Постанова
Іменем України
Справа 712/10598/16-а
Провадження 2а/712/596/16
08 грудня 2016 року
Соснівський районний суд м. Черкаси у складі
головуючого-судді Марцішевської О.М.,
при секретарі Вдовенко О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Черкаси Черкаської області, Департаменту житлово-комунального комплексу Черкаської міської радипро визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії державному службовцю, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулась до суду з позовом до відповідача, посилаючись на те, що їй з 27.01.2010р. була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати, на які нараховувались та були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. При призначенні пенсії позивачці не були враховані фактично отримані суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, з яких нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. 02.09.2016р. позивачка звернулась з заявою про здійснення їй перерахунку пенсії з моменту призначення на підставі довідки від 12.01.2015р. № 819-2 та довідки від 01.09.2016р. № 80 про складові заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону "Про державну службу" з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, з яких нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії здати призначення. Однак відповідач відмовив у здійсненні даного перерахунку без законних підстав, чим порушив її право на пенсійне забезпечення. Просить суд визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в м.Черкасах та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії позивачці в розмірі 80 % сум заробітної плати з урахуванням на підставі довідок від 12.01.2015р. № 819-2 та довідки від 01.09.2016р. № 80 про складові заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, з яких нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
Також сказує, що на підставі довідки Департаменту житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради від 09.08.2016р. № 73 звернулась 17.08.2016р. звернулась з заявою про перерахунок пенсії позивачці в розмірі 80 % заробітної плати з урахування підвищенням оплати праці працюючого державного службовця відповідної посади та рангу відповідно до статті 37' Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) та постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", однак у вказаному перерахунку було відмовлено, також в подальшому незаконно відкликано довідку від 09.08.2016р., тому просить судвизнати неправомірними дії Департаменту житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради щодо відкликання довідки позивача про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії та дії УПФУ в м.Черкаси щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити з 01.07.2016 року перерахунок відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення з 01.12.2015 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
У наданій суду заяві позивачка підтримала позовні вимоги тап просила суд позов задоволити.
Представник відповідача у наданому суду запереченні заперечувала протиправність відмови позивачу в здійсненні перерахунку пенсії та просила відмовити у задоволенні позову.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, приходить до наступного.
Встановлено, що позивачка перебуває на обліку в УПФУ в м. Черкасах Черкаської області як пенсіонер та отримує з 27.01.2010 року пенсію по віку згідно Закону України " Про службу в органах місцевого самоврядування", що підтверджується пенсійним посвідченням Серія НОМЕР_1 від 16.10.2006р. Розмір пенсії позивачки був призначений у розмірі 80% від заробітної плати в сумі 2189,84 грн. (2737,30 грн.*80%). Однак при обчисленні розміру пенсії не були враховані матеріальна допомога на оздоровлення, індексація, інші виплати, які на думку відповідача не входять до структури заробітної плати, тому відповідачем відмовлено у перерахунку пенсійної суми з урахуванням вказаних виплат.
Пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Частиною другою статті 33 Закону України " Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань,грошова винагорода за безперервну сумлінну працю, індексація, яка є частиною заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця. Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За змістом наведених норм , суд приходить до висновку, що що пенсія позивачки повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та інших виплат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з поданими позивачкою для перерахунку довідками про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії від 12.01.2015р. № 819-2 та довідки від 01.09.2016р. № 80 про складові заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії, на виплачені працівнику суми нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому відмову у перерахунку пенсійної суми з урахуванням зазначених виплат не можна визнати обгрунтованою на законі.
Таким чином, позов підлягає до задоволення в межах передбаченого ст.99 КАС України шестимісячного строку для звернення до адміністративного суду, що передує зверненню до суду з даним позовом, тобто з 14.03.2016р., оскільки підстави для поновлення строку звернення до адміністративного позову відсутні, закони та інші нормативно-правові акти публікуються в офіційних друкованих виданнях та є відкритими для ознайомлення громадянами щодо їх прав та обов'язків.
В іншій частині позовні вимоги не підлягають до задоволення на підставі вимог чинного на час виникнення псріних правоіносин законодавства.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-XII (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У зв'язку з набранням чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VIII (далі - Закон № 889), положення Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-XII в частині права на перерахунок пенсії втратили чинність.
Відповідно до статті 90 Закону № 889, який набрав чинності з 01.05.2016 р., пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Натомість, Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
За таких обставин, суд приходить до висновку про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачу у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа) пропорційно до задоволеної частини позовних вимог.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 10, 11, 69-72, 86, 94 КАС України суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов задоволити частково.
Визнати протиправними дії Управління ПФУ в м.Черкасах Черкаської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням фактично отриманих сум матеріальної допомоги, індексації, інших виплат заробітної плати, з яких нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 80 % сум заробітної плати з 14 березня 2016 року з урахуванням на підставі довідок від 12.01.2015р. № 819-2 та довідки від 01.09.2016р. № 80 про складові заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії матеріальної допомоги, індексації заробітної плати, інших виплат, з яких нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії до моменту здійснення перерахунку.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 551,20 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Головуючий: