від 15.11.2016 р. № 1318 о/с в частині звільнення позивача; поновити позивача на посаді інспектора Комінтернівського відділу поліції ГУ НП в Одеській області; стягнути з ГУ НП в Одеській області на користь позивача грошове забезпечення за час вимушеного прогулу за період з 15.11.2016 р. по день фактичного поновлення на посаді.
Відповідно до ч.1 ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, серед іншого, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Вивчивши подані матеріали, суд дійшов висновку, що позивач пропустив строк звернення до суду із позовними вимогами до атестаційної комісії № 9 Головного управління Національної поліції в Одеській області.
Згідно з ч.1 та ч.2 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 3 цієї ж статті передбачено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, позивачем у періоді з 29.02.2016 р. по 12.03.2016 р. пройдено атестування, за результатом якого АК № 9 ГУ НПУ в Одеській області 12.03.2016 року прийнято, на його думку, протиправне рішення. Також з огляду на матеріали адміністративного позову, 1 квітня 2016 року позивач звернувся із рапортом до начальника ГУ НП в Одеській області та апеляційною скаргою, яка була відхилена 1 квітня 2016 р., про що позивач дізнався 17 серпня 2016 р. після отримання відповіді начальника Управління кадрового забезпечення ГУ НП в Одеській області (№ 9/235 від 15.08.2016 р.).
Таким чином, саме 17 серпня 2016 р. позивач дізнався про порушення своїх прав та інтересів діями та рішенням АК № 9 ГУ НП в Одеській області, а отже саме з цим моментом повязується початок обрахування строку на звернення до суду. Однак своє право на звернення за судовим захистом ОСОБА_1 реалізував лише 8 грудня 2016 року, тобто після суттєвого спливу спеціального (місячного) строку на звернення із даними вимогами.
Суть строку на звернення до суду полягає в обмеженні часу, протягом якого правовідносини можуть вважатися спірними; після його завершення відносини стають стабільними. Тривалість і правила обчислення строку звернення до суду визначаються за тими правилами, які були чинними на момент початку перебігу відповідного строку. Строк звернення до суду розпочинається і закінчується з урахуванням тієї тривалості, яка передбачалася на момент початку перебігу відповідного строку.
При цьому тривалість строку звернення до суду не змінюється залежно від того, коли було реалізоване право на позов. Відповідно тривалість строку звернення до адміністративного суду не залежить від того, коли було фактично предявлено позов.
За загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Необхідно зазначити, що процесуальним строком є проміжок часу, встановлений законом або судом, у який суд та особи, що беруть участь у справі, та інші учасники процесу вчиняють певні процесуальні дії, передбачені Кодексом адміністративного судочинства України, в результаті вчинення яких настають певні правові наслідки.
Слід зауважити, що встановлення процесуальних строків законом та судом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, певних процесуальних дій.
Практика Європейського суду з прав людини також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа "Стаббігс на інші проти Великобританії", справа "Девеер проти Бельгії").
Відповідно до ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
При викладених вище обставинах, суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду із вимогами до АК № 9 ГУ НП в Одеській області поважними, адже сутність зазначеного інституту полягає в тому, що особа, яка звертається до суду за захистом порушеного права була не в змозі зробити це внаслідок незалежних від неї обставин, зокрема, якщо цьому перешкоджала надзвичайна або невідворотна за даних умов подія. Позивач жодних доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду не надав, і таких обставин судом не встановлено, у звязку із чим суд вважає за необхідне в силу ч.1 ст.100 КАС України залишити позовну заяву в цій частині без розгляду.
В іншій частині заява подана з додержанням вимог, викладених у статтях 105,106 КАС України; обставин, зазначених у ч.1 ст.109 КАС України не виявлено.
Також вважаю, що справа підготовлена для розгляду в судовому засіданні та можливо закінчити підготовче провадження по справі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 107, 121 КАС України,
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до атестаційної комісії № 9 Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання незаконними дій, скасування рішення - залишити без розгляду.
Відкрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про скасування наказу, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Розпочати підготовку справи до судового розгляду.
Повідомити відповідачу про його обовязок у разі заперечення проти адміністративного позову надати у строк до «20» грудня 2016 року всі матеріали, що були або мали бути взяті ним до уваги при прийняті рішення, вчиненні дії, допущенні бездіяльності, з приводу яких подано позов.
Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обовязки; відповідачу також копію позовної заяви та доданих до неї документів.
Закінчити підготовче провадження і призначити справу до судового розгляду на «20» грудня 2016 року о 12:00 годині у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду за адресою: м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14, зала судових засідань № 30.
Справу розглядати одноособово.
Ухвала може бути оскаржена в частині залишення позовних вимог без розгляду до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання копії ухвали апеляційної скарги. В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає.
СуддяІ.В. Завальнюк