Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 грудня 2016 р. Справа №805/4465/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 10:30
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голошивця І.О., при секретарі судового засідання Шташаліс О.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом в.о. керівника Красноармійської місцевої прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі Красноармійського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області до Державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманська» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 1, за період з 01 лютого 2016 року по 31 травня 2016 року в сумі 7 380 036,80 грн., -
за участю:
прокурора - Буяновського В.В. на підставі посвідчення,
представника позивача ОСОБА_1 на підставі довіреності,
представника відповідача ОСОБА_2 на підставі довіреності.
В.О. керівника Красноармійської місцевої прокуратури Донецької області (далі по тексту - прокурор) в інтересах держави в особі Красноармійського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі по тексту Краноармійського ОУПФУ Донецької області) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманська» (далі по тексту ДП «ВК «Краснолиманська») про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 1, за період з 01 лютого 2016 року по 31 травня 2016 року в сумі 7 380 036,80 грн.
Позов прокурора вмотивовано тим, що відповідно до наданого Красноармійським обєднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області розрахунку заборгованості за Державним підприємством «Вугільна компанія «Краснолиманська» обліковується заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ (далі по тексту Закон № 1788) за період з 01 лютого 2016 року по 31 травня 2016 року в сумі 7 380 036,80 грн. Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України в районах, містах, районах у містах, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, УПФУ є субєктом владних повноважень, здійснює управлінські функції та діє, як орган державної влади. Проте, ухвалою Донецького окружного адміністративного суду 13 липня 2016 року по справі № 805/2161/16-а Красноармійському обєднаному управлінню Пенсійного фонду України Донецької області відмовлено у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору та залишено позов без руху. Оскільки Красноармійське ОУПФУ Донецької області не має можливості самостійно сплатити судовий збір у звязку з відсутністю коштів, які для цього призначені, судовий збір сплачений не був. Тому, ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 вересня 2016 року по справі № 805/2161/16-а, позовну заяву повернуто позивачеві. В звязку з цим, Красноармійське ОУПФУ Донецької листом від 29 вересня 2016 року № 25992/12/25, звернулось до прокуратури стосовно вжиття заходів цивільно правового характеру, а саме подання адміністративного позову в особі управління до Державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманська» про відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за період з 01 лютого 2016 року по 31 травня 2016 року за списком № 1 у розмірі 7 380 036,80 грн.
Позов вмотивовано тим, що відповідач повинен щомісяця, до 25 числа, відшкодовувати позивачу суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах по працівникам підприємства відповідно до направлених розрахунків. За період з лютого по травень 2016 року у відповідача виникла заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення № 1788-ХІІ від 05.11.1991 (далі за текстом Закон № 1788-ХІІ) по працівникам підприємства за списком № 1 (п.п. «а» вказаної статті) в розмірі 7 380 036,80 грн. яка підтверджується відповідними розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
В судовому засіданні Прокурор та представник позивача наполягали на задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні підтримав надану через канцелярію суду заяву, відповідно до якої зазначив, що з позовними вимогами по справі № 805/4465/16-а згоден та визнає позов у повному обсязі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -
В С Т А Н О В И В:
В.о. керівника Красноармійської місцевої прокуратури звернувся до Донецького окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Красноармійського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області до Державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманська» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 1, період з 01 лютого 2016 року по 31 травня 2016 року в сумі 7 380 036,80 грн.
Згідно з абз. 1, 3 ч. 2 ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом (поданням), бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження в якій відкрито за адміністративним позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення Верховним Судом України, про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами для представництва інтересів громадянина або держави.
Прокурор, який звертається до адміністративного суду з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді (незалежно від форми, в якій здійснюється представництво), повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення такого представництва, передбачених частинами другою або третьою статті 23 Закону України «Про прокуратуру». Для представництва інтересів громадянина в адміністративному суді прокурор також повинен надати документи, що підтверджують недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність відповідного громадянина, а також письмову згоду законного представника або органу, якому законом надано право захищати права, свободи та інтереси відповідної особи, на здійснення ним представництва. Невиконання прокурором вимог щодо надання адміністративному суду обґрунтування наявності підстав для здійснення представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді має наслідком застосування положень, передбачених статтею 108 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший субєкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
Абзацами 1-3 п. 4 вказаної статті визначено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.
Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.
Прокурор зобовязаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного субєкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або субєктом владних повноважень.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до керівника Красноармійської місцевої прокуратури із листом від 29 вересня 2016 року № 25992/12/25 (т.3, а.с. 142), у якому просив звернутися до суду в інтересах держави в особі Управління із позовом про стягнення з відповідача заборгованості в розмірі 7 380 036,80 грн.
Тобто, звернення прокуратури до суду із даним позовом узгоджено із позивачем у відповідності до вимог ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».
Враховуючи наведене вище, суд вважає доведеним факт наявності підстав, передбачених частинами 2 та 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», для здійснення в.о. керівника Красноармійської місцевої прокуратури представництва у суді інтересів Красноармійського ОУПФУ Донецької області у справі щодо стягнення заборгованості з ДП «ВК «Краснолиманська» з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 1, період з 01 лютого 2016 року по 31 травня 2016 року в сумі 7 380 036,80 грн.
Згідно п. 1 ч. 6 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження, звертатися до суду з позовом (заявою, поданням).
Відповідно до ч. 1 ст. 24 зазначеного Закону, право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору України, його першому заступнику та заступникам, керівникам регіональних та місцевих прокуратур, їх першим заступникам та заступникам.
Таким чином, право Прокурора на звернення до суду із даним позовом використане згідно до норм чинного законодавства.
Позивач Красноармійське обєднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, є субєктом владних повноважень, згідно ст. 48 КАС України здатний особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обовязки (т. 1, а.с. 10).
Відповідач Державне підприємство «Вугільна компанія «Краснолиманська» зареєстроване як юридична особа у встановленому порядку, включене до ЄДРПОУ за номером 31599557. Згідно з матеріалами справи відповідач перебуває на обліку у позивача як платник страхових внесків (т. 1, а.с. 11-17).
Судом встановлено, що у відповідача працювали особи, які виконували роботу із шкідливими і важкими умовами праці, віднесені до списку № 1 виробництв, робіт, професій і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України. Вказаним особам органами Пенсійного фонду України призначено пенсію на пільгових умовах відповідно до пункту а ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Наданими позивачем розрахунками суми позову встановлено, що витрати Красноармійського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області по виплаті та доставці пільгових пенсій за Списком № 1 пенсіонерам підприємства за період з 01 лютого 2016 року по 31 травня 2016 року склали 7 380 036,80 грн. (т. 1, а.с. 18-45, 49-232).
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, а також поясненнями представника позивача і прокурора, наданими у судовому засіданні, працівникам відповідача правомірно призначена та виплачена пенсія відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Зазначені обставини, також підтверджуються наявними в матеріалах справи протоколами (розпорядженнями) про призначення пільгових пенсій, довідками на підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, розрахунками трудового стажу (т. 1, а.с. 233-250, т.2, а.с. 1-249, т. 3, а.с. 1-136).
Крім того, зазначені обставини також не заперечуються сторонами.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами регулюються нормами Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV, Законом України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05 листопада 1991 року, Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1.
За приписами пункту а частини 1 статті 13 Закону України №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників (36-2003-п), затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»: чоловікам на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.
Відповідно до пункту 2 розділу ХV Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, зокрема, особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення».
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
При цьому, зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Згідно з абзацом 5 пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058 підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затверджених Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
За приписами розділу 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 (далі Інструкція 21-1), зокрема пунктом 6.1 передбачено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у розмірі 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.
Тобто, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах у розмірі 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2016 році також.
Пунктом 6.4 розділу 6 Інструкції 21-1 встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону № 1058-IV (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно з пунктом 6.7 розділу 6 Інструкції № 21-1, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Відповідно до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком №1 та картки особового рахунку Державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманська», за період з 01 лютого 2016 року по 31 травня 2016 року по пенсіонерам підприємства, витрати органів Пенсійного фонду України за вказаний період склали 7 380 036,80 грн., та відшкодовані не були. (т. 1, а.с. 46, 49-232, т.3, а.с. 137).
Розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку таких пенсій в порядку, встановленому законодавством, надсилалися на адресу відповідача, про що свідчать листи позивача та поштові повідомлення про їх отримання з розрахунками (т.1, а.с. 47-48, 150, 187). Відповідачем відомості в розрахунках до Красноармійського ОУПФУ не оскаржувались, витрати відповідачем відшкодовані не були, заперечень та оскаржень до суду також не надходило.
Згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 136 КАС України відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи. Судове рішення у зв'язку визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112 цього Кодексу.
Відповідно до ч. ч. 3, 4 ст. 112 КАС України, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Як було зазначено вище, відповідач позовні вимоги визнав.
З огляду на зазначене та беручи до уваги докази, які наявні у матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Красноармійського ОУПФУ Донецької області є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Пунктом 5 частини 1 статті 161 КАС України передбачено, що при прийнятті постанови суд вирішує, крім інших, питання щодо розподілу між сторонами судових витрат.
Суд, вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат зазначає, що за приписами частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Повний текст постанови складено та підписано 09 грудня 2016 року.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 4-15, 51, 69-72, 86, 94, 122, 158-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов в.о. керівника Красноармійської місцевої прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі Красноармійського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області до Державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманська» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 1, за період з 01 лютого 2016 року по 31 травня 2016 року в сумі 7 380 036,80 грн. - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманська» (код ЄДРПОУ 31599557, юридична адреса: 85310, Донецька область, місто Покровськ, м. Родинське, вул. Перемоги, буд. 9) на користь Красноармійського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37869345, юридична адреса: 85300, Донецька область, м. Покровськ, вул. Свердлова, буд. 154) заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 1, за період з 01 лютого 2016 по 31 травня 2016 року в розмірі 7 380 036 (сім мільйонів триста вісімдесят тисяч тридцять шість) гривень 80 копійок.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені у судовому засіданні 07 грудня 2016 року в присутності прокурора та представників сторін.
Повний текст постанови складається у відповідності до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, складеної в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Голошивець І.О.