Справа № 194/1408/16-к
Провадження № 1-кс/194/112/16
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 грудня 2016 року м. Тернівка
Слідчий суддя Тернівського міського суду Дніпропетровської області Пономаренко І.П.,
за участю секретаря судового засідання Шеймухової А.В., прокурора Тернівського відділу Павлоградської місцевої прокуратури ОСОБА_1, розглянувши клопотання прокурора Тернівського відділу Павлоградської місцевої ОСОБА_2 по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 25 травня 2016 року за № 42016041880000018
за ч. 2 ст. 367 КК України, про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії, а також додані до клопотання матеріали, -
В С Т А Н О В И В :
Прокурор Тернівського відділу Павлоградської місцевої прокуратури ОСОБА_2 звернувся до суду з клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії.
В обґрунтування клопотання прокурор посилається на те, що посадові особи комунального підприємства «Тернівське житлово-комунальне підприємство» при придбанні у 2014 році службового автомобіля марки «Skoda Superb» у лізинг, неналежно виконували свої службові обовязки через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки громадським інтересам на суму понад 300 тис. грн., про що було внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань 25 травня 2016 року за № 42016041880000018за ч.1 ст. 367 КК України та проводиться досудове розслідування.
Також прокурор зазначає, що в ході досудового розслідування були допитані свідки, які, зокрема, показали, що на момент придбання у лізинг автомобіля марки «Skoda», модель - «Superb» у 2014 році, КП «ТЖКП» вже мало на балансі автомобіль Шкода 2007 року випуску, який перебув в оренді у Тернівській міській раді та використовувався для власних потреб, а також, що на момент придбання у 2014 року автомобіля марки «Skoda», модель - «Superb», КП «ТЖКП» мало значні борги.
Прокурор в клопотанні стверджує, що на даний час в рамках досудового розслідування по кримінальному провадженню № 42016041880000018 від 25 травня 2016 року за ч. 2 ст. 367 КК України виникла необхідність щодо перевірки порушення посадовими особами КП «ТЖКП» фінансово-господарської дисципліни під час укладення договору лізингу від 12 лютого 2014 року та доцільності використання коштів підприємства при укладенні цього договору.
Враховуючи викладене, для повного, всебічного та неупередженого проведення досудового розслідування кримінального провадження, прокурор просить надати дозвіл на залучення спеціалістів Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області для перевірки окремих питань фінансово - господарської діяльності комунального підприємства «Тернівське житлово-комунальне підприємство» щодо зясування питання про стан фінансово-господарської дисципліни при укладенні договору фінансового лізингу від 12 лютого 2014 року №1200214/ФЛ-70, предметом якого був легковий автомобіль марки «Skoda Superb» 2013 року випуску, кінцевою вартістю 311 582 гтн. 90 коп. Просить проведення ревізії доручити спеціалістам Державної фінансової інспекції Дніпропетровській області Східного офісу Державної аудиторської служби України в Дніпропетровській області, а також доручити вказаним спеціалістам при проведенні ревізії: - встановити джерела походження коштів, які були сплачені за договором фінансового лізингу №1200214/ФЛ-70 від 12 лютого 2014 року; - встановити стан виконання господарської угоди №1200214/ФЛ-70 від 12 лютого 2014 року; - встановити стан використання і збереження фінансових ресурсів під час кладення та виконання господарської угоди №1200214/ФЛ-70 від 12 лютого 2014 року; - встановити забезпечення цільового використання коштів КП «ТЖКП», залучених при виконанні господарської угоди від 12 лютого 2014 року №1200214/ФЛ-70; - встановити дотримання законодавства про державні закупівлі при укладенні та виконанні господарської угоди №1200214/ФЛ-70 від 12 лютого 2014 року; - інші питання, які виникнуть в ході проведення ревізії.
Дату початку перевірки прокурор просить визначити 5 днів з дня постановлення ухвали, та відповідно до чинного законодавства, терміном 15 робочих днів.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав та просив клопотання задовольнити з викладених у ньому підстав.
Вислухавши думку прокурора, дослідивши додані до клопотання матеріали, прихожу до наступних висновків.
Відомості про зазначений у клопотанні прокурора факт було внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 25 травня 2016 року за № 42016041880000018 за ч.2 ст.367 КК України.
До клопотання прокурором додано копії наступних документів: витягу з кримінального провадження №42016041880000018 від 25 травня 2016 року, витягу з Єдиного державного реєстру підприємств, організацій, установ: витягу з Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно; клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів від 08 липня 2016 року; ухвали Тернівського міського суду від 08 липня 2016 року; протоколу тимчасового доступу до речей та документів від 25 липня 2016 року; договору фінансового лізингу від 12 лютого 2014 року; акту прийому-передачі від 03 березня 2014 року; довідки прийому-передачі від 03 березня 2014 року; акту про повне виконання сторонами своїх зобовязань від 18 лютого 2015 року; статуту комунального підприємства «Тернівське житлово- комунальне підприємство»; протоколу засідання постійної комісії депутатів Тернівської міської ради з питань благоустрою, будівництва, комунального господарства, архітектури, землекористування, екології, сільського господарства № 13 від 05 лютого 2014 року; протоколів допитів свідків ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7; листа Тернівського міського відділу Державної виконавчої служби ГТУЮ в Дніпропетровській області від 11 листопада 2016 року № 03/8267; листа Західно-донбаської ОДПІ від 05 листопада 2016 року; запиту прокурора від 04 листопада 2016 року.
З вказаних копій документів вбачається, що 12 лютого 2014 року між ТОВ «Нова лізинг» та КП «Тернівське житлово-комунальне підприємство» було укладено договір фінансового лізингу №120214/ФЛ-70, предметом якого є легковий автомобіль марки «Skoda», модель - «Superb», 2013 року випуску, загальною вартістю 253483,00 грн. Загальна сума договору лізингу складала 311582,90 грн., авансовий платіж - 77994, 90 грн., строк лізингу - 12 місяців.
З акту прийому-передачі від 03 березня 2014 року до договору №120214/ФЛ-70 від 12 лютого 2014 року вбачається, що відповідний предмет лізингу передано комунальному підприємству «Тернівське житлово-комунальне підприємство».
Згідно довідки прийому-передачі від 03 березня 2014 року, завіреної головним бухгалтером КП «ТЖКП», автомобіль марки «Skoda», модель - «Superb», оприбуткований в бухгалтерському обліку і знаходиться на балансі КП «ТЖКП».
З акту про повне виконання сторонами своїх зобовязань від 18 лютого 2015 року свідчить, що зобовязання сторін за договором лізингу виконані належним чином та в повному обсязі. Право власності на предмет лізингу (автомобіль марки «Skoda», модель - «Superb» 2013 року випуску) за договором переходить до комунального підприємства «Тернівське житлово-комунальне підприємство» з моменту підписання цього акту, та відповідно з цього часу, договір фінансового лізингу від 12 лютого 2014 року між сторонами припинено.
Пунктом 4.2. Статуту комунального підприємства «Тернівське житлово-комунальне підприємство», передбачено, що майно підприємства є власністю територіальної громади міста Тернівка і закріплюється за ним на праві повного господарського відання після державної реєстрації в виконавчих органах місцевої влади та передачі шляхом оформлення акту приймання-передачі. Здійснюючи право повного господарського відання, підприємство користується зазначеним майном за призначенням, вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать чинному законодавству та цьому Статуту.
Відповідно до протоколу засідання постійної комісії депутатів Тернівської міської ради з питань благоустрою, будівництва, комунального господарства, архітектури, землекористування, екології, сільського господарства №13 від 05 лютого 2014 року, директор КП «ТЖКП», звернувся до постійної комісії депутатів Тернівської міської ради, з метою надання йому дозволу на придбання екскаватора-навантажувача марки «Hyundai» та легковий автомобіль марки «Skoda» на умовах фінансового лізингу строком на 2 роки, з метою забезпечення постійного контролю і оперативного вирішення проблемних питань.
З листа Західно-донбаської ОДПІ від 15 листопада 2016 року за № 22415/9/04-10-17 випливає, що станом на 05 лютого 2014 року за КП «ТЖКП» рахувався податковий борг, який становив 473 тис. 800 грн.
Згідно листа № 03/8267 від 11 листопада 2016 року, повідомлення Тернівського міського відділу Державної виконавчої служби ГТУЮ у Дніпропетровській області, станом на 05 лютого 2014 року на виконанні в Тернівському МВ ДВС ГТУЮ у Дніпропетровській області перебувало 30 виконавчих проваджень про стягнення з боржника - КП «ТЖКП» 16 млн. 092 тис. 474 грн. 10 коп., з яких виконано на даний момент в повному обсязі 10 виконавчих документів на суму 79 тис. 177 грн. 11 коп.
У Державному реєстрі обтяжень рухомого майна зареєстровано податкову заставу на майно КП «ТЖКП» на загальну суму 6 млн. 340 тис. 700 грн. грн.
Таким чином, зазначені документи вказують на наявність перевірки конкретних обставин, але в даному випадку необхідно використання певних спеціальних знань для підтвердження наявності або відсутності факту порушення вимог законодавства при використанні бюджетних коштів комунальним підприємством «Тернівське житлово-комунальне підприємство» та встановлення розміру завданих державі збитків, тому в даному випадку необхідно провести позапланову виїзну ревізію.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Згідно з ч. 1 ст. 94 КПК України слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюють кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.
З набранням чинності Закону України «Про прокуратуру», виключено із переліку функцій прокуратури здійснення перевірок, та дані функції не визначені ніяким іншим законодавчим актом України, а також нормами КПК України не визначено певного порядку надання дозволу на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців.
Однак, пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13 серпня 2014 року № 408, встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Згідно з п. 1, 3 Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року № 310, Державна фінансова інспекція України (Держфінінспекція) є центральним органом виконавчої влади, одним з основних завдань якого є реалізація державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Підпунктами 2, 3 пункту 4 вказаної Постанови встановлено, що Держфінінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний фінансовий контроль за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобовязань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообовязкового державного соціального страхування, бюджетних установах і субєктах господарювання державного сектора економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообовязкового державного соціального страхування або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, а також здійснює контроль за цільовим використанням коштів державного і місцевих бюджетів.
Відповідно до п. 5 ч. 5, ч. 6, 7, 8 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, вказаних у цій статті, в тому числі у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, органів доходів і зборів, Національної поліції, Служби безпеки України, Національного антикорупційного бюро України, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю.
Позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду.
Орган або особа, що ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.
Комунальне підприємство «Тернівське житлово-комунальне підприємство» є комунальною установою, яка повністю утримується за рахунок бюджетних коштів, у звязку з чим в розумінні Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» вона є підконтрольною органу державного фінансового контролю.
Таким чином, відповідний орган має право провести позапланову виїзну ревізію в КП «ТЖКП» лише на підставі ухвали суду, постановленої за відповідним клопотанням прокурора.
В судовому засіданні встановлено, що органи досудового слідства та прокуратури немають можливості в інший спосіб всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, а документи, що містять вищевказану інформацію, можуть бути використані як доказ у кримінальному провадженні.
За матеріалами клопотання, прокурором у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР 25 травня 2016 року за № 42016041880000018 було направлено запит вих. № 02/92-1029 від 07 листопада 2016 року на адресу Східного офісу Державної аудиторської служби України щодо погодження орієнтовної дати проведення позапланової ревізії, проте, відповіді на вказаний запит, згідно додатків до кримінального провадження прокурором не отримано.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що з матеріалів кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що матеріали позапланової виїзної ревізії в сукупності з іншими документами та доказами мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а без їх використання як доказів іншим способом довести обставини, які мають значення для повного, обєктивного та неупередженого розслідування кримінального провадження, неможливо, приходжу до висновку, що клопотання обґрунтоване та його необхідно задовольнити частково, та необхідно проведення ревізії в межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 25 травня 2016 року за № 42016041880000018, доручити спеціалістам Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області, під час якої необхідно: - встановити джерела походження коштів, які були сплачені за договором фінансового лізингу № 1200214/ФЛ-70 від 12 лютого 2014 року; - встановити стан виконання господарської угоди № 1200214/ФЛ-70 від 12 лютого 2014 року; -встановити стан використання і збереження фінансових ресурсів під час укладення та виконання господарської угоди № 1200214/ФЛ-70 від 12 лютого 2014 року; - встановити забезпечення цільового використання коштів КП «ТЖКП», залучених при виконанні господарської угоди від 12 лютого 2014 року № 1200214/ФЛ-70; - встановити дотримання законодавства про державні закупівлі при укладенні та виконанні господарської угоди № 1200214/ФЛ-70 від 12 лютого 2014 року.
Разом з тим, останнє вказане в клопотанні питання: «інші питання, які виникнуть в ході проведення ревізії» не є конкретним, виходить за межі клопотання, може потягнути зловживання з боку органу досудового розслідування, та з вказаних причин не може бути поставлене на вирішення органу, який буде проводити ревізію.
Тому у вказаній частині клопотання задоволенню не підлягає.
Відповідно до вимог КПК України, з метою забезпечення провадження досудового розслідування в найкоротші строки, враховуючи вихідні дні, приходжу до висновку про необхідність визначити дату початку ревізії через - 10 днів з моменту постановлення ухвали та встановити строк проведення ревізії - п»ятнадцять робочих днів з дня початку її проведення, а також встановити строк дії ухвали до 10 січня 2017 року включно.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 93, 110, 309, 369 - 372, 376 КПК України, -
П О С Т А Н О В И В :
Клопотання прокурора Ніколайчук В.А. про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії - задовольнити частково.
Надати дозвіл на залучення спеціалістів Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області Східного офісу Державної аудиторської служби України в Дніпропетровській області для проведення ревізії окремих питань фінансово - господарської діяльності у комунальному підприємстві «Тернівське житлово-комунальне підприємство» (код ЄРДПОУ: 31657751, юридична адреса: Дніпропетровська область м. Тернівка вулиця Маяковського, 29), в межах досудового розслідування по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 25 травня 2016 року за № 42016041880000018, з метою зясування питання про стан фінансово-господарської дисципліни при укладенні договору фінансового лізингу від 12 лютого 2014 року № 1200214/ФЛ-70, предметом якого є легковий автомобіль марки «Skoda Superb» 2013 року випуску, кінцевою вартістю 311582 грн. 90 коп.
Проведення ревізії в межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 25 травня 2016 року за № 42016041880000018 доручити спеціалістам Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області (49600, м. Дніпро вул. Володимира Антоновича буд.22 корп.2), під час вказаної якої необхідно:
- встановити джерела походження коштів, які були сплачені за договором фінансового лізингу № 1200214/ФЛ-70 від 12 лютого 2014 року;
-встановити стан виконання господарської угоди № 1200214/ФЛ-70 від 12 лютого 2014 року;
-встановити стан використання і збереження фінансових ресурсів під час укладення та виконання господарської угоди № 1200214/ФЛ-70 від 12 лютого 2014 року;
-встановити забезпечення цільового використання коштів КП «ТЖКП», залучених при виконанні господарської угоди від 12 лютого 2014 року № 1200214/ФЛ-70;
-встановити дотримання законодавства про державні закупівлі при укладенні та виконанні господарської угоди № 1200214/ФЛ-70 від 12 лютого 2014 року.
В іншій частині клопотання - відмовити.
Матеріали ревізії (в оригіналах) направити до Тернівського відділу Павлоградської місцевої прокуратури Дніпропетровської області за адресою: м. Тернівка вул. Лермонтова, 15-а.
Дату початку ревізії визначити через 10 днів з моменту постановлення ухвали та встановити строк проведення ревізії п»ятнадцять робочих днів з дня початку її проведення.
Строк дії ухвали визначити до 10 січня 2017 року включно.
Згідно зі ст.309 КПК України ухвала оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Повний текст ухвали оголошено 09 грудня 2016 року.
Слідчий суддя: І.П. Пономаренко