ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
в частині позовних вимог
08 грудня 2016 року Справа № 808/3726/16 м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Батрак І.В., перевіривши матеріали адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Запоріж-Лідер-ХХІ»
до Запорізької обласної державної адміністрації
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 промисловості та розвитку інфраструктури Запорізької обласної державної адміністрації, Товариство з обмеженою відповідальністю «Профтаксі 1»
про скасування рішення конкурсного комітету, розпорядження про затвердження рішення конкурсного комітету та скасування договору
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Запоріж-Лідер-ХХІ» звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Запорізької обласної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 промисловості та розвитку інфраструктури Запорізької обласної державної адміністрації, Товариство з обмеженою відповідальністю «Профтаксі 1», в якому просить:
скасувати рішення конкурсного комітету з визначення перевізників, оформленого протоколом від 08.07.2016 №3/9/2016, в частині визначення переможцем конкурсу на автобусному маршруті загального користування «Запоріжжя (АС-3) Вільнянськ (АС), ч/з Камяне» (об'єкт конкурсу №12) Товариства з обмеженою відповідальністю «Профтаксі 1»;
скасувати розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації від 19.07.2016 за №414 про затвердження рішення конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників від 08.07.2016 щодо визначення переможців конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування в частині визначення переможцем конкурсу на автобусному маршруті загального користування «Запоріжжя (АС-3) Вільнянськ (АС), ч/з Камяне» (об'єкт конкурсу №12) Товариства з обмеженою відповідальністю «Профтаксі 1»;
скасувати договір №12/12 від 15.08.2016 про організацію перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Запорізької області (внутрішньо обласних маршрутах), укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю «Профтаксі 1» та відповідачем.
Відповідно до частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви, зокрема, з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Розглянувши і дослідивши матеріали адміністративного позову, суд приходить до висновку, що заяву в частині вимог про скасування договору не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, з огляду на наступне.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до статті 2 КАС України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 1 частини першої статті 3 КАС України).
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення (частина друга статті 4 КАС ).
Відповідно до частини першої статті 17 КАС юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку із здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб'єкт владних повноважень" позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини першої статті 3 КАС ).
Відповідно до статті 44 Закону України від 05.04.2001 № 2344-III «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон № 2344-III) організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
У пункті 2 Порядку визначені терміни, що в ньому вживаються, зокрема:
- конкурсний комітет - постійний або тимчасовий орган, утворений організатором для розгляду конкурсних пропозицій та прийняття рішення про визначення переможця конкурсу;
- організатор - орган виконавчої влади, виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, який самостійно або із залученням робочого органу проводить конкурс;
- перевізник-претендент - автомобільний перевізник, який в установленому порядку подав заяву та документи для участі в конкурсі.
Згідно з пунктом 8 Порядку рішення про переможця конкурсу приймається конкурсним комітетом. Рішення конкурсного комітету обов'язкове для виконання організатором, крім випадків, передбачених пунктом 54 Порядку.
У пункті 10 Порядку зазначено, що організатор затверджує умови конкурсу, в тому числі обов'язкові, відповідно до статті 44 Закону № 2344-III. Крім обов'язкових організатор може затверджувати додаткові умови конкурсу (наявність у перевізника GPS-системи, встановленої на транспортних засобах, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, тощо). Організатор встановлює вимогу щодо забезпечення роботи на об'єкті конкурсу, який включає міські та приміські автобусні маршрути загального користування, не менш як одного транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями.
Згідно з частиною першою статті 42 Закону 2344-III договір про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування міському, приміському та міжміському, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), укладається між органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування та автомобільним перевізником і вважається укладеним з моменту його підписання сторонами.
Виходячи із системного аналізу зазначених норм матеріального та процесуального законодавства суд дійшов висновку про те, що орган виконавчої влади або місцевого самоврядування у відносинах щодо організації та порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів є суб'єктом владних повноважень і спори щодо оскарження рішень чи бездіяльності цих органів до виникнення договірних правовідносин між організатором та перевізником-претендентом відносяться до юрисдикції адміністративних судів.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 12 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК) господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів.
Спори щодо позовних вимог в частині скасування договору №12/12 від 15.08.2016 про організацію перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування згідно зі статтею 12 ГПК підвідомчі господарським судам, а тому повинен розглядатися за правилами господарського судочинства згідно правил підсудності, визначених Господарським процесуальним кодексом України.
Вказаної правової позиції дотримується колегія суддів Судової палати в адміністративних справах і Судової палати у господарських справах Верховного Суду України у постановах від 10.05.2016 по справі № 826/7230/15.
Частиною першою статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх суддів України. Суди зобов'язані привести свою практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Водночас, згідно з частиною шостою статті 109 КАС України суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу, що розгляд даних позовних вимог має здійснюватись за правилами, встановленими Господарським процесуальним кодексом України, що належить до компетенції відповідного господарського суду.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 109, 160, 165 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Запоріж-Лідер-ХХІ» до Запорізької обласної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 промисловості та розвитку інфраструктури Запорізької обласної державної адміністрації, Товариство з обмеженою відповідальністю «Профтаксі 1» про скасування рішення конкурсного комітету, розпорядження про затвердження рішення конкурсного комітету та скасування договору в частині вимог щодо скасування договору №12/12 від 15.08.2016 про організацію перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Запорізької області (внутрішньо обласних маршрутах), укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю «Профтаксі 1» та Запорізькою обласною державною адміністрацією.
Розгляд заяви проводити за позовними вимогами Товариства з обмеженою відповідальністю «Запоріж-Лідер-ХХІ» до Запорізької обласної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 промисловості та розвитку інфраструктури Запорізької обласної державної адміністрації, Товариство з обмеженою відповідальністю «Профтаксі 1» про скасування рішення конкурсного комітету та розпорядження про затвердження рішення конкурсного комітету.
Розяснити позивачу що його повторне звернення до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали (якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, то в 5-денний строк з дня отримання цією особою копії ухвали) апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
СуддяІ.В. Батрак