УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2016 року Справа № 876/7682/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Сеника Р.П.,
суддів Хобор Р.Б., Попка Я.С.
з участю секретаря судового засідання Мельничук Б.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Львові апеляційну скаргу Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на постанову Косівського районного суду Івано-Франківської області від 16.09.2016 року у справі № 347/1436/16 за позовом ОСОБА_1 до Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати
Позовні вимоги мотивує тим, що з 15.03.2010 року перебуває на обліку в Косівському об"єднаному управлінні Пенсійного фонду України як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної на підставі ст. 50-1 ЗУ«Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування при стажі роботи понад 15 років на посадах прокурорів і слідчих прокуратури. Чергове підвищення заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам відбулося з 01.12.2015 року згідно Постанови Кабінету міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесенння змін до деяких нормативно-правових актів». 29.04.2016 року він звернувся із заявою до Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про перерахунок пенсії в розмірі 90 % місячного заробітку на підставі ст.50-1 № 1799- XII з урахуванням зазначеної вище постанови та надав довідку прокуратури Івано-Франківської області про збільшення посадових окладів та заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. № 1013. Однак, відповідачем йому було відмовлено у такому перерахунку, мотивуючи тим, що для перерахунку пенсії немає законних підстав.
Постановою Косівського районного суду Івано-Франківської області від 16.09.2016 року позов задоволено, а саме суд першої інстанції визнав дії Косівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років у зв"язку із підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури, - неправомірними а також зобов'язав Косівське об"єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок та виплачувати пенсію за вислугу років ОСОБА_1 у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідно до Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року та ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ, виходячи із розміру 90 відсотків від суми місячної заробітної плати згідно довідки прокуратури Івано-Франківської області № 18-161 вих-16 від 10.03.2016 року без обмеження граничного розміру пенсії.
Постанову суду першої інстанції оскаржив відповідач, подавши на неї апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що не погоджується з рішенням суду першої інстанції, оскільки дане рішення винесене з порушенням норм матеріального та процесуального права, та таке, що неповно відображає обставини, які мають істотне значення для даної справи.
Просить скасувати постанову Косівського районного суду Івано-Франківської області від 16.09.2016 року та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Вислухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, що позивач з 15.03.2010 року перебуває на обліку в Косівському об"єднаному управлінні Пенсійного фонду України, як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції що діяла на час призначення пенсії) у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.
29.04.2016 року позивач звернувся із заявою до Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, яке є правонаступником управління ПФУ в Косівському районі про перерахунок пенсії за вислугою років в розмірі 90% від суми місячного заробітку, без обмеження її максимального розміру, у відповідності з постановою Кабінету міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 та надав довідку прокуратури Івано-Франківської області № 18-161 вих-16 від 10.03.2016 року про збільшенння посадових окладів та заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013.
Задовольняючи позовні вимоги у справі, суд першої інстанції виходив з того, що Косівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області зобов'язане було при вирішенні заяви позивача про перерахунок пенсії керуватись вимогами ст. 22 Конституції України, про недопустимість звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів та ст. 58 Конституції України, про неприпустимість зворотної дії у часі законів та інших нормативно - правових актів.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» № 76 від 28.11.2014 року, який набув чинності з 01.01.2015 року, внесені зміни до Закону України «Про прокуратуру», пенсія призначається у розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Однак, ці законодавчі зміни стосуються тих прокурорсько-слідчих працівників, які реалізували чи реалізовують своє право на пенсію із 01.01.2015 року, адже відповідно до вимог ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
При перерахунку пенсії позивача необхідно врахувати те, що законодавчі зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках до середньомісячного заробітку стосується порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення і характерно, що норми, які регулюють порядок перерахунку пенсії законодавчих змін не зазнали, змінилась лише нумерація відповідних частин ст. 50- 1 Закону України «Про прокуратуру». Крім того, при вирішенні питання про застосування відповідних норм ст. 50- 1 Закону України «Про прокуратуру» щодо перерахунку вже призначених пенсій, необхідно також керуватись вимогами ст. 22 Конституції України, у якій, зокрема зазначено, що «конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод».
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Пенсійний фонд України і його територіальні підрозділи здійснюють керівництво та управління солідарною системою, проводять збір акумуляцію та облік страхових внесків, призначають пенсії, підготовляють документи для їх виплат та виконують інші управлінські функції. Вони по суті є органами державної виконавчої влади і суб'єктами владних повноважень, а тому відповідно до вимог ст. 19 Конституції України «зобов'язані діяти лише на підставі, в межі повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».
Тобто, Косівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області зобов'язане було при вирішенні заяви позивача про перерахунок пенсії керуватись вимогами ст. 22 Конституції України, про недопустимість звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів та ст. 58 Конституції України, про неприпустимість зворотної дії у часі законів та інших нормативно - правових актів.
Відповідач також зобов'язаний був керуватись вимогами ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, у якій зазначено, що «прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку».
Згідно із частиною 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Відповідно до ч. 13 статті 50-1 Закону обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Крім того, у даному випадку при перерахунку позивачу пенсії підлягає застосування положення ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивача, який не встановлював обмежень максимального розміру пенсії, на відміну від чинної на даний час редакції статті 50-1 ЗУ «Про прокуратуру».
Згідно із матеріалів справи підтверджується те, що позивач з 15.03.2010 року перебуває на обліку в Косівському об"єднаному управлінні Пенсійного фонду України, як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції що діяла на час призначення пенсії) у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. 29.04.2016 року позивач звернувся із заявою до Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, яке є правонаступником управління ПФУ в Косівському районі про перерахунок пенсії за вислугою років в розмірі 90% від суми місячного заробітку, без обмеження її максимального розміру, у відповідності з постановою Кабінету міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 та надав довідку прокуратури Івано-Франківської області № 18-161 вих-16 від 10.03.2016 року про збільшенння посадових окладів та заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013.
Враховуючи вищенаведене, колегія суду вважає, що даний адміністративний позов є підставним, обґрунтованим і підлягає до задоволення.
А тому висновки суду першої інстанції відповідають нормам матеріального та процесуального права.
На підставі наведеного колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при вирішенні оскаржуваної постанови вірно дано правову оцінку обставинам справі та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що згідно ст. 200 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області - залишити без задоволення.
Постанову Косівського районного суду Івано-Франківської області від 16.09.2016 року у справі № 347/1436/16 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: Р.П. Сеник
Судді : Р.Б. Хобор
Я.С. Попко
Повний текст рішення виготовлено 07.12.2016 року.