Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/3214/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2016 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Кулініча Я. В.
з секретарем Креденець О. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцького об»єднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії , -
В С Т А Н О В И В:
01.12.2016 року ОСОБА_1 звернулася з позовом до суду та просить визнати дії Овруцького об»єднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у призначенні їй пенсії відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправними та зобовязати відповідача призначити їй пенсію як потерпілому від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 3, із зниженням пенсійного віку на 6 років, у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 26.08.2016 року. Свої вимоги мотивує тим, що вона звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 6 років, однак відповідач їй відмовив. Вважає відмову безпідставною.
Позивач просить справу розглядати у її відсутність, позовні вимоги підтримує.
Відповідач надав заперечення проти позову та просить відмовити в задоволенні, а справу розглядати у їх відсутності.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку. На час звернення їй виповнилося 51 рік 11 місяців, що підтверджується копією паспорта серії ВМ №288346.
З листа Овруцького обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №4720/02 від 02.09.2016 року видно, що позивачеві відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, посилаючись на те, що згідно довідок Першотравневої селищної ради вона проживала з 26.04.1986 року по 25.04.1990 року в с. Кам»янівка, з 26.04.1990 року по 29.01.1993 року в смт. Першотравневе, а згідно довідки Овруцької міської ради з 29.01.1993 року по даний час в м. Овруч, які відносяться до зони гарантованого добровільного відселення. Однак згідно записів трудової книжки з 15.08.1987 року по 17.11.1992 року вона працювала вчителем математики і фізики в Старо-Високовській восьмірічній школі Єльського району республіки Білорусь. Що не дає права на призначення пенсії із знижкою пенсійного віку.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Згідно пункту 2 ч.3 статті 55 зазначеного Закону особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років, мають право на зниження пенсійного віку на 3 роки та додатково на 1 рік за 2 роки проживання або роботи, але не більше 6 років.
З довідок Першотравневої селищної ради №913 та 917 видно, що позивач з 26.04.1986 року по 25.04.1990 року постійно проживала в с. Кам»янівка Овруцького району, з 26.04.1990 року по 29.01.1993 року в смт. Першотравневе, Овруцького району, які згідно Постанови КМУ від 23.07.1991 року №106 після аварії на ЧАЕС відносяться до зони гарантованого добровільного відселення.
Крім того, до матеріалів справи долучено копію посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, виданого на імя позивача серії Б №431324.
Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року.
Відповідно до п. п. «ґ» п. 7 вищезазначеного Порядку документами, що засвідчують особливий статус особи, є: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (при призначенні пенсії із використанням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи») та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.
При цьому, згідно з п. 38 Порядку - орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 14.07.2014 року отримала дублікат посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи серії Б №431324 (категорія 3) замість серії Б №277658. Вказане посвідчення відповідає вимогам абз.3 ст.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У відповідності до ст.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Згідно ст.10 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 видача посвідчень провадиться зокрема іншим потерпілим обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення. У разі встановлення цими комісіями факту необгрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.
Судом встановлено, що належність позивача до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 3 категорії ніким не оспорювалась, а тому посвідчення є чинним і вказує на те, що позивач згідно абз.3 п.3 ст.14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51, станом на 01.01.1993 року прожила або відпрацювала у зоні гарантованого добровільного відселення не менше трьох років.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що першопочаткова величина зниження пенсійного віку 3 роки є встановленою і відповідно позивач має право на зниження пенсійного віку на 3 роки, як така, що станом на 1 січня 1993 року прожила у зоні гарантовано добровільного відселення не менше 3 років.
Стосовно додаткового строку зменшення пенсійного віку, а саме 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але в загальному з урахуванням першопочаткової величини, не більше 6 років, то позивач отримала це право, оскільки з 26.04.1986 року по 25.04.1990 року постійно проживала в с. Кам»янівка, Овруцького району, а з 26.04.1990 року по 29.01.1993 року постійно проживала в ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується довідками Першотравневої селищної ради Овруцького району №916 та №917. Згідно Переліку населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.1993 року, с. Кам»янівка та смт. Першотравневе відносяться до зони гарантованого добровільного відселення. Крім того, як вбачається з копії паспорта позивача вона з 29.01.1993 року проживає в м. Овруч.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач, у відповідності до п.2 ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 6 років.
Відповідно до правових норм, які закріплені в ст.83 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку.
Оскільки позивач звернулася за призначенням пенсії 26.08.2016 року, то й вона підлягає призначенню саме з вказаної дати.
Позовні вимоги заявлені в межах строку позовної давності, встановленого ст.99 КАС України, оскільки лист Овруцького обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №4720/02 їй було надіслано 02.09.2016 року, а позов було подано до суду 01.12.2016 року.
Позивачем сплачено судовий збір у сумі 551,20 грн..
Ч.1 ст.94 КАС України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, суд за рахунок бюджетних асигнувань Овруцького обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області стягує на користь позивача судові витрати в сумі 551,20 грн..
Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 160, 161, 162 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати дії Овруцького об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у призначенні їй пенсії відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправними.
Зобовязати Овруцьке обєднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію як потерпілому від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 3, із зниженням пенсійного віку на 6 років, у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 26.08.2016 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Овруцького обєднаного управління Пенсійного фонду Житомирської області 551,20 грн. витрат по оплаті судового збору.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: ОСОБА_2